برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1310 100 1

خسروشهر

خسروشهر در دانشنامه اسلامی

خسروشهر
خسروشهر (خسروشاه)، بخش و شهری در شهرستان تبریز در استان آذربایجان شرقی می باشد.
بخش خسروشهر، مشتمل است بر دو دهستان لاهیجان و تازِه کَند و شهر خسروشهر. بخش خسروشهر در جنوب غربی شهرستان تبریز در دشت (جلگه) تبریز واقع است. کوههای داشْلی داغی در مشرق و گَچل گُل داغی در جنوب غربی دهستان لاهیجان و دره های لایَن، دَلمه، یُول و قیزْقَلعه در جنوب شرقی لاهیجان و قَره تپه در مشرق آبادی تازه کند قرار دارند. تلخه رود با جهت شمال شرقی ـ جنوب غربی از مشرق بخش و اُسکوچای از میان شهر خسروشهر عبور می کند و به تلخه رود می پیوندد. آب و هوای این بخش نسبتاً سرد و خشک است بخش خسروشهر (به مرکزیت شهر خسروشهر) در ۲۵ تیر ۱۳۷۶، در شهرستان تبریز تشکیل شد. اهالی آن به زبان فارسی و ترکی سخن می گویند.
آثار باستانی خسرو شهر
برخی از آثار باستانی و قدیمی این بخش عبارت اند از: تپه باستانی قَره تپه، متعلق به ۵۰۰، ۲ق م، در حدود شش کیلومتری شمال غربی خسروشهر مسجد صفوی (یا مسجد خسروشهر)، متعلق به دوران شاه سلیمان صفوی؛ و مقبره های حمزة بن عبدالعزیز سلّار دیلمی؛ درویش شرف الدین یعقوب رومی (متوفی ۹۱۲)؛ امیرسیداسماعیل شنب غازانی (متوفی ۹۱۹)؛ شیخ محمد بزرگ خسروشاهی، از بزرگان صوفیه تبریز؛ شیخ جلال الدین اخی، از عارفان قرن نهم؛ و شیخ محمد گازر خسروشاهی، عارف قرن نهم. عبدالحمید خسروشاهی نیز از علما و مشاهیر خسروشهر است. در ۱۰۵۱ زمین لرزه ای بین تبریز و دریاچه ارومیه رخ داد، که خسروشاه و مناطق اطراف آن را ویران کرد و تلفات بسیاری برجای گذاشت.
تشکیل شهر خسروشهر
شهر خسروشهر، در ارتفاع ۳۶۰، ۱متری و در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع است. خسروشاه/ خسروشهر در ۱۳۳۳ش شهر شد. طبق سرشماری ۱۳۸۵ش، جمعیت این شهر ۷۹۴، ۱۲ تن بوده است این شهر یکی از شهرهای قدیم آذربایجان است که گویا به سبب اقامت چند روزه خسروانوشیروان ساسانی در آن، خسروشاه نامیده شده بود. اطلاعات اندکی نیز در منابع جغرافیایی قدیم درباره آن وجود دارد.در اوایل قرن هفتم، یاقوت حموی خسروشاه را شهری دارای بازار و عمارت و در شش فرسنگی تبریز ذکر کرده است. در اواخر قرن هفتم، رشیدالدین فضل اللّه این شهر را در شمار اعمال تبریز نام برده است، در اوایل قرن هشتم، حمداللّه مستوفی خسروشاه را از آبادیها ...

خسروشهر در دانشنامه آزاد پارسی

(نام سابق: خسروشاه) شهری در استان آذربایجان شرقی، شهرستان تبریز، و مرکز اداری بخش خسروشهر. در منطقه ای کوهستانی به فاصلۀ ۲۶کیلومتری جنوب غربی تبریز، سر راه تبریز به آذرشهر و کنار خط آهن مراغه به تبریز، در کنار اُسکوچای قرار دارد. ارتفاع آن ۱,۳۷۰ متر است. اقلیم این شهر معتدل مایل به سرد و نیمه خشک و جمعیت آن۱۴,۹۲۵ نفر است (۱۳۸۵).
.

ارتباط محتوایی با خسروشهر

خسروشهر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خسروشهر   • مفهوم خسروشهر   • تعریف خسروشهر   • معرفی خسروشهر   • خسروشهر چیست   • خسروشهر یعنی چی   • خسروشهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خسروشهر
کلمه : خسروشهر
اشتباه تایپی : osv,aiv
عکس خسروشهر : در گوگل

آیا معنی خسروشهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )