انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1094 100 1

دابویه

معنی دابویه در لغت نامه دهخدا

دابویه. [ ی َ ] (اِخ ) از پادشاهان سلسله ٔگاوباره و او بر قسمتی از گیلان و طبرستان حکومت داشته است. (40-57 هَ. ق.)، ابن اسفندیار در تاریخ طبرستان گوید که دابویه و بادوسپان پسران جیل بن جیلانشاه ملقب به گاوباره بودند و این جیل پس از آنکه آذرولاش نایب اکاسره در میدان گوی از اسب در افتاد و بمرد جیل بن جیلانشاه جمله ٔ مال و نعمت برگرفت به سال 35 از تاریخی که عجم نهاده بودند و پانزده سال برآمد مدت استیلاء او به گیلان تا فرمان یافت و دابویه پسر وی عظیم با سیاست و هیبت بود، بر گناه عفو نفرمودی و بدخو و درشت طبیعت به گیلان بر تخت پدر بنشست ، پس از آنکه یزدگرد شهریار کشته شد و «باو» در طبرستان بپادشاهی نشست و پس از پانزده سال پادشاهی کشته شد، دابویه را از پس کشته شدن وی وفات رسید، از او پسری ماند ذوالمناقب فرخان بزرگ که لشکر به طبرستان آورد و تا حد نیشابور بگرفت... (از تاریخ طبرستان ابن اسفندیار ج 1 صص 154 تا 156). خواندمیر در حبیب السیر بر آنچه ابن اسفندیار گفته است چیزی افزون نقل نکرده است الا آنکه گوید مدت حکومت وی را شانزده سال گفته اند. (حبیب السیر چ کتابخانه ٔ خیام ج 2 ص 403). هدایت در فرهنگ انجمن آرا آرد: نام ملکزاده ای از ملوک مازندران که بعجم رسند و گیلان مرکز حکمرانی او بوده است و فرخان پسر او در طبرستان استقلال یافت و تا نیشابور مسخر کرد و معاصر بنی امیه بود و معنی دابویه یعنی بماناد و باشدانشأاﷲ تعالی و این لغت پهلوی طبرستانی است و هنوزشهر او در بلاد طبرستان برجاست دابو گویند -انتهی.

دابویه. [ ی َ ] (اِخ ) نام جد ابوسعید حسن بن علی بن روزبه فارسی معروف به ابن دابویه است. (سمعانی ).

معنی دابویه به فارسی

دابویه
نام جد ابو سعید حسن بن علی بن روزبه به فارسی معروف به ابن دابویه است .
[ گویش مازنی ] /aale daabooye/ دابویه پسر گیل گاوباره بود و سلسله ی گاوبارگان دابویهی را او بنیان گذارد آل دابویه مدت ۰۴ سال بر تبرستان حکم راندندرابینومینویسد: از سکه های آن دوره استنباط می شود که حکومت آن ها فقط ۴۶ سال طول کشیدحکومت اینان با فرمانروایی دابویه و پس از مرگ پدرش گاوباره در سال ۵۰ هـق شروع و با مرگ خورشید در ۶ هـ تمام شد حکام دابویه لقب اسپهبد داشتند و واژه ی دابوییه را بماناد معنی کرده اند یعنی پاینده باشنداین لغت پهلوی تبرستان استشکل امروزی واژه دابویه یا دبوئه به معنی باشد، بماند و پاینده باشد، است

دابویه در دانشنامه ویکی پدیا

دابویه
دابویه بنیان گذار دودمان دابویگان (گاوبارگان) و فرزند گیل گاوباره بود. این خاندان به مدت ۱۰۱ سال در طبرستان حکومت کردند. و از سلسله هایی بودند که هیچگاه اسلام را نپذیرفتند.
http://www.noormags.ir/View/fa/articlepage/59336?sta=%u062f%u0627%u0628%u0648%u06cc%u0647%u200c
http://www.noormags.ir/View/fa/articlepage/284503?sta=%u062f%u0627%u0628%u0648%u06cc%u0647%u200c
«آملی: تاریخ رویان، ص ۵۹».
«آملی: تاریخ رویان، ص ۳۳؛ ابن اسفندیار: تاریخ طبرستان، ص ۱۵۴؛ مرعشی: تاریخ طبرستان و رویان و مازندران، ص ۳۰ - ۲۹».
«بلاذری؛ فتوح البلدان، ص ۷۷»
گاوبارگان دابویی بطوریکه از نام این خاندان پیداست از فرزندان دابویه پور گیل گاوباره بودند و نژاد از خاندان شاهنشاهی ساسانی داشتند و نسب به پیروز (۴۵۹-۴۸۳ میلادی) می رسانیدند.
گیل گاوباره که بر گیلان و دیلمان فرمانروا بود در سال ۲۲ هجری که برابر با یازدهمین سال سلطنت یزدگرد سوم آخرین شهریار ساسانی (۶۳۲-۶۵۱ میلادی) می باشد به تبرستان لشکر کشید. ابتدا بر رویان (ناحیه میان چالوس و آمل) و سپس تا حد گرگان استیلا یافت.
گیل دارای دو فرزند بود به نام های دابویه و پادوسپان. دابویه و فرزندانش تا سال ۱۴۲ هجری بر گیلان و رویان و طبرستان و گاهی تا بخشی از گرگان با قدرت تمام فرمان راندند و بسال ۱۴۴ هجری بانقراض پیوستند. پس از دابویه فرزند وی، فرخان بزرگ، به مقامش رسید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دابویه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دابویه   • مفهوم دابویه   • تعریف دابویه   • معرفی دابویه   • دابویه چیست   • دابویه یعنی چی   • دابویه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دابویه
کلمه : دابویه
اشتباه تایپی : nhf,di
عکس دابویه : در گوگل


آیا معنی دابویه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )