انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 920 100 1

معنی خوراک در لغت نامه دهخدا

خوراک. [ خوَ / خ ُ ](اِ مرکب ) قوت. طعام. (ناظم الاطباء). غذا. (یادداشت بخط مؤلف ). این کلمه مرکب از «خور» بمعنی خورش و «َاک » کلمه ٔ مفید معنی نسبت است. (از غیاث اللغات ).
- هم خوراک ؛ هم غذا. کسی که با دیگری طعام میخورد.
|| توشه. ذخیره. تدارک. || نان روزینه. || خورش. || به اصطلاح هندی یک نوع اضافه مواجبی که کشاورزان به کسی دهند که وی را برای جمع کردن مالیات می فرستند. || چیزی که خوردنی باشد. || مقداری از خورش. (ناظم الاطباء). خوردنی برای یک تن. (یادداشت بخط مؤلف ).چون : یک خوراک بیفتک ، یک خوراک کتلت. || یک مقدار شربت از دواء و از آب. (ناظم الاطباء). چون :یک خوراک سولفات دوسود. || پختنی. (یادداشت بخط مؤلف ).
- خوراک فرنگی ؛ پختنی فرنگی. غذائی که فرنگان پزند. غذائی که به اسلوب فرنگی پخته شود.
|| قابل اکل. قابل خوردن.
- بدخوراک ؛ غیرقابل اکل.بدمزه. بدطعم.
- خوش خوراک ؛ قابل اکل.خوشمزه. خوش طعم.
|| خورنده.
- بدخوراک ؛ آنکه خوب نمی خورد. آنکه هر غذایی نمی خورد.
- خوش خوراک ؛ آنکه خوب غذا می خورد. آنکه بهر غذائی می سازد.

معنی خوراک به فارسی

خوراک
( اسم ) چیز خوردنی طعام خوردنی .
[portion, serving] [گردشگری و جهانگردی] مقدار غذا برای یک نفر در یک وعده
دهی است جزئ دهستان راهجرد بخش دستجرد خلجستان شهرستان قم واقع در ۱۸ هزار گزی جنوب باختری دستجرد سر راه فرعی آشتیان .
[succulent food] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] مواد غذایی ای که بیش از هفتاد تا نود درصد از وزن آنها را آب تشکیل می دهد
[تغذیه] ← خوراک کارمایه خالی
[roughage] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] خوراکی که ازنظر مقدار الیاف خام غنی است
غذا پزی آشپزی
غذا دادن طعام دادن
[diet] [تغذیه] مواد غذایی که به طور معمول خورده شود متـ . غذای معمول
[cylinder charge] [قطعات و مجموعه های خودرو] مقدار معینی از مخلوط هوا و سوخت که پیش از احتراق به داخل محفظۀ احتراق هدایت می شود
[empty energy food] [تغذیه] غذایی غنی از کربوهیدرات که دارای انرژی زیاد و مقادیر بسیار ناچیز مواد مغذی است متـ . خوراک انرژی خالی
( صفت ) پر خور پر خوار مقابل کم خوراک .
[child's portion] [گردشگری و جهانگردی] نصف مقدار غذای یک فرد بالغ در یک وعده
کسی که خوراکش چیز های بدبو و پست ( مانند شکنبه روده و غیره ) باشد .
( صفت ) نازک خوار.
( صفت ) آنکه کم خورد کمخور کم خوراک : ( جمازه ای راهرو کوه کوهان کمخوار بسیار رو ) .
طعام گاه
خواب و خور خواب و خورد
[junk food] [تغذیه] هریک از انواع خوراکی های با ارزش تغذیه ای کم که اغلب به عنوان تنقلات مصرف می شود
( صفت ) دو یا چند تن که باهم در خوردن طعام شرکت کنند.
( صفت ) کسی که خوراکهای پست و خشن و نابجا خورد .

معنی خوراک در فرهنگ معین

خوراک
(خُ) (اِمر.) طعام ، خوردنی .
( ~. خُ) (ص مر.) کسی که خوب غذا بخورد، خوشخوار.

معنی خوراک در فرهنگ فارسی عمید

خوراک
۱. خوردنی، طعام، غذا.
۲. غذایی که از گوشت، سبزی، و مانندِ آن تهیه می شود.
۳. [مجاز] مورد پسند، مطلوب: سابقاً اخبار سیاسی خوراکش بود.
دو یا چند تن که با هم غذا بخورند.
۱. ویژگی کسی که خوب غذا می خورد یا غذاهای خوب می خورد.
۲. ویژگی خوراک لذیذ و خوش مزه.

خوراک در دانشنامه ویکی پدیا

خوراک
خوراک، خوراکی، یا غذا خوردنی ای است که در جوامع متفاوت به صورت خام و دست نخورده، تغییریافته و یا نیمه تغییریافته برای مصرف آماده می شود. خوراک می تواند منشاء حیوانی یا گیاهی (و یا گاهی معدنی) داشته باشد، و برای رفع نیاز تغذیه و یا لذت بردن مصرف شود.
در گذشته جمع آوری خوراک به شیوهٔ شکار یا چیدن میوه انجام می گرفت، ولی امروزه تهیهٔ آن بیشتر با استفاده از مهارت های کشاورزی، دام پروری، و ماهی گیری صورت می گیرد.
عادات غذایی در فرهنگ های گوناگون مختلف است. اکثر جوامع با توجه به سنن و رسومشان رسم های مخصوصی برای آشپزی و اولویت های غذایی شان دارند. بسیاری از فرهنگ ها غذاهای خود را توسط روش های تدارک، شیوه های آشپزی، و تهیه غذا متنوع ساخته اند.
بنا بر گزارش نهاد بریتانیایی مهندسان مکانیک (IME)، نیمی از مواد غذایی در سرتاسر دنیا اسراف شده و به هدر می رود.
«خوراک» (به فرانسوی: Gourmandises) آلبومی از هنرمند اهل فرانسه آلیزه ژاکوته است که در سال ۲۰۰۰ میلادی منتشر شد.
«من...لولیتا»
پخش: ۴ ژوئیه ۲۰۰۰
«L'Alizé»
پخش: ۱ دسامبر ۲۰۰۰
«نرم سخن بگو»
پخش: ۱ آوریل ۲۰۰۱
«Gourmandises»
پخش: ۱ اوت ۲۰۰۱
خوراک می تواند به معناهای زیر باشد:
خوراکی : در علوم تغذیه
خوراک وب :در علوم کامپیوتر
«خوراک» تک آهنگی از هنرمند اهل فرانسه آلیزه ژاکوته است که در سال ۲۰۰۱ میلادی منتشر شد.
خوراک آباد (آشتیان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آشتیان در استان مرکزی ایران است.
اسپار
یک خوراک لذیذ تهیه شده از لبنیات تازه
کرمان _شهربابک (میمند)
سوغاتی مهم این روزهای شهربابک
محصول لبنی بسیار خوشمزه ایست که در این شهرستان شهر بابک تولید می شود، دوغی که جوشانیده می شود حاصل از شیر میش و بز است که ماست آن در داخل مشکهایی که از پوست (فقط گوسفند) ساخته شده اند به کمک دست زده شده و کره (مسکه، به فتحه "م") آن گرفته می شود و دوغ حاصل را در داخل ظرف مسی بزرگی (سطل، به کسر "س" و فتح "ط"و سکون"ل") می ریزند و با آتش کم کم حرارت می دهند.
در حین جوشانیدن دوغ با استفاده از "شپو"(فتح"ش"و سکون"پ"وصدای"او"، که بر شاخه های بوته های بیابانی که چوب محکمی دارند، دسته ای از چوب می بندند که مشابه جاروی رفتگران می شود) اقدام به همزدن دوغ کرده و از سررفتن آن جلوگیری می کنند و این کار را تا غلیظ شدن دوغ ادامه؛ که "طردوغ"(به کسر"ط"وسکون"ر") گفته می شود؛ که پس از سرد شدن به آن داروهای گیاهی مثل قلمفر (میخک)، سیاهدانه، شمبری، به ضم"ش"(تخم شنبلیله) که بایستی بوداده شوندو به همراه نمک، داخل مشکهای اسپاری ریخته شده و مشکها را روی مشکدانی می گذارند. (با روی هم گذاشتن بوته های بیابانی خاص (که مخصوص این منطقه است) به شکل دایره وار مشکدانی را درست می کنند. برای مدت (حدود دوماه) مشکها را روی این بوته ها قرار داده و در طول مدت روز روی آنها را با فرشهای مخصوصی که از ضایعات پارچه و لباس می بافند، می پوشانند که به آنها ("مخشیف"، به فتح"م") گفته
می شود و در شب نیز روی مشکها را برمی دارند تا مشکها خنک بمانند و در این مدت به مشکها دوغ و یا ماست نیز اضافه می کنند تا که اسپار برسد. لازم است ذکر شود که در طول این مدت نمک اضافی موجود در اسپار به همراه مقداری از آب موجود در اسپار از بدنه مشک به بیرون نفوذ پیدا کرده و باعث می گردد که اسپارکاملا خوشمزه ودلچسب گردد؛ و این ماده غذایی بی نظیردر طول فصل سرما بر سر سفره اکثر در مردم این دیار چشم می خورد. شهربابک
این خوراک به نام زادگاهش شهربابک ثبت ملی شده است
نویسنده؛ محمد حسین مهدوی نسب برفه
خوراک اصلی یا غذای اصلی به غذای عمده ای گفته می شود که در یکوعده غذایی با چند نوع ماده غذایی، به عنوان خوراکی عمده و اصلی سرو می شود. در آمریکا و کانادا ممکن است به آن entrée ("ورودی") گفته شود.
غذای اصلی معمولاً سنگین ترین، محبوب ترین و پیچیده ترین بخش و یا از نظر حجمی، بزرگترین بخش در یک منوی غذایی است. مواد تشکیل دهنده غذای اصلی معمولاً گوشت، ماهی و یا دیگر منبع پروتئین است. پیش از غذای اصلی، عمدتاً پیش خوراک، سوپ یا سالاد و به دنبال آن یک دسر سرو می شود. برای همین است که گاهی اوقات از غذای اصلی با عنوان "وعده گوشت" یاد می شود.
در ضیافت رسمی، خوراک اصلی می تواند اوج کار آشپزی و پذیرای باشد. غذاهای پس از خوراک اصلی باید کام و معده را آرام سازند.
خوراک انسان به مجموعه موادی گفته می شود که بدن برای ادامه حیات خود به آنها نیازمند است. انسان بدون غذا می تواند ۲ تا ۸ هفته زنده بماند اما در این زمان به قدری ضعیف خواهد شد که نمی تواند حرکت کند. البته این در صورتی امکان پذیر است که آب در اختیار داشته باشد وگرنه می تواند تنها ۳ روز می تواند زنده بماند.
غذا به چیزی گفته می شود که بتواند در بدن ماده و انرژی تولید کند. به عبارت دیگر موادی که نتوانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم در تولید ماده و انرژی شرکت داشته باشند غذا محسوب نمی شوند. فرایندی که طی آن غذا به درون سلول های بدن راه می یابد و مورد استفاده قرار می گیرد تغذیه نام دارد.
برنامهٔ خوراک خوان یا فیدخوان یا خبرخوان به نرم افزارهایی گفته می شود که می توانند درونمایه های تازه ای که به خوراک افزوده شده است را دریافت کنند و آنرا به کاربر نمایش دهند.
خوراک دام (انگلیسی: Animal feed) به مواد غذایی مخصوص حیوانات اهلی اطلاق می شود، که با هدف دامپروری، بطور انبوه تولید می گردد. آغاز تولید خوراک دام در مقیاس صنعتی، به اواخر قرن نوزدهم و همزمان با پیشرفت تغذیه در انسان ها بازمی گردد، که انسان قادر به شناسایی مزایای رژیم غذایی متعادل و اهمیت نقش فرآوری برخی از مواد اولیه گردید. خوراک گلوتن ذرت اولین بار در سال ۱۸۸۲ تولید شد و فرم کنونی خوراک دام نیز نخستین بار در سال ۱۸۹۴ توسط ویلیام هولینگتون دانفورت تولید گردید. شرکت آمریکایی کارگیل نیز از سال ۱۸۸۴ نخستین شرکتی بود که اقدام به تولید عمده خوراک دام نمود.
خوراک دریایی به هر نوع حیوان دریایی گفته می شود که توسط انسان ها به عنوان خوراک خورده می شود. خوراک دریایی شامل انواع ماهی های دریا می شود.
خوراک زندان به وعده های خوراکی می گویند که در زندان به زندانیان داده می شود. برخی زندان ها که آشپزخانه دار هستند، غذای زندانیان را یا به وسیله کارمندان و یا خود زندانیان تهیه می کنند. در برخی دیگر از زندان ها خوارک زندانیان را از شرکت های تولید خوارک خریداری می کنند.
غذای سنتی به غذاهایی که از مواد و فراورده های غذایی خاص یک منطقه و یا با روش تهیهٔ خاص یک منطقهٔ مشخص تهیه می شوند، گفته می شود. در یک غذای سنتی بیشتر مواد غذایی خاص آن منطقه هستند و روش تهیه دارای ویژگی هایی است که در مناطق دیگر مشاهده نمی شود.
خوراک شناسی (انگلیسی: Gastronomy) دانش شناخت آشپزی و فرهنگ با تمرکز بر روی خوراک می باشد. به شخصی که در این مبحث متخصص است، خوراک شناس می گویند. واژه gastronomy از کلمه یونانی γαστήρ به معنای شکم اخذ شده است. خوراک شناسی در کل شامل کشف، مزه شناسی، آزمایش، تحقیق، درک و تشریح در خصوص تهیه غذا و تشخیص کیفی خوراک و تغذیه انسان است.
خوراک فضانوردان یا غذای فضایی مواد غذایی است که فضانوردان در طول ماموریت فضایی مصرف می کنند. این غذاها به دقت توسط متخصصان پزشکی فضایی انتخاب، و با روش های ویژه تهیه و بسته بندی می شوند. غذای فضانوردان باید روی هم رفته نیازهای انرژی و تغذیه ای فضانوردان را برآورده سازد تا آنها نیرو و سلامت کافی برای انجام ماموریت خود را داشته باشند.
مواد غذایی در ماموریت های کوتاه مدت به همراه فضانوردان به فضا فرستاده می شود. در ماموریت های بلندمدت، مانند ماموریت فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی، مواد غذایی بطور منظم بوسیله فضاپیماهای پشتیبانی از زمین برای آنها فرستاده می شود.
خوراک گیاهی مجموعه ای از چالش های مرتبط با سلامت و مزایای استفاده از رژیم های گیاه خواری است. اگر رژیم های گیاه خواری و وگانیسم به خوبی برنامه ریزی شده باشند، از نظر مواد مغذی غنی، و کافی بوده و می تواند برای تمام مراحل چرخه زندگی از جمله:دوران بارداری، شیردهی، کودکی، جوانی و بزرگسالی مناسب باشد.رژیم گیاه خواری در صورت غنی بودن می تواند پروتئین ،آهن، روی، ویتامین ب۱۲ و کلسیم کافی به بدن برساند، گرچه میزان این مواد غذایی ممکن است به طرز خطرناکی کم باشد و در صورت غنی نبودن رژیم های گیاه خواری و عدم مصرف کالری کافی ممکن است روی سلامت و رشد کودکان تأثیر منفی داشته باشد.
خوراک مار زنگی نوعی غذا است که بیشتر در ایالات متحده آمریکا خورده می شود. این خوراک از گوشت مار زنگی تهیه می گردد.
این خوراک به شیوه های متفاوتی، مانند خورش، سوپ، یا فیله کباب طبخ می شود.
این نوع خوراکی در ایالت های جنوب غربی آمریکا مانند ایالات تگزاس و آریزونا محبوبیت دارد.
گفته شده که گوشت مار زنگی بی شباهت به مزهٔ گوشت مرغ نیست.
خوراک اشتراکی که با عبارتهای دیگری مانند خوراک شانسی، خوراک بختکی، خوراک مختصر، غذای مختصر و غذای ماحضر هم قابل توصیف است به گردهمایی گفته می شود که در آن هر مهمان یک ظرف از مواد غذایی اغلب در خانه تهیه شده را با خود همراه می آورد و با دیگران به اشتراک می گذارد.
خوراک وب یا به اختصار خوراک(به انگلیسی: web feed) یا فید یک قالب داده است که به کاربران اجازه می دهد محتویاتی که مرتباً به روز می شوند را به راحتی پیگیری نمایند.
به صورت معمولی چگونگی کاربرد یک خوراک بدین گونه است که تولیدکنندگان محتوا، یک پیوند به کاربر می دهند تا کاربر با معرفی پیوند به برنامهٔ خوراک خوان خود، هنگام به روز شدن خوراک، درونمایه های تازه ای که به خوراک افزوده شده است را دریافت کند.
هم اکنون بسیاری از وبلاگ ها و تارنماها، خوراک اختصاصی خود را پخش می کنند.
پرتودهی خوراک روشی است که در آن با استفاده از پرتوهای یون ساز همچون پرتو الکترون یا اشعه ایکس و یا اشعه گاما انواع مواد خوراکی را به منظور سترون (استریل) کردن، افرایش زمان نگهداری، جلوگیری کردن از جوانه زدن و افزایش برخی خواص ویژه آنها، پرتو دهی می کنند.
شیمی خوراک یا شیمی تغذیه (به انگلیسی: Food Chemistry) ، شاخه ای از دانش بنیادین شیمی است که به بررسی و مطالعۀ فرایندها و برهم کنش های شیمیایی همه اجزای زیستی و غیر زیستی خوراکی ها می پردازد. این دانش ، مشترکات بسیاری با زیست شیمی از قبیل کربوهیدراتها ، لیپیدها و پروتئینها دارد ، اما بخش های فراتری نظیر رنگ ، مزه ، افزودنی های غذایی ، مواد معدنی ، آب ، آنزیم ها و ویتامین ها را نیز شامل می گردد.
صَحن خوراک یا فودکورت (food court) گونه ای میدانگاه سرپوشیده در مراکز خرید، فرودگاهها و دیگر ساختمان ها است که انواع رستوران ها و غذاخوری ها بطور به هم پیوسته در دورادور صحن این میدانگاه قرار گرفته اند.
در صحن های خوراک معمولاً خوراکهای حاضری (فست فود) فروخته می شود و مشتریان همه غذاخوری ها بر روی صندلی های میانه صحن می نشینند.
ایجاد صحن خوراک مدیریت و تأمین مواد برای غذاخوری ها را آسانتر می کند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خوراک در جدول کلمات

خوراک
طعام, ماکول
خوراک آبدار
با
خوراک آبدار ایرانی
ابگوشت
خوراک ابدار ایرانی
ابگوشت
خوراک استیک
بیفتک
خوراک اسفناج آب پز مخلوط با ماست
بورانی
خوراک اندک
بخور و نمیر, توشه
خوراک این جانور در طبیعت گردو | فندق و بلوط است
سنجاب
خوراک به قدر حاجت
توش
خوراک بیمار
دوا

معنی خوراک به انگلیسی

feed (اسم)
خورد ، خورش ، خوراک ، علوفه
food (اسم)
خورد ، قوت ، غذا ، طعمه ، خورش ، اغذیه ، خوراکی ، خوان ، خوردنی ، خوراک ، طعام ، خواربار ، توشه ، اذوقه
tack (اسم)
مشی ، رویه ، خوراک ، پونز ، میخ سرپهن کوچک
dish (اسم)
ظرف ، غذا ، بخشی از غذا ، خوراک ، بشقاب ، ظروف ، دوری ، طعام
nutrition (اسم)
تقویت ، قوت ، غذا ، تغذیه ، خوراک ، قوت گیری
nourishment (اسم)
قوت ، غذا ، تغذیه ، خوراک ، پرورش
grub (اسم)
کوتوله ، نوزاد ، خوراک ، نویسنده مزدور ، مزدور ، خوشهچین ، کرم حشره ، بچه مگس
fare (اسم)
خوراک ، کرایه ، مسافر ، کرایه مسافر ، مسافر کرایهای
repast (اسم)
ضیافت ، خوراک ، وقت غذاخوری
meat (اسم)
گوشت ، خوراک ، غذای اصلی
viand (اسم)
غذا ، گوشت ، خوراک ، خواربار ، ماکولات
cuisine (اسم)
غذا ، خوراک ، دست پخت ، روش اشپزی
nutriment (اسم)
غذا ، تغذیه ، خوراک ، کسب نیرو بوسیله غذا
tucker (اسم)
خوراک ، شمشیر ساز

معنی کلمه خوراک به عربی

خوراک
اجرة , تغذية , صحن , غذاء , لحم , مسمار , يرقة
سبانخ
طعام لذيذ
انتعاش , طعم
وصفة
طاعم
جرعة
فاصوليا
وجبة خفيفة
خبير الاطعمة
طيبة
تشيلي , فلفل حار
وجبة خفيفة
هريسة
خبير الاطعمة
قائمة
مخزن
نهم
مساعدة علي

خوراک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی خوراک

نیلوفر ١٥:٠٢ - ١٣٩٦/٠٧/١٩
اشام
|

سمین ١٦:٢٨ - ١٣٩٦/٠٨/٢٧
ماکول
|

پیشنهاد شما درباره معنی خوراکنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

... > run down
♾❤️👑 > nineteen
Ava sadat zeinal > must
سونیا تبریزی > fatherhood
سارا > سارا
Marzieh Golkar > Miss me
سونیا > Hostility
میلاد علی پور > reconvene

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع خوراک با گوشت چرخ کرده   • انواع خوراک سبزیجات   • انواع خوراک با مرغ   • خوراک مرغ و سیب زمینی   • انواع خوراک ایرانی   • خوراک مرغ مجلسی   • انواع خوراک بدون گوشت   • انواع خوراک گوشت   • معنی خوراک   • مفهوم خوراک   • تعریف خوراک   • معرفی خوراک   • خوراک چیست   • خوراک یعنی چی   • خوراک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خوراک
کلمه : خوراک
اشتباه تایپی : o,vh;
آوا : xorAk
نقش : اسم
عکس خوراک : در گوگل


آیا معنی خوراک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )