انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 898 100 1

معنی خمیر در لغت نامه دهخدا

خمیر. [ خ َ ] (ع اِ) آرد آمیخته شده با آب و برآمده و ترش شده جهت ساختن نان. (ناظم الاطباء).عجین. آرد سرشته. (یادداشت بخط مؤلف ) :
دین را طلب نکردی و دنیا ز دست شد
همچون سپوس تر نه خمیری و نه فطیر.
ناصرخسرو.
کس نکرده ست جز بمایه ٔ خمیر.
ناصرخسرو.
- خبز خمیر ؛ نان شبینه. نان بائت. (از ناظم الاطباء).
- مایه ٔخمیر ؛ خمیر ترش که بوسیله ٔ آن خمیر نان را درست می کنند. (یادداشت بخط مؤلف ). رجوع به خمیرمایه شود.
- نان خمیر ؛ نانی که خوب پخته نشده است. (یادداشت بخط مؤلف ).
- امثال :
ما را نه ازین خمیر و نه از آن فطیر. (جامعالتمثیل ).
|| مایه. ترشه. (یادداشت بخط مؤلف ). هر چیزی که مخصوص باشد مر حصول تخمیر را در جسمی وخصوصاً قطعه ای از خمیر ترش که آن را داخل در خمیر نان کنند جهت برآمده شدن و آماسیدن وی و برازده نیز می گویند. (ناظم الاطباء). خمیرمایه. || اصل هر چیزی که آن چیز از آن شکل می گیرد چون خمیر انسان و آن را خمیره نیز گویند :
ای خمیرت کرد در چل صبح تأیید خدای
چون تنورت گرم شد آن به که بربندی فطیر.
ناصرخسرو.
|| هر چیز که نرم شود در آن حالت نرمی خمیر آن شی ٔ گویند و در آن حالت می تواند شکل بگیردچون آهن و امثال آن که برابر حرارت گرم کنند و آن را نرم گردانند تا بتوانند از آن اشیاء آهنی سازند :
یکی سرو بودی چو آهن قوی
ترا سرو چنبر شد آهن خمیر.
ناصرخسرو.
بر هر که تیر راست کند بخت بد
بر سینه چون خمیر شود جوشنش.
ناصرخسرو.
- خمیرکردن ؛ نرم کردن. بشکل خمیر درآوردن :
گر کدخدای شاه جهان خواجه بوعلی است
بس گردنا که او بکند نرم چون خمیر.
فرخی.
وآن نسترن چو مشک فروش معاینه ست
در کاسه ٔ بلور کند عنبرین خمیر.
فرخی.
بدست آهن تفته کردن خمیر
به از دست بر سینه پیش امیر.
سعدی.

خمیر. [ خ ِم ْ می ] (ع ص ) دائم الخمر. کسی که همیشه شراب می خورد. (منتهی الارب ) (از تاج العروس ) (از لسان العرب ) (از اقرب الموارد).

خمیر. [ خ ِم ْ می ] (اِخ ) لقب یزیدبن معاویه است : و اگرخواجه روا دارد که ازین «اولی الامر» وقتی یزید خمیر را خواهد و وقتی ولید پلید را خواهد. اگر من گویم که مراد از اولی الامر علی مرتضی (ع ) است و حسن مجتبی (ع ) است ، خواجه مصنف سنی گوید که دروغ است. (نقض الفضائح ص 284 - 285). از مذهب شیعه معلوم است که بوسفیان و زنش هند عتبه را و پدرش صخر را و پسرش معاویه و پسرزاده اش یزید خمیر را چه گویند از نفرین و لعنت. (نقض الفضائح ص 267). اگر باری تعالی به نص قرآن طاعت بوسفیان جاهل و یزید خمیر و عمروعاص عاصی را بر خلقان بواجب کرده است لابد حسن علی (ع ) را بخدمت معاویه باید رفتن. (نقض الفضائح ص 359).

خمیر. [ خ َ ] (اِخ ) مرکز دهستان خمیر بخش مرکزی شهرستان بندرعباس است که دارای 1877 تن سکنه می باشد. آب آن از چاه و باران و محصول آن خرما و شغل اهالی زراعت و صید ماهی و راه آن فرعی است. این دهکده یک دبستان و یک دسته ژاندارمری گارد مسلح گمرک دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

خمیر. [ خ َ ] (اِخ ) نام یکی از دهستان های چهارگانه ٔ بخش مرکزی شهرستان بندرعباس است با هوای گرم و مرطوب. آب آن از چاه و محصول آن خرما و شغل اهالی مکاری و زراعت و صید ماهی است. این دهستان از 26 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و دارای 8740 تن سکنه می باشد. مرکز آن بندر خمیر و قراء مهم آن گچین و کشارلاتیدان است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

معنی خمیر به فارسی

خمیر
( اسم ) ۱ - آرد جو یا گندم که برای پختن نان با آب آمیخته باشند . ۲ - هر چیز مخلوط با آب که غلیظ باشد ( مانند گل ) . یا خمیر دندان . خمیری طبی که برای شستشوی دندانها بکار رود .
نام یکی از دهستان های چهار گانه بخش مرکزی شهرستان بندرعباس است با هوای گرم و مرطوب .
[ گویش مازنی ] /Khamir aash/ آش رشته
[bone paste] [ارتاپزشکی] موادی همانند سیمان که در ضایعات استخوانی تزریق می شود و سرانجام استخوان طبیعی جانشین آن می شود
[ گویش مازنی ] /Khamir borden/ ریختن خمیرنان از بدنه ی تنور که در اثر سرد بودن و یا ازدیاد گرمای تنور صورت پذیرددر صورت زیاده از حد ور آمدن خمیر نیز چنین حالتی حادث شود
[مهندسی بسپار ـ علوم و فنّاورى رنگ] ← خمیر مفرغی
[ گویش مازنی ] /Khamir bemoen/ ورآمدن خمیر
معجون البنفسج
[ گویش مازنی ] /Khamir boorden/ فرو افتادن خمیر به داخل تنور در اثر ازدیاد گرما
[ گویش مازنی ] /Khamir bayten/ چانه کردن خمیر
خمیریکه مایه خمیر در آن داخل نکرده اند
خمیر مایه ترشه
[acidophilus paste] [علوم و فنّاوری غذا] فراوردۀ تخمیری نیمه جامد شیر که از دَلَمۀ حاصل از اسیدی شدن شیر با لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس تهیه می شود
[ گویش مازنی ] /Khamir telaa/ نوعی خوراک که از آرد و سیب زمینی و دوشاب پزند
[ گویش مازنی ] /Khamir joosh/ جوش خمیر
[wood pulp] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] الیاف چوبی تفکیکشده با ابزار مکانیکی یا مواد شیمیایی برای تولید فراورده های سلولوزی
دهی است از دهستان خمیر بخش مرکزی بندر عباس . با ۴۵۸ تن سکنه آب آن از چاه و محصول آن خرما شغل اهالی زراعت و راه فرعی و مزرعه مغ احمد جزئ آن است .
بشکل خمیر در آمدن بحالت خمیر در آمدن
چون مواد صابونی را بشکل خمیر در آوردند و آنرا در مظروفی املس قرار دهند که با مختصری فشار آن مواد از آن مظروف خارج شود بر حسب اصطلاح آن مواد را خمیر صابون می گویند .
خمیر ساختن خمیر درست کردن
[meat paste] [علوم و فنّاوری غذا] فراورده ای خمیرمانند تهیه شده از حدود 70 درصد گوشت ساطوریشده که بافتی با نرمی متوسط دارد

معنی خمیر در فرهنگ معین

خمیر
(خَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - هر چیز که با آب مخلوط و غلیظ شود. ۲ - آرد جو یا گندم که برای پختن نان یا شیرینی با آب آمیخته باشند.

معنی خمیر در فرهنگ فارسی عمید

خمیر
۱. آرد آمیخته با آب و ورزدادۀ دانه هایی مانندِ گندم یا جو.
۲. هر مادۀ نرم و شکل پذیر: خمیر بازی.
۳. خاک رس و گچ که با آب مخلوط کرده باشند و آبکی نباشد.

خمیر در دانشنامه اسلامی

خمیر
خمیر مخلوطی از آرد و آب می باشد. از آن به مناسبت در باب طهارت و حدود نام برده‏اند.
خمیر آمیخته‏ای از آرد گندم یا جو و مانند آن با آب یا مایعی دیگر است.
احکام خمیر
بنابر مشهور خمیر نجس با پختن و تبدیل شدن به نان پاک نمی‏شود؛ امّا اگر پس از تبدیل به نان در آب کثیر قرار داده شود و آب به همه اجزای آن نفوذ کند، پاک می‏گردد. برخی در حصول طهارت با آن اشکال کرده‏اند.
اگر با خمیر تهیّه شده از آرد و شراب، نان پخته شود، در اینکه خوردن چنین نانی موجب ثبوت حد (هشتاد تازیانه) خواهد شد یا تعزیر، اختلاف است.


خمیر در دانشنامه ویکی پدیا

خمیر
خمیر ترکیب آرد و آب است، که از آن برای تهیهٔ نان و شیرینی استفاده می شود. معمولاً در هنگام تهیه خمیر به آن خمیرمایه اضافه می شود؛ خمیرمایه در واقع خمیری ترش حاوی مخمر است که باعث ورم کردن خمیر می شود که به نوبهٔ خود باعث بهتر شدن نان می شود. به خمیری که بدون استفاده از خمیرمایه تهیه شده باشد، فطیر می گویند.
واژهٔ خمیر برای توصیف کردن سایر موادی که قوامی شبیه به خمیر داشته باشند هم به کار می رود. به عنوان نمونه می توان به خمیر دندان اشاره کرد که ترکیبی شیمیایی است که قوام خمیری دارد. در متون قدیمی فارسی نیز از خمیر به این معنا استفاده شده. ناصرخسرو در بیتی از صفت «خمیر» برای توصیف آهن گداخته که نرم می شود استفاده می کند:
در فرهنگ نامه ی فارسی عمید نیز خمیر اینگونه آمده است: آرد گندم یا جو که با آب آمیخته و خمیر مایه به آن زده باشند برای نان پختن. و هر چیز مانند آرد که با آب مخلوط کرده باشند و آبکی نباشد.
خمیر (به هندی: Khauff) فیلمی محصول سال ۲۰۰۰ و به کارگردانی سانجی گوپتا است. در این فیلم بازیگرانی همچون سانجی دات، مانیشا کویرالا، شاراد کاپور، سیمران، موکش خانا، سورش اوبروی، تینو آناند، جاسپال بهاتی، فریده جلال، راوینا تاندون ایفای نقش کرده اند.
خمیر می تواند به این موارد اشاره داشته باشد:
خمیر که برای تهیهٔ نان به کار می رود.
دهستان خمیر واقع در استان هرمزگان در ایران
شهرستان خمیر از شهرستان های استان هرمزگان در جنوب ایران
بخش مرکزی شهرستان خمیر از بخش های شهرستان خمیر در استان استان هرمزگان
بندر خمیر از شهرهای استان استان هرمزگان در جنوب ایران است.
قلعه خمیر واقع در بخش مرکزی شهرستان خمیر از توابع شهرستان خمیر
خمیر بازی ماده نرم و شکل پذیری است
در فیزیک خمیر (به انگلیسی: Paste) ماده ای است تا زمانیکه، تنش زیادی روی آن اعمال نشده رفتار جامد از خود نشان می دهد و بعد از رسیدن به نقطه ای خاص، مانند سیال جاری می شود. خمیر نمونه ای از پلاستیک بینگهام است.
برای مثال هایی از خمیر می توان به خردل و خمیر دندان اشاره کرد.
خمیر اصلاح و یا کف (فوم/Foam) اصلاح به صورت یا هرجا که مو رشد می کند مالیده می شود برای تسهیل کردن اصلاح و مخصوصا اصلاح صورت. به کارگیری خمیر/کف اصلاح سه اثر دارد:
روان کردن فرایند برش
خمیرهای تجاری مدرن اغلب در قوطی های اسپری هواپخش (en) فروخته می شوند ولی هنوز در تیوپ و ظرف هم فروخته می شوند. خمیرهای اصلاح در یک قوطی معمولا به صورت کف سفید و یا ژل توزیع می شوند، که زل اصلاح بعد از کمی مالیدن به صورت به کف تبدیل می شود.
بلند کردن موها با متورم سازی کراتین
خمیرهایی که در تیوپ و یا ظرف عرضه می شوند معمولا با یک فرچه اصلاح استفاده می شوند تا کف زیاد ایجاد کند.
کم حس کردن پوست
مارزیپان (به انگلیسی: Marzipan) یا خمیر بادام، نوعی ماده ای غذایی است که از مخلوط کردن پودر بادام، شکر و سفیده تخم مرغ درست می شود. این ماده نیمه جامد و قابل شکل گیری است. معمولاً به آن رنگ های خوراکی افزود شده و پس از پخش کردن بر روی کیک به عنوان پوشش کیک از آن استفاده می شود. به عنوان خمیر مجسمه سازی خوراکی نیز بکار رفته و به اشکال گوناگونی در می آید. همچنین در داخل و مرکز شکلات نیز جای داده می شود. نوع شیرین آن به عنوان مارزیپان فرانسوی شهرت دارد و نوع کم شیرین آن به عنوان مارزیپان آلمانی شناخته می شود. مارزیپان را می توان در منزل نیز درست کرد.
خمیرِ بازی، ماده نرم و شکل پذیری است که برای بازی بچه ها در خانه یا مدرسه استفاده می شود. اجزای اصلی خمیر بازی آرد، آب، نمک طعام و سایر افزودنی ها است. به بازی با این نوع خمیر، «خمیربازی» گفته می شود.
خمیر بازی برای اولین بار در شهر سینسینتی آمریکا و برای تمیزکردن کاغذ دیواری تولید شد. در دهه ۱۹۵۰ (میلادی) و با یافتن کاربرد آن به عنوان وسیله ای مناسب برای بازی کودکان، به سرعت بازارهای کشور آمریکا را فتح کرد.
خمیر بریزه (به فرانسوی: Pâte brisée)، (به انگلیسی: shortcrust pastry) بطور معمول در پای کیش یا غذاهای با طعم نمک به عنوان خمیر پای به کار می رود. اصل این واژه زبان گلی و واژهٔ brisare و به معنای ویران کردن است. این واژه به briser تغییر پیدا کرده است. به علت اینکه کره و آرد با یکدیگر مخلوط شده و به مانند پودر شکر دانه دانه می شوند، چنین نامیده شده است.
برای تهیه به ۵۰۰ گرم آرد، ۲۵۰ گرم کره خُرد شده افزوده شده سپس کره و آرد مابین کف هر دست بهم فشرده شده تا با هم مخلوط شده تا بصورت دانه های ریز در بیایند. سپس بصورت یک تپه در آمده وسط آن گود می شود و در حدود ۱۸۰-۱۲۵ میلی لیتر آب و ۱۰ گرم نمکی که در آب حل شده به وسط گودی ریخته شده و خمیر کمی ورز داده می شود. سپس خمیر از چند ساعت تا یک شب در یخچال خوابانده شده و بعد از پهن شدن بر روی آن با چنگال سوراخ هایی ایجاد شده و در فر پخته می شود.
خمیر پفی (به انگلیسی: Choux pastry) یک نوع خمیر برای تهیه شیرینی است. برای تهیه این خمیر تنها از کره، آرد، تخم مرغ، آب استفاده می شود. این خمیر معمولاً پخته می شود ولی ممکن است بصورت سرخ کردن (مثل شیرینی بامیه) هم دربیاید.
خمیر سابله (به فرانسوی: Pâte sablée)، (به انگلیسی: shortbread, biscuit, cookies)، خمیری است که از مخلوط شدن آرد، کره، پودر شکر، زرده تخم مرغ و مواد دیگر به دست می آید. به علت اینکه مخلوط در هنگام لمس به مانند sable یا شن می شود، به این نام نامیده شده است. تهیه این خمیر به کشور فرانسه محدود نمی شود بلکه در انگلستان، اتریش و غیره انواع گوناگونی دارد. خمیر پس از مخلوط شدن، گرد شده داخل نایلون در یخچال استراحت داده شده و در دمای ۲۰۰-۱۸۰ درجه پخته می شود. در صورتیکه به عنوان پای استفاده شود کرم بادام را بر روی پای قرار داده با هم پخته می شود. این نوع کرم از بیرون آمدن آب از درون خمیر جلوگیری می کند. همچنین می توان به این خمیر وانیل را نیز افزود به غیر از وانیل در مقابل ۵۰۰ گرم آرد، ۱۰ گرم بیکینگ پودر هم می توان به خمیر اضافه کرد.
خمیر سوکره (به فرانسوی: Pâte sucrée)، (به انگلیسی: rich sweetened shortcrust pastry)، این خمیر مشابه خمیر سابله است با این تفاوت که شکر بیشتری در آن بکار می رود. طرز تهیه مانند خمیر سابله است اما در مقابل ۵۰۰ گرم آرد، ۲۵۰ گرم شکر و ۲۰۰ گرم کره بکار می رود. همچنین به عنوان یک اصل از وانیل استفاده نمی شود.
خمیر شکر در کشور انگلستان (به انگلیسی: Sugar paste) یا (به انگلیسی: rolled fondant)، خمیری بسیار شیرین است که معمولاً از شکر قنادی ساخته می شود و با فوندانت (به انگلیسی: fondant) متفاوت است. گاهی اوقات این خمیر به عنوان آدامس قندی نام برده می شود. این خمیر برای پوشش کیک، استفاده در قالب و تزئین کیک و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.
خمیر شکری که در بازار به فروش می رسد کاملاً سفید است. رنگ خمیر را می توان به آسانی با مواد رنگی خوراکی تغییر داد و تقریباً به هر رنگ می توان در این شیوه دست پیدا کرد. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از ارقام تجاری این است که معمولاً آنها را می توان برای مدت زمان طولانی ذخیره کرد.
به چندین روش می توان خمیر شکر را درست کرد. نوع سریع و نپخته آن از آمیخته شدن سفیده تخم مرغ، گلوکز و شکر قنادی تهیه می شود. نوع پخته آن حاوی روغن گیاهی جامد سفید، آبلیمو، آب و شکر قنادی است.
خمیرصنل یا صندل (وجه تسمیه ی آن به این دلیل است که یکی از ادویه های بکار رفته در آن پودر چوب صندل میباشد) یک شیرینی کاملاً بومی و سنتی است که فقط در شهر نهاوند تولید می شود. این خمیر فرمول مخصوص خودش را دارد، این فرمول نسل به نسل به نهاوندی ها رسیده و هیچ کس از تاریخ دقیق اختراع خمیر صنل اطلاع دقیقی ندارد. اما ابوتراب رئوفی، حاج رضا مقدم و یوسف ابوالفتحی از بهترین و قدیمی ترین افرادی هستند، که این شیرینی مخصوص را در نهاوند تولید می کنند و امروز نهاوندی ها آن را به عنوان سوغاتی شهرشان به مسافران معرفی می کنند. یوسف ابوالفتحی که چندسالی است بازنشسته شده می گوید این شیرینی برای درمان برخی بیماری ها مفید است و یک نوع شیرینی گرم است.
خمیر فونسه (به فرانسوی: Pâte à foncer)، (به انگلیسی: Iining pastry) است. بطور معمول خمیری است که جهت پهن کردن در قالب و ساخت تارت برای دسر بکار می رود.
فیلو نوعی خمیر نازکِ کاغذ مانند است که برای ساخت شیرینی در آشپزی خاورمیانه ای و بالکان استفاده می شود.
خمیر لحیم کاری یا خمیر قلع ماده ای می باشد که جهت برقرار ساختن اتصالات بین پایه قطعات و سطح مسی در مدار چاپی هایی با تکنولوژی نصب سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. خمیر قلع بر روی مکان مورد نظر مالیده می شود و سپس توسط حرارت ذوب می شود و باعث ایجاد اتصال مکانیکی و الکتریکی بین خطوط مدار چاپی و قطعات می گردد. از خمیر قلع معمولاً در روش چاپ سیک و همچنین برای ماشین آلات مونتاژ نصب سطحی مورد استفاده قرار می گیرد.
خمیر مجسمه سازی (انگلیسی: Modelling clay) به مواد نرم قابل انعطافی که در ساخت مجسمه به کار برده می شوند، گفته می شود. شیوهٔ ترکیب مواد و روش تولید آنها قابل ملاحظه است.
خمیر هزارلا، خمیر هزار برگ، خمیر ورقه ای، خمیر پای فرانسوی (به فرانسوی: Pâte feuilletée) نوعی خمیر چند لایه است که با قرار دادن کره در داخل خمیر و تا کردن خمیر تهیه می شود. این خمیر بیشتر برای تهیه پای به کار می رود. خمیر هزارلا در آشپزی فرانسوی یکی از خمیرهای پرعطر و خوش طعم به شمار می آید. این خمیر بر اساس روش تهیه به سه نوع تقسیم می شود: روش اصلی (که در آن کره در داخل خمیرآب قرار می گیرد)، روش برعکس و روش سریع. خوراکی هایی شبیه این خمیر از زمان های باستان در مصر و روم وجود داشته اند اما نوع امروزین خمیر هزارلا خاستگاه فرانسوی دارد.
آردی که در خمیر هزارلا استفاده می شود، ترکیبی از آرد شیرینی و آرد نان (بدون سبوس) است و هر چه میزان آرد نان بکار رفته بیشتر باشد، پایی که از خمیر به دست می آید، خوش طعم تر خواهد شد. از لحاظ طعم، در میان انواع مواد چرب، بهترین گزینه برای این خمیر، کره است. از نکته های مهم در حین تهیهٔ آن، نرم نشدن کره است. به علت اینکه فریز کردن خمیر، پهن کردن آن را دشوار می کند، برای حفظ سرما، خمیر چند بار در یخچال خوابانده می شود و همین باعث طولانی شدن زمان تهیه آن می شود، اما خمیر آماده شده را می توان در فریزر نگهداری کرد. این خمیر به قدر کافی خوشمزه است و می توان آن را پس از پخت به تنهایی صرف کرد. همچنین به آن انواع مواد غذایی شیرین یا شور اضافه شده و به حالت ترکیبی نیز خورده می شود.
خمیر و دینامیت (به انگلیسی: Dough and Dynamite) فیلمی کوتاه و صامت، به کارگردانی و تدوین و بازی چارلی چاپلین و تولید سال ۱۹۱۴ می باشد.
بخش مرکزی شهرستان خمیر یکی از بخش های شهرستان خمیر در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران.
بخش خمیر از شمال به بخش رویدر و بخش کوخرد، و از جنوب به خلیج فارس، واز مغرب به بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه، واز مشرق به بخش فین و به بخش تخت منتهی می شود. این بخش قبلاً با نام بخش خمیر از توابع شهرستان بندرعباس بود.
بندر خَمیر یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار ایران در ۳۵ دقیقه طول شرقی و ۲۶ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۵ متر است. مساحت قانونی ۴۳۱٫۵ هکتار و وسعت حریم ۱۱۵ کیلومتر مربع است، و حد فاصل حدود ۸۵ کیلومتری غرب بندرعباس و ۱۱۰ کیلومتری شرق بندرلنگه واقع شده است. این شهر مرکز شهرستان خمیر است.
شهر بندرخمیر دارای جمعیت شهری ۱۲۹۹۵ نفر با ۵ روستای واقع در حریم به نام های لشتغان بالا، لشتغان پایین، کندال، باقی آباد و چاه صحاری بوده و مساحت قانونی ۴۳۱٫۵ هکتار و وسعت حریم ۱۱۵ کیلومتر مربع در موقعیت جغرافیایی ۲۶ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۳۵ دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویج و در ارتفاع ۱۵ متری از سطح دریا واقع شده است که از شمال به کوه و از جنوب به دریا و تنگه خوران، از شرق به دهستان پل و از غرب به دهستان دژگان منتهی می گردد و حد فاصل حدود ۸۵ کیلومتری غرب بندرعباس و ۱۱۰ کیلومتری شرق بندرلنگه واقع شده است.
شهر بندرخمیر دارای ۴۹ ساله سابقه بخش و قریب به دو سال است که مرکز شهرستان خمیر می باشد و در سال ۱۳۴۶ شهرداری این شهر نیز تاسیس شده است که دارای ۴۰ ساله سابقه شهرداری بوده و در حال حاضر شهرداری حائز درجه ۵ است.
بندرخمیر یکی از شهرهای قدیمی و توسعه پذیر، مهاجرپذیر و پرجاذبه استان هرمزگان است که بدلیل موقعیت جغرافیایی و وجود کارخانه های بزرگی چون کارخانه سیمان ۶۰۰۰تنی هرمزگان، پایانه بار، شهرک صنعتی ۱ و۲، گچ خمیر، گمرگ و ارتباط حمل و نقل دریایی کالا به کشورهای همسایه جنوبی خلیج فارس، وجود آثار تاریخی و اماکن توریستی و تفریحی همچون جنگل حرا، آبگرم های معدنی درمانی بندرخمیر، آبسر معدنی بندرخمیر، دیوار بلند سدار (Sedar)، برج قلعه بندرخمیر، آب انبارها و کوره های گچ و ساروج خمیر – که بالاخص ساروج خمیر گذشته های دور مورد توجه مهندسین و کارشناسان امور ساختمانی بوده و زبانزد عام و خاص است و با وجود معادن سیمان و گوگرد از جمله شهرهای مهم استان هرمزگان بشمار می آید.
پس بست خمیر روستای کوچکی از توابع بخش مرکزی شهرستان خمیر در شهرستان خمیر در استان هرمزگان ایران است. این روستا در تنگ هرا واقع است.
حوزهٔ انتخاباتی بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر یکی از حوزه از حوزه های استان هرمزگان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت بندرعباس، ۱ نماینده دارد.
دهستان خمیر یکی از دهستان های بخش مرکزی شهرستان خمیر در استان هرمزگان در جنوب ایران است.
این دهستان با جمعیت ۸۳۵۴ نفر (برآورد ۱۳۸۳خ.) در بخش مرکزی شهرستان خمیر در شهرستان خمیر قرار دارد.
مختصات: ۵۷°۱۴′ شمالی ۳۵°۰۰′ شرقی / ۵۷.۲۴° شمالی ۳۵° شرقی / 57.24; 35 شهرستان بندرخمیر یکی از شهرستان های استان هرمزگان در جنوب ایران است. این شهرستان در غرب شهرستان بندرعباس و در حاشیه سواحل خلیج فارس قرار دارد.
غلتک خمیر، (به انگلیسی: Roller docker) یکی از لوازم آشپزخانه و آماده سازی موادغذایی است که برای سوراخ انداختن بر روی خمیر از آن استفاده می شود. شکل ظاهری آن شبیه وردنه است که دارای یک پنجهٔ دوار است. از برای سوراخ کردن خمیرهای نان، تردک، پیتزا و یا پای جهت جلوگیری از باد کردن بیش از اندازه و بی رویهٔ خمیر استفاده می شود. یک ابزار تخصصی است که معمولاً در نانواییهای حرفه ای بیشتر از خانه استفاده می شود.
غلتک خمیر از مواد گوناگون، از جمله نایلون، پلاستیک و فولاد ساخته می شود.
لیسهٔ خمیر (به انگلیسی: dredge) (به فرانسوی: Corne) وسیله ای است شبیه به کف گیر که برای جابجایی و یا بهم زدن خمیر بکار می رود. جنس آن از جنس سیلیکون یا پلاستیک و غیره است. به آن کاردک (به انگلیسی: Scraper) نیز گفته می شود اما معمولاً واژهٔ کاردک برای اشاره کردن به وسیله ای با کاربرد مشابه اما از جنس فلز بکار برده می شود.
ناصر خمیر (عربی: ناصر خمیر‎؛ زادهٔ ۱۹۴۸) نویسنده، کارگردان، داستانسرا و هنرمند اهل کشور تونس است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خمیر

خمیر در جدول کلمات

خمیر
خمیر
خمیر شیشه بری
بتونه
خمیر نان را با آن پهن و نازک می کنند
وردنه
خمیر ی کهبرای پر کردن اطراف شیشه پنجره استفاده می شود
زاماسکه
از مصالح ساختمانی و پلوی خمیر شده
شفته
چوب خمیر پهن کن
وردنه
چوب خمیر صاف کن
وردنه
خشک شدن خمیر در ظرف
غرن
مورد نیاز خمیر نان
ارد
نان تردی است که از خمیر فطیر پخته میشود
تافتون

معنی خمیر به انگلیسی

paste (اسم)
چسب ، خمیر ، نوعی شیرینی ، سریش ، گل یا خمیر
batter (اسم)
خمیر ، خمیدگی
dough (اسم)
خمیر ، پول ، خمیره
duff (اسم)
خمیر ، سبزی های فاسد جنگل ، خاکه زغال سنگ ، تغییر علامت
unguent (اسم)
مرهم ، خمیر ، روغن

معنی کلمه خمیر به عربی

خمیر
عجينة , مرهم , معجون
معجون الاسنان
معجون
لثغة
حمم برکانية ذائبة
هريسة
امضغ , هريسة
معجون

خمیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی خمیر

شهریار آریابد ١١:١٥ - ١٣٩٧/١٢/١٩
در پارسی " خاز " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
|

فر کیانی ٢٢:١٤ - ١٣٩٨/٠١/١٧
برابرهای پارسی واژه ی خمیر �خازه� و �سیب� هستند
|

پیشنهاد شما درباره معنی خمیرنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طرز تهیه خمیر جادویی   • طرز تهیه خمیر نان خانگی   • طرز تهیه خمیر شیرینی   • طرز تهیه خمیر ساده   • خمیر جادویی شف طیبه   • خمیر جادویی همه کاره   • نان صبحانه با خمیر جادویی   • معنی خمیر   • مفهوم خمیر   • تعریف خمیر   • معرفی خمیر   • خمیر چیست   • خمیر یعنی چی   • خمیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خمیر
کلمه : خمیر
اشتباه تایپی : oldv
آوا : xamir
نقش : اسم
عکس خمیر : در گوگل


آیا معنی خمیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )