برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1317 100 1

خروج یمانی

خروج یمانی در دانشنامه اسلامی

خروج یمانی
براساس روایات معصومان (علیهم السلام)، حرکت یمانی، سمبلی از یک قیام بر حق در مقابل انحراف و گمراهی موجود در دوران غیبت خواهد بود.
یمانی مردی است به نام حسن یا حسین که از فرزندان زید بن علی و از شیعیان امیرالمؤمنین است و از صنعای یمن خروج کرده و با سفیانی و خراسانی در یک روز و یک ماه و یکسال قیام می کند و قیام آنها همچون دانه های گردنبند پشت سر هم و منظم خواهد بود و در هر طرفی بدی و سختی هست و بیچاره کسی که با آن ها در افتد و در بین آن ها هیچ گروهی راست تر از یمانی نیست و هنگامی که او قیام کند، فروختن اسلحه برای مردم و هر مسلمانی ممنوع است. هرگاه یمانی قیام کرد، به سوی او برو که پرچم او پرچم هدایت است و نباید مسلمانی با او مقابله کند. پس کسی که چنین کند اهل جهنم است؛ چراکه او به سوی حق و راه مستقیم دعوت می کند. برای ظهور و قیام حضرت صاحب الامر پنج علامت حتمی وجود دارد. یکی از علائم حتمی ظهور، طبق روایات ائمه معصومین (علیهم السلام) خروج یمانی می باشد. از مطالب ذکر شده در رابطه با یمانی چندین نکته به دست می آید:
کمک به قیام
اینکه گفته شده است که هرگاه یمانی قیام کرد به سوی او برو، منظور این نیست که حتماً واجب باشد که به سوی او بروی؛ بلکه استحباب را می رساند و در واقع می خواهد بفرماید اگر می خواهی به سوی پرچمی بروی و عزم جنگیدن داری تا قبل از قیام حضرت، پرچم یمانی بهترین پرچم هاست که تو را به سوی حضرت رهنمون است؛ و الا می توانی جزو این سپاه نباشی و پس از ظهور، خود را به مکه برسانی و مستقیماً جزو یاران حضرت بقیه الله (عجّل الله فرجه الشریف) باشی.
اجمال در روایت و رفع آن
شاید دلیل اجمال روایت (منع فروش اسلحه در قصه یمانی) این باشد که حضرت به خاطر احتمال سوء استفاده کفار و منافقان از این گفتار آن را به صورت مجمل بیان کرده اند تا مسلمین در وقت و زمان خاص خودش بتوانند با تطبیق شرایط و احوال زمان بر حدیث، منظور امام (علیه السلام) را درک نمایند.در احادیث فراوانی وارد شده است که هر کس از شما برای ظهور قائم (عجّل الله فرجه الشریف) اسلحه ای را مهیا کند، هر چند یک تیر باشد، امید است همین که این نیت را داشته باشد، حق تعالی او را از اصحاب و یاوران حضرتش قرار دهد.
برتر بودن پرچم یمانی
...
...

خروج یمانی در دانشنامه ویکی پدیا

خروج یمانی
خروج یمانی در باور شیعیان، یکی از انقلاب های زمینه ساز ظهور مهدی است که در روایات، به حتمی بودن آن تصریح شده است؛ یمانی منسوب به یمن است و از آن سامان قیام می کند؛ چنان که جعفر صادق گفته است: «قبل از قیام قائم، وقوع پنج علامت حتمی است: خروج یمانی، قیام و شورش سفیانی، صیحه آسمانی، کشته شدن نفس زکیه در مسجد الحرام و فرو رفتن در بیابان.» در بعضی روایات، قیام یمانی و پرچم او را هدایت کننده ترین پرچم ها دانسته و یاری کردن آن را واجب شمرده و نام او را حسن یا حسین از نسل زید بن علی دانسته است؛ چنان که جعفر صادق گفته است: «خروج این سه تن - خراسانی، سفیانی و یمانی - در یک سال و یک ماه و یک روز اتفاق می افتد، پرچم یمانی از همه هدایت کننده تر است؛ زیرا او دعوت به حق می کند.»


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خروج یمانی

خروج یمانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خروج یمانی   • مفهوم خروج یمانی   • تعریف خروج یمانی   • معرفی خروج یمانی   • خروج یمانی چیست   • خروج یمانی یعنی چی   • خروج یمانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خروج یمانی
کلمه : خروج یمانی
اشتباه تایپی : ov,[ dlhkd
عکس خروج یمانی : در گوگل

آیا معنی خروج یمانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )