انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1055 100 1

دائرة المعارف بزرگ اسلامی

دائرة المعارف بزرگ اسلامی در دانشنامه اسلامی

دائرة المعارف بزرگ اسلامی
دائره المعارف بزرگ اسلامی مجموعه ای از مقالات نظام مند به ترتیب الفبایی، در قلمرو مطالعات اسلامی، فرهنگ و تمدن مسلمانان است که در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی در ایران نوشته می شود. نگارش آن از سال ۱۳۶۲ش آغاز و تاکنون ۲۲ جلد به زبان فارسی و هشت جلد به زبان عربی و با عنوان «دائرةالمعارف الاسلامیة الکبری» و پنج جلد به زبان انگلیسی و با عنوان «اسلامیکا» منتشر شده است. محمدکاظم موسوی بجنوردی سرویراستار این مجموعه است. مجموعه ای از اندیشمندان و نویسندگان مشهور ایرانی با دایره المعارف بزرگ اسلامی همکاری می کنند. نسخه آنلاین دائره المعارف بزرگ اسلامی در دسترس عموم است.
تدوین دایره المعارف بزرگ اسلامی در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی از اسفندماه سال ۱۳۶۲ش آغاز شد گروهی از نویسندگان که نام خود اصحاب دایره المعارف گذاشته بودند با سرپرستی سید محمدکاظم موسوی بجنوردی آغاز به کار کردند. به گفته بجنوردی آنها با الگوبرداری از دایره المعارف فرانسه که در شکوفایی تمدن اروپایی نقش مهمی داشت دور هم جمع شدند تا به قصد آگاهی دادن به مردم فعالیت کنند.
دائرة المعارف بزرگ اسلامی
دائرة المعارف بزرگ اسلامی یکی از انتشارات در دست انجام مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی است که کلیه زمینه های فرهنگ و تمدن اسلامی را دربر می گیرد.
مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی مؤسسه ای علمی ـ پژوهشی است که در اسفند ماه 1362 به منظور تدوین و انتشار دانشنامه های عمومی و تخصصی و کتب مرجع در ابعاد مختلف معارف بشری به ویژه فرهنگ و تمدّن اسلامی و ایرانی به همت محمدکاظم موسوی بجنوردی بنیاد نهاده شد.
دائرة المعارف بزرگ اسلامی که نخستین جلد از مجموعه 35 جلدی آن در سال 1367 به چاپ رسید؛ یکی از انتشارات در دست انجام مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی است. این دائره المعارف با تکیه بر روشهای علمی و استناد بر موثق ترین منابع و تازه ترین اطلاعات تدوین گشته است و اگرچه این دائرةالمعارف به اعتبار انحصار آن به فرهنگ جهان اسلام تخصصی است ولی دامنه ای بسیار گسترده دارد.
مدخل هایی که برای دائرةالمعارف بزرگ اسلامی پیش بینی شده است، کلیه زمینه های خرد و کلان فرهنگ و تمدن اسلامی مانند قرآن شناسی، فقه، حدیث، تاریخ سیاسی و اجتماعی، جغرافیای تاریخی و انسانی، اسلام و فرقه های اسلامی اعم از فرق مذهبی و مکاتب کلامی، فلسفه و عرفان، زبان و ادبیات سرزمین های اسلامی، تاریخ علوم ریاضی و طبیعی، هنر و معماری در سرزمین های اسلامی، مردم شناسی و نیز جنبه های فرهنگ بومی و محلی اقوام مسلمان را دربر می گیرد.
این تنوع در موضوعات و مدخل های دائرةالمعارف بزرگ اسلامی از یک سو امتیاز آن را بر دانشنامه های مشابه که به برخی از موضوعات تمدن اسلامی توجه بیشتری مبذول داشته اند، نشان می دهد و از سوی دیگر کوشش های گسترده تر و عمیق تری را برای دستیابی به نکات و جزئیات مهمی از این فرهنگ و تمدن که مورد غفلت قرار گرفته است را طلب می کند.
لذا اصحاب دائرةالمعارف در تألیف و تحقیق، تکیه بر منابع اصیل و معتبر و کهنی را که از بطن و متن فرهنگ اقوام مسلمان و تمدن اسلامی برخواسته، اساس کار خویش قرار داده اند و البته این بدان معنی نیست که در این مهم از منابع جدیدتر و تحقیقات امروزی غفلت ورزند بلکه می کوشند تا عناصر مختلف تاریخ سیاسی و اجتماعی و علمی و ادبی و هنری اسلامی را بی طرفانه و با نگاهی علمی از منابع اصلی استخراج نموده و در قالب مقالات منسجم ارائه کنند. به این دلیل مدخل ها و موضوعاتی در این دائرةالمعارف مطرح شده که برخی از آنها برای اولین بار مورد تحقیق دقیق قرار می گیرند.

دائرة المعارف بزرگ اسلامی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دائرة المعارف بزرگ اسلامی   • مفهوم دائرة المعارف بزرگ اسلامی   • تعریف دائرة المعارف بزرگ اسلامی   • معرفی دائرة المعارف بزرگ اسلامی   • دائرة المعارف بزرگ اسلامی چیست   • دائرة المعارف بزرگ اسلامی یعنی چی   • دائرة المعارف بزرگ اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دائرة المعارف بزرگ اسلامی
کلمه : دائرة المعارف بزرگ اسلامی
اشتباه تایپی : nhmvة hgluhvt fcv' hsghld
عکس دائرة المعارف بزرگ اسلامی : در گوگل


آیا معنی دائرة المعارف بزرگ اسلامی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )