برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1326 100 1

خلفاء

معنی خلفاء در لغت نامه دهخدا

خلفاء. [ خ ُ ل َ ] (ع اِ) ج ِخلیفة. (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ). جانشین. قائم مقام : بزرگان امیران ، خلفاء... نیامده است که امیران خراسان مال صلاة بیعتی بازخواستند. (تاریخ بیهقی ). ذکر این کتاب بر اسماع آن خلفاء می گذشت. (کلیله و دمنه ). || جانشینان پیغمبر و مشهور به این لقب خلفای راشدین و خلفای اموی و خلفای عباسی اند : چنان خواندم نیز دراخبار خلفاء که یکی از دبیران می گوید که بوالوزیر دیوان صداق و نفقه بمن داد در روزگار هارون الرشید. (تاریخ بیهقی ). حسنک قرمطی را بر دار باید کرد و بسنگ بباید کشت تا بار دیگر برغم خلفاء هیچکس خلعت مصری نپوشد و حاجیان را در آن دیار نبرد. (تاریخ بیهقی ).
چون خلفا گنج فشانی کنی
تاج دهی تخت ستانی کنی.
نظامی.
- خلفأاﷲ ؛ نفوس کامله. (حکمت الاشراق ص 197).

خلفاء در دانشنامه اسلامی

خلفاء
معنی خُلَفَاءَ: جانشینان
ریشه کلمه:
خلف‌ (۱۲۷ بار)
امام علی (علیه السّلام) در زمان خلفا، در موقعیت های مختلف به یاری آنها رسیده و با مشورت و راهنمایی های خود آنان را هدایت می کرد؛ اما به خاطر همین همکاری و کمک به خلفا، اهل سنت ادعا می کنند که ابوبکر و عمر، غاصب خلافت نبودند وگرنه آن حضرت با آنان همکاری نمی کرد. دلایل همکاری آن حضرت را بررسی خواهیم کرد تا شبهه برطرف شود.
عبدالرحمن سلیمی می نویسد:اگر حضرت علی نسبت به حضرت عمر سوء نیتی می داشت یا قلباً از او ناراضی بود و او را غاصب حق خود می دانست، همواره منتظر فرصتی برای اعاده حق خود می شد و برای غاصب حق خود از این فرصت طلایی استفاده می کرد آنجا که حضرت عمر از سیدنا علی مشاوره ای در مورد رفتن خود برای جنگ با ایرانیان خواست او را راهنمائی می کرد که شخصاً به میدان نبرد برود و در آنجا کشته شود و زمینه برای خلافت وی فراهم آید، اما می بینیم که چگونه با دل سوزی و صمیمیت فوق العاده در راستای خیرخواهی عمر و سایر مسلمین می کوشد. همانا مشورت او از عمق جان برخاسته و حقا که چنین پیشنهادی جز از قلب پاک و بی غرض و از مردی بلند همّت و آینده نگر صادر نمی شود. حقا که علی چنین بود و این عمل از آزاده ای چون او شگفت آور نیست. خداوند او را از سوی اسلام و مسلمین شایسته ترین پاداش ها را که به دوستان مخلص خود می دهد عنایت فرماید.اگر سیدنا علی مخالف حکومت خلفا می بود وزیر و همکار آنها نمی گردید. در کتاب تاریخ ابن اثیر
ابن اثیر، عزالدین، تاریخ ابن اثیر، ج۳، ص۵۵.
همکاری امام علی (علیه السّلام) با خلفا علل مختلف داشته است.
← مشورت و راهنمائی های دل سوزانه
 ۱. ↑ ابن اثیر، عزالدین، تاریخ ابن اثیر، ج۳، ص۵۵.۲. ↑ علی بن الحسین الموسوی معروف به الشریف المرتضی (متوفای۴۳۶ ه)، الشافی فی الامامة، ج۳، ص۲۵۱، ناشر:مؤسسة اسماعیلیان - قم، چاپ:الثانیة، ۱۴۱۰.    
...

خلفاء را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خلفاء   • مفهوم خلفاء   • تعریف خلفاء   • معرفی خلفاء   • خلفاء چیست   • خلفاء یعنی چی   • خلفاء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خلفاء
کلمه : خلفاء
اشتباه تایپی : ogthء
عکس خلفاء : در گوگل

آیا معنی خلفاء مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )