برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1288 100 1

خلسه

/xalse/

مترادف خلسه: جذبه، ربایش، ربودگی، فرصت مناسب

برابر پارسی: ربودگی

معنی خلسه در لغت نامه دهخدا

خلسة. [ خ َ س َ ] (ع اِ) یک بار ربودگی. (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ).

خلسة. [ خ ِ س َ ] (ع اِ) هیئت و نوع ربودگی. (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ).

خلسة. [ خ ُ س َ ] (ع اِمص ) ربودگی. || بهم آمیختگی گیاه خشک و تر. (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ).

معنی خلسه به فارسی

خلسه
۱ - ( اسم ) ربودگی . ۲ - ( اسم ) فرصت مناسب . ۳ - حالتی است صوفی را بین خواب و بیداری که در آن حقایقی بر وی مکشوف گردد .
ربودگی یا بهم آمیختگی گیاه خشک و تر
[trance] [روان شناسی] حالتی که در آن هوشیاری و پاسخ به طور نسبی و نه کامل کاهش می یابد

معنی خلسه در فرهنگ معین

خلسه
(خَ س ِ) [ ع . خلسة ] ۱ - (اِمص .) ربودگی . ۲ - (اِ.) فرصت مناسب .

معنی خلسه در فرهنگ فارسی عمید

خلسه
۱. حالتی بین خواب و بیداری که بر اثر فضایی خوشایند ایجاد می شود.
۲. (تصوف) حالت بین خواب وبیداری شخص عارف و صوفی.

خلسه در دانشنامه اسلامی

خلسة الملوک عنوان رساله اى است که مرحوم میرداماد آنرا در مباحثى همچون حدوث عالم و دثور آن، نفوس فلکیه و ترتیب موجودات و...در سال 1014 هجرى نوشته است.
این کتاب یکی از کتابهایی است که در مجموعه ای به نام مصنفات میرداماد مشتمل بر ده عنوان از کتاب ها و رساله ها و اجازه ها و نامه ها نگارش یافته است.
در رشح اول میرداماد خود چگونگى تألیف کتاب را به این ترتیب بیان کرده است که به دنبالۀ خوابى که در شب سیزدهم ماه شعبان المعظم سال 1014 دیده بود و در آن خواب عده اى از وى در مورد اثبات دهر و حدوث عالم سئوال کرده اند که در واقع این رساله همان جوابى است که میر داماد در آن رؤیا به سئوال کنندگانى از عالم ملکوت املاء نموده است.
مصنف این رساله را در دو رشح تنظیم نموده است که هرکدام داراى بخشهاى گوناگونى مى باشد که ظاهرا بیانگر حالات مختلف مؤلف در ابراز مطالب آن فصلها مى باشد مثلا بخشى را در هر رشحه خلسۀ ملکوتیه نامیده است بخش دیگرى را ترشیح و بخشى دیگر را تشریق.
از جمله مسائلى که در این رساله به تفصیل بدانها پرداخت شده است عبارتند از:

خلسه در دانشنامه ویکی پدیا

خلسه
خلسه در لغت به معنی ربودن
ذهن آگاهی
، حالت خاصی از آگاهی که بدن در وضعیت آرامش یا تن آرامی (ریلکسیشن) بوده و ذهن کاملاً آگاه و بیدار باشد. در این حالت امواج ذهنی در شرایط آلفا قرار می گیرند و تلقین پذیری انسان افزایش می یابد.
این حالت توأم با احساس وانهادگی، رهایی و آرامش خاصی است که با فعال شدن اعصاب پاراسمپاتیک و نرمال کردن کنش های بیولوژیکی که دارای یک آستانه است و با تمرکز و تلقین ناخودآگاه هم می تواند همراه باشد. خلسه در حالت های تن آرامی، هیپنوتیزمی، مراقبه، مدیتیشن و ورزش هایی با تمرکز ذهن و تجارب روحی متعالی عرفانی و… همراه هست. این خلسه متعارف را خلسه مثبت می گویند که همراه با آرامش، نفس های عمیق و شمرده و ضربان قلب آرام است.
حالت ترانس خلسه منفی می باشد که با تحریک شدید اعصاب بخصوص اعصاب سمپاتیک و انقباض عضلانی و اضطراب همراه هست. مواردی چون حالت های افیونی و رقص های تند دراویش و دانس های مدرن ترانس وجود دارد. ترانس همراه با اضطراب، تنفس سطحی و تند، ضربان قلب تند و سریع، خشک شدن دهان، بعضاً سیخ شدن موهای پوست و انقباض مثانه همراه می باشد.
عکس خلسه
خلسه، حالت خاصی از آگاهی است که بدن در وضعیت آرامش یا تن آرامی بوده و ذهن کاملاً آگاه و بیدار باشد.
خلسه (ترانه)
خلسه (فیلم ۲۰۱۳)
خلسه (فیلم ۱۹۳۳)
خلسه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
«خلسه» (به انگلیسی: Rapture)، تک آهنگی از گروه موسیقی بلاندی است. این ترانه در ژانویهٔ ۱۹۸۱ در اوج موفقیت گروه، عرضه شد و به یکی از نخستین تک آهنگ های موفق مهمی تبدیل شد که از موسیقی رپ استفاده می کرد و نیز اولین تک آهنگ تأثیرپذیرفته از رپ که به رتبهٔ یک در یواس بیلبود چارت یا جدول موسیقی بیلبورد ایالات متحده می رسید. این ترانه، دومین و آخرین آهنگی بود که آلبوم سال ۱۹۸۰ گروه، آمریکایی خودکار، پخش می شد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خلسه در دانشنامه آزاد پارسی

خَلْسِه
حالتی روانی که در آن شخص درکِ عادی از زمان و مکان و حتی درکِ جسم خود را از دست می دهد. در این حالت هیجانی شدید، که غالباً با موسیقی ضربدار القا می شود، ممکن است «وردخوانی نامفهوم» (غریبه گفتاری) روی دهد، این حالت معمولاً شامل تکرار موزون هجاهای ظاهراً بی معنی است و شخص با حالت وجد به هشیاری طبیعی بازمی گردد. این روش بین شفادهندههای سرخ پوست امریکا، بومیان استرالیا، واسطه های ارواح (مدیوم) برزیلی افریقایی تبار، و جادوگران قبایل نیز مرسوم است و ممکن است خودانگیخته یا القایی باشد. در این وضعیت شخص هشیاری خود را حفظ می کند و صحبت هایش معمولاً فهمیدنی است، هرچند که غالباً به درد یا دیگر محرک های حسی واکنش نشان نمی دهد. برخی هیپنوتیسمرا حالت خلسۀ خفیف دانسته اند. در روح گرایی واسطه کسی است که وارد حالت خلسه می شود و روحِ فاقد جسم از طریق او صحبت می کند. خلسه در اصطلاح عرفان اسلامی به حالاتِ سُکر و بیخودیِ سالکان اطلاق می شود. صوفیان این حالات را به حسبِ سکون و جنبشی که در این حالت داشته اند، به دو قِسم خلسه و سماع تقسیم کرده اند. در حقیقت خلسه و سماع، دو نوع از سکر صوفی بوده است که نشان دهندۀ سکر ساکن و یا سُکر پر جنب وجوش اوست. خلسه معمولاً از پیِ واردی سهمگین، که هستی صوفی را به وادیِ حیرت و غفلت می کشانیده، حاصل می شده است. برای صوفیانی همچون ابن عربی و ابن فارض خلسه هایی با مدّت زمان های عجیب و غیرمعمول گزارش شده است. گاه در خلسه واردات شگرفی به عارفان دست می دهد.

ارتباط محتوایی با خلسه

معنی خلسه به انگلیسی

contemplation (اسم)
تامل ، مراقبت ، غور ، تفکر ، تعمق ، خلسه
ecstasy (اسم)
الهام ، خلسه ، وجد ، حظ یا خوشی زیاد
rapture (اسم)
ربایش ، حیرت ، جذبه ، شور ، خلسه ، شعف و خلسه روحانی ، حالت جذب و انجذاب ، وجد روحانی ، از خود بیخودی

معنی کلمه خلسه به عربی

خلسه
نشوة

خلسه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا
حالتی بین خواب و بیداری که هنگام فکر یا تأمل کردن بر چیزی برای صوفی اتفاق می افتد تا حقایق بر وی آشکار گردد یا مُکاشِفه حاصل شود!
عباس
«خلسه» [ خ َ سِ ] حالت خاصی است که انسان در آن می تواند با ابعاد ماورائی و الهی ِوجود خود ارتباط برقرار کند. در این حالت، توجه انسان از امور عادی و معمولی جدا شده، حرکات ارادی بدن متوقف می گردد، حواس فیزیکی پنج گانه غیرفعال می شود و جسم فیزیکی فراموش می گردد.
سحر
فراغ از تعلقات مادی
عليرضا كريمي وند
جذبه اي ،داناي عمق عشق كه عشق حقيقي بر وي آشكار ميشود خمسه يعني ترانه نيمه هوشيار كه جذب عشق ميشود ،حالت آرامش و ريلكس
مهدی
زمانی که کسی راجب چیز خوبی فکر می کند و آن را تجسم می کند
ی بنده خدا
حالت خواب و بیداری یا مستی
علیرضا
خلسه خلع سلاح
قوی اما بی حس
شلوغ اما بی کس
محمدرضا
خلسه اتفاقی هست که در اندک انسان ها رخ میدهد و انهارا از خود بی خود میکند مانند نیروی فرا انسانی که بی اراده دست به کار های شگفتی میزند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خلسه چیست   • حالت خلسه   • سپهر خلسه بیوگرافی   • سپهر خلسه جهنم   • سپهر خلسه ویکی پدیا   • دانلود آهنگ سپهر خلسه به نام آدما   • خلسه گل من   • سپهر خلسه غرب وحشی   • معنی خلسه   • مفهوم خلسه   • تعریف خلسه   • معرفی خلسه   • خلسه یعنی چی   • خلسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خلسه
کلمه : خلسه
اشتباه تایپی : ogsi
آوا : xalse
نقش : اسم
عکس خلسه : در گوگل

آیا معنی خلسه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )