انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1055 100 1

خرید و فروش

/xaridofuruS/

مترادف خرید و فروش: بیع و شرا، داد و ستد، سوداگری، معامله

معنی خرید و فروش در لغت نامه دهخدا

خرید و فروش. [ خ َ دُ ف ُ ] (ترکیب عطفی ، اِمص مرکب ) مبایعه. سودا. معامله. تجارت. داد و ستد. بیع و شری. بده و بستان. سودا. (یادداشت بخط مؤلف ) :
مکدر مشو می ز زر بهتر است
خرید و فروشت بهم درخور است.
ملافوقی یزدی (از آنندراج ).

معنی خرید و فروش به فارسی

خرید و فروش
مبایعه سودا معامله
تجارت کردن بازرگانی کردن

خرید و فروش در دانشنامه اسلامی

خرید و فروش
«خرید و فروش» یا «بیع» یکی از مهم ترین و متداول ترین قراردادهای اقتصادی در میان مردم است و نقش بسیار مهمی در روابط اجتماعی دارد. این مسأله همچون سایر فعالیت ها باید در محدوده مقررات اسلام باشد. از این رو، یادگیری احکام آن پیش شرطِ داد و ستد صحیح است.
فروختن و خریدن چیزهای نجس حرام است . مانند شراب و ملحقات آن و مایع نجس یا متنجس، و مردار و خون و خوک و سگ . مگر اینکه منفعت معتنابه حلالی داشته باشد مانند مدفوع نجس جهت کود درخت و سگ جهت شکار.
و همچنین خرید و فروش آلات لهو چون دف و نی و امثال آن، و بت و صلیب و شطرنج، و همچنین فروختن سلاح به دشمنان دین.
مکروهست صرّافی و برده فروشی و کفن فروشی و احتکاری که مضرّ به حال جامعه نباشد. خرید و فروش اگر معاطاتی (داد و ستد عملی) نباشد بایستی به لفظی صریح دال بر نقل مال از ملک مالک اول بمالک دوم ادا شود. دیگر آنکه، دو طرف معامله بایستی عاقل، بالغ و مختار باشند.
و می باید که کالا و بها ملک آندو باشد ( به «بیع فضولی» رجوع شود) و باید کالا و بها قابل تملک بوده بعلاوه ملک آزاد آنها باشد پس فروختن عین موقوفه جز در موارد خاص و همچنین چیزی که در گرو باشد و یا مال آنکس که حاکم او را ممنوع التصرف در مال خود کرده صحیح نیست.
و دیگر از شرائط صحت معامله آنست که مقدار و اندازه کالا و بها از حیث شمارش و وزن و کیل و متراژ و دیگر اندازه ها نزد طرفین معامله معلوم باشد مگر اینکه کالا یا بها از چیزهائی باشد که به دیدن مشخص گردد چون باغ و مانند آن که بایستی پیش از معامله مشاهده شود.
1 ـ آگاهی کامل (اجتهادا یا تقلیدا) به احکام شرعی خرید و فروش.
خرید و فروش پول ، از جمله مسائل مستحدثه است که البته در نوشته های فقهی، بحث خرید و فروش پول طلا و نقره ( درهم و دینار ) با عنوان بیع (صرف)، پیشینه ای دراز دارد.
فقها ، بنابر شرایطی، مانند:لزوم گرفت و پرداخت نقدی در هنگام دادوستد ، و زیاد نبودن مقدار، خرید و فروش طلا و نقره را جایز شمرده اند، اما برابر با دیدگاه فقهای معاصر ، خرید و فروش پول های جدید ( اسکناس )، احکام بیع صرف را ندارد. آنان درباره حکم جواز یا عدم جواز خرید و فروش پول های اعتباری، سه دیدگاه دارند.
← جواز خرید و فروش مطلقا
خرید و فروش اوراق بهادار ، مانند: چک و سفته ، حکم فروش دین و رسید را دارد، زیرا همانند اسکناس، پول شمرده نمی شود، بلکه رسید پول و به مانند بدهی در ذمه است، اما اسکناس، پول شمرده می شود و مالک آن، بی میانجی، دارای یک مال عینی است.فقها ، درباره بیع دین و اسناد آن، چندگونه نگاه می کنند:برخی خرید و فروش اوراق بهادار با بهره را جایز نمی دانند، زیرا معتقدند که فروشنده این اوراق، تنها مالک اصل دین است، نه بهره آن. بنابراین، چون چیزی را فروخته که مالکش نبوده، فروش باطل خواهد بود؛ اما پایین آوردن قیمت اوراق بهادار را از آن چه بر آن ها نوشته شده (نقد کردن چک یا سفته مدت دار به مبلغ کمتر) بر غیر بده کار که سفته یا چک را امضا کرده، جایز نمی دانند، مگر به دو شرط:یکی وجود ذمه حقیقی (در حقیقت، شخص بده کار باشد) و دیگر عدم قصد فرار از ربا. برخی دیگر از فقها، فروش سفته یا چکی را که دین حقیقی (ناساخته) است به کمتر از مبلغ اسمی، جایز می دانند.

ارتباط محتوایی با خرید و فروش

خرید و فروش در جدول کلمات

خرید و فروش
بیع, شرا
این عملیات زمانی اتفاق می افتد که بانک مرکزی پایه پولی را با خرید و فروش اوراق بهادار (قرضه و خزانه) تغییر دهد
بازارباز
بازار خرید و فروش اوراق بهادار
بورس
بازار خرید و فروش اوراق بهادار و معامله
بورس
در اصطلاح علم اقتصاد | مکانی است که کار قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام میگیرد
بورس
در بورس خرید و فروش می شود
سهام
محل خرید و فروش اوراق بهادار
بورس
محل خرید و فروش کالا
بازار
محل سرپوشیده در کنار گذرگاه برای خرید و فروش کالا
مغازه
کسی که دارای املاک وسیع زراعی و رعایای بسیار وابسته به زمین بود و آنها را با زمین خرید و فروش می کرد و از هرگونه حقوق اجتماعی محروم نگه می داشت
فیودال

خرید و فروش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خرید و فروش خودرو دست دوم   • باما خرید خودرو   • خرید و فروش خودرو دیوار   • دیوار تهران خودرو سواری   • خرید خودرو دیوار   • قیمت خودرو دست دوم پراید   • خرید خودرو اقساطی   • خرید خودرو شیپور   • معنی خرید و فروش   • مفهوم خرید و فروش   • تعریف خرید و فروش   • معرفی خرید و فروش   • خرید و فروش چیست   • خرید و فروش یعنی چی   • خرید و فروش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خرید و فروش
کلمه : خرید و فروش
اشتباه تایپی : ovdn , tv,a
آوا : xaridofuruS
نقش : اسم
عکس خرید و فروش : در گوگل


آیا معنی خرید و فروش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )