انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1102 100 1

خطیب

/xatib/

مترادف خطیب: خطبه خوان، سخنران، سخنگو، متکلم، ناطق، نطاق، واعظ

متضاد خطیب: مستعمع

برابر پارسی: سخنران، سخنور

معنی خطیب در لغت نامه دهخدا

خطیب. [ خ َ ] (ع ص ) خطبه خوان . (منتهی الارب ). آنکه خطبه ٔ نماز می خواند. (یادداشت بخط مؤلف ). ج ، خُطَباء :
کانک قائم فیهم خطیباً
و کلهم قیام للصلوة.
ابن انباری.
ما بسازیم یکی مجلس امروزین روز
چون برون آید از مسجد آدینه خطیب.
منوچهری.
رسم خطبه را و نماز را که خطیب بجا آورد. (تاریخ بیهقی ). خطیبی کریه الصوت خود را خوش آواز پنداشتی. (گلستان سعدی ). || دانا در خطابت. (منتهی الارب ). ناطق. سخنور. (یادداشت بخط مؤلف ). ج ، خُطَباء :
خطیبان همه عاجز اندر خطابش
هژبران همه روبه اندر غبارش.
ناصرخسرو.
هر آنگه کزو ماند عاجز خطیب
فزاید بر او بی سعالی سعال.
ناصرخسرو.
مسعودسعدسلمان در بزم و رزم تو
جاری زبان خطیب و نبرده سوار باد.
مسعودسعدسلمان.
درون کام نهان کن زبان که تیغ خطیب
برای نام بود در برش نه بهر وغا.
خاقانی.
خرد خطیب دل است ودماغ منبر او
زبان بصورت تیغ و دهان نیام آسا.
خاقانی.
صبوحی زناشوئی جام و می را
صراحی خطیبی خوش الحان نماید.
خاقانی.
جاه را بردار کردم تا فلک گفت ای خطیب
نائب من باش اینک تیغ اینک گوهرم.
خاقانی.
من این رندان و مستان دوست دارم
خلاف پارسایان و خطیبان.
سعدی (طیبات ).
خطیب سیه پوش شب بی خلاف
برآورد شمشیر روز از غلاف.
سعدی (بوستان ).
- خطیب الهی ؛ هاتف غیبی. (ناظم الاطباء).
آواز این خطیب الهی تو نشنوی
کز جوش غفلت است ترا گوش دل گران.
خاقانی.
- خطیب القوم ؛ بزرگ قوم که با سلطان در حوائج ایشان گفتگو کند. (ناظم الاطباء).
|| شخصی که قاری قرآن باشد. || شخص موحد. (ناظم الاطباء).
- خطیب الانبیاء ؛ پدرزن حضرت موسی که حضرت شعیب باشد. (از ناظم الاطباء).
- خطیب سحر ؛ خروس سحرخوان :
دیدم صف ملائکه چرخ نوحه گر
چندانکه آن خطیب سحر در خطاب شد.
خاقانی.
- خطیب فلک ؛ ستاره ٔ مشتری. (ناظم الاطباء).
- رجل خطیب ؛ مردی که نیک خطبه خواند. (ناظم الاطباء).

خطیب. [ خ َطْ طی ] (ع ص ) مرد که خواستگاری زن کرده باشد. (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ) (اقرب الموارد). ج ، خِطِّیبون.

خطیب. [ خ َ ] (اِخ ) نام او داودبن یوسف الحنفی است و او راست : الفتاوی الغیاثیه : او این کتاب را بسلطان ابوالمظفر غیاث الدین یمین تقدیم کرد و درهامش آن فتاوای ابن نجیم یا الفتاوی الزینبیه در فقه حنفی است این کتاب با نفقه ٔ فرج اﷲ کردی در بولاق بسال 1322 هَ. ق. در 192 صفحه بچاپ رسید. (المعجم المطبوعات ).

خطیب. [ خ َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان قوریچای بخش قره آغاج شهرستان مراغه. واقع در چهل وهشت هزارگزی باختر قره آغاج و 15هزارگزی شوسه ٔ مراغه بمیانه با 196 تن سکنه است. آب آن از رودخانه ٔ جیران و محصول آن غلات ، نخود و بزرک می باشد. شغل اهالی زراعت و از صنایع دستی آنجا جاجیم بافی است. راه آنجا مالرو و در دو محل بفاصله ٔ هزارگزی متری بنام خطیب بالا و پایین مشهور و سکنه ٔ خطیب پایین 98 تن می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

خطیب. [ خ َ ] (اِخ ) ابوالفتح بن عبدالقادربن صالح بن عبدالرحیم الخطیب. ملقب به فاضل دمشقی.وی بسال 1250 هَ. ق. در دمشق زاده و بسال 1315 هَ. ق. بهمان شهر درگذشت. او راست مختصر تاریخ دمشق ابن عساکر که حاوی پنج جزء و در خزانه ٔ تیموریه بخط اوموجود است. پسر او محب الدین خطیب را نیز دو مجلة الزهراء و الفتح بود. (از اعلام زرکلی چ 2 ج 5 ص 331).

خطیب. [ خ َ ] (اِخ ) ابوالفتح بن عبدالقادربن صالح بن عبدالرحیم خطیب. از بزرگان شافعی در عصر خود بود. مولد و وفاتش به دمشق اتفاق افتاد (1244 هَ. ق. تا 1311 هَ. ق.). و او را تألیفات بسیار است و از آنجمله است : «انوارالتنزیل و اسرارالتأویل » در تفسیر و «فیوضات الحسان بنصایح الولدان » و «حاشیة علی القطر» در نحو و دو شرح بر «اجرومیه » و «مختصر مسند امام احمدبن جنبل » و «مولد» و «معراج » و سه دیوان خطب. (از اعلام زرکلی چ 2 ج 5 ص 341).

معنی خطیب به فارسی

خطیب
دمشقی جلال الدین محمد بن عبدالرحمن شافعی قزوینی خطیب جامع دمشق و دانشمند ( ف. ۷۳۹ ه. ق . ) از آثار او تلخیص المفتاح و ایضاح است .
( صفت ) ۱ - مرد خطبه خوان سخنران . ۲ - واعظ . جمع : خطبائ ( خطبا ) .
ابوالفرج بن عبدالقادر بن صالح بن عبدالرحیم خطیب : از بزرگان شافعی در عصر خود بود مولد و وفاتش بدمشق اتفاق افتاد .
[ گویش مازنی ] /Khatib/ از توابع دهستان لاله آباد بابل
محمد بن عبدالله خطیب اسکافی متولد ۴۲٠ ه.ق . عالم بادب و لغه و از اهل اصبهان بود . ابتدائ کفشگر بود و سپس خطیب ری شد . از کتب اوست مبادی اللغه و نقد الشعر و دره التنزیل و عروه التاویل در آیات متشابهه و غلط کتاب العین و الغره در بعضی از اغلاط اهل ادب و لطف التدبیر در سیاست شاهان .
احمد بن علی بن ثابت بغدادی
صدر الدین خطیب متخلص به ربیعی بوشنجی
یحیی بن علی بن محمد شیبانی تبریزی مکنی به ابو زکریا .
ابوالفضل معین الدین یحیی بن سلامه از مشاهیر شاعران و ادبائ روزگار خود بود او در ادب دست داشت و دیوان اشعار و بعض خطب و رسائل او مشهور است و در فقه شافعی نیز دست داشت .
موفق بن احمد بن محمد مکنی به ابی الموید و ملقب به اخطب خوارزم از بزرگان علم و از سخنوران بزرگ بود .
یکی از عالمان لغت و فرهنگ است و اوراست : لغه العجم من لغه الفرس و وسیله المقاصد فی لغه الفرس که این کتاب مشتمل بر هزار و نود و پنج مصدر و ده هزار اسم است .
یاسین بن خیرالله بن محمود بن موسی مورخ از فاضلان موصل و ادیبان و شاعران آن ناحیت بود .
کنایه از کوکب مشتری است
جلال الدین قزوینی که لقب دیگر او خطیب دمشق است از قزوین برخاست و به بلاد روم یعنی آناطولی رفت و سپس راه دمشق و شام پیش گرفت و در جامع این دو شهر خطیب شد و از آنجا بمصر آمد و تاریخ وفات او ۷۳۹ ه. ق . است .
محمد بن عبدالرحمن بن محمد نخعی ملقب به قطب الدین و مشهور به خطیب قوص بسال ۶۸۶ ه. ق . زاده شد و از جمله شاعرانی بود که از خاندان بزرگان و خطیبان قوص برخاست و مدتها بشغل خطابت و حکم بدانجا گذران کرد .
ابوالمنجم رکن الدین خطیب مغربی اوراست : عقائق الحقائق .
[ گویش مازنی ] /Khatib kalaa/ از توابع دهستان میان رود پایین نور
وی یکی از شراح مفتاح العلوم سکاکی در علم ادب است .
فقیه و محدث و مورخ او در فقه شاگرد ابوالحسن محاملی است
ظاهرا از خاندان خطیب کرمانی است که در سده دهم تا یازدهم در آن سرزمین شهرت داشته اند
ابن محمد شرنقاشی خطیب شافعی

معنی خطیب در فرهنگ معین

خطیب
(خَ) [ ع . ] (ص .) واعظ ، سخنران . ج . خطباء.

معنی خطیب در فرهنگ فارسی عمید

خطیب
۱. کسی که خطبه می خواند.
۲. سخنران.

خطیب در دانشنامه اسلامی

خطیب بغدادی، ابوبکر احمد بن علی بن ثابت احمد بن مهدی( 392- 463 ه) در محل تولدش دو قول است: برخی غزیه در اطراف حجاز را محل ولادت او دانسته اند و برخی روستایی در هنیقه را.
پدرش در جامع روستا به مدت بیست سال به ایراد خطابه اشتغال داشت. از اینرو فرزندش را به هلال بن عبداللّه طیبی سپرد تا به او ادب و قرآن بیاموزد، چنانکه در قرائات از منصور حبّال نیز بهره مند گشت. در حلقه درس ابوالحسن بن رزقویه در جامع بغداد به استماع حدیث نشست و به مجالس ابی حامد اسفراینی، فقیه شافعی، نیز رفت و آمد داشت. بعد از وفات حبّال، خطیب از ابن صیدلانی که به تعلیم قرائات در جامع دار قطنی اشتغال داشت بهره برد. پس از آن به حلقه ابن رزقویه بازگشت و تا سال 412 ه در آن حلقه حضور داشت. وی همچنین از محدث بزرگ دیگری چون ابوبکر برقانی که خطیب به وی بسیار احترام می گذاشت، بهره مند گشت. وی علاوه بر حدیث از محضر فقهایی چون ابی الطیب طبری و احمد بن محمد محاملی فقه آموخت. خطیب از تعداد زیادی از علمای بغداد و نیز علمایی که به این شهر وارد می شدند استفاده کرد از جمله: ابوالقاسم عبید بن احمد ازهری، ابومحمد حسن بن محمد خلال بغدادی، ابن توزی، ابوالقاسم علی بن محسن تنوخی، ابومحمد حسن بن علی جوهری و غیره.
وی در جستجوی دانش سفرهای متعددی انجام داد. سفرهایی به شهرها و روستاهایی چون: عکبرا، بعقوبه، انبار، نهروان، درزیجان، کوفه، بصرة، نیشابور، حلوان، اسدآباد، همدان، ری، ساوه، دمشق، صور، مکة، بیت المقدس و...
درباره شخصیت وی نوشته اند که مردی باوقار و خوش لباس و دارای مروت و اهل بخشش و تواضع بود هیچ اشتیاقی به تقرّب با سلاطین و ثروتمندان نداشت. با این همه از گزند تیغ تهمت دشمنان بی نصیب نماند تا جائیکه برخی او را به شرب خمر و برخی به انحراف جنسی متهم ساختند. ولی اینهمه باشخصیت علمی او سازگار نیست علاوه بر اینکه راویان برخی از این گونه اخبار مورد اطمینان نیستند.
بیشتر همت و تلاش خطیب مصروف حدیث و علوم مرتبط با آن گشت هر چند به فقه و اصول و نیز ادبیات و تاریخ و اخبار نیز اهمیت می داد. وی در اصول پیرو مذهب اشعری و در فروع پیرو مذهب شافعی بود. برخی از معاصرین وی او را توثیق کرده اند و برخی دیگر که از دشمنان وی به شمار می روند دانش او را خدشه دار دانسته اند, برخی او را متهم به روایت از ضعفاء کرده اند و برخی دیگر او را فردی متعصب که با حنابله ضدیت دارد معرفی نموده اند.
1- الأمالی 2- حدیث النزول 3- کتاب السنن 4- المسلسلات 5- اطراف الموطأ 6- الکفایة فی علم الروایة 7- تاریخ بغداد 8- مناقب شافعی و غیره.
خطیب بغدادی در رمضان سال 463 ه به بیماری دچار شد و دستور داد تمام دارایی اش را به دیگران بدهند. همچنین کتاب هایش را وقف مسلمانان کرد. وی در ذی حجه همان سال بدرود حیات گفت و در مقبره باب حرب در کنار بشر حافی به خاک سپرده شد.
«تاریخ بغداد» از مهمترین و بزرگ ترین تألیفات خطیب بغدادی است. چرا که کتاب شرح حال 7831 محدث و دیگر صاحبان علوم مختلف و رجال اجتماعی و دولتی را در خود جای داده است. اهمیت این کتاب از جهت حیات علمی در اینست که این کتاب از روشهای تدریس و رویه های علما در برخورد با شاگردانشان و نیز از مدارسی که در دو قرن 4 و 5 هجری وجود داشته و حلقات علمی و نشست ه ای دانشمندان در مساجد به جهت حدیث کردن و تدریس، گزارشی می دهد. چنانکه از نشاط علمی موجود در شهرهای اسلامی آن دوران خبر می دهد.
ابوبکر احمد بن علی بن ثابت احمد بن مهدی، معروف به خطیب بغدادی، در سال 392ق به دنیا آمد. برخی محل تولد وی را غزیه در اطراف حجاز دانسته اند و برخی روستایی در هنیقه.
پدرش در مسجد جامع روستا، به مدت بیست سال به ایراد خطابه اشتغال داشت. از اینرو، فرزندش را به «هلال بن عبداللّه طیبی» سپرد تا به او ادب و قرآن بیاموزد، چنانکه در قرائات از «منصور حبّال» نیز بهره مند گشت. وی در حلقه درس «ابوالحسن بن رزقویه» در جامع بغداد به استماع حدیث نشست و به مجالس «ابوحامد اسفراینی»، فقیه شافعی، نیز رفت و آمد داشت. بعد از وفات «حبّال»، از «ابن صیدلانی» که به تعلیم قرائات در جامع دارقطنی اشتغال داشت، بهره برد. پس از آن، به حلقه «ابن رزقویه» بازگشت، تا سال 412ق، در آن حلقه حضور داشت.
وی همچنین از محدث بزرگ دیگری چون «ابوبکر برقانی» بهره مند گشت. وی علاوه بر حدیث از محضر فقهایی چون «ابوالطیب طبری» و «احمد بن محمد محاملی» فقه آموخت.
خطیب از تعداد زیادی از علمای بغداد و نیز علمایی که به این شهر وارد می شدند، استفاده کرد از جمله: ابوالقاسم عبید بن احمد ازهری، ابومحمد حسن بن محمد خلال بغدادی، ابن توزی، ابوالقاسم علی بن محسن تنوخی، ابومحمد حسن بن علی جوهری و...
وی در جستجوی دانش، سفرهای متعددی انجام داد. سفرهایی به شهرها و روستاهایی چون:عکبرا، بعقوبه، انبار، نهروان، درزیجان، کوفه، بصره، نیشابور، حلوان، اسدآباد، همدان، ری، ساوه، دمشق، صور، مکه، بیت المقدس و...
درباره شخصیت وی نوشته اند که مردی با وقار، خوش لباس، دارای مروت و اهل بخشش و تواضع بود؛ هیچ اشتیاقی به تقرّب با سلاطین و ثروتمندان نداشت. با این همه از گزند تیغ تهمت دشمنان بی نصیب نماند، تا جائی که برخی او را به شرب خمر و برخی به انحراف جنسی متهم ساختند. ولی این همه، با شخصیت علمی او سازگار نیست. علاوه بر این که راویان برخی از این گونه اخبار مورد اطمینان نیستند.
خطیب تبریزی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • محمد بن عبدالله خطیب عمری تبریزی، خطیب عُمَری تبریزی، محمد بن عبداللّه، محدّث، رجالی و مفسر قرن هشتم• یحیی بن علی خطیب تبریزی، خطیب تبریزی، ابوزکریا یحیی بن علی، ادیب و لغوی قرن پنجم
...
خطیب، ابوالفرج هبةاللّه محمد بن عبدالقادر، خطیب، ابوالفرج هبةاللّه محمد بن عبدالقادر، عالم و مفسر دمشقی قرن سیزدهم و چهاردهم است.
وی یکی از اعضای خاندان خطیب است که طی نسلهای متمادی علما و خطیبان سرشناس بسیاری را پرورش داده اند. صالح خطیب کتاب تراجم آلالخطیب را درباره شرح حال اعضای این خاندان نگاشته است.
خطیب، ابوالفرج هبةاللّه محمد بن عبدالقادر، خطیب، ابوالفرج هبةاللّه محمد بن عبدالقادر، عالم و مفسر دمشقی قرن سیزدهم و چهاردهم است.
وی یکی از اعضای خاندان خطیب است که طی نسلهای متمادی علما و خطیبان سرشناس بسیاری را پرورش داده اند. صالح خطیب کتاب تراجم آلالخطیب را درباره شرح حال اعضای این خاندان نگاشته است.
شرح حال
خطیب در ۱۲۴۴ متولد شد. نخستین استاد او پدرش، شیخ عبدالقادر، از علما و استادان دمشق بود و ابوالفرج بیشترین بهره را از او برد. عبدالقادر که هریک از فرزندان خود را برای فراگیری یکی از چهار مذهب فقهی اهل سنّت نزد عالمی از آن مذهب میفرستاد، ابوالفرج پسر ارشد خود را نزد شیخ عبداللّه حلبی حنفی فرستاد تا فقه حنفی را از او بیاموزد. با وجود این، او از مجلس درس شماری دیگر از استادان دمشق نیز بهره جست. وی همچنین موفق به دریافت اجازه از برخی علمای حجاز و مصر شد.
شخصیت
خطیب پس از پایان تحصیلات، همچون پدرش، به تدریس در جامع اموی مشغول شد و بسیاری از فضلای دمشق در مجلس درس او حاضر می شدند. وی همچنین خطیب مدرسه خیاطین بود که پس از او فرزندش، حسن، جانشین او در آن جا شد. خطیب در عین حال که مورد توجه و عنایت علما بود، با مردم ارتباط نزدیکی داشت به گونه ای که افراد از همه نقاط برای حل مشکلات خانوادگی و دینی خود نزد وی به مدرسه نوریه صغری در عصرونیه می رفتند. وی در مسائلی نظیر نکاح و طلاق براساس فقه شافعی و حنبلی فتوا می داد.
وفات
...
اِبْن خَطیب، ابوعبدالله محمد بن عبدالله بن سعید بن عبدالله بن سعید بن علی بن احمد سلمانی (۷۱۳ - ۷۷۶ق /۱۳۱۳-۱۳۷۴م)، مشهور به ذوالوزارتین (ریاست شمشیر و قلم یا وزارت و کتابت) و ملقب به لسان الدین ، وزیر ، طبیب ، ادیب ، مورخ و فقیه مالکی اندلسی می باشد.
دودمان ابن خطیب را از آن رو سلمانی نامیده اند که نسبشان به مراد، یکی از تیره های قحطانی ساکن ناحیه سلمان یمن می رسد. خاندان ابن خطیب که نخست به شام رفته بودند، در پی فتح اندلس به دست مسلمانان در سده ۲ق/۸م بدان سرزمین کوچیدند و در آن جا رحل اقامت افکندند و به «بنی وزیر» مشهور شدند. بنی وزیر ظاهراً در شمار مخالفان حکم بن هشام فرمانروای اموی اندلس بودند و هم ازاین رو به دنبال سرکوب شورشیان ( حادثه ربض ) در ۲۰۲ق /۸۱۷م از قرطبه به طلیطله مهاجرت کردند.
اشتهار
نزدیک به یک قرن و نیم پس از آن، وقتی خطر حمله مسیحیان این شهر را تهدید کرد، سعید نیای بزرگ ابن خطیب به لوشه (در ۵۵ کیلومتری غرب غرناطه) رفت و خطیب و قاضی آن خطه شد و از آن پس فرزندانش به بنی خطیب شهرت یافتند. نوه همین سعید که همنام نیای خود و پدر بزرگ ابن خطیب بود، به هنگام شورش بنی طنجالیان در لوشه گرفتار شد و چون رهایی یافت به غرناطه رفت و با اشراف آن دیار وصلت کرد. بدین سان پدر ابن خطیب از جانب مادر با خانواده سلطنتی غرناطه ( بنی نصر یا بنی احمر ) خویشاوندی داشت. ابومحمد عبدالله پدر ابن خطیب که مردی فاضل بود، در دستگاه سلطان غرناطه به مقام وزارت رسید و سپس در خدمت جانشینان او بود تا در زمان ابوالحجاج یوسف ابن اسماعیل (حک ۷۳۳- ۷۵۵ق/ ۱۳۳۳-۱۳۵۴م) در جنگ طریف همراه پسرش، برادر بزرگ تر محمد، به شهادت رسید.
رسیدن به منصب
ابن خطیب در لوشه به دنیا آمد و در خردی با پدر به غرناطه رفت و در آن جا علم و ادب فرا گرفت و چون در نظم و نثر و ترسل سرآمد همگنان شد، به خدمت سلطان ابوالحجاج درآمد و در دیوان انشاء زیردست ابوالحسن بن جَیّاب به کار پرداخت و چون ابن جیّاب در طاعون سیاه ۷۴۹ق /۱۳۴۹م درگذشت، ابن خطیب به جای وی کاتب السّر ( منشی مخصوص ) و وزیر ابوالحجاج شد و به رغم جوانی، گذشته از وزارت، ریاست لشکر و بیت المال را نیز در دست گرفت.همچنین انتصاب کارگزاران دولت بر عهده وی بود و از این راه ثروت بسیار کسب کرد. سلطان بارها او را به سفارت نزد سلاطین دیگر فرستاد. چون ابوالحجاج در عید فطر ۷۵۵ق /۱۹ اکتبر ۱۳۵۴م کشته شد و پسرش محمد پنجم معروف به الغنی بالله بر جای او نشست، ابن خطیب را به ریاست هیأتی نزد ابوعنان سلطان مقرب فرستاد تا او را به همکاری برای مقاومت در برابر پادشاه قَشتاله برانگیزد. موفقیت چشمگیر ابن خطیب در این مأموریت جایگاه او را نزد الغنی بالله بالا برد.
سیر و سفر
...خطیب در دانشنامه ویکی پدیا

خطیب
خطیب ممکن است اشاره به یکی از موارد زیر باشد:
سخنران
خطیب (روستا)، روستایی است از توابع بخش لاله آباد شهرستان بابل
خطیب (محله)، از محله های قدیمی تبریز
خطیب بغدادی، مورخ و حدیث شناس؛ نویسندهٔ کتاب «تاریخ بغداد».
خطیب ممکن است اشاره به یکی از موارد زیر باشد:
سخنران
خطیب (روستا)، روستایی است از توابع بخش لاله آباد شهرستان بابل
خطیب (محله)، از محله های قدیمی تبریز
خطیب بغدادی، مورخ و حدیث شناس؛ نویسندهٔ کتاب «تاریخ بغداد».
خطیف (بردسیر)، روستایی از توابع بخش لاله زار شهرستان بردسیر در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان قلعه عسگر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۶ نفر (۲۴خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۶°۲۶′۲۹″ شمالی ۵۲°۲۹′۵۶″ شرقی / ۳۶٫۴۴۱۳۹°شمالی ۵۲٫۴۹۸۸۹°شرقی / 36.44139; 52.49889
خطیب، روستایی است از توابع بخش لاله آباد شهرستان بابل در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان لاله آباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۶۸ نفر (۱۴۴خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۸°۰۴′ شمالی ۴۶°۱۴′ شرقی / ۳۸٫۰۶۷°شمالی ۴۶٫۲۳۳°شرقی / 38.067; 46.233 خطیب یکی از قدیمی ترین محله های تبریز است. این محله یکی از قصبات حومه تبریز بوده است که اکنون جزیی از شهر تبریز شده است. اهالی قدیم خطیب نام آن را حطیب تلفظ می کردند. بنای محله خطیب به خطیب تبریزی معروف به صدرالدین برادر تاج الدین تبریزی منسوب است.
خطیب بغدادی (۱۰ مه ۱۰۰۲-۵ سپتامبر ۱۰۷۱م) (نسب: ابوبکر احمد بن علی بن ثابت) محدث، فقیه و تاریخ نگار مسلمان در سدهٔ پنجم هجری بود که از برای اثرش تاریخ بغداد شهرت فراگیر یافت.
محمودپور، محمد. «خطیب بغدادی، احمدبن علی بن ثابت». دانشنامه جهان اسلام.
پس از آموزش در بغداد برای آموختن حدیث به بصره، کوفه، نیشابور، ری، اصفهان، همدان و دینور سفر کرد. در ابتدا حنبلی بود، پس از سفر به نهروان مذهب شافعی را ترجیح داد و به همین خاطر مورد بدبینی های اکثریت حنبلی ساکن بغداد قرار گرفت؛ بعدها به تعصب برضد حنبلی ها متهم شد. در کلام متمایل به ابوالحسن اشعری بود. به مانند برخی از علمای اهل سنت، احادیثی در فضائل اهل بیت نقل کرده اما به برخی بزرگان شیعه مانند شیخ مفید ابراز دشمنی کرده است. بیشتر کسانی که شرح حالش را نوشته اند بر علم فراوان به ویژه در حدیث، تأکید کرده اند. ابن جوزی، از مخالفانش که سه کتاب در رد خطیب نوشته است، معتقد بود علم حدیث با او ختم شده است.
شهرت خطیب بغدادی به دلیل اثرش «تاریخ مدینةالسلام» یا همان «تاریخ بغداد» است که در حقیقت دانشنامه ای است که در آن شرح حال بیش از ۷۸۰۰ تن از علما و شخصیت ها (شامل زنان) را نوشته است. در این کتاب، به عنوان یک حدیث شناس، علاوه بر اساتید افراد بر درستی حدیث هایشان نیز نظر داده است.
ابراهیم بن منصور بن مُسلم مصری با کنیهٔ ابواسحاق، شهرت یافته به خطیبِ عراقی (۱۱۱۶–۱۲۰۰م) فقیه شافعی مصری در سدهٔ ششم هجری/دوازدهم میلادی بود. او بالاترین شافعی مصر در روزگار خود شمرده می شود. به بغداد رفت و آنجا فراگرفت، پس از بازگشت، به عراقی شهرت یافت. آثاری نگاشت که برجسته ترین آن ها شرح مهذب از شیرازی در ده جزء است.
خطیب گوراب، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن در استان گیلان ایران است.
این روستا در دهستان رودپیش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۹ نفر (۲۸خانوار) بوده است.
خطیب لر، آماسرا (به لاتین: Hatipler) یک منطقهٔ مسکونی در ترکیه است که در آماسرا واقع شده است. خطیب لر ۹۲ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ترکیه
مختصات: ۳۶°۲۲′۲۸″ شمالی ۵۲°۱′۴۹″ شرقی / ۳۶٫۳۷۴۴۴°شمالی ۵۲٫۰۳۰۲۸°شرقی / 36.37444; 52.03028
خطیب کلا، روستایی است از توابع بخش چمستان شهرستان نور در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان لاویج قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۸ نفر (۲۸خانوار) بوده است.
آب انبار خطیب (میان ده) مربوط به دوره تیموریان است و در خواف، ۲۰۰ متری کال خواجه یار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
محمدامینِ خطیب (تولد 1380. 6 دی) خواننده
گروه. سبک. رپ هیپ هاپ.
ده خطیب یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر سلطان آباد استان خراسان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، باریت است.
فهرست اندیس های استان خراسان
اَنوَر خَطیب (۱۹۱۰–۱۹۷۰) حقوق دان، نویسنده و سیاستمدار لبنانی در سدهٔ بیستم میلادی بود.
المجموعة الدستوریة: مجموعهٔ قانون اساسی
الأصول البرلمانیة بالقضاء السیاسی: اصول پارلمانی در قضاوت سیاسی
الأحوال الشخصیة و المبادیء العامة فی القانون: احوال شخصی و اصول کلی در قانون
النزعة الإشتراکیة فی الإسلام: گرایش سوسیالیستی در اسلام
الأهلیة المدنیة فی التشریع الإسلامی: حقوق شهروندی در شریعت اسلامی
القوانین اللبنانیة: قوانین لبنان
«انور بن احمد بن یونسِ خطیب»؛ زادگاه و مدفنش «شحیم» است. در مدرسه پاتریارکی درس خواند و از دانشگاه قدیس یوسف در رشتهٔ حقوق دانش آموخته شد. به وکالت و تدریس در دانشگاه لبنان و دانشگاه عربی لبنان پرداخت. پنج بار پیوسته به عنوان نمایندهٔ مجلس و دو بار وزیر برگزیده شد. در بیروت درگذشت.
باسل خطیب (به عربی: باسل الخطیب)، (۶ مه ۱۹۶۲ در هیلفرسوم هلند - )، یک کارگردان فیلم های سینمایی و تلویزیونی اهل سوریه است.
مریم، ۲۰۱۲، فیلم سینمایی
ناصر، ۲۰۰۸، سریال تلویزیونی
ابوزید الهلالی، ۲۰۰۵، سریال تلویزیونی
موکل الاباء، ۲۰۰۵، فیلم سینمایی
نزار قبانی، ۲۰۰۵، فیلم سینمایی
بازگست به حیفا، ۲۰۰۴، سریال تلویزیونی
هولاکو، ۲۰۰۲، سریال تلویزیونی
زی قار، ۲۰۰۱، سریال تلویزیونی
۶ مه ۱۹۶۲ در هیلفرسوم هلند در خانواده ای مهاجر با اصلیت فلسطینی به دنیا آمد. وی از سال ۱۹۶۳ به سوریه آمد و به همراه خانواده اش در دمشق زندگی می کند. وی فرزند یوسف خطیب شاعر فلسطینی است.
باسل الخطیب با دیانا جبور کارگردان تلویزیون سوریه ازدواج کرد. وی دانش آموختهٔ کارگردانی فیلم و تلویزیون از مؤسسه عالی سینمای مسکو (VGIK) است. باسل خطیب از ۱۹۹۲ در سینما و تلویزیون فعالیت کرده است.
باسل خطیب در گفتگو با روزنامه مصری الشروق گفت که فیلم مریم را با موضوع حوادث جنگ داخلی سوریه برای شرکت در جشنواره فیلم کن ارسال کرده،اما مسئولان جشنواره نامه ای برای وی فرستاده اند و اظهار داشته اند که این فیلم از ارزش هنری بالایی برخوردار است،اما به این دلیل که توسط وزارت فرهنگ سوریه تهیه شده است نمی تواند در این جشنواره پذیرفته شود.
حجت الله خطیب (زاده ۱۳۳۳ - درگذشته ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴) سرپرست سابق فدراسیون کشتی ایران و مدیرعامل سابق باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران بود.
«حجت الله خطیب درگذشت». رادیو فردا.
«مدیرعامل سابق پرسپولیس درگذشت». ورزش سه.
«حجت الله خطیب درگذشت». خبرگزاری مهر.
«ایرنا - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴/ درگذشت حجت الله خطیب».
وی به مدت ۱۹ سال ریاست اداره کل تربیت بدنی استان تهران در دهه های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی را برعهده داشت که موفقیت آمیزترین دوران مدیریت وی محسوب می شود؛ در طی آن دوران، بارها جام قهرمانی مسابقات کشوری در رشته ها و رده های سنی مختلف نصیب تهران شد.
حجت الله خطیب در دهه ۱۳۶۰ و ۷۰ خورشیدی سمت ریاست اداره کل تربیت بدنی استان تهران را برعهده داشت.
از تیرماه ۱۳۸۳ و پس از اتمام مدیریت اکبر غمخوار، مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس را عهده دار شد. او همزمان مدیریت اداره تربیت بدنی استان تهران را نیز بر عهده داشت. خطیب تا دی ۱۳۸۴ در این سمت باقی ماند و سپس جای خود را به محمدحسن انصاری فرد داد.
قبرسان امامزاده خطیب مربوط به دوره صفوی - تا دوره قاجار است و در شهرستان قیروکارزین، بخش افزر، دهستان افزر، ۷۰۰ متری شرق روستای آبگرم، بطرف خنج، کنار امامزاده خطیب واقع شده و با شمارهٔ ثبت ۲۶۶۱۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ابوعبدالله محمد بن عبدالله بن سعید بن عبدالله بن سعید بن علی بن احمد سلمانی (زاده ۷۱۳)، مشهور به ذوالوزارتین و ملقب به لسان الدین ابن خطیب، وزیر، طبیب، ادیب، مورخ و فقیه مالکی اندلسی است. نسب وی به مراد، یکی از تیره های قحطانی ساکن ناحیه سلمان یمن می رسید و از آن جهت به وی «سلمانی» می گفتند.
الاحاطهٔ فی اخبار غرناطهٔ یا الاحاطهٔ بتاریخ غرناطهٔ
المسائل اللطیفه فی فسخ الحج و العمره الشریفه
مَنْح الغریب فی الفتح القریب
الیوسفی فی صناعه الطب
رساله تکون الجنین
المباخر الطیبیه فی المفاخر الخطیبیه
استنزال اللطف الموجود فی سرّ الوجود
الرجز فی عمل التریاق الفاروقی
ابن خطیب در لوشه متولد شد و در کودکی طی سفر به غراته به فراگیری علم پرداخت؛ و سپس به خدمت سلطان ابوالحجاج درآمد و در دیوان انشاء زیردست ابوالحسن بن جَیّاب مشغول به کار شد. هنگامی که ابن جیّاب در طاعون سیاه درگذشت، ابن خطیب به جای وی کاتب السّر و وزیر ابوالحجاج شد و با وجود جوانی، گذشته از وزارت، ریاست لشکر و بیت المال را عهده دار شد. همچنین انتصاب کارگزاران دولت بر عهده وی بود.
پس از کشته شدن ابوالحجاج در عید فطر، پسرش محمد پنجم معروف به «الغنی بالله» بر جای او نشست، وابن خطیب را به ریاست هیأتی نزد ابوعنان سلطان مقرب فرستاد تا او را به همکاری برای مقاومت در برابر پادشاه قَشتاله برانگیزد.
مسجد کوچک خطیب مربوط به دوره قاجار است و در یزد، خیابان شهید رجائی، بخش قدیمی محله پشت باغ واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۵۴۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
معاذ خطیب (به عربی: أحمد معاذ الخطیب)؛ (متولد سال ۱۹۶۰، دمشق) رئیس ائتلاف ملی مخالفان حکومت بشار اسد که در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۲ به این سمت انتخاب شد. او در ۲۴ مارس ۲۰۱۳ به قول خودش بدلایل تحت فشار قرار گرفتن و نداشتن آزادی عمل از سوی گروه های مخالف از سمت خود استعفا نمود.
پدرش شیخ محمد فرج امام و خطیب شهر دمشق و یکی از چهره های دینی و مشهور سوریه است، جد پدری او، شیخ عبدالقادر الخطیب خطیب مسجد اموی و یکی از دانشمندان مشهور عصر خویش بوده است. برادران او، عبدالقادر (واعظ مسجد اموی - استاد در تفسیر و فقه - مهندس مکانیک) و محمد مجیر (استاد علوم مدرن - محقق و نویسنده) هستند.
معاذ خطیب نزد پدرش و دیگر اساتید و علمای بزرگی همچون شیخ حمدی الجویجاتی والشیخ عبد الغنی الدقر والشیخ عبد القادر الأرناؤوط دروس حوزه را فراگرفت. او در کنار تحصیلات حوزوی، همزمان در رشته ژئوفیزیک تطبیقی فارغ التحصیل و به عنوان مهندس فیزیک نفت در شرکت نفت فرات (AFPC) مشغول کار شد. او به دلایل مطالعه و علاقه به سیاست دارای دیپلم افتخار در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل و دیپلم افتخاری دیگر در رشته فنون مذاکره می باشد. معاذ خطیب حدود ۲۰ سال پیش به عنوان خطیب مسجد جامع اموی دمشق انتخاب شد. او در بسیاری از دعوت های علمی و دینی در کشورهای از جمله: نیجریه، بوسنی و هرزگوین، انگلستان، ایالات متحده، هلند، ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی حاضر و سخنرانی نمود. او عضو فدراسیون بین المللی دانشمندان مسلمان، انجمن زمین شناسی سوریه و همچنین عضو انجمن علوم روانشناختی سوریه می باشد. از تالیفات او می توان کتابهایی با موضوعات فقهی و دینی و غیر از آن دو کتاب مشهور او بنام های: زندگی بعد از نابودی و کتاب یهود زیر میکروسکوپ اشاره کرد.
پس از شروع نا آرامی ها در سوریه او به حبس تعزیری مجازات و در پی آن در ژوئیه ۲۰۱۲ از دمشق فرار کرد. در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۲ ائتلاف گروه های مخالف دولت سوریه تشکیل و او به سمت رئیس ائتلاف ملی مخالفان حکومت سوریه انتخاب گردید. خطیب فوریه ۲۰۱۳ جهت پایان به خشونت و جنگ های داخلی در سوریه خواستار آن شد ابتکار گفتگو با دولت سوریه را در ائتلاف مطرح کرد که با مخالفت گروه ها مواجه گردید. خطیب در ۲۴ مارس ۲۰۱۳، استعفای خود را از نیروهای ائتلاف اعلام کرد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خطیب در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:خطابه

خطیب در جدول کلمات

خطیب روم باستان
سنکا
خطیب نامدار رومی
سیسرن
خطیب و رهبر انقلابی معروف فرانسوی
میرابو
خطیب و رهبر بزرگ انقلاب فرانسه
میرابو

معنی خطیب به انگلیسی

orator (اسم)
سخنور ، سخن ران ، خطیب ، ناطق ، سخن پرداز
preacher (اسم)
خطیب ، واعظ
prolocutor (اسم)
سخنگو ، خطیب ، متکلم

معنی کلمه خطیب به عربی

خطیب
کتيب

خطیب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار مرزبان ١١:٢١ - ١٣٩٦/٠١/٢٨
سخنوران و چاپلوسان دربار (در اشعار)
|

علی هنرزاده شیراز ٠٤:٣٣ - ١٣٩٦/١٠/٠٩
در زبان ایل بزرگ عرب استان فارس
خَطیبْ = سخنران
خَطّیبِه = نامزد، به خواستگاری رفتن
خطیبتی = نامزدم، نامزد من
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خطیب در جدول   • حجت الاسلام خطیب   • معنی خطیب   • خطیب یعنی چه؟   • محله خطیب   • خطیب مدیرعامل سابق پرسپولیس   • خطیب حفاظت اطلاعات   • معني خطيب   • مفهوم خطیب   • تعریف خطیب   • معرفی خطیب   • خطیب چیست   • خطیب یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی خطیب
کلمه : خطیب
اشتباه تایپی : oxdf
آوا : xatib
نقش : اسم
عکس خطیب : در گوگل


آیا معنی خطیب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )