انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 913 100 1

خورشید هدایت در دانشنامه اسلامی

خورشید هدایت
«خورشید هدایت» ترجمه منظوم فارسی از نهج البلاغه به قلم عباس ایراندوست گوهری(م 1282ش) که در دو مجلد منتشر شده است. نویسنده تاریخ آغاز نگاش کتاب را دوم ذیقعده 1371 و تاریخ اتمام را نوزدهم رمضان 1382ق ثبت کرده است.
هر یک از مجلدات در سه جزء و در مجموع کتاب در شش جزء تنظیم شده است. خطبه های نهج البلاغه چهار جزء اول کتاب را به خود اختصاص داده است. در جزء پنجم نامه ها و در جزء ششم نیز حکمت ها آمده است. مقدمه سید رضی در ابتدای جزء اول و در آغاز جزءهای دیگر نیز دیباچه ای منظوم از نویسنده دیده می شود. در انتهای کتاب نیز دو گفتار در پایان و خاتمه کتاب نوشته است.
مترجم در مقدمه اش بر جلد اول کتاب انگیزه اش را در به نظم درآوردن نهج البلاغه بیان کرده است. او مقید بوده است که هر روز پس از نماز صبح بخشی از نهج البلاغه را مطالعه کند. این مطالعات مداوم به تدریج در روح و جان او اثر کرده و به گفته خودش:
«من از این بیانات نیکوی ژرف تکان خورد جانم تکانی شگرف»
او از اینکه این سخنان گراسنگ، همانند قرآن کریم و سخنان پیامبر اکرم(ص) به نثر در نیامده است، افسوس خورده و تصمیم می گیرد که این بیانات لطیف و مقدس را به نظم درآورد. او بدین ترتیب عزم خود را جزم می کند که با رعایت احتیاط و دوراندیشی، نهج البلاغه را در قالب شعر عرضه کند، به گونه ای که:

ارتباط محتوایی با خورشید هدایت

خورشید هدایت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی خورشید هدایتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خورشید هدایت   • مفهوم خورشید هدایت   • تعریف خورشید هدایت   • معرفی خورشید هدایت   • خورشید هدایت چیست   • خورشید هدایت یعنی چی   • خورشید هدایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خورشید هدایت
کلمه : خورشید هدایت
اشتباه تایپی : o,vadn inhdj
عکس خورشید هدایت : در گوگل


آیا معنی خورشید هدایت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )