انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1082 100 1

خواستگاری

/xAstegAri/

مترادف خواستگاری: زن خواهی، طلب وصلت، طلب زناشویی، وصلت خواهی

معنی خواستگاری در لغت نامه دهخدا

خواستگاری. [ خوا / خا ] (حامص مرکب ) خواستاری. درخواست. (ناظم الاطباء) (یادداشت بخط مؤلف ). || خواهش. || طلب عروسی و زناشوئی. (ناظم الاطباء). عمل خواستگار. (یادداشت مؤلف ).
- بخواستگاری رفتن ؛ برای طلب عروس بمنزل دختر یا زنی رفتن. (یادداشت مؤلف ).
- بخواستگاری فرستادن ؛ برای طلب عروسی کسی را بمنزل دختر یا زنی فرستادن. (یادداشت مؤلف ).

معنی خواستگاری به فارسی

خواستگاری
۱ - طلب خواست خواهش . ۲ - طلب زناشویی .
خواستاری درخواست
طلب نامزدی کردن برای زناشوئی و عروسی طلب عروسی و زناشویی از دختران کردن .

معنی خواستگاری در فرهنگ معین

خواستگاری
( ~.) (حامص .) به دختر یا زنی پیشنهاد ازدواج دادن .

معنی خواستگاری در فرهنگ فارسی عمید

خواستگاری
۱. تقاضای ازدواج کردن از زن یا دختری.
۲. (اسم) رسمی که به این مناسبت برپا می شود.

خواستگاری در دانشنامه اسلامی

خواستگاری
خواستگاری از مقدمات ازدواج است. از آن در باب حج و نکاح سخن رفته است.
خواستگاری به معنی درخواست ازدواج می باشد.
احکام خواستگاری
خواستگاری از زنی که برای خواستگار مانعی از ازدواج با وی وجود ندارد مستحب است. خواستگاری از زن شوهر دار و نیز زنی که بر خواستگار حرام ابدی است- مانند زنی که نُه بار او را طلاق داده یا با لعان از هم جدا شده اند- همچنین زنی که در ایام عده طلاق رجعی به سر می برد، حرام است.از زنی که ایام عدّه طلاق باین یا عده وفات را می گذراند، خواستگاری تعریض گونه جایز، ولی با کلام صریح، حرام است، مگر برای شوهر در عدّه طلاق باین به شرط عدم وجود مانع، همچون سه طلاقه بودن زن.مردی که همسرش را سه بار طلاق داده است نمی تواند در زمان عده و نیز پس از عدّه- جز بعد از ازدواج با مُحَلِّل و طلاق از وی- تصریح به خواستگاری او کند؛ هرچند برای دیگران پس از سپری شدن عدّه، تصریح به آن جایز است. خواستگاری از زنی که از سوی دیگری خواستگاری شده و پاسخ مثبت داده است، به قولی حرام و به قولی دیگر مکروه است. خواستگاری در حال احرام مکروه است، هرچند برای دیگری باشد. آیا اجابت خواستگار واجب است؟برخی گفته اند اگر مؤمن متمکن از تأمین نفقه از زنی خواستگاری کند، اجابت درخواست او واجب است و اگر ولیّ دختر از آن امتناع ورزد مرتکب گناه شده است. برخی فقها قبل از خواستگاری، برای خواستگار و نیز پیش از جواب، برای ولیّ زن قائل به استحباب خطبه شده اند.در خطبه، حمد خداوند متعال و صلوات بر محمد و آل محمد صلوات اللَّه علیهم کفایت می کند.
ارتباط با بیوه، حتی به صورت مشروع در حال عده، از مواضع خطر و احتیاط به شمار می رود.
و لا جناح علیکم فیما عرضتم به من خطبة النساء او اکننتم فی انفسکم علم الله انکم ستذکرونهن ولـکن لاتواعدوهن سرا الا ان تقولوا قولا معروفا ولاتعزموا عقدة النکاح حتی یبلغ الکتـب اجله واعلموا ان الله یعلم ما فی انفسکم فاحذروه واعلموا ان الله غفور حلیم.(و گناهی بر شما نیست که به طور کنایه، (از زنانی که همسرانشان مرده اند) خواستگاری کنید، و یا در دل تصمیم بر این کار بگیرید (بدون اینکه آن را اظهار کنید). خداوند می دانست شما به یاد آنها خواهید افتاد؛ (و با خواسته طبیعی شما به شکل معقول، مخالف نیست؛) ولی پنهانی با آنها قرار زناشویی نگذارید، مگر اینکه به طرز پسندیده ای (به طور کنایه) اظهار کنید! (ولی در هر حال،) اقدام به ازدواج ننمایید، تا عدّه آنها سرآید! و بدانید خداوند آنچه را در دل دارید، می داند! از مخالفت او بپرهیزید! و بدانید خداوند، آمرزنده و بردبار است (و در مجازات بندگان، عجله نمی کند)!) این دستور در واقع برای آن است که هم حریم ازدواج سابق حفظ شده باشد و هم زنان بیوه، از حق تعیین سرنوشت آینده خود محروم نگردند، دستوری که هم عادلانه است و هم توام با حفظ احترام طرفین. در حقیقت این یک امر طبیعی است که با فوت شوهر، زن به سرنوشت آینده خود فکر می کند و مردانی نیز ممکن است- به خاطر شرایط سهل تر که زنان بیوه دارند- در فکر ازدواج با آنان باشند، از طرفی باید حریم زوجیت سابق نیز حفظ شود، آنچه در بالا آمد، دستور حساب شده ای است که همه این مسائل در آن رعایت شده است.
جواز خواستگاری بیوه
خواستگاری تلویحی از زن بیوه در حال عده وفات، به صورت آشکار جایز است.ولاجناح علیکم فیما عرضتم به من خطبة النساء... ولاتعزموا عقدة النکاح حتی یبلغ الکتـب اجله... خواستگاری از بیوه، حتی به صورت اشاره و کنایه، در قرارهای پنهانی جایز نیست.و لا جناح علیکم فیما عرضتم به من خطبة النساء... و لـکن لاتواعدوهن سرا... فاحذروه...
← تفسیر مرتبط
تمایل قلبی مرد به بیوه در زمان عده، برای ازدواج با او پس از پایان عده ممنوع نیست.و لا جناح علیکم فیما عرضتم به من خطبة النساء او اکننتم فی انفسکم... جواز خواستگاری تلویحی از بیوه در حال عده، تسهیلی بر مردان در گرایشهای طبیعی آنان است.ولاجناح علیکم فیما عرضتم به من خطبة النساء او اکننتم فی انفسکم علم الله انکم ستذکرونهن... این جمله در مورد تعلیل برای نفی جناح از خواستگاری است و تعریض در آن است، می فرماید: اینکه گفتیم در خواستگاری و تعریض اشکالی نیست برای این است که به یاد زنان بودن، امری است مطبوع طبع شما مردان، و خدا هرگز از چیزی که غریزه فطری و نوع خلقت شما است نهی نمی کند، بلکه آن را تجویز هم می کند، و مساله زنان خود یکی از مواردی است که به روشنی دلالت می کند بر اینکه احکام دین اسلام همه بر اساس فطرت است و هیچ حکم غیر فطری ندارد. در این آیه از صفات خدای تعالی سه صفت علم و مغفرت و حکم را نامبرده، و این خود دلیل است بر اینکه مخالفت حکمی که در دو آیه آمده، یعنی خواستگاری کردن از زنان در عده و تعریض به آنان و بستن قول و قرار محرمانه با ایشان از مهلکات است، که خدای سبحان آن طور که باید آنها را دوست نمی دارد، هر چند که به خاطر مصالحی تجویزش کرده باشد.
خواستگاری دختر از پسر اشکالی ندارد، همان گونه که حضرت خدیجه (سلام الله علیها) وقتی به خصوصیات ایمانی و اخلاقی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) واقف شدند، به آن بزرگوار پیشنهاد ازدواج دادند اما باید به نکاتی توجه کرد.
از دوران گذشته و در بسیاری از اقوام و ملل مختلف خواستگاری مردان رسم بوده، که از بزرگترین عوامل حفظ حیثیت و احترام زن بوده است. خواستگاری مرد از زن بر طبق و میزان ناموس خلقت می باشد و عکس آن بر خلاف قانون آفرینش است؛ زیرا مرد به عنوان جنس مذکر همیشه خواهان است و زن خواسته؛ از مرد طلب و عشق مطلوب است، و از زن حیا، عفت، ناز و کرشمه. به قول ویل دورانت «زن فقط زنده است که معشوق باشد و توجه کردن به او مایه حیات اوست؟» این رسم منحصر به جامعه اسلامی و یا ایران نمی باشد.
کلام استاد مطهری
استاد شهید مطهری در این باره سخن جامع و کاملی دارند: «طبیعت، مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا آفریده است و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن، طبیعت زن را گل و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است». این یکی از تدابیر حکیمانه و شاهکارهای خلقت است که در غریزه مرد نیاز و طلب و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده است. خلاف حیثیت و احترام زن است که به دنبال مرد بدود، برای مرد قابل تحمل است که از زنی خواستگاری کند و جواب رد بشنود و آن گاه از زن دیگری خواستگاری کند و جواب رد بشنود تا بالاخره زنی رضایت خود را به همسری با او اعلام کند.برای زن که می خواهد محبوب و معشوق و مورد پرستش باشد و از قلب مرد سر در آورد تا بر سراسر وجود او حکومت کند، قابل تحمل و موافق غریزه نیست که مردی را به همسری خود دعوت کند و احیاناً جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود.به عقیده ویلیام جیمز، فیلسوف معروف: حیا و خودداری ظریفانه زن غریزه نیست بلکه دختران، در طول تاریخ دریافتند که عزت و احترامشان به این است که دنبال مردان نروند و خود را مبتذل نکنند و از دسترس مرد خود را دور نگه دارند، زنان این درس ها را در طول تاریخ دریافتند و به دختران خود یاد دادند.مرد خریدار وصال زن است و با خضوع و خشوع خود را نیازمند به عشق به زن نشان می دهد و او با بی نیازی تمام در مقام معشوقیت سنگ محک مدعیان عشق شده و بهترین را انتخاب می کند.در طول تاریخ زن مظهر عشق و جمال، با کمال خردورزی و هنر توانست مرد را در هر مقامی و هر وضعی بوده است به آستان خود بکشاند و خود را مظهر مطلوبیت و پاسخ گویی قرار داده است. این بهترین ضامن حیثیت و احترام زن و جبران کننده ضعف جسمانی او در مقابل نیروی جسمانی مرد است و هم بهترین عامل حفظ تعادل و توازن زندگی مشترک آن هاست. آیت الله جوادی آملی در کتاب زن آینه جلال و جمال روایتی پیرامون خلقت آدم و حوا نقل می کند: حضرت آدم (علیه السّلام) بعد از آگاهی از خلقت حوا از پروردگارش پرسید: این کیست که قرب و نگاه او مایه انس من شده است؟ خداوند فرمود: این حوا است؛ آیا دوست داری که با تو بوده و مایه انس تو شود؟ آدم گفت (آری) آن گاه خداوند فرمود: از من ازدواج با او را بخواه، چون صلاحیت همسری تو را جهت علاقه جنسی نیز دارد...پس آدم عرض کرد: من پیشنهاد ازدواج با وی را عرضه می دارم.بعد از ازدواج، آدم به حوا گفت به طرف من بیا و به من رو کن و حوا به او گفت تو به سوی من رو کن. خداوند امر کرد که آدم (مرد) برخیزد و به طرف حوا (زن) برود.
خواستگاری دختران
البته خواستگاری دختران اشکالی ندارد، اما به نکات زیر باید توجه شود: ۱. اقدام به خواستگاری از سوی دختر ها در واقع اظهار علاقه و آمادگی برای ازدواج است نه بیشتر از آن به این معنا که دختران باکره نمی توانند بدون اجازه و اذن ولی خود (پدر و جد پدری) به ازدواج تن دهند و مستقلاً در این زمینه تصمیم بگیرند. ۲.تلاش «غیر مستقیم» در امر خواستگاری مطلوب و پسندیده است به این معنا که اگر واقعاً به جوانی پاک، متدین، اهل زندگی و برخوردار از ویژگی های مطلوب برخورد نمودید و در یک کلام او را شایسته همسری خود تشخیص دادید، می توانید از دوستان خود، افراد فامیل (که مورد اطمینان باشند) و معلمی خیر خواه و راز دار به عنوان پیک و رابط استفاده نمایید تا با طرح مساله به صورت غیر مستقیم به شخصیت شما آسیبی نرسد. ۳. طرح پیشنهاد ازدواج از طرف زن به مرد در تاریخ اسلام بی سابقه نیست همانگونه که حضرت خدیجه (سلام الله علیها) وقتی به خصوصیات ایمانی و اخلاقی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) واقف شدند، به آن بزرگوار پیشنهاد ازدواج دادند، اما این نکته باید حتماً مورد توجه قرار گیرد که طرف مقابل باید فردی با شخصیت و برخوردار از اخلاق حسنه و منشی نیکو باشد در غیر این صورت ممکن است طرف مقابل: طرح پیشنهاد ازدواج از سوی زن را به حساب نقاط ضعفی در زن بگذارد و پس از ازدواج همواره آن را دستاویز خود قرار دهد و به زن سرکوفت بزند و او را تحقیر نماید.
خواستگاری از نظر شرعی
...
به لحاظ شرعی و قانونی، خواستگاری از زنی که در عده رجعی است، با تصریح یا با کنایه، حرام است؛ چراکه زنی که در عده رجعی است، هنوز در حکم زوجه است؛ ولی اگر آن زن در عده بائن باشد، هرچند خواستگاری از وی با تصریح جایز نیست، ولی به طور تعریض و با اشاره اشکالی ندارد.
درباره این پرسش باید گفت، عده زن، یا رجعی است و یا بائن. (در عده رجعی، مرد می تواند پس از طلاق تا وقتی زن در عده است، بدون عقد دوباره به زن رجوع کند؛ ولی در عده بائن، مرد حق رجوع به همسر خود را ندارد.) و خواستگاری نیز یا به صورت تصریح و بی پرده صورت می گیرد و یا به صورت تعریض و کنایه.
خواستگاری در ایام عده
به لحاظ شرعی و قانونی، خواستگاری از زنی که در عدۀ رجعی است، با تصریح یا با کنایه، حرام است؛ چراکه زنی که در عده رجعی است، هنوز در حکم زوجه است؛ ولی اگر آن زن در عده بائن باشد، هرچند خواستگاری از وی با تصریح جایز نیست، ولی به طور تعریض و با اشاره، اشکالی ندارد.
← سخن خداوند متعال
 ۱. ↑ گلپایگانی، سید محمدرضا، مجمع المسائل، ج۲، ص۲۵۶، دارالقرآن الکریم، قم، دوم، ۱۴۰۹ ه ق.    
...
خواستگاری ساختگی اثر فارسی سید علی حسینی میلانی، بررسی و نقد داستان خواستگاری امیرالمومنین (ع) از دختر ابوجهل می باشد که به زبان فارسی نوشته شده است.
کتاب شامل یک سرآغاز از مرکز حقایق اسلامی و یک پیشگفتار از مؤلف می باشد و سپس در 6 بخش، به بحث خواستگاری در کتب صحاح و مسندها و معاجم پرداخته شده و به بررسی متن حدیث و مدلول آن در بخشهای پایانی اشاره شده است.
روش مؤلف، همانند سایر کتب ایشان، ابتدا بررسی مجموعه این احادیث در کتب اهل سنت است که در ادامه به بررسی سندی و در خاتمه، به بررسی مفهومی و دلالی حدیث پرداخته و در انتها نتیجه گیری نموده است.
مؤلف در این کتاب، اشاره می کنند که ما نباید به درستیِ همه مطالبی که در کتاب های مختلف- به خصوص در کتاب های پیشینیان- آمده است، اذعان کنیم، مگر آن که برای نقد و بررسی آن ها به اندازه لازم تلاش نماییم.
به اعتقاد وی، محدّثان، تمام آن چه را که روایت کرده و شنیده اند، در کتاب های خود نیاورده اند؛ بلکه در مصنّفات، صحاح، سنن، مسانید و معاجم خود، مطالبی را که با کوشش به ثبوت آن ها پی برده اند، پس از تنقیح و تصحیح به رشته تحریر درآورده اند. ولی این امر ما را از نقد و بررسی احادیث آن ها بی نیاز نمی سازد و آگاهی از تحقیقات آنان عذر قابل قبولی برای عدم نقد و بررسی مجدد نیست؛ مخصوصاً زمانی که پیرو و مقلّد اندیشه ها و نظرات آن ها نباشیم.
جلسه خواستگاری، یکی از زیباترین مراسم ها در زندگی والدین و جوان می باشد لذا باید سعی شود که به بهترین نحو و با کیفیت عالی برگزار شود تا خاطره خوشی از آن در ذهن پایدار بماند.
قبل از جلسه خواستگاری توجه شما را به نکته ای جلب می نماییم:ازدواج مراحلی دارد؛ قبل از عقد و بعد از عقد.مرحله قبل از عقد هم خود مراحلی دارد که یکی از آن مراحل مساله خواستگاری می باشد و کسی که به خواستگاری می رود حتما باید مراحل قبل از آن را نیز به خوبی و به طور کامل طی نموده باشد، از جمله تحقیق از طرف مقابل، تا به شناخت نسبتاً کاملی از همسر آینده خود دست پیدا کند. و هر قدر در این زمینه بیشتر دقت کند زندگی با موفقیتی در پیش رو دارد و هر میزان که به مساله تحقیق کم توجهی کند و احساسی عمل نماید پایه های زندگی آینده خود را سست بنا نهاده است.
سوالات زمان خواستگاری
در مرحله خواستگاری سه سوال مهم مطرح است:۱. در چه شرایطی به خواستگاری برویم؟۲. با چه کسانی و چگونه به خواستگاری برویم؟۳. چه سوالاتی در جلسه خواستگاری یا جلسات بعدی مطرح نمائیم؟
← پاسخ سوال اول
با توجه به ضرورت حصول شناخت متقابل قبل از ازدواج، دیدار طرفین وگفتگوی مستقیم در قالب جلسه معارفه، از اهمیت خاصّی برخوردار می باشد. آن چه در چنین جلساتی باید مدّنظر قرار گیرد؛ دو محور اصلی است:۱. رؤیت وضعیت ظاهری (دیدن چهره و وضعیت ظاهری در مراسم خواستگاری در مباحث خانواده از اهمیت بسیار برخوردار بوده و احکام فقهی خاصّی دارد که باید به کتب فقهی (احکام نگاه کردن) مراجعه شود.)۲. گفتگو در مورد محورهای اساسی زندگی؛ به منظور آشنایی با دیدگاه و فراهم آوردن زمینه تفاهم در متن زندگی مشترک؛ از طریق طرح سؤال و دریافت پاسخ های مناسب.شایسته است این گفتگو، همراه با دقّت و حوصله و پرهیز از شتاب برگزار گردیده و به دور از تعارفات غیر معقول، سؤالات با کمال صراحت مطرح شده و پاسخ دهنده، ضمن احترام به دیدگاه ها و سؤالات؛ با کمال صداقت و دقّت و با پرهیز از طفره رفتن، جواب های کامل را ارائه نماید. و از داشتن حالت و وضعیت ظاهری تصنّعی و به کارگیری جملات و عباراتی که به طور معمول از آن ها استفاده نمی شود، خودداری کند؛
← نکات گفتگو
...
خِطبه به کسر خاء و سکون طاء، به معنای خواستگاری از زن و التماس نکاح است.
در حدیث نبوی آمده است: «قال رسول الله(ص) لا یخطب أحدکم علی خطبة أخیه» و غرض آن است که پس از مراسم خواستگاری و توافق زوجین و تعیین صداق و تراضی طرفین، شخص دیگری از آن زن خواستگاری ننماید.
اقسام خِطبه
و در تذکره می نویسد: خطبه بر دو قسم است:
۱. تصریح، یعنی کلامی که جز اراده تزویج احتمالی دیگر ندارد.
۲. تعریض، یعنی به کنایه خواستگاری نمودن.


خواستگاری در دانشنامه ویکی پدیا

خواستگاری
خواستگاری به معنای پیشنهاد ازدواج است.
صفائی، حسین و امامی، اسدالله. مختصر حقوق خانواده، تهران: نشر میزان، چاپ هشتم، بهار ۸۴. شابک ‎۹۶۴-۷۸۹۶-۲۷-۱
در برخی گویش های فارسی مانند لهجه همدانی و گویش لکی خوازمنی هم گفته می شود.
پس از آشنایی کافی دو انسان زمانی برای انجام این کار توسط آنها تعیین می شود؛ در ایران معمولاً خواستگاری توسط پسر و در حضور والدین یا سرپرست دختر انجام می شود؛ در روش مرسوم در ایران، معمولاً خانواده های پسر و دختر در خواستگاری حضور دارند و به صورت جمعی انجام می شود.
معمولاً هنگام خواستگاری های رسمی در ایران، تهیه گل و شیرینی توسط پسر انجام می شود؛ همچنین زمانی که خانواده پسر، برای مراسم به خانهٔ دختر می روند، خانواده دختر باید جلوی در حاضر شده و میهمانان را به داخل راهنمایی کنند. اصولاً خانواده پسر در بالای مجلس و خانواده دختر در پایین مجلس می نشینند و مشغول صحبت می گردند. معمولاً همه سعی می کنند زیباترین لباس خود را در این مراسم بپوشند.
عکس خواستگاری
خواستگاری به معنای پیشنهاد ازدواج است. خواستگاری به این موارد هم می تواند اشاره داشته باشد:
خواستگاری نام یک فیلم از آن فلچر است.
خواستگاری نام یک فیلم از مهدی فخیم زاده است.
خواستگاری عنوان فیلم سینمایی ساخته مهدی فخیم زاده محصول سال ۱۳۶۸ ایران است.
ثریا قاسمی
هادی اسلامی
ثریا حکمت
اسماعیل محرابی
مصطفی طاری
محمد ابهری
ناصر گیتی جاه
عباس ناظری نیک
عیسی صفایی
علی برجسته
مریم هژیروند
مجید میرزاییان
محمدرضا امیرصادقی
مینا فتحی
امیر وطن زاد
منیژه آقایی
فوژان قدکچیان
هاشم خجسته
پیرمردی که چندین نوه و فرزند دارد و همسرش هم سالها پیش مرده، تصمیم می گیرد دوباره با پیرزنی که خود نیز نوه دارد ازدواج کند. این خواسته او موافقین و مخالفین زیادی دارد. تا اینکه....
خواستگاری (به انگلیسی: The Proposal) یک فیلم کمدی-رمانتیک آمریکایی به کارگردانی آن فلچر است. بازیگران اصلی فیلم ساندرا بولاک و رایان رینولدز هستند. این فیلم ۱۸ ژوئن ۲۰۰۹ در استرالیا نمایش یافت و ۱۹ ژوئن در آمریکا و توسط توچستون پیکچرز.
پیشنهاد
The Proposal در باکس آفیس موجو
The Proposal در متاکریتیک
The Proposal در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها (IMDb)
The Proposal در وب گاه آل مووی
داستان آن دربارهٔ یک ناشر است که مدت اعتبار اقامت وی در آمریکا رو به اتمام است. او به منشی ای که از آن بسیار نفرت دارد پیشنهاد ازدواج می دهد تا بتواند در کشور بماند بنابراین همراه منشی خود به شهر کوچکی در آلاسکا که خانوادهٔ منشی در ان زندگی می کند می روند تا مراسم عروسی را برگزار کنند در طی این سفر عاشق هم می شوند اما...
خواستگاری عنوان فیلم سینمایی ساخته مهدی فخیم زاده درسال ۱۳۶۸ ایران می باشد.
خواستگاری (به انگلیسی: The Proposal) یک فیلم کمدی-رمانتیک آمریکایی به کارگردانی آن فلچر است. بازیگران اصلی فیلم ساندرا بولاک و رایان رینولدز هستند. این فیلم ۱۸ ژوئن ۲۰۰۹ در استرالیا نمایش یافت و ۱۹ ژوئن در آمریکا و توسط توچستون پیکچرز.
داستان آن دربارهٔ یک ناشر است که مدت اعتبار اقامت وی در آمریکا رو به اتمام است. او به منشی ای که از آن بسیار نفرت دارد پیشنهاد ازدواج می دهد تا بتواند در کشور بماند بنابر این همراه منشی خود به شهر کوچکی در آلاسکا که خانوادهٔ منشی در ان زندگی می کند می روند تا مراسم عروسی را برگزار کنند در طی این سفر عاشق هم می شوند اما...
خواستگاری به سبک روستایی یا خواستگاری در دهکده، یک کمدی کوچک برای دو صدا نمایشنامه ای است اثر جرج برنارد شاو که در سال ۱۹۳۳ نوشته شد و برای اولین بار در ۱۹۳۴ اجرا شد. اولین صحنه روی عرشهٔ یک کشتی و صحنهٔ دوم و سوم در یک مغازهٔ روستایی اتفاق می افتند. شخصیت ها آقای «الف» (A) و خانم «ی» (Z) هستند.
آقای الف: مردی فرهیخته
خانم ی: دختری از طبقهٔ کارگر
آقای الف که نویسندهٔ کتابهای سفر است روی عرشهٔ کشتی در حال نوشتن است که خانم ی که او را از قبل پسندیده سراغش می رود و باب گفتگو را با او باز می کند و مرتب حرف می زند. آقای الف تظاهر می کند که او را نپسندیده و اهمیتی نمی دهد.
خواستگاری پرماجرا یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۷۹ به کارگردانی محمد بنایی، می باشد که از شبکه پخش شد.
مرتضی احمدی
محمدعلی ورشوچی
آتش تقی پور
اسماعیل مرسلی
امید آهنگر
پروین سلیمانی
ثریا قاسمی
خسرو احمدی
زهرا مقدم
علی عمرانی
فریبا متخصص
مالمیر لاله
مرجان محمد پاریان
ناصر لقائی
وحید ترحمی مقدم
ونداد بنائی
هانیه شیرازی
هدایت الله سجادی
شهلا اکبرپور مقدم
محمدتقی حسینی
«خرس آباد ۲: خواستگاری» (انگلیسی: BearCity 2: The Proposal) یک فیلم آمریکایی در سبک کمدی-درام است که در سال ۲۰۱۲ اکران شد.
۲۰ ژوئیه ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-07-۲۰) (جشنواره فیلم گی و لزبین لس آنجلس)
۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-09-۲۸) (آمریکا)
۵ دسامبر ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-12-۰۵) (دی وی دی/بلورای)
این فیلم کمدی به موضوع ازدواج همجنس گرایان در نیویورک می پردازد.
کت و شلوار خواستگاری یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۷۴ به کارگردانیسعید سلطانی، می باشد که از در نوروز ۱۳۷۵ شبکه اول پخش شد.
اکبر دودکار
محمدعلی ورشوچی
فرخ لقا هوشمند
رضا بنفشه خواه
مرتضی احمدی
زهره صفوی
حسن مؤذنی
محمد خواجوی
رزیتا چوپان
محرم بسیم
اسفندیار یگانه
حسین کاشی نژاد
محمد ذکریا
مرتضی ساعی منش
حسین رنگی وند
عبدالله احمدی

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خواستگاری در دانشنامه آزاد پارسی

مجموعۀ آداب و اعمال ازدواج پیش از برگزاری آداب و مراسم عَقدکُنان. در گذشته خواستگاری را به یاری زنان دلّال، بزازان دوره گرد، زنان دلاک و جز آن ها انجام می دادند. میانجی ها پس از جلب موافقت خانوادۀ دختر، روزی را برای خواستگاری تعیین می کردند. در مجلس خواستگاری داماد حضور نداشت. گروهی از زنان خانوادۀ داماد، مادر و خواهرها و زنان برادرها و جز آن ها، به خواستگاری می رفتند و اگر آن ها دختر را پسند می کردند چند بار دیگر نیز دسته به دسته به دیدن او می رفتند. در پسندکردن عروس به نکاتی ازجمله اصالت و نجابت، خانه داری، سن و سال، زیبایی و عامی یا سید بودن دختر توجه می شد و برای هر یک از این موارد آزمایش های مخصوصی به کار می رفت، مثلاً برای آزمودن خانه داری، جلسه ای ترتیب می دادند و مقداری سبزی برای خردکردن تهیه می کردند و سبزی پاک کردن عروس آینده را زیر نظر می گرفتند. داماد حق دیدن دختر را پیش از شب زفاف نداشت، اما عروس می توانست با حُقه ای داماد را ببیند و برانداز کند؛ مثلاً بدین صورت که با مادر خود به در مغازۀ داماد رفته از پشت چادر او را ببیند. پس از آزمون ها و تَرَدُدهای فراوان، سرانجام روزی پدر داماد برای پدر عروس آینده پیغامی می فرستاد و روزی را برای خرج بُری تعیین می کردند. در خواستگاری های امروزی این گونه رسوم و ریزه کاری ها تقریباً از رواج افتاده است. داماد آینده می تواند در مجلس نخست حضور داشته باشد و دختر و پسر حق آن را یافته اند که پیش از رسمی تر شدن خواستگاری قدری در خلوت با هم گفت وگو کنند و با خلقیات و روحیات هم آشنا شوند.

معنی خواستگاری به انگلیسی

suit (اسم)
جامه ، درخواست ، نوع ، مرافعه ، تسلسل ، توالی ، تقاضا ، خواستگاری ، دادخواست ، عرضحال ، یک دست لباس
matchmaking (اسم)
خواستگاری

معنی کلمه خواستگاری به عربی

خواستگاری
بدلة , محکمة
بدلة , تودد اليه

خواستگاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواستگاری جلسه اول   • خواستگاری در خواب   • سوالات اولین جلسه خواستگاری   • جلسه دوم خواستگاری   • جلسات خواستگاری دکتر فرهنگ   • خواستگاری فیلم   • در خواستگاری چه بپوشیم   • خواستگاری چیست   • معنی خواستگاری   • مفهوم خواستگاری   • تعریف خواستگاری   • معرفی خواستگاری   • خواستگاری یعنی چی   • خواستگاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خواستگاری
کلمه : خواستگاری
اشتباه تایپی : o,hsj'hvd
آوا : xAstegAri
نقش : اسم
عکس خواستگاری : در گوگل


آیا معنی خواستگاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )