انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1042 100 1

خمین

/xomeyn/

معنی خمین در لغت نامه دهخدا

خمین. [خ ُ م َ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکز بخش خمین شهرستان محلات. این قصبه سر راه شوسه ٔ اراک به قم از طریق دلیجان واقع است. موقعیت محلی آن در شصت هزارگزی جنوب باختری محلات و سی هزارگزی گلپایگان است و آن در جلگه قرار داردبا آب و هوای معتدل و 7038 تن سکنه که حدود 20 خانوار یهود در بین آنهاست. آب آن از قنات و در بهار از رودخانه استفاده می کنند. محصول آن غلات و چغندر قند وپنبه و انگور و بادام و زردآلو و توت است. شغل اهالی کسب و بازرگانی و کشاورزی است. ادارات در آنجا بخشداری و شهرداری و کلانتری و دادگاه و ژاندارمری و دارائی و بانک ملی و اداره ٔ غله و ثبت اسناد و آمار وجود دارد و نیز دارای مدارس متوسطه و ابتدایی و شعبه ٔ پست و تلفن و تلگراف می باشد. از آنجا که قصبه ٔ خمین مرکز بازرگانی بخش کمره محسوب میشود دارای بازاری بحدود سیصد باب دکان است. راه شوسه از وسط آبادی عبور می کند و ادارات دولتی و چند گاراژ و رستوران و قهوه خانه بر سر راه شوسه قرار دارد. ارتباطات : این ناحیه دارای تلفن شهری و تلگراف بشهرهای گلپایگان محلات و قم و اراک است و بوسیله ٔ تلفن نیز با گلپایگان و اراک ارتباط دارد. هوای خمین سرد و ارتفاع آن از سطح دریا 1800 هزار گز است. از بناها و آثار قدیمه بنای امام زاده شاهزاده ابوطالب است. مزرعه ٔ فتح آباد و شهرمارجزء این قصبه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

معنی خمین به فارسی

خمین
۱ - شهرستانی است در جنوب غربی محللات . محصول غلات چغندر قند پنبه انگور بادام زرد آلو توت .شغل و کسب : بازرگانی فلاحت . ۲ - مرکز شهرستان شهر خمین ۱۶٠۲۸ تن جمعیت است .
قصبه مرکز بخش خمین شهرستان محلات این قصبه سر راه شوسه اراک به قم از طریق دلیجان واقع است .

خمین در دانشنامه ویکی پدیا

خمین
خُمِیْن یکی از شهرهای استان مرکزی است که در جنوبی ترین قسمت این استان و در همسایگی شهرهای شازند، اراک، محلات، گلپایگان، الیگودرز و ازنا و در فاصله ۳۲۰ کیلومتری از تهران واقع شده است. زبان و لهجه رایج در منطقه فارسی می باشد. زبان لری با گویشهای مختلف بويژه گويش بختياري و همچنین به صورت معدود زبان ترکی نیز رایج است. همچنین این شهر زادگاه سید روح الله خمینی، رهبر انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران است.
شهرستان خمین را در گذشته کَمَره می نامیدند. در کتاب تاریخ قم به قلم سید جلال الدین تهرانی، خمین به صورت واژه «خمی هن» نوشته شده است. همچنین برخی ریشه نام را «خومیهن» می دانند که مرکب از دو کلمه «خو» به معنای خوب و «میهن» به معنای سرزمین است.
۷۴٬۲۵۶ (۱۳۹۵)
۱۲/۵۲۰ کیلومتر مربع
محدوده شهرستان خمین امروزی، در گذشته جزئی از ناحیه پهناور بلاد جبال (عراق عجم) بوده که در طول تاریخ نام های گوناگونی به خود گرفته است. «یونانیان آن را مدیا می گفتند» چون آنجا سرزمین ماد بوده است و البته اولین آریاییهای تاریخ و پارسها نیز در این منطقه سکنی گزیده اند و بعدها پارتهای مهاجر نیز به این منطقه آمده اند. در متون جغرافیای اسلامی به نام های کوهستان، جبال، جبل، قهستان، قوهستان و بالاخره عراق عجم نامیده شده است. لیکن در کتاب نزهت القلوب مربوط به قرن هشتم هجری از ویژگی های این ناحیه سخن به میان آمده و گلپایگانی ها آن را کمردی خوانده اند. نام «خمین» معرب هخامنش است و در منابع به صورت خمهین، حمهین، خهبین، خماهین آمده است و برای اولین بار در کتاب تاریخ پیامبران و شاهان که هزار سال پیش نگاشته شده به نام خمین اشاره شده است.
عکس خمین
خمین (باغ ملک)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان باغ ملک در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان منگشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳۰ نفر (۷۴خانوار) بوده است.
بخش مرکزی شهرستان خمین یکی از دو بخش شهرستان خمین در استان مرکزی ایران است.
دهستانهای بخش مرکزی شهرستان خمین:
دهستان آشناخور
دهستان حمزه لو
دهستان رستاق
دهستان صالحان
دهستان گله زن
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان خمین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۹۵۳۰۱ نفر بوده است.
حوزهٔ انتخاباتی خمین یکی از حوزه از حوزه های استان مرکزی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت خمین، ۱ نماینده دارد.
محمدحسین مقیمی
مختصات: ۳۵°۰۲′ شمالی ۵۰°۳۴′ شرقی / ۳۵٫۰۳۳°شمالی ۵۰٫۵۶۷°شرقی / 35.033; 50.567
وبسایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است و در شهر خمین قرار دارد که در سال ۱۳۷۸ تأسیس شده است.
شهرستان خمین یکی از شهرستان های استان مرکزی ایران است. این شهرستان از دو بخش به نام های مرکزی و کمره تشکیل شده است. زبان و لهجه رایج در منطقه، بیش تر فارسی با لهجه محلی است. با این حال بخشی از مهاجران به شهر خمین و برخی از بخش های غربی و جنوب غربی شهرستان، همچون روستاهای واقع در دهستان آشناخور و بعضی از روستاهای بخش کمره به گویش لری بختیاری یا لری گاپله ای و در بعضی از روستاها به زبان ترکی سخن می گویند. شهر خمین مرکز این شهرستان است.
دهستانهای بخش مرکزی شهرستان خمین:
دهستان آشناخور
دهستان حمزه لو
دهستان رستاق
دهستان صالحان
دهستان گله زن
جمعیت شهرستان خمین در سال ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با ۱۰۵٬۰۱۷ نفر سرشماری شده است.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان خمین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۰۱۹۵ نفر بوده است که از این میان ۵۴۷۷۰ نفر مرد و بقیه زن بوده اند.خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب تمام کنندهٔ </ref> بدون برچسب <ref> (). همچنین جمعیت شهرستان خمین در سرشماری سال ۱۳۹۵ نیز ۱۰۵۰۱۷ نفر اعلام شده است. بلحاء اینکه درنزدیکی خمین روستایی که ااکنون جزر شهرستان محلات است خورهه نام داردودرشرق خمین منطقه أی به نام خوروبیابانک نام داودواین دونام ا زخورشیدکرفته شده اندوان محدوده همیشه خورشید وتابان است وبخش فرمیهن اراک دران نزدیکی است به نظر میرسدریشه خورمیهن درست باشد
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان خمین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۰۱۹۵ نفر بوده است که از این میان ۵۴۷۷۰ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. همچنین جمعیت شهرستان خمین در سرشماری سال ۱۳۹۵ نیز ۱۰۵۰۱۷ نفر اعلام شده است. بلحاء اینکه درنزدیکی خمین روستایی که ااکنون جزر شهرستان محلات است خورهه نام داردودرشرق خمین منطقه أی به نام خوروبیابانک نام داودواین دونام ا زخورشیدکرفته شده اندوان محدوده همیشه خورشید وتابان است وبخش فرمیهن اراک دران نزدیکی است به نظر میرسدریشه خورمیهن درست باشد5. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران]</ref> همچنین جمعیت شهرستان خمین در سرشماری سال ۱۳۹۵ نیز ۱۰۵۰۱۷ نفر اعلام شده است. بلحاء اینکه درنزدیکی خمین روستایی که ااکنون جزر شهرستان محلات است خورهه نام داردودرشرق خمین منطقه أی به نام خوروبیابانک نام داودواین دونام ا زخورشیدکرفته شده اندوان محدوده همیشه خورشید وتابان است وبخش فرمیهن اراک دران نزدیکی است به نظر میرسدریشه خورمیهن درست باشد
«شهرک صنعتی خمین» یکی از سه شهرک صنعتی واقع در شهرستان خمین می باشد که در بزرگراه خمین_اراک واقع شده است. فاصله این شهرک صنعتی تا شهر اراک ۵۰ کیلومتر، فرودگاه اراک ۶۰ کیلومتر، گمرک اراک ۶۰ کیلومتر و تهران ۳۲۰ کیلومتر می باشد. همچنین وسعت این شهرک۱۰۰۰ هکتار می باشد. از جمله واحدهای مستقر در این شهرک می توان به شرکت ویستا اعتماد ایرانیان (تولیدکننده ظروف چینی استخوانی) کارخانه رینگ آلومینیومی گام آفرین، کارخانه ذوب بریس، نوین پرشین پرچم خمین (تولیدکننده انواع پرچم)، کارخانه تولید فروسیلیس و … نام برد. همچنین پتروشیمی خمین (دی پلیمر آریا) نیز در این شهرک واقع شده است.
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزیتهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان خمین در استان مرکزی را نشان می دهد.
مسجد جامع خمین مربوط به دوره قاجار است و در خمین، در همسایگی بازار واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ فروردین ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۲۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خمین

خمین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خمین آزاد   • سوغات خمین   • زبان مردم خمین   • فاصله خمین تا تهران   • روستاهای خمین   • نقشه خمین   • شهرستان خمین   • خمین جمعیت   • معنی خمین   • مفهوم خمین   • تعریف خمین   • معرفی خمین   • خمین چیست   • خمین یعنی چی   • خمین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خمین
کلمه : خمین
اشتباه تایپی : oldk
آوا : xomeyn
نقش : اسم خاص مکان
عکس خمین : در گوگل


آیا معنی خمین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )