مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 287 100 1

خزر

/xazar/

معنی اسم خزر

اسم: خزر
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: فتان، دختر که عشوه هایی زیرکانه می ریزد

معنی خزر در لغت نامه دهخدا

خزر. [ خ َ ] (ع مص ) زیرک و فتان گردیدن. (از منتهی الارب ) (از تاج العروس ). || نگریستن بدنباله ٔ چشم ، یقال : خزرالرجل اذا نظر بلحظالعین.(منتهی الارب ) (از اقرب الموارد) (از تاج العروس ).

خزر.[ خ ُ ] (ع اِ) ج ِ اَخزَر و خَزراء. (منتهی الارب ).

خزر. [ خ َ زَ ] (ع مص ) خرد و تنگ گردیدن چشم. || شکستن چشم بینایی را. خلقة. || دیدن آن بگوشه ٔ چشم. (از اقرب الموارد) (از لسان العرب ) (منتهی الارب ). || بازکردن چشم و فروخوابانیدن آن. || احول بودن یکی از دو چشم. (از تاج العروس ) (از لسان العرب ) (منتهی الارب ).

خزر. [ خ َ زَ ] (اِخ ) محالی است در ترکستان که دشت قپچاق نیز گویند. (از ناظم الاطباء) (از فرهنگ جهانگیری ) (از غیاث اللغات ). ولف می گوید خزرنام ولایتی است در توران .صاحب برهان قاطع می گوید: نام ولایتی است از ترکستان که مردم آنجا بسیار سفید می باشند و قُندُز از آن ولایت آورند و آن جانوری است آبی شبیه بسنگ پشت ظاهراً این ولایت مورد بحث صاحب برهان باید آن ولایتی باشد که در گیلان قرار دارد زیرا در فرهنگ جهانگیری آمده : نام دربند است از بلاد ترک پشت باب الابواب. صاحب فرهنگ جهانگیری باین دو بیت خاقانی استناد می جوید :
آری آری هم از ره گوش است
کشتن قندزی که در خزر است.
خاقانی.
گر سوی قندز مژگان نرسد آتل اشگ
راه آتل سوی قندز به خزر بگشایید.
خاقانی (دیوان چ عبدالرسولی ص 159).
سپاهی بیامد ز راه خزر
کز ایشان سیه شد همه بوم و بر.
فردوسی.
همه باز کشور سراسر بخواه
بگستر به مرز خزر در سپاه.
فردوسی.
بمرز خزر مهتر الیاس بود
که پور جهاندیده مهراس بود.
فردوسی.
از حسن رای تست که گیتی سرای تست
گیتی سرای تست ز کیماک تا خزر.
فرخی. (دیوان چ دبیرسیاقی ص 452).
مهتر بود خزانه زر تو از خزر
بهتر بودقمطره ٔ عود تو از قمار.
منوچهری.
|| ولایتی است در گیلان. (ناظم الاطباء) (از فرهنگ جهانگیری ). نام ولایتی است در گیلان و دریای گیلان موسوم به آن ولایت است و عسل خوب از آنجا آورند و گویند طوطی در آن ولایت زندگانی نمی تواند کرد. (برهان قاطع). صاحب انجمن آرای ناصری و آنندراج گویند نام ولایتی است مشهور بر ساحل دریای گیلان و آن ولایت را خزر نام از اولاد یافث آباد نمود و آن ولایت اکنون جزو ولایت روسیه است و یکی از بلاد آن شهر بلغار است و بسیار سرد میشود لهذا مرغان گرمسیری و هندوستان در آنجا نمانند و دریای مازندران را نیز بواسطه ٔ نزدیکی بدان ولایت بحر خزر گویند که نام های دیگر دارد. یاقوت در تعریف این نام چنین شرح می دهد: خزر نام بلاد ترک است و در پشت باب الابواب معروف به دربند و نزدیک به سد ذی القرنین قرار دارد. هم او از قول احمدبن فضلان یعنی رسول المقتدر باﷲ بجانب صقالیة چنین نقل می کند: احمدبن فضلان در رساله ٔ خود مشاهدات خود را در این بلاد چنین نوشته است : خزر اقلیمی است از قصبه ای بنام اتل و اتل نام نهری است که ازروس و بلغار به خزر جریان دارد و نیز اتل نام شهری است و خزر نام مملکتی. بعد ابن فضلان در تکمیل بحث خود مفصلاً از تقسیمات اتل و خواص مردم آن سرزمین و حکومت آن ناحیه سخن می گوید. رجوع به معجم البلدان ذیل نام خزر شود :
بدو گفت من باژ روم و خزر
بدیشان دهم چون بیاری بدر.
فردوسی.
خدایگانا زین پس چو رأی غزو کنی
ببرسپاه گشن سوی روم و سوی خزر.
فرخی.
فیل کز گرمسیر هند بیرون آورند
در خزر بستن بسر باز نتابد بیش ازین.
خاقانی.
تیغ هندیش از مخالف سوختن
در خزر هندوستان خواهد نمود.
خاقانی.
در حبش سنقر آورد عدلش
در خزر پیل پرورد عدلش.
خاقانی.
|| نام کسانی که در ساحل دریای آسگون سکنی داشته اند. (ناظم الاطباء) (از فرهنگ جهانگیری ). صاحب انجمن آرای ناصری می گوید: آن طایفه را که در خزر محال گیلان ساکنند خزر و خزران گویند و بنقل از صاحب قاموس علت تسمیه ٔ آنان به خزران بواسطه تنگی و خردی چشم ایشان است که گویا بگوشه ٔ چشم نگاه می کند رجوع به خزران شود : و چون بازگشت معلوم کردند کی خزر مستولی شده اند و هیچکس دفع ایشان نمی تواند کردن کسری آنجا رفت و نکایتی عظیم در خزر رسانید و ایشان را قهر کرد. (فارسنامه ٔ ابن بلخی ص 94).
گر خزر و ترک و روم رام حساب تواند
نیست عجب کز نهاد رام فحول است رم.
خاقانی.
ساقیان ترک فنک عارض و قندز مژگان
کز رخ و زلف حبش باخزر آمیخته اند.
خاقانی.
کس از دریای فضلش نیست محروم
ز درویش خزر تا منعم روم.
نظامی (خسرو و شیرین ص 27).
- دریای خزر ؛ این دریا که از جنوب به ایران محدود است و از شمال و شرق و غرب در سرزمین روسیه قرار دارد و بنامهای : دریای جرجان ، دریای طبرستان ، بحر مازندران ، بحر جرجان ، بحر آبسگون و بحر قانیا بین جغرافیانویسان مشهور بوده است. طولش تقریباً 1260 کیلومتر و عرض از 280 تا 450 کیلومتر می باشد و مساحت تقریبی آن در حدود 396440 کیلومتر مربع است و بین 36 درجه و سی دقیقه تا 47 درجه و بیست دقیقه عرض شمالی و چهل و چهار درجه و بیست دقیقه تا 52 درجه و سی و پنج دقیقه طول شرقی قرار دارد به این دریا رودهای بسیار می ریزدکه معروفترین آنها ولگاست در شمال و سفیدرود و هرازاست در جنوب و ارس و کر در مغرب و اترک در مشرق بنادر معروف آن استاراخان در شمال و باکو در مغرب و بندر انزلی در جنوب و انزلی در جنوب شرقی است. منطقه ٔ آرال و بحر خزر از نظر تبخیر آب و رسوب نمک یکی از مهمترین نقاط کنونی زمین است زیرا که رسوب نمک آن از عهد سوم تا کنون بدون انقطاع امتداد یافته و هنوز هم ادامه دارد. باید دانست که بحر خزر و ارال و دریای اسود بقایای دریای وسیعی از عهد سوم اند (از دوره ٔ اژپنتین ) که طبقات آن در بعضی نقاط چین خوردگی و تغییر شکل یافته و از هم جدا شده است. فرونشستن سطح آب در تمام این قسمتها یک میزان نبوده و اندروسف ثابت کرده است که سطح بحر خزر در دوره ٔ پلیسن پایین تر از امروزبوده و در همین موقع طبقات آرال و بحر خزر بواسطه ٔ شست و شوی آبها از میان رفته و دو مرتبه دریای خزر به ارال متصل گردیده است و این بحر وسیع در سواحل غربی تا سیصد متر و در سواحل شرقی تا شصت و پنج متر ارتفاع برجا گذاشته است ، از اینجا معلوم میشود که زمینهای قسمت شرقی روز بروز مرتفعتر شده و قسمتهای غربی فرو میرود و چون کف بحر خزر 36 متر و کف بحر اسود 8 متر بالاتر از کف دریاهای فعلی است می توان استنباط نمود که این دو تا این اواخر بهم راه داشته اند و مطابق تحقیقات کارنژی در شمال ایران ثابت شده است که این منطقه روز بروز خشکتر و آبهای آن و گاهی هم خود سطح آب بالا آمده است. در دوره ٔ ژوراسیک توران قسمتی از دریای تیتیس بوده و از مغرب جبال اورال باقیانوس هند مربوط بوده است وسم نف تعیین کرده است که در دوره ٔ ژوراسیک و کرتاسه در مرکز توران حرکات متناوبی سبب بالارفتن و پائین آمدن آب شده و ادامه ٔ همین حرکات در عهد سوم موجب تبخیر دریا و رسوب نمک گردیده است. در حدود العالم چنین آمده : ناحیت مشرق از او بیابانی است که بغوز و خوارزم پیوسته است و ناحیت شمال بغوز و بعضی از خزران پیوسته است و ناحیت مغرب از او بشهرهای خزران و آذربادگان پیوسته است و ناحیت جنوب از وی بشهرهای گیلان و دیلمان و طبرستان و گرگان پیوسته است و این دریا را هیچ خلیج نیست و درازای این دریا چهارصد فرسنگ است و از او هیچ چیز نخیزد مگر ماهی.

خزر. [ خ ُ زَ ] (اِخ ) ابن لوذان. او شاعری از شاعران عرب بوده است. (از منتهی الارب ).

خزر. [ خ َ زَ ] (اِخ ) ابن یافث. وی پسر یافث و یافث پسر نوح بوده است. بعضی ها نسب طایفه ٔ خزر را به اومی دهند. رجوع کنید به تاریخ گزیده چ قزوینی ص 28.

معنی خزر به فارسی

خزر
قومی که سابقا در حاشیه بحر خزر و شمال جبال قفقاز سکونت داشتند .گروهی از آنان بطرف قسمت جنوب غربی قفقاز و شبه جزیره قرم ( کریمه ) ( شمال بحراسود ) روی آوردند و تا قرن چهارم هجری قدرتی داشتند. پایتخت آنان در اوایل اسلام و عصر فتوحات مسلمانان شهر ((بلنجر)) بود .
(اسم) ۱ - تنگی چشم . ۲ - حالتی در چشم که گویی شخص بگوش. چشم نگاه میکند .
بن یافث . وی پسر یافث و یافث پسر نوح بوده است .
پائین ولایت با خزر
بلوکی از ولایت با خزر و خواف
بحر خزر
دریا و به تعبیر دیگر دریاچه ایست در شمال ایران این در یاچه در کاب جغرافیایی باسمهای : دریای آبسکون بحر خزر و دریای خزر و نزد اروپاییان به [ کاسپین ] معروف است و بزرگترین دریاچه سطح زمین و آبش شور است . کناره های آن مشترک بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی است و به علت تبخیر زیاد سطح آب آن ۲۶ متر پایین تر از سطح دریاست ( دریای اسود ) . وسعت آن بیش از ۴۲٠٠٠٠ کیلو متر مربع است . بسبب واقع شدن آن بین آسیا و اروپا دارای موقع خاصی است و بنادر آن مخصوصا بند انزلی وسیله ارتباط بین ایران و شوروی است . بحر خزر از مهمترین مراکز صید ماهی است و اهم واردات آن رود های ذیل است : ولگا اورال ( در خاک شوروی ) رود آستارا سفید رود هراز گرگان ( خاک ایران ) و اترک (مرز ایران و شوروی)
در بند خزر
دروازه خزر
دریاچه خزر
دریای خزر . دریاچه ای در شمال ایران .
دریای خزر
بحر خزر . دریای خزر

معنی خزر در فرهنگ معین

خزر
(خَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - تنگی چشم . ۲ - با گوشة چشم نگریستن .
(خَ زَ) (اِ.) قومی که در سواحل غربی دریای خزر می زیستند و امروزه از میان رفته اند.

معنی خزر در فرهنگ فارسی عمید

خزر
طایفه ای از اقوام آریایی که در قدیم در ترکستان و سواحل غربی دریای خزر به سر می بردند و از سال ۶۰۰ تا ۹۵۰ میلادی در قسمت جنوب غربی قفقازیه دارای حکومت و قدرت بوده اند. مذهب آن ها مسیحیت بوده. گروه هایی از آن ها به مذهب یهود و اسلام گرویدند.

معنی خزر در دانشنامه ویکی پدیا

خزر
واژه خزر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
خزر ترکمنستان
خَزَر (به ترکمنی: Hazar) (نام های پیشین: چـِله کِن و چهارکن) شهری است در کنار دریای خزر در کشور ترکمنستان. این شهر در شبه جزیره چله کن قرار دارد و جزئی از استان بلخان به شمار می آید.
خزر دو
خزر دو، روستایی از توابع بخش شادروان شهرستان شوشتر در استان خوزستان ایران است.
خزر سه
خزر سه، روستایی از توابع بخش شادروان شهرستان شوشتر در استان خوزستان ایران است.
خزر معصومی
خزر معصومی بازیگر سینما و تلویزیون ایران است و کار خود را با بازی در فیلمی از ابراهیم حاتمی کیا آغاز کرد.
خزر نفت چاله
خزر، نفت چاله (به لاتین: Xəzər) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان نفت چاله واقع شده است. خزر ۱٬۲۷۳ نفر جمعیت دارد.
خزر یک
خزر یک، روستایی از توابع بخش شادروان شهرستان شوشتر در استان خوزستان ایران است.
اختلاف بر سر نامیدن دریای خزر
همان گونه که در مورد بسیاری دیگر از عوارض جغرافیایی جهان رایج است، برای دریای شمال ایران نیز نام های متفاوتی در زمان های گوناگون استفاده شده است. در زبانهای رسمی سازمان ملل و کشورهای مختلف دنیا دریای کاسپی و یا معادل آن در زبانهای مختلف بکار می رود اما در زبان ترکی و فارسی نام رایج دریای خزر است. امروزه نام رسمی آن در زبان عربی بحرالقزوین است اما در متن های قدیمی تر نامهای دیگر و بخصوص بحر خزر نیز بکار رفته است. وجود بیشتر از ۴۰ نام در طول تاریخ برای این دریا نشانگر قدمت تمدن و کثرت اقوام و شهرنشینان کرانه این دریا است. نام های مختلف این دریا از ۵ منبع اصلی ریشه گرفته اند
نام اقوام ساکن در کرانه ها، مانند: خزر، کاسپین، تپور
در زمان قدیم، معمولاً پدیدهای جغرافیایی و دریاها را به نام اقوام و یا شهرهای مهم و با فرمانروایان اطراف، نام گذاری می کردند، از جمله تبرستان، گرگان، کاسپین، قزوین، هیرکانی، تپور، گیلان، دیلم، آلبان، باکو، شیروان.
نام شهرها اطراف، مانند: ساری، بادکوبه
نام ایالت های اطراف، مانند: هیرکانه، تبرستان، مازندران، خراسان، گیلان
نام دریاهای دیگر به اشتباه، مانند: خوارزم، فارس
نام های مترادف با دریا در زبان های مختلف، مانند: درا، دریا، زرایه
پارس خزر
پارس خزر (Pars Khazar) تولیدکننده لوازم خانگی کوچک ایرانی است که در تهران، ایران قرار دارد.
پرستوی دریایی خزر
پرستوی دریایی کاسپین (نام علمی: Hydroprogne caspia)، (نام علمی سابق: Sterna caspia)، (مترادف ها: Hydroprogne tschegrava و Helopus caspius) گونه ای از پرستوهای دریایی است که در سواحل دریاها و دریاچه های آب شور و آب شیرین زندگی می کند.
پست بوم خزر
پست بوم خزر (روسی: Прикаспи́йская ни́зменность) نام دشت بزرگ پستی است که کرانه های شمالی دریای خزر را دربر گرفته است.
پست بوم خزر بخش شمالی و بزرگ تر یک منطقه کم ارتفاع بزرگ تر به نام پست بوم آرال-خزر است که پیرامون دریاچه های خزر و آرال واقع شده است.
پوشاک در منطقه خزر
پوشش سنتی گیلان و مازندران (به گیلکی: لیبأس)، (به تالشی: کَلا) دارای شباهت ساختاری با لباس دیگر مناطق روستایی ایران است. از لایه های مختلف، اغلب از قطعات مشابه روی هم قرار گیرنده، نظیر دامن زمان یا شلوار مردان در زمستان تشکیل می شود. بیشترین حفاظت از سر و تنه -خضوضاً پشت- مطلوب است. کودکان لباس خاصی ندارند اما لباسی خیلی شبیه بزرگسالان می پوشند گرچه تنوع زیادی دارد.
لباس سنتی منطقه خزر علاوه بر مشخصات مشترک، اصالت بی تردیدی دارد که بازتاب دهنده شیوه خاص زندگی در این منطقه پیرامونی ایران است. در اکثر جوامع درون فلات ایران رفتار فرهنگی با یک شیوه زندگی محصور شناخته می شود؛ خانه را دیوارها می پوشاند تا از نگاه سرزده بیرونیها حفاظتشان کند؛ زنان در اندرونی در انزوا زندگی می کنند و در حضور بیگانه یا نامحرم یا موقع بیرون رفتن چادر به سر می کنند. از طرف دیگر، در ساحل خزر شیوه زندگی غالب بازتر است. خانه ها پشت دیوارها مخفی نیستند، دسته بندی جنسیتی نسبتاً کمتری در فضای خانگی موجود است و چادر فقط هنگام سفر به شهرهای بزرگ و مراسم مذهبی پوشیده می شود. فقدان حجاب که حتی در بین گالش و تالش کوهستانی نمود بیشتری دارد تا بین گیلانیان و مازندرانیان جلگه، در همهٔ دوره ها مسافرین را شوکه کرده است. مثلاً جوناس هنوی، ذکر کرده که زنان دهقان «در بیرون اغلب بدون حجاب دیده می شدند،» و کیت ابوت بیان می کند «دهقانان مؤنث در این بهش کشور رویشان را نمی گیرند.» مورخین معاصر منطقه و قومشناسان این گزارشها را تایید می کنند. برخی اجزا و شیوه های تولید لباس در این منطقه به حد کافی ممتاز شده اند: جوراب گوراوه کلفت، شال، چموش، و چادرشب
جزایر خزر
جزایر خزر (به ترکی آذربایجانی: Xəzər adaları) نام ۴۱ جزیره مصنوعی در حال ساخت در سواحل جنوبی شهر باکو در جمهوری آذربایجان است. مساحت مجموع این جزایر ۲۰ کیلومتر مربع خواهد بودو برج آذربایجان با بلندی ۱۰۵۰ متر در یکی از جزایر این مجموعه ساخته خواهد شد.
حشره خوار خزر
حشره خوار خزر (نام علمی: Crocidura caspica) نام یک گونه از سرده حشره خوارهای دندان سفید است.
دانشگاه خزر
دانشگاه خزر اولین دانشگاه خصوصی است که در جمهوری آذربایجان شروع به فعالیت کرده است. این دانشگاه توسط پروفسور هاملت عیسی خانلی تأسیس شده است. نامبرده از سال ۱۹۹۱ تا ششم سپتامبر ۲۰۱۰ ریاست دانشگاه را عهده دار بود. در این تاریخ موئسس و رئیس هیئت امنای دانشگاه، آقای هاملت عیسی خانی، جان رایدر را به سمت ریاست دانشگاه تعیین کرد. در زمینهٔ پاسخگویی به سوالات و مسائل ارتباط جمعی شامل روزنامه ها، کانال های رادیویی و تلویزیونی، پاسخگویی به مشکلات و مسائل دانشجویان، پژوهش های موسسات غیر دولتی بین المللی، سطح بندی دانشگاه از سوی شرکت های بین المللی و مؤسسات نظرسنجی و غیره، دانشگاه خزر در سال های فعالیت در جمهوری آذربایجان و همچنین در منطقهٔ قفقاز، آسیای مرکزی، خاور نزدیک و اروپای شرقی یکی از بهترین مراکز آموزش عالی و دانشگاهی شناخته شده است. این دانشگاه به عنوان یک مرکز برجستهٔ علمی و فرهنگی به مرکزی نوین و دارای نظم و انضباط از سوی مراکز اجتماعی شناخته شده است.
دریای خزر
دریای خَزَر یا دریای مازَندَران یا دریای کاسپیَن ، پهنه ای آبی است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری های ترکمنستان و قزاقستان محدود می شود.
دریای خزر که گاهی بزرگترین دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین طبقه بندی می شود، بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. سطح دریای خزر پائین تر از سطح دریاهای آزاد است و اکنون (ابتدای سده بیست ویکم) ۲۶٬۵ تا ۲۸ متر پایین تر از سطح دریا است. خط ساحلی دریا حدود ۷ هزار کیلومتر، مساحت آن ۳۷۱ تا ۳۸۶ هزار کیلومترمربع (یک و نیم برابر خلیج فارس) و حجم آب آن نیز ۷۸۷۰۰ کیلومترمکعب است.
دریای خزر در گذشته بخشی از دریای تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل می کرد. از حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش به تدریج راه این دریا ابتدا به اقیانوس آرام و سپس به اقیانوس اطلس بسته شد. در سال ۱۹۵۲، شوروی رود دُن و ولگا را با ایجاد آبراهی مصنوعی به هم پیوست تا کشتی های کوچک بتوانند از دریای خزر به دریای آزوف و دریای سیاه بروند. بدینسان دریای خزر دوباره به دریاهای آزاد راه یافت.
قسمت شمالی این دریا بسیار کم عمق است. به طوری که تنها نیم درصد آب دریا در یک چهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن به طور میانگین کمتر از ۵ متر است. حدود ۱۳۰ رودخانه به این دریا می ریزند که اکثر آن ها از شمال غربی به دریا می پیوندند. بزرگترین آن ها رود ولگا است که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومتر مکعب آب را وارد دریای خزر می کند. رودهای کورا ۱۳، اترک ۸٫۵، اورال ۸٫۱ و سولاک ۴ کیلومتر مکعب آب را سالانه وارد دریا می کنند.
طبیعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گیاهان منحصربه فردی کرده است اما در عین حال موجب شده تا در مقابل آلودگی های کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیب پذیر باشد.
این دریا از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی است و ذخایر نفتی آن حدود ۱۷ تا ۳۵ میلیارد بشکه برآورد می شود. بخشی از نفت دریاچه که از میدان نفتی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برداشت می شود از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان به سواحل مدیترانه منتقل می شود.
از منابع مهم این دریا؛ ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را می توان نام برد.
رژیم حقوقی دریای خزر
رژیم حقوقی خزر یا رژیم حقوقی دریای خزر یکی از مهم ترین مسائل دریای خزر که پس از فروپاشی شوروی، ظهور و بروز بیشتری پیدا کرد، ضرورت تعیین رژیم حقوقی جدید آن است. قبل از این، وضعیت حقوقی دریای خزر به وسیلهٔ معاهدات ۱۲۰۷ / ۱۸۲۸، ۱۳۰۰ / ۱۹۲۱ و ۱۳۱۹ / ۱۹۴۰ میان ایران و شوروی سابق، مشخص شده بود. بدین گونه که ایران براساس قرارداد ترکمان چای (۱۲۰۷ / ۱۸۲۸) از داشتن نیروی دریایی در دریای خزر محروم شده بود. .
اما در عهدنامه مودت و دوستی (۱۳۰۰/ ۱۹۲۱) به تساوی، به ایران و شوروی حق کشتی رانی جنگی و غیر آن داده شده و در قرارداد بازرگانی و دریانوردی (۱۳۱۹ / ۱۹۴۰) جزئیات رژیم دریانوردی مشخص گردید. این معاهدات، هیچ اشاره ای به چگونگی استفاده از منابع بستر دریا را مطرح نمی کنند.
هیچ کدام از دول دیگر ساحل خزر (بجز روسیه) دارای ناوگان تجاری و یا نظامی خاصی در دریای خزر نیستند، این روش، پهنه دریای خزر را به صورت جولانگاه اختصاصی ناوگان نظامی روسیه (این ناوگان یکی از بخش های مهم نیروی دریائی روسیه و مجهز به پیشرفته ترین ناوهای نظامی این کشور است) و نیز ناوگان تجاری و ماهیگیری روسیه (در مقایسه با ناوگان صنعتی پیشرفته روسیه در دریای خزر، دول دیگر حاشیه دریای خزر منجمله ایران هنوز از روش های سنتی برای ماهیگیری با قایق های کوچک استفاده می کنند) در می آورد. در مقایسه با ناوگان عظیم دریائی روسیه در دریای خزر، کشورهای دیگر تنها دارای نیروهای کوچک بصورت گاردهای ساحلی ضعیف و بسیار محدودی در دریای خزر هستند.
زبان های کناره دریای خزر
زبان های کناره دریای خزر جزو دسته زبانهای ایرانی شمال غربی اند، که در شمال ایران و آذربایجان بدانان تکلم می شود و به سه گروه کلی گیلکی، مازندرانی (تبری) و تالشی تقسیم شده اند. هیچ یک از این زبانها زبان رسمی نیستند. باید توجه کرد که نه تنها بین گیلکی و مازندرانی تفاوت های زیاد وجود دارد بلکه هر یک از این دو گونه زبانی دارای لهجه های فراوانند..
تاتی که درشمال غرب ایران به کار می رود و تاکستانی را شامل می شود، و نیز سمنانی، زبان شهر سمنان هم جز این خانواده هستند.
زبان ها، گویش ها یا لهجه هایی که امروزه در کناره دریای مازندران به کار می روند علاوه بر دو گونه اصلی به نام های مازندرانی (تبری) و گیلکی، انواع زیر را شامل می شوند: تالشی، تاتی، گالشی و دیلمی. گونه اخیر لهجه ایی از گیلکی است که امروزه در کوهستان ها به کار می رود..
اقوام ساکن در منطقه ایی که امروزه به نام گیلان و مازندران معروف است و در جنوب دریای مازندران قرار گرفته در طول تاریخ به نام های مختلفی نامیده شده اند، این نامها عبارتند از : کادوس (کادوش)، تپور، مارد (آمارد، گیل، دیلم، کاس، کاس سی، کاس پی، هیرکانی، گل (جل)، گادوزی، تات، گالش، تالشی، گیلک، مازندرانی، طبری، طبرستانی و جز آن..
زعفران خزر
زعفران خزر (نام علمی: Crocus caspius) یکی از گونه های سردهٔ زعفران است. ارتفاع آن ۱۲ سانتیمتر و دارای لولهٔ بلند و زیبایی است. این گل در چمن زارها و در حاشیهٔ جنگل های منطقه دریاری خزر از سطح دریا تا ارتفاع ۱۳۰۰ متری می روید. گل های این گونه در مرکز به رنگ زرد نارنجی و بعضی مواقع سه زبانهٔ بیرونی گلپوش آن دارای سطح خارجی بنفش روشن می باشد. برگ ها به همراه گل ها ظاهر گردیده ولی میوهٔ آن تا قبل از بهار آینده رشد نمی کند. معمولاً چنین تصور می شود که زعفران ها بهار گل بوده در حالی که تعداد کمی از آنها نیز وجود دارند که در فصل پائیز گل داده و این زعفران های دیرگل هستند که با گل حسرت اشتباه می شوند. فصل گل دهی مهر و آبان ماه است.
شرکت نفت خزر
شرکت نفت خزر، شرکت خدمات نفت و گاز ایرانی است، که یکی از پنج شرکت اکتشافی و تولیدی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران به شمار می آید.
این شرکت در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد و هم اکنون در زمینه اکتشاف، توسعه و تولید منابع هیدروکربوری در منطقه خزر شامل سه استان ساحلی گیلان، مازندران و گلستان، همچنین آب های ایران در دریای خزر فعالیت می نماید.
نظارت بر اجرای کلیه قراردادهای بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت های خارجی جهت مطالعه و توسعه میادین نفتی در دریای خزر و همچنین نظارت بر مسائل زیست محیطی مرتبط با عملیات اکتشاف و توسعه ذخایر نفت و گاز در دریای خزر نیز به عهده شرکت نفت خزر می باشد.
لشکرکشی های روس ها به دریای خزر
لشکرکشی های روس ها به دریای خزر یک سری حملهٔ نظامی در بین سال های ۸۶۴ و ۱۰۴۱ به سواحل دریای خزر بوده است. روس ها ابتدا در قرن نهم میلادی به عنوان بازرگانان پوست، عسل و برده در سرکلند (سرزمین های اسلامی) ظاهر شدند. این بازرگانان در مسیر تجاری ولگا به خرید و فروش می پرداختند. نخستین حمله آنان در حدود ۸۶۴ تا ۸۸۴ میلادی در مقیاسی کوچک علیه علویان طبرستان رخ داد. نخستین یورش بزرگ روس ها در سال ۹۱۳ رخ داد و آنان با ۵۰۰ فروند درازکشتی شهر گرگان و اطراف آن را غارت کردند. آن ها در این حمله مقداری کالا و برده را به تاراج بردند و در راه بازگشتن به عرض های بالاتر، در دلتای رود ولگا، مورد حملهٔ خزرهای مسلمان قرار گرفتند و بعضی از آنان موفق به فرار شدند ولی در میانهٔ ولگا به قتل رسیدند.
دومین هجوم بزرگ روس ها از دریای خزر در سال ۹۴۳ به وقوع پیوست. در این دوره ایگور یکم، رهبری روس ها را در دست داشت. روس ها پس از توافق با دولت خزرها برای عبور امن از منطقه، تا رود کورا و اعماق قفقاز پیش رفتند و در سال ۹۴۳ موفق شدند بندر بردعه، پایتخت اران (جمهوری آذربایجان کنونی)، را تصرف کنند. روس ها در آنجا به مدت چند ماه ماندند و بسیاری از ساکنان شهر را کشته و از راه غارت گری اموالی را به تاراج بردند. تنها دلیل بازگشت آنان شیوع بیماری اسهال خونی در میانشان بود.
سویاتوسلاو یکم، شاهزادهٔ کی یفی روس ها، در اعزام بعدی نیروها به دریای مازندران، در سال ۹۶۵، به لشکریانش دستور داد که دولت خزرها را نابود کنند، تا مجبور نباشند به آنان مالیاتی بپردازند. نابودی خزرها تسلط بر راه های تجاری شمال و جنوب ولگا از طریق مناطق استپی و دریای سیاه را برای شاهان کی یفی روس فراهم می آورد. علاوه بر این، مبارزه های سویاتوسلاو منجر به رشد جمعیتی و فرهنگی اسلاوها در مناطق میان نواحی استپی و جنگلی سالتوو-مایاکی شد.
در سال ۱۰۳۰، روس ها به منطقهٔ شروان حمله کردند و حاکم گنجه برای کمک در سرکوب شورش بیلقان مبلغ زیادی پول به آن ها پرداخت. یک سال بعد، در ماه نوامبر سال ۱۰۳۱، در نزدیکی باکو شکست خورده و اخراج شدند. در سال ۱۰۳۲ روس ها حملهٔ دیگری به شروان داشتند که در آن الانان و سریرها به آنان ملحق شدند. مسلمانان محلی در ۱۰۳۳ روس ها را شکست دادند. روس ها از حوزهٔ دریای خزر حمله کرده و پس از مدت کوتاهی به اغوزها در نبردهای خوارزم کمک کردند. آخرین دورهٔ اعزام نیرو و یورش وایکینگ ها به دریای خزر در سال ۱۰۴۱ توسط اینگوار دوردست گشا به منظور شرکت در جنگ های گرجستان-بیزانس و احتمالاً نبرد ساسیرتی انجام پذیرفت که نیروهای وارنگیان نیز در این اعزام شرکت داشتند. هدف از این اردوکشی ها احتمالاً بازگشایی مسیرهای تجاری قدیمی روس های افرنجی بود، چنانچه در آن زمان بلغارهای شمالی و خزرها دیگر موانع بزرگی نبودند. پس از آن، هیچ گونه اقدام مشابهی توسط نورس ها انجام نپذیرفت و بدین شکل مسیر مابین دریاهای بالتیک و خزر هیچگاه بازگشایی نشد.
لشکرکشی های روس ها به کناره دریای خزر
روس های وارنگی
پچنگ ها
خزرها
اغوز
طبرستان:
بیزانس
لشکرکشی های روس های وارنگی به دریای خزر مجموعه ای از حملات نظامی در بین سال های ۸۶۴ تا ۱۰۴۱ به سواحل دریای خزر بوده است. روس های وارنگی ابتدا در قرن نهم میلادی به عنوان بازرگانان پوست، عسل و برده در سرزمین های اسلامی(سرکلند) ظاهر شدند. این بازرگانان در مسیر تجاری ولگا به خرید و فروش می پرداختند.
عباسیان
نخستین حملهٔ آنان در فاصله سال های ۸۶۴ تا ۸۸۴ میلادی در مقیاسی کوچک علیه علویان طبرستان رخ داد. نخستین یورش بزرگ روس ها در سال ۹۱۳ رخ داد و آنان با ۵۰۰ فروند درازکشتی شهر گرگان و اطراف آن را غارت کردند. آن ها در این حمله مقداری کالا و برده را به تاراج بردند و در راه بازگشتن به سمت شمال، در دلتای ولگا، مورد حملهٔ خزرهای مسلمان قرار گرفتند و بعضی از آنان موفق به فرار شدند، ولی در میانهٔ ولگا به قتل رسیدند. دومین هجوم بزرگ روس ها به دریای خزر در سال ۹۴۳ به وقوع پیوست. در این دوره ایگور یکم، حاکم روس کیف، رهبری روس ها را در دست داشت. روس ها پس از توافق با دولت خزرها برای عبور امن از منطقه، تا رود کورا و اعماق قفقاز پیش رفتند و در سال ۹۴۳ موفق شدند بندر بردعه، پایتخت اران (جمهوری آذربایجان کنونی)، را تصرف کنند. روس ها در آنجا به مدت چند ماه ماندند و بسیاری از ساکنان شهر را کشتند و از راه غارت گری اموالی را به تاراج بردند. تنها دلیل بازگشت آنان شیوع بیماری طاعون یا اسهال خونی در میانشان بود. سویاتوسلاو یکم، شاهزادهٔ روس های کیفی، در اعزام بعدی نیروها به دریای مازندران، در سال ۹۶۵، به لشکریانش دستور داد که دولت خزرها را نابود کنند، تا مجبور نباشند به آنان مالیاتی بپردازند. نابودی خزرها تسلط بر راه های تجاری شمال و جنوب ولگا از طریق مناطق استپی و دریای سیاه را برای شاهان روس کیفی فراهم آورد. علاوه بر این، مبارزه های سویاتوسلاو منجر به رشد جمعیتی و فرهنگی اسلاوها، که روس ها با آنان درآمیخته بودند، در مناطق میان نواحی استپی و جنگلی سالتوو-مایاکی شد.
بلغارها
در سال ۱۰۳۰، روس ها به منطقهٔ شروان حمله کردند و حاکم گنجه برای کمک در سرکوب شورش بیلقان مبلغ زیادی پول به آن ها پرداخت. یک سال بعد، در ماه نوامبر سال ۱۰۳۱، روس ها در نزدیکی باکو شکست خورده و اخراج شدند. در سال ۱۰۳۲ روس ها حملهٔ دیگری به شروان داشتند، که در آن الانان و سریرها به آنان ملحق شدند. مسلمانان محلی در ۱۰۳۳ روس ها را شکست دادند. سپس، روس ها از حوزهٔ دریای خزر حمله کرده و پس از مدت کوتاهی به اغوزها در نبردهای خوارزم کمک کردند. آخرین دورهٔ اعزام نیرو و یورش روس ها به دریای خزر در سال ۱۰۴۱ توسط اینگوار دوردست نورد به منظور شرکت در جنگ های بین گرجستان و بیزانس و احتمالاً نبرد ساسیرتی انجام پذیرفت، که نیروهای روس وارنگی نیز در این اعزام شرکت داشتند. هدف از این اردوکشی ها، احتمالاً بازگشایی مسیرهای تجاری قدیمی روس ها بود؛ چنان که در آن زمان بلغارهای ولگا و خزرها دیگر موانع بزرگی نبودند. پس از آن، هیچ گونه اقدام مشابهی توسط روس های وارنگی انجام نپذیرفت و بدین ترتیب مسیر مابین دریای بالتیک و دریای خزر هیچگاه بازگشایی نشد.
برطاس
سریر
آلان ها
علویان طبرستان و گیلان
سامانیان
شروانشاهان
سالاریان
آل بویه
ایگور
الگ نووگورود
سویاتوسلاو
اینگوار دوردست نورد
یوسف بن هارون
داعی کبیر
ناصر کبیر
ابوالعباس
ابوالضرغام
مرزبان بن محمد
مؤسسه مطالعات دریای خزر
موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر (به انگلیسی: International Institute for Caspian Studies) یک موسسه مشاوره بین المللی غیر دولتی است که در سال ۱۳۷۶ در تهران بنیان گذاری شده است. هدف از تاسیس این موسسه، انجام تحقیقات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در خصوص دریای خزر و کشورهای ساحلی آن می باشد. ریاست این موسسه در حال حاضر بر عهده عباس ملکی می باشد.
همچنین موسسه دیگری نیز تحت عنوان مشابه در مازندران تاسیس گردیده که به صورت یک NGO ثبت و اقدام به مطالعات مختلف و اطلاع رسانی در حوزه خزر و کشورهای پیرامونی آن می نماید. مطالب سایت حاضر به سه زبان فارسی, روسی و انگلیسی منتشر می گردد. مدیریت موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر (به انگلیسی: International Institute of Khazar Sea Studies) (به روسی: Международный институт каспийских исследований) بر عهده میثم آرائی درونکلا می باشد.
مکاتبات خزر
مکاتبات خزر (به انگلیسی: Khazar Correspondence) به یک سری تبادلات نامه گفته می شود که ما بین «حسدای بن شبروط» منشی خلیفه وقت کوردوبا و «یوسف بن آآرون» «خاقان خزرستان» در بازه زمانی سال های ۹۵۰ یا ۹۶۰ صورت گرفته است.
این مکاتبات از معدود اسنادی است که آن را به خزرها نسبت می دهند و یکی از مهمترین منابع در باب تاریخ خزرها محسوب می شود. این مکاتبات هم در زمینه گرویدن خزرها به آیین یهودیت است و هم در باب گسترش این آیین به نسل های بعدی آن ها. همچنین این مکاتبات نشان می دهد که یک نسل پس از سقوط «امپراتوری خزر» در سال ۶۹۶ هنوز قدرت نظامی داشتند و از بعضی همسایگانشان باج (مالیات) می گرفتند.
ناوتیپ خزر
ناوتیپ خزر (روسی: Каспийская флотилия، آوانگاری Kaspiyskaya flotiliya) قدیمی ترین ناوتیپ نظامی روسیه و مستقر در، دریای خزر است.
ناوگان خزر
ناوگان خزر (روسی: Каспийская флотилия، آوانگاری Kaspiyskaya flotiliya) قدیمی ترین ناوتیپ نظامی روسیه و مستقر در، دریای خزر است.
نشست سران کشورهای ساحلی خزر
نشست سران کشوهای ساحلی خزر نخستین بار به پیشنهاد صفرمراد نیازف رئیس جمهور وقت ترکمنستان و با هدف تعیین رژیم حقوقی دریای خزر و با حضور روسای جمهور وقت ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان در اردیبهشت ۱۳۸۱ در عشق آباد برگزار شد. دور دوم این اجلاس نیز در ۲۴ مهر ۱۳۸۶ در تهران برگزار شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خزر در جدول کلمات

خزر
تنگی چشم
فیلمی از ابراهیم حاتمی کیا با نقش آفرینی حمید فرخ نژاد | خزر معصومی و کوروش تهامی
بهرنگ ارغوان

پیشنهاد شما درباره معنی خزرنام نویسی   |   ورود
معنی خزر
کلمه : خزر
اشتباه تایپی : ocv
آوا : xazar
نقش : اسم خاص مکان
عکس خزر : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با خزر در گوگلآیا معنی خزر مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 95% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
نرم افزاری مریم
فروشگاه کمپو