برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1349 100 1

خشک شویی

خشک شویی در دانشنامه ویکی پدیا

خشک شویی
خشک شویی یکی از روش های شستشو و پاک کردن لباس می باشد. از آنجا که در این روش از آب استفاده نمی شود خشک شویی نام گرفته است.
مولکول های آب بسیار قطبی هستند و هنگام شستشو با آب بسیاری از تارهای پارچه آب را به خود جذب می کنند و از شکل می افتند. به خصوص برای لباس های دارای بافت های مخلوط مانند کت و شلوار و پالتو، شستشو با آب سبب از بین رفتن فرم و حالت آن ها می شود. با استفاده از مواد حلال و شوینده غیر قطبی لباس شکل خود را حفظ می کند، و در عین حال لکه ها از بین می روند.
در این روش لباس ها را درون دستگاه مخصوصی قرار می دهند و یک محلول شیمیایی را به آن اضافه می کنند. پس از تمام شدن مدت زمان شستشو، وقتی لباس را از داخل دستگاه بیرون می آورند، به طور کامل خشک است. خشک شویی ها برای برداشتن لکه روی لباس ها از اصول انحلال پذیری استفاده می کنند. این کار در دو مرحله انجام می گیرد، ابتدا لکه توسط یک جسم نرم کننده شل می شود سپس با فشار زیاد برداشته می شود.
حلال مورد استفاده در این روش باید بتواند ذرات ریز روغن و چربی موجود در رشته های لباس را در خود حل کند. یکی از محلول های شیمیایی متداول که برای شستشو با این روش استفاده می شود، پرکلر پلی اتیلن یا پر کلر اتیلن است. این محلول شبیه بنزین است و به شکل مایع سنگینی است که هر لیتر آن در حدود سه کیلوگرم وزن دارد. پرکلر بو ندارد و خاصیت ضد عفونی کننده داشته و از بید زدن لباس نیز جلوگیری می کند.
عکس خشک شویی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خشک شویی در دانشنامه آزاد پارسی

خشک شویی (dry-cleaning)
روش تمیزکردن منسوجات با استفاده از حلّال های فرّار، مثل تری کلرواِتن (تری کلرواتیلین). این گونه حلال ها چربی را حل می کنند و سبب چرک زدایی می شوند. در این فرآیند آب به کار نمی رود. خشک شویی نخستین بار در فرانسه ابداع شد (۱۸۴۹). برخی از این حلّال ها لایۀ اوزن را تخریب می کنند. تتراکلرواِتن (پرکلرواتیلن) در آب سمی است و هرگاه گرم شود، بخارهای سمی متصاعد می کند.

ارتباط محتوایی با خشک شویی

خشک شویی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فروغ ابراهیمی
شستشوی لباس بدون آب توسط مواد شیمیایی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خشک شویی   • مفهوم خشک شویی   • تعریف خشک شویی   • معرفی خشک شویی   • خشک شویی چیست   • خشک شویی یعنی چی   • خشک شویی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خشک شویی
کلمه : خشک شویی
اشتباه تایپی : oa; a,dd
عکس خشک شویی : در گوگل

آیا معنی خشک شویی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )