انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1039 100 1

خواجه نصیرالدین طوسی

خواجه نصیرالدین طوسی در دانشنامه اسلامی

خواجه نصیرالدین طوسی
محمد بن محمد بن حسن معروف به خواجه نصیر الدین طوسی در صبحگاه یازدهم جمادی الاول سال ۵۹۷ ق، به هنگام طلوع آفتاب در طوس پا به عرصه وجود نهاد. پدر با تفأل به قرآن کریم نوزاد را که سومین فرزندش بود «محمد» نامید. او بعدها کنیه اش «ابوجعفر» گشته، به القابی چون «نصرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت یافت.
پدرش شیخ وجیه الدین که از علماء شهر قم بود، به همراه خانواده به شوق زیارت امام رضا (علیه السّلام)، به مشهد عزیمت نمود و پس از زیارت در هنگام بازگشت به وطن به علت بیماری همسرش در یکی از محله های شهر طوس ساکن شد و خواجه نصیر، در همان شهر متولد شد. ایام کودکی و نوجوانی محمد در شهر طوس سپری شد.ایام کودکی و نوجوانی محمد در شهر طوس سپری شد. وی در این ایام پس از خواندن و نوشتن، قرائت قرآن، قواعد زبان عربی و فارسی، معانی و بیان و حدیث را نزد پدر خویش آموخت.مادرش نیز وی را در خواندن قرآن و متون فارسی کمک می کرد. پس از آن به توصیه پدر، نزد دایی اش «نورالدین علی بن محمد شیعی» که از دانشمندان نامور در ریاضیات، حکمت و منطق بود، به فراگیری آن علوم پرداخت.عطش علمی محمد در نزد دایی اش چندان برطرف نشد و بدین سبب با راهنمایی پدر در محضر «کمال الدین محمد حاسب» که از دانشوران نامی در ریاضیات بود، به تحصیل پرداخت اما هنوز چند ماهی نگذشته بود که استاد قصد سفر کرد و آورده اند که وی به پدر او چنین گفت: من آنچه می دانستم به او (خواجه نصیر) آموختم و اکنون سؤال هایی می کند که گاه پاسخش را نمی دانم!پس از چندی آن نوجوان سعادتمند از فیض وجود استاد بی بهره شده بود دایی پدرش «نصیرالدین عبدالله بن حمزه» که تبحر ویژه ای در علوم رجال، درایه و حدیث داشت، به طوس آمد و محمد که هر لحظه، عطش علمی اش افزون می گردید در نزد او به کسب علوم پرداخت. گرچه او موفق به فراگیری مطالب جدیدی از استاد نشد، اما هوش و استعداد وافرش شگفتی و تعجب استاد را برانگیخت به گونه ای که به او توصیه کرد تا به منظور استفاده های علمی بیشتر به نیشابور مهاجرت کند.او در شهر طوس و به دست استادش «نصیر الدین عبدالله بن حمزه» لباس مقدس عالمان دین را بر تن کرد و از آن پس به لقب «نصیرالدین» از سوی استاد افتخاری جاویدان یافت.وی در این ایام پس از خواندن و نوشتن، قرائت قرآن، قواعد زبان عربی و فارسی، معانی و بیان و حدیث را نزد پدر آموخت. پس از آن به توصیه پدر نزد دایی خود "نورالدین علی بن محمد شیعی" که از دانشمندان به نام در ریاضیات، حکمت و منطق بود به فراگیری آن علوم پرداخت. سپس به نیشابور مهاجرت کرد و از محضر اساتید بزرگی مثل "فرید الدین داماد نیشابوری"، "اشارات بوعلی" و از "قطب الدین مصری"، «قانون ابن سینا» را فرا گرفت. وی علاوه بر کتاب های فوق از محضر عارف معروف آن دیار «عطار نیشابوری» نیز بهره مند شد. خواجه نصیر پس از کسب علوم مختلف در خراسان به دیار ری شتافت و پس از آنجا به قم سپس به اصفهان و از آنجا به عراق رفت. او فقه را از محضر "معین الدین سالم مصری" از شاگردان "ابن ادریس حلی" و "ابن زهره حلبی" فرا گرفت و در سال ۶۱۹ قمری از استاد خود اجازه نقل روایت دریافت کرد. او همچنین مدتی در محضر "علامه حلی" فقه آموخت. "کمال الدین موصلی" ساکن شهر موصل دیگر دانشمندی بود که علم نجوم و ریاضی را به خواجه آموخت. خواجه پس از سالها کسب علم و معرفت و طی کردن درجات علمی و سیر و سلوک معنوی در دیار غربت، عزم وطن کرد و از عراق به سمت خراسان رهسپار شد.
خواجه در قلعه های اسماعیلیه
خواجه نصیر در سفری که از عراق به خراسان باز می گشت طی برخوردی با داعیان اسماعیلی، قسمتی از زندگانی خود را در قلعه های اسماعیلیان گذراند. آنچه که از تاریخ بر می آید این است که خواجه نصیر از سال ۶۳۳ در نزد اسماعیلیان می زیسته است. اگر چه در باب رفتن او به قلعه های اسماعیلیان علل مختلفی نقل کرده اند، اما علت عمده، آشفتگی اوضاع کشور بر اثر حمله مغول و امنیت قلعه های اسماعیلیه بوده است.در این مدت که خواجه نصیر در "قلعه قهستان" بود، بیشتر مورد احترام و تکریم قرار می گرفت و آزادانه به شهر قاین رفت و آمد داشته و به امور مردم رسیدگی می نمود، در همین زمان بود که به درخواست میزبان خود در "قلعه ناصر الدین"، کتاب "طهارة الاعراق ابن مسکویه" را از عربی به فارسی ترجمه کرد و نام آن را "اخلاق ناصری" گذاشت. خواجه حدود ۲۶ سال در قلعه های اسماعیلیه به سر برد و در این مدت دست به تالیف و تحریر کتاب های متعددی زد. اشارات ابن سینا">شرح اشارات ابن سینا، اخلاق ناصری، رساله معینیه، مطلوب المؤمنین، روضه القلوب، تجرید الاعتقاد، رساله تولی و تبری، نمونه ای از آثار خواجه در این مدت است. خواجه در این دوره از زندگی پر ماجرای خویش از کتابخانه های غنی اسماعیلیان بهره فراوان برد و به علت نبوغ فکری، معروف و سرشناس گشت.ناسازگاری اعتقادی خواجه با اسماعیلیان و نیز ظلم و ستم آنان نسبت به مردم وی را بر آن داشت تا برای کمک گرفتن، نامه ای به خلیفه عباسی در بغداد بنویسد. در این میان حاکم قلعه از ماجرای نامه خبردار شد و دستور داد تا خواجه را دستگیر و زندانی کنند. پس از چندی خواجه نصیر به "قلعه الموت" منتقل شد. ولی حاکم قلعه که از دانش او اطلاع پیدا کرده بود، با او رفتاری مناسب در پیش گرفت.
خواجه نصیر و مغولان
هلاکوخان مغول که از خطر اسماعیلیان کاملا واقف بود به قلعه های اسماعیلیه حمله کرد و پس از چند بار حمله و محاصره طولانی مدت، با درایت خواجه نصیر اهل قلعه بدون خونریزی و کشت و کشتار خود را تسلیم خان مغول کردند و این کار باعث جلوگیری از یک فاجعه انسانی شد.خان مغول که از جریان خواجه و زندانی شدن او با خبر شد، خواجه را گرامی داشت و این علاقه به خواجه زمانی بیشتر شد که خان مغول از علم و دانش خواجه و تسلط بر علوم مختلف مخصوصا علم نجوم آگاهی یافت؛ چون مغولان اعتقاد زیادی به ستاره و صور فلکی و طالع بینی آینده داشتند. حتی برخی از محققان، مغولان را خورشید و ماه پرست می دانستند و شاید همین امر باعث بناگزاری رصد خانه مراغه شد.
داوری تاریخ درباره خواجه نصیر
...
خواجه نصیرالدین طوسی
محمد بن محمد بن حسن طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین طوسی (۵۹۷-۶۷۲ق.) حکیم و متکلم قرن هفتم قمری است. درباره مذهب خواجه نصیر، اقوال مختلفی وجود دارد؛ هرچند شواهد زیادی مبنی بر اثناعشری بودن او در دست است. خواجه نصیر نویسنده کتاب ها و رساله های بسیاری در علوم اخلاق، منطق، فلسفه، کلام، ریاضیات و نجوم است. اخلاق ناصری، اوصاف الاشراف، اساس الاقتباس، شرح الاشارات، تجرید الاعتقاد، جامع الحساب و کتاب مشهور زیج ایلخانی و تذکرة فی علم الهیئة در علم نجوم از آثار مهم و مشهور او هستند. او همچنین رصدخانه مراغه و نیز کتابخانه مراغه را با بیش از ۴۰۰،۰۰۰ جلد کتاب بنا نهاد.
خواجه نصیرالدین در ۱۱ جمادی الاول سال ۵۹۷ ق در طوس به دنیا آمد و در آنجا پرورش یافت. به همین دلیل مشهور به «طوسی» شد. اصل او از «جه رود» است که امروزه جهرود گفته می شود و از توابع قم در محلی به نام وشاره است.
خواجه نصیر در کودکی قرآن، صرف، نحو و آداب را فرا گرفت. (از اولین اساتید وی، جدش محمد بن حسن در فقه و حدیث و دایی اش نورالدین علی بن محمد شیعی در منطق و حکمت بودند.) سپس، با راهنمایی پدر، نزد کمال الدین محمد ریاضیات آموخت، آن گاه نزد پدر خود علوم حدیث، روایت و فقه را فرا گرفت. در همین دوران که خواجه در ابتدای جوانی بود شاخه های مختلف ریاضیات (حساب، هندسه و جبر) را نیز به حد کمال فرا گرفت.
خواجه نصیرالدین طوسی
محمد بن محمد بن حسن طوسی (597-672 ق) معروف به خواجه نصیرالدین طوسی؛ فیلسوف، متکلّم، و ریاضیدان بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری است. خواجه نصیر بنا کننده رصد خانه مراغه و صاحب زیج ایلخانی است. بزرگانی همچون علامه حلی، قطب الدین شیرازی و... در مکتب وی پرورش یافتند.
وی کتب و رساله های علمی متعددی در موضوعات گوناگون به رشته تحریر درآورد که از آن جمله می توان به : تجرید الاعتقاد، شرح الاشارات، اخلاق ناصری، تحریر اصول اقلیدس و... اشاره کرد.
محمد بن محمد بن حسن طوسی معروف به محقق طوسی و خواجه نصیرالدین طوسی در سال 597 هـ.ق در طوس متولد شد. پدرش محمد بن حسن از فقهای امامیه و محدثان طوس بود.
ایام کودکی و نوجوانی محمد در شهر طوس سپری شد. وی در این ایام پس از خواندن و نوشتن، قرائت قرآن، قواعد زبان عربی و فارسی، معانی و بیان و حدیث را نزد پدر خویش آموخت.
مادرش نیز وی را در خواندن قرآن و متون فارسی کمک می کرد. پس از آن به توصیه پدر، نزد دایی اش «نورالدین علی بن محمد شیعی» که از دانشمندان نامور در ریاضیات، حکمت و منطق بود به فراگیری آن علوم پرداخت.
عطش علمی محمد در نزد دایی اش چندان برطرف نشد و بدین سبب با راهنمایی پدر در محضر «کمال الدین محمد حاسب» که از دانشوران نامی در ریاضیات بود به تحصیل پرداخت اما هنوز چند ماهی نگذشته بود که استاد قصد سفر کرد و آورده اند که وی به پدر او چنین گفت: من آنچه می دانستم به او (خواجه نصیر) آموختم و اکنون سؤال هایی می کند که گاه پاسخش را نمی دانم!
پس از چندی آن نوجوان سعادتمند از فیض وجود استاد بی بهره شده بود دایی پدرش «نصیرالدین عبدالله بن حمزه» که تبحر ویژه أی در علوم رجال، درایه و حدیث داشت به طوس آمد و محمد که هر لحظه، عطش علمی اش افزون می گردید در نزد او به کسب علوم پرداخت. گرچه او موفق به فراگیری مطالب جدیدی از استاد نشد، اما هوش و استعداد وافرش شگفتی و تعجب استاد را برانگیخت به گونه أی که به او توصیه کرد تا به منظور استفاده های علمی بیشتر به نیشابور مهاجرت کند.
او در شهر طوس و بدست استادش «نصیرالدین عبدالله بن حمزه» لباس مقدس عالمان دین را بر تن کرد و از آن پس به لقب «نصیرالدین» از سوی استاد افتخاری جاویدان یافت.
در این بخش به صورت الفبایی ، آثار خواجه نصیر الدین طوسی قرار می گیرد . '
الانوار الجلالیه فی شرح الفصول النصیریه (کتاب) اجوبه المسایل النصریه (کتاب)الالهیات من المحاکمات بین شرحی الاشارات (کتاب)اساس الاقتباس (کتاب)اوصاف الاشراف (کتاب)أقل ما یجب الاعتقاد به (کتاب)أفعال العباد بین الجبر و التفویض (کتاب)إثبات الواحد الأول (کتاب)إثبات العقل المفارق (کتاب)أقسام الحکمة (کتاب)اخلاق محتشمی (کتاب)اخلاق ناصری (کتاب)اسماعیلیان و مغول و خواجه نصیر الدین طوسی (کتاب)
ب
بقاء النفس بعد فناء الجسد (کتاب)بقاء النفس بعد بوار البدن (کتاب)برهان فی إثبات الواجب (کتاب)البراهین القاطعه فی شرح تجرید العقاید الساطعه (کتاب)داوری در مسایل اختلافی میان دو فیلسوف اسلامی (کتاب) بازنگاری اساس الاقتباس (کتاب)
پ
...
خواجه نصیرالدین طوسی از بزرگان جهان علم و دانش و از مشاهیر دانشمندان است که دوست و دشمن بر جلالت قدر و عظمت مقام او اتفاق نظر دارند. او در سال 671 ه ق درگذشت و درگور یکی از خلفای بنی عباس که در جوار حرم مطهرکنده وآماده شده بود مدفون گردید. بر روی مقبره او ضریحی فولادی و قدیمی قرار دارد.
خواجه نصیر الدین طوسی، وزیر ایرانی و شیعی هولاکوخان مغول، تألیفات فراوانی در کلام و عقاید و نیز علوم دقیقه مثل ریاضی و هندسه دارد که مشهور ترین آن ها تجرید الاعتقاد و آداب المتعلمین است. این وزیر دانشمند شیعی، هنگام تهاجم هولاکوخان مغول به بغداد و سرنگونی خلافت عباسی، همراه خان مغول بود. بر بالای قبر او کتیبه ای با این عبارت دیده می شود: «هذامرقد سلطان الحکماء و المحققین محمد بن محمد بن حسن الطوسی، عمر فی عهد السلطان بن السلطان ... الامجد معتمد الدوله .
راهنمای اماکن زیارتی و سیاحتی در عراق ، دکتر احسان مقدس ، نشر مشعر ، تهران ، ص 277
عتبات عالیات عراق ، دکتر اصغر قائدان ، نشر مشعر ، تهران ، ص 177
اندیشه های فلسفی و کلامی خواجه نصیرالدین طوسی
اندیشه های فلسفی و کلامی خواجه نصیرالدین طوسی، اثر غلامرضا جمشیدنژاد است که در آن، کتاب «الخواجه نصیرالدّین الطوسی و آراؤه الفلسفیة و الکلامیة»، تألیف دکتر هانی نعمان فرحات را از زبان عربی به فارسی ترجمه کرده است. نویسنده در این اثر، آراء و نظریه های آن متکلم و فیلسوف بزرگ را درباره خدا، جهان و انسان به صورت مستند و تحلیلی شناسانده است.
کتاب حاضر از مقدمه مترجم و مقدمه نویسنده و متن اصلی (شامل 4 بخش و یک خاتمه و در مجموع 13 فصل) تشکیل شده است.
برخی از مطالب خواندنی این اثر که نمایشگر روش و محتوای آن است، عبارت است از:
اهمیّت طوسی در اندیشه اسلامی از خلال تلاشش برای آمیزش میان علم کلام و فلسفه آشکار شده است. این کار، همان امری است که غزالی و پس از او رازی بدان پرداخته اند تا به دین و عقیده خدمت کنند. امّا نصیرالدّین طوسی در تکامل بخشیدن به این همجوشی به سود فلسفه از ابن سینا پیروی کرده است، جز اینکه با وجود عشق شدید وی به مکتب سینَوی، می بینیمش که نقطه نظرهایی مشخّص و مستقل، به خصوص در پرسمان های بنیادین سه گانه ای ابراز می دارد که به موجب آنها شیخ الرئیس به کفر و الحاد متّهم گردیده است. طوسی در اصالت خویش از همه کسانی از پیروان مکتب های غزالی و ابن سینا که پیش از وی بوده اند، درمی گذرد و با وجودِ پوزش پذیری اش از حلاج و با وجود اینکه یکی از مبلّغان و بزرگان اسماعیلیّه بشمار رفته است، فقیهان شیعیان امامیّه به او به نظر یکی از بنیان گذاران عقیده خویش می نگرند. چنان که وی چه بسا ممکن است که یگانه احیاکننده و تنها شرح دهنده فلسفه ابن سینا بوده باشد که ریشه هایی از همان را در نزد متأخّرانی از قبیل: مجلسی و شوشتری و ملا صدرای شیرازی و سبزواری مشاهده کرده ایم. امّا طوسیِ متکلّم، به طور آشکار، تا اندازه ای به خصوص در کاوش پرسمان پیامبری در جبهه اعتزال بروز یافته است، امّا در کاوش پرسمان امامت، او همان چیزی را تکرار کرده است که بزرگان شیعه در این باره بر آن اتّفاق نظر یافته اند.
در کتاب حاضر، فهرست مطالب در آغاز آن و فهرست های فنی (آیات، روایات، کسان، جای ها، کتاب ها، اصطلاح های فلسفی و کلامی و فرقه ها و گروه ها) و همچنین فهرست منابع در پایان آمده است.
تفسیر خواجه نصیرالدین طوسی اثـر خواجه نصیرالدین طوسی از مشاهیر علما و حکمای شیعه جامع علوم و فنون اسلامی می باشد.
تفسیر خواجه نصیرالدین طوسی اثـر مـولانـا شـیـخ ابـوجـعفر محمد (۵۹۷ - ۶۷۲ ق) فرزند محمد بن الحسن معروف به خواجه نصیرالدین طوسی از مشاهیر علما و حکمای شیعه جامع علوم و فنون اسلامی. در صبحگاه یازدهم جمادی الاول سال ۵۹۷ ق، به هنگام طلوع آفتاب در طوس پا به عرصه وجود نهاد. پدر با تفأل به قرآن کریم نوزاد را که سومین فرزندش بود «محمد» نامید. او بعدها کنیه اش «ابوجعفر» گشته، به القابی چون «نصرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت یافت.
معرفی کتاب
خـواجـه نـصـیـر در این تفسیر به زبان عربی و شیوه کلامی با مشرب حکمی و فلسفی خویش به تفسیر آیات قرآن کریم پرداخته است. از این تفسیر طی تفسیرها و سایر کتب و مؤلفات علمای امامیه نقل گردیده است. و هـمـچنین نسخه ای از این تفسیر از مخطوطات کتابخانه سید ابن طاووس (م ۶۶۴ ق) موجود بوده که از آن در کتاب خود رسالة محاسبة النفس نقل کرده است.خـواجـه نـصـیرالدین طوسی تفسیر دیگری به نام تفسیر سوره الاخلاص به زبان فارسی به همان شیوه کلامی و مشرب حکمی و فلسفی تالیف نموده است. نـسـخـه ای از این تفسیر مربوط به عهد صفویه از مخطوطات اهدائی مشکوة (شماره ۱۰۴۶) در کتابخانه دانشگاه تهران محفوظ است.خواجه نصیرالدین طوسی در دانشنامه ویکی پدیا

خواجه نصیرالدین طوسی
ابو جعفر محمد بن محمد بن حسن توسی مشهور به خواجه نصیرالدین (زادهٔ شنبه ۵ اسفند ۵۷۹ در توس - درگذشتهٔ دوشنبه ۱۱ تیر ۶۵۳ در بغداد) شاعر، همه چیزدان، فیلسوف، متکلم، فقیه، ستاره شناس، اندیشمند، ریاضیدان، منجم، پزشک و معمار ایرانی قرن هفتم قمری است. کنیه اش «ابوجعفر» و به القابی چون «نصیرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد.
جمال الدین حسن بن یوسف مطهر حلی (علامه حلی، درگذشته ۷۲۶ ه‍.ق) او از دانشوران بزرگ شیعه بود که آثار گران سنگی از خود به جای نهاد. وی شرح هایی نیز بر کتاب های خواجه نگاشت.
کمال الدین میثم بن علی بن میثم بحرانی (ابن میثم بحرانی، درگذشته ۶۷۹ یا ۶۹۹ ه‍.ق) او حکیم، ریاضیدان، متکلم و فقیه بود و عالمان بزرگی از محضرش استفاده کردند. وی گرچه در رشته حکمت زانوی ادب و شاگردی در مقابل خواجه بر زمین زد، از آن سو خواجه از درس فقه وی بهره مند شد. این محقق بحرینی شرح مفصلی بر نهج البلاغه نوشته که به شرح نهج البلاغه ابن میثم معروف است.
محمود بن مسعود بن مصلح کازرونی (قطب الدین شیرازی، درگذشته ۷۱۰ ه‍.ق) او از شاگردان ممتاز خواجه است وی در چهارده سالگی به جای پدر نشست و در بیمارستان به طبابت پرداخت. سپس به شهرهای مختلفی سفر کرد و علم هیئت و اشارات ابوعلی را از محضر خواجه نصیر فرا گرفت. قطب الدین کتاب هایی در شرح قانون ابن سینا و در تفسیر قرآن نوشته است.
کمال الدین عبدالرزاق شیبانی بغدادی (ابن فوطی، درگذشته ۷۲۳ ه‍.ق) او مذهب حنبلی داشت و معروف به ابن الفُوَطی بود. این دانشمند مدت زیادی در محضر خواجه علم آموخته است. وی از تاریخ نویسان معروف سده هفتم است و کتابهای معجم الآداب، الحوادث الجامعه و تلخیص معجم الالقاب از آثار اوست.
سید رکن الدین استرآبادی (متوفی ۷۱۵ ه‍.ق) از شاگردان و همراهان خاص خواجه بوده و شرح هایی بر کتابهای استاد خویش نوشته و علاوه بر تواضع و بردباری، از احترامی افزون برخوردار بوده است. وی در تبریز به خاک سپرده شده است.
وی سنت فلسفه مشایی را که پس از ابن سینا در ایران رو به افول گذاشته بود، بار دیگر احیا کرد. وی مجموعه آرا و دیدگاه های کلامی شیعه را در کتاب تجرید الاعتقاد گرد آورد.
او رصدخانه مراغه را ساخت و در کنار آن کتابخانه ای بوجود آورد که نزدیک به چهل هزار جلد کتاب در آن بوده است. او با پرورش شاگردانی (همچون قطب الدین شیرازی) و گردآوری دانشمندان ایرانی عامل انتقال تمدن و دانش های ایران پیش از مغول به آیندگان شد.
وی یکی از گسترش دهندگان علم مثلثات است که در سده ۱۶ میلادی کتاب های مثلثات او به زبان فرانسه ترجمه گردید.
عکس خواجه نصیرالدین طوسی
دانشکده علوم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از ۱۱ دانشکده زیرمجموعه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی است که فعالیت آموزشی خود را از سال ۱۳۵۹ با ارائه دروس عمومی پایه رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه آغاز کرد و از سال ۱۳۶۶ به عنوان یک دانشکده مستقل فعالیت می کند.
«معرفی دانشکدۀ علوم».
«معرفی دانشکده علوم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی». دریافت شده در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۵.
«با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی آشنا شوید». دریافت شده در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۵.
در حال حاضر قریب ۱۰۰۰ دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.
در حال حاضر این دانشکده در سه رشتۀ شیمی، ریاضی و فیزیک در مقاطع کارشناسی تا دکتری فعالیت می کند.
گروه شیمی در سال ۱۳۶۷ کار خود را با آموزش در دورۀ کارشناسی آغاز کرد و در سال ۱۳۷۴ مجوز آموزش مقطع کارشناسی ارشد را کسب کرد. همچنین در سال ۱۳۸۰ مجوز الکتروشیمی و در سال ۱۳۸۳ مجوز رشته شیمی گرایشهای آلی، تجزیه، معدنی و شیمی فیزیک در مقطع دکتری را کسب کرد.
دانشکده مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از ۱۱ دانشکده زیرمجموعه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و اولین دانشکده مهندسی نقشه برداری در سطح کشور است. شکل گیری اولیه دانشکده مهندسی نقشه برداری فعلی به سال ۱۳۳۳ شمسی بر می گردد. این دانشکده از سال ۱۳۸۵ از دانشکده مهندسی عمران جدا شد و امروز به صورت دانشکده ای مستقل با سه گروه آموزشی مهندسی فتوگرامتری و سنجش از دور، مهندسی ژئودزی و مهندسی سیستم های اطلاعات مکانی به فعالیت می پردازد.
وب گاه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
وب گاه دانشکده مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
شکل گیری اولیه دانشکده مهندسی نقشه برداری فعلی به سال ۱۳۳۳ شمسی بر می گردد. مدتی پس از تشکیل سازمان نقشه برداری کشور بمنظور تربیت کادر متبحر نقشه برداری برای سازمانهای کشور، آموزشگاه نقشه برداری از طرف سازمان برنامه و بودجه وقت، در کنار سازمان نقشه برداری کشور تأسیس شد. با توسعه روزافزونی که در کارهای عمرانی وصنعتی کشور پدید آمد، نیاز به مهندس و کاردان نقشه برداری فزونی گرفت و بر مبنای این نیاز، آموزشگاه مزبور در سال ۱۳۴۵ به «مدرسه عالی نقشه برداری» تبدیل گردید.
مدرسه عالی نقشه برداری در سال ۱۳۵۳ تبدیل به دانشکده نقشه برداری گردید و با برنامه گسترده تری به کار خودادامه داد. از ابتدای فعالیت این مرکز آموزشی، دوره های کاردانی و کارشناسی ارشد درچند گرایش نقشه برداری دایر گردید و در اواسط دهه ۱۳۵۰ دوره تکمیلی کارشناسی نقشه برداری به آن اضافه شد. تا قبل از انقلاب اسلامی بیش از ۱۱۰۰ نفر در مقاطع و رشته های گوناگون توسط دانشکده نقشه برداری وارد بازار کار شدند.
پس از انقلاب اسلامی، بر مبنای سیاست وزارت علوم، در سال ۱۳۵۹ دانشکده ها و مراکز آموزشی شهر تهران با هم ادغام شدند و دانشکده نقشه برداری قبل از انقلاب، جزو یکی از گروه های آموزشی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی درآمد. گرچه این رشته، از نظر تشکیلاتی و سلسله مراتب اداری نزول کرده بود ولی با جذب نیروهای متخصص در گرایش های مختلف نقشه برداری و کوشش مجدانه اعضای هیئت علمی در راه اندازی دوره های مختلف در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا توانست کارایی و توانایی خود را در متولی بودن رشته مهندسی نقشه برداری به اثبات برساند و نظر موافق شورای گسترش آموزش عالی را برای تبدیل شدن از گروه آموزشی به دانشکده اخذ نماید.
مختصات: ۳۵°۴۵′۳۰٫۰۷″ شمالی ۵۱°۲۴′۲۳٫۷۴″ شرقی / ۳۵٫۷۵۸۳۵۲۸°شمالی ۵۱٫۴۰۶۵۹۴۴°شرقی / 35.7583528; 51.4065944
بر اساس جدیدترین رتبه بندی NTU در سال ۲۰۱۶ دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در جایگاه ۱۴۶ دنیا قرار گرفت
طراحی و ساخت انواع شبیه سازهای آموزشی و تحقیقاتی رانندگی سواری و اتوبوس به صورت بومی در سطح کشور توسط مجموعه شبیه ساز رانندگی نصیر با سرپرستی دکتر علی نحوی
گروه رباتیک رسکوِیک و پارس از افتخارات این دانشکده می باشند که در بسیاری از مسابقات بین المللی افتخار آفریده اند.
همچنین گروه قلب دکتر غفاری از دیگر افتخارات دانشکده می باشد. این گروه توانست مقام اول و سوم مسابقات قلب در دانشگاه MIT آمریکا را در سال ۲۰۰۷ کسب کند.
نخستین چاپگر سه بعدی نیز در این دانشکده ساخته و طراحی شده است. اولین خودروی کاملاً برقی ساخته شده در ایران هم به نام «قاصدک نصیر» در کارگاه اتومکانیک این دانشکده زیر نظر مهندس بلوری افشار طراحی و ساخته شد.
اولین موتور دیزل سنگین ایران هم زیر نظر دکتر سید علی جزایری طراحی و به بهره برداری رسید.
در هفدهمین کنفرانس مهندسی پزشکی ایران (ICBME 2010) مقاله دانشجویان این دانشکده به سرپرستی دکتر علی غفاری با موضوع درمان سرطان با روش شیمی درمانی بهینه، موفق به دریافت جایزه برترین مقاله گردید.
اولین اختراع در حوزهٔ ناوبری در ایران با نام «واحد ناوبری اینرسی MEMS مستقل از جایرو» متعلق به پژوهشگران این دانشگاه می باشد که این نوآوری توسط مهندس حسین ناصری در پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی موفق به اخذ رتبه دوم در بخش پژوهش های کاربردی شد.
کسب مقام در جشنواره بین المللی خوارزمی در سالهای ۱۳۷۹ و ۱۳۹۴ توسط دکتر محمدرضا شاه نظری تنها عضو هیئت علمی دانشگاه های کشور که دو مرتبه برگزیده این جشنواره در زمینه طرح های کاربردی بوده است. وی عضو گروه حرارت سیالات دانشکده بوده و در زمینه ریاضیات مهندسی و دینامیک سیالات محاسباتی دارای تخصص می باشد.
دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از ۱۱ دانشکده زیرمجموعه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی است که با سابقه فعالیت بیش از ۴۰ ساله خود، از قدیمی ترین دانشکده های این دانشگاه و در عین حال جزو باسابقه ترین دانشکده های فنی کشور به شمار می رود. فعالیت آموزشی این دانشکده تحت عنوان دانشگاه کار و پیشه از سال ۱۳۵۲ شروع شده است. در سال ۱۳۵۹ در پی تصویب ستاد انقلاب فرهنگی، این مرکز با چندین مرکز آموزش عالی دیگر ادغام شده و ساختار فعلی دانشگاه را تحت عنوان «مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی» شکل دادند. سپس در سال ۱۳۶۲ نام این مجموعه به «دانشگاه فنی و مهندسی» و در سال ۱۳۶۷ به «دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی» تغییر یافت.
در این دانشکده دانشجویان در سه مقطع کارشناسی (تحت عنوان کلی مهندسی مکانیک)، کارشناسی ارشد (گرایش های طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، ساخت و تولید، سیستم های انرژی، مکاترونیک و خودرو) و دکترا (تبدیل انرژی، طراحی کاربردی، ساخت و تولید و خودرو) مشغول به تحصیل هستند.
تعداد اعضای هیئت علمی این دانشکده ۴۸ نفر است که از این بین ۹ استاد، ۱۶دانشیار، ۲۱ استادیار و ۲ مربی، اعضا را تشکیل می دهند. این دانشکده در گرایش کنترل و سیستمهای دینامیکی و نیز سازه های هوشمند قطب علمی کشور است. این دانشکده جزو معدود دانشکده هایی است که مهندسی خودرو تا سطح عالی را تدریس می کند و در این زمینه از استادان مجرب و با تجربه ای استفاده می کند. از امکانات این دانشکده می توان به کارگاه های (جوش، ماشین ابزار، ریخته گری و اتومکانیک) و آزمایشگاه های (سیالات، ترمودینامیک، مقاومت مصالح، کنترل و رباتیک، ارتعاشات، تست غیرمخرب، انتگراسیون انرژی، CFD، مکانیک شکست، واقعیت مجازی، عملگرها، روباتیک، جریان دو فازی، پیل سوختی و موتور احتراق داخلی) اشاره کرد. این دانشکده یکی از مجهزترین دانشکده های مهندسی مکانیک در ایران می باشد.
مختصات: ۳۵°۴۴′۵۹٫۰۷″ شمالی ۵۱°۳۳′۵۴٫۵۵″ شرقی / ۳۵٫۷۴۹۷۴۱۷°شمالی ۵۱٫۵۶۵۱۵۲۸°شرقی / 35.7497417; 51.5651528
پژوهشکده طراحی سامانه های فضایی
پژوهشکده مهندسی سامانه های نیرو و پیشرانش
آزمایشگاه آیرودینامیک
آزمایشگاه مقاومت مصالح
آزمایشگاه مکانیک سیالات
آزمایشگاه پردازش موازی
آزمایشگاه پرنده های بدون سرنشین
آزمایشگاه تحقیقاتی احتراق و پیشرانش
آزمایشگاه تحقیقات فضایی
آزمایشگاه سازه های پیشرفته هوافضایی
آزمایشگاه هدایت، کنترل و سیستم های دینامیکی
دانشکده مهندسی هوافضا یکی از دانشکده های دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در تهران است.
گروه هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در سال ۱۳۷۹ در دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه تأسیس گردید و نخستین گروه از دانشجویان کارشناسی ارشد علاقه مند به این رشته در چهار گرایش آیرودینامیک، پیشرانش (جلوبرندگی)، سازه های هوائی و دینامیک پرواز و کنترل مشغول به تحصیل شدند.
پس از آن با توجه به نیازهای موجود در بخش مهندسی فضایی، در پی تدوین برنامه آموزشی جامع توسط اساتید دانشکده و تصویب آن از سوی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، گرایش مهندسی فضایی نیز برای اولین بار در کشور، در اوایل سال ۱۳۸۱ تأسیس گردید.
مختصات: ۳۵°۴۵′۴۵″شمالی ۵۱°۲۴′۴۶″شرقی / ۳۵٫۷۶۲۶°شمالی ۵۱٫۴۱۲۸°شرقی / 35.7626; 51.4128
دانشکده ریاضی
دانشکده شیمی
دانشکده فیزیک
دانشکده مهندسی برق
دانشکده مهندسی صنایع
دانشکده مهندسی عمران
دانشکده مهندسی کامپیوتر
دانشکده مهندسی مکانیک
دانشکده مهندسی و علم مواد
دانشکده مهندسی نقشه برداری
دانشکده مهندسی هوافضا
دانشکده مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک
دانشکده علوم (گروه دروس عمومی)
مدرسه ی کسب و کار دانشگاه صنعتی خوجه نصیرالدین طوسی(KBS)
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه های دولتی ایران است که دانشکده های آن به صورت غیرمتمرکز در شهر تهران قرار دارند. این دانشگاه در سال ۱۳۹۲ در بین پنج دانشگاه صنعتی برتر ایران قرار گرفت. این دانشگاه در اولویت های رتبه های برتر کنکور سراسری قرار می گیرد. با تصویب شورای انقلاب فرهنگی این دانشگاه در سال ۱۳۵۹ با ادغام ۹ مرکز آموزش عالی (مؤسسه عالی تکنیکوم نفیسی (مؤسس مهندس حبیب نفیسی)، مدرسه عالی فنی، دانشکده نقشه برداری، مؤسسه آبشناسی، دانشکده هواشناسی و علوم جو، دانشکده مخابرات، مدرسه عالی ساختمان، دانشگاه کار و پیشه، تربیت دبیر فنی پلی تکنیک تهران، دانشگاه علوم و فنون مجتمع آموزشی وزارت راه، مجتمع تکنولوژی تهران و مدرسه عالی تلویزیون و سینما) به شکل کنونی و با نام دانشگاه فنی و مهندسی تشکیل شد و در سال ۱۳۶۷ به نام خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند ایرانی تغییر نام داد.
این دانشگاه در ۱۱ دانشکده با ۱۸ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۵۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع دکترا کار خود را انجام می دهد. به گفته دکتر محمود احمدیان، معاون آموزشی دانشگاه خواجه نصیر نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه با توجه به جذب اعضای هیئت علمی هم اکنون ۱ به ۱۸ می باشد.
این دانشگاه توانسته است با عقد قراردادهای بسیار با صنایع گوناگون کشور، ضمن حل مشکلات تخصصی آن ها، در بسیاری از دستاوردهای پژوهشی ایران سهیم باشد. مجموعه فعالیت های پژوهشی آن، حکایت از پویایی دانشگاه در عرصه های مختلف علمی و صنعتی دارد که در پاره ای از زمینه ها تنها نیروهای متخصص کشور در این دانشگاه فعالیت می کنند یا دانش آموختهٔ این دانشگاه اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خواجه نصیرالدین طوسی

خواجه نصیرالدین طوسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خواجه نصیرالدین طوسی   • مفهوم خواجه نصیرالدین طوسی   • تعریف خواجه نصیرالدین طوسی   • معرفی خواجه نصیرالدین طوسی   • خواجه نصیرالدین طوسی چیست   • خواجه نصیرالدین طوسی یعنی چی   • خواجه نصیرالدین طوسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خواجه نصیرالدین طوسی
کلمه : خواجه نصیرالدین طوسی
اشتباه تایپی : o,h[i kwdvhgndk x,sd
عکس خواجه نصیرالدین طوسی : در گوگل


آیا معنی خواجه نصیرالدین طوسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )