انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 916 100 1

معنی دادستان در لغت نامه دهخدا

دادستان. [ س ِ ] (نف مرکب ) ستاننده ٔ داد. گیرنده ٔ داد. منتقم. (دهار) (مهذب الاسماء). انتقام گیرنده. دادر. (برهان ). مجری عدل. دادرس. (برهان ). دادگیر. (انجمن آرا) :
ناله ٔ خاقنی اگر دادستان شد از فلک
ناله ٔ من نبست غم دادستان من کجا.
خاقانی.
|| کنایه از پادشاه. || فتوی.(برهان ). || در اصطلاح دادگستری ، مدعی العموم. وی بر اداره ٔ دادسرا ریاست کند و وظیفه ٔ کلی او تعقیب جرم و دخالت در موارد ابلاغ و نظارت در حسن اجرای قوانین است. دادستان سه باشد: یکی دادستان شهرستان که ریاست دادسرای شهرستان دارد و در معیت دادگاه شهرستان (جنحه و غیره ) کارکند. و دیگر دادستان استان که ریاست دادسرای استان دارد و در معیت دادگاه استان و دادگاه عالی جنائی کارکند و بر اعمال دادسراهای شهرستان حوزه ٔ خود ناظر باشد. سوم دادستان تمیز که ریاست دادسرای تمیز دارد و بر تمامی دادسراهای کشور نظارت کند. وی دادستان کل کشور نیز هست. دادستانهای دیگری نیز در تشکیلات عدلیه و جز آن هستند نظیر دادستان دادسرای عالی انتظامی قضاة و دادستان محاکم اداری و دادستان دیوان محاسبات وجز آن.

دادستان. [ دَ / دِ ] (اِ مرکب ) مرکب از «داد» به معنی عدل و «ستان » از ادات اتصاف به مکان ، یعنی محل داد وجای داد. در پهلوی دادستان لغةً به معنی جای داوری و مجازاً به معنی فتوی و قانون است. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ) :
من شکستم حرمت ایمان او
پس یمینم برد دادستان او.
مولوی.
|| شریک شدن و راضی گردیدن در کاری. (برهان ).

دادستان. [ ] (اِخ ) از دیه های ساوه... (تاریخ قم ص 140).

معنی دادستان به فارسی

دادستان
ستاننده داد، کسی که دادکسی راازدیگری بگیرد، عدل وستان، محل عدل وداد، جای دادن وداوری کردن
( صفت اسم ) ۱ - آنکه اجرای عدالت کند داور قاضی . ۲ - پادشاه امیر . ۳ - نماینده دولت در دادگاه که علیه مجرمان ادعا نامه صادر کند مدعی العموم .
از دیه های ساوه
کتابی است بزبان پهلوی تالیف منوچهر پسر یوان یم یا یوان ییم موبد بزرگ پارس و کرمان ( قر. ۹ م. ) و آن قریب ۲۸۶٠٠ کلمه دارد در باب ۹۲ موضوع.

معنی دادستان در فرهنگ معین

دادستان
(س ) (ص فا. اِ.) ۱ - اجراکنندة عدالت . ۲ - نمایندة دولت در دادگاه که وظیفه اش صدور حکم و نظارت بر اجرای آن است . ۳ - مدعی العموم .

معنی دادستان در فرهنگ فارسی عمید

دادستان
جای داد، محل عدل و داد، جای داد دادن و داوری کردن: من شکستم حرمت ایمان او / پس یمینم بُرد دادستان او (مولوی: ۴۰۱).
۱. (حقوق) نمایندۀ دولت در دادگاه که ادعانامه دربارۀ تبهکاران صادر می کند، مدعی العموم.
۲. [قدیمی] کسی که داد کسی را از دیگری بگیرد، ستانندۀ داد، داور، دادرس.

دادستان در دانشنامه ویکی پدیا

دادستان
دادسِتان یا مُدَعی العُموم مقامی قضائی است که افراد را رسماً به ارتکاب جرم متهم می کند و در دادگاه تحت تعقیب قرار می دهد. در اصطلاح دادگستری ایران دادستان شخصی است که بر اداره دادسرا ریاست می کند و نظارت بر ضابطین دادگستری از حیث وظایفی که به عنوان ضابط بر عهده دارند نیز با دادستان است. معاون دادستان را دادیار می گویند.
دادستان (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی بزرگمهر رفیعا ساختهٔ سال ۱۳۷۰ است.
دادستان تهران در بین دادستان های حوزه های دیگر قضایی در ایران اهمیت خاصی در قوانین ایران دارد. این جایگاه «نماد اعمال حاکمیت حکومت در مرکز کشور» خوانده شده، و نقش ممتازی در نظام قضایی ایران دارد. اهمیت آن به دلیل مهم تر بودن پرونده های قضایی طرح شده در تهران است. در قوانین ایران به دادسرای تهران در بررسی بعضی از جرایم صلاحیتی اضافی نسبت به دادسراهای محلی اعطا شده است. دادستان تهران در جلسات مسئولین عالی قضایی به ریاست رئیس قوه قضاییه شرکت می کند.
کتاب دادِستان دینی (پهلوی: Dādestān ī Dēnīg)، (آی پی ای: «داوری های دینی») یا پرسش نامه (پهلوی: Pursišn-Nāmag) (آی پی ای: «کتابِ پرسش ها») از تألیفات منوچهر و از جمله دانشنامه های دینی زرتشتی به زبان پارسی میانه است. دادستان دینی که به معنای احکام دینی است یکی از کتابهای بزرگ و معتبر به زبان پهلوی است که در قرن نهم میلادی تألیف شد. همانگونه که از نام این کتاب پیداست مطالب آن دربارهٔ احکام و امور دینی و همچنین روایت های پیرامون دین زرتشتی است.
این کتاب شامل پاسخ های منوچهر به نود و دو پرسشی است که مهرِخورشید، پسر آذرماه و سایر زرتشتیان از او کرده اند. منوچهر برادر زادسپَرَم و فرزند گُشن جم بود. وی پیشوای زرتشتیان کرمان و فارس بوده است و در نیمه دوم قرن سوم هجری می زیسته است. ضمن این پرسش و پاسخ ها مطالب گوناگونی از قبیل اصول باورهای زرتشتی، اسطوره ها و آیین های دینی آمده است. این کتاب نثر پیچیده ای دارد و از نظر مسائل و دشواری هایی که زرتشتیان در سده سوم هجری در برخورد با مسلمانان داشته اند، دارای اهمیت است.
دادستان شیطان (انگلیسی: Devil's Attorney) یک بازی ویدئویی استراتژی نوبتی تک نفره برای سکو های آی اواس و اندروید می باشد که توسط ۱۳۳۷ گیم دیزاین توسعه و نشر پیدا کرده است.
دادستان کل مشاور قانونی اصلی حکومت است، و در برخی حوزه های قضایی ممکن است مسئولیت اجرایی اجرای قانون، تعقیب قضایی یا حتی مسئولیت کلی امور قانونی را برعهده داشته باشد. در عمل میزان مشاوره قانونی که دادستان کل شخصاً ارائه می دهد بسته به حوزهٔ قضایی و حتی بر اساس صاحب منصب های مختلف درون یک حوزه قضایی متفاوت است و غالباً به سطح و ماهیت تجربهٔ قانونی قبلی صاحب منصب بستگی دارد.
در اصل این لفظ به هر شخصی اشاره می کرد که از قدرت کلی دادستان برای نمایندگی یک مقام در همهٔ امور برخوردار بود. در سنت کامن لا، هر کسی که دولت، را خصوصاً در محاکمات جنایی نمایندگی کند چنین دادستانی است. گرچه یک حکومت ممکن است برخی مقامات را به عنوان دادستان کل دائمی تعیین کند، هر کسی که نمایندگی دولت را به آن نحو بر عهده داشته را می توان چنین خواند حتی اگر برای یک پرونده خاص بوده باشد. امروزه، به هر روی، در بیشتر حوزه های قضایی این لفظ عنوانی است برای دادستان کل با انتصاب دائمی دولت، حاکم یا دیگر اعضای خانواده سلطنتی.
در نظام های حقوقی رومی–ژرمنی مناصب مشابهی وجود دارد، که مدعی العموم، دادستان کل یا عناوین دیگر به آن اطلاق می شود.
دادستان کل مشاور قانونی اصلی حکومت است، و در برخی حوزه های قضایی ممکن است مسئولیت اجرایی اجرای قانون، تعقیب قضایی یا حتی مسئولیت کلی امور قانونی را برعهده داشته باشد. در عمل میزان مشاوره قانونی که دادستان کل شخصاً ارائه می دهد بسته به حوزهٔ قضایی و حتی بر اساس صاحب منصب های مختلف درون یک حوزه قضایی متفاوت است و غالباً به سطح و ماهیت تجربهٔ قانونی قبلی صاحب منصب بستگی دارد.
در اصل این لفظ به هر شخصی اشاره می کرد که از قدرت کلی دادستان برای نمایندگی یک مقام در همهٔ امور برخوردار بود. در سنت کامن لا، هر کسی که دولت، را خصوصاً در محاکمات جنایی نمایندگی کند چنین دادستانی است. گرچه یک حکومت ممکن است برخی مقامات را به عنوان دادستان کل دائمی تعیین کند، هر کسی که نمایندگی دولت را به آن نحو بر عهده داشته را می توان چنین خواند حتی اگر برای یک پرونده خاص بوده باشد. امروزه، به هر روی، در بیشتر حوزه های قضایی این لفظ عنوانی است برای دادستان کل با انتصاب دائمی دولت، حاکم یا دیگر اعضای خانواده سلطنتی.
دادستان کل ایالات متحده، رئیس وزارت دادگستری ایالات متحده است و وظیفه او امور قضایی بوده و مأمور ارشد اجرای قانون دولت ایالات متحده است. دادستان کل وکیل ارشد دولت ایالات متحده قلمداد می شود. دادستان کل به عنوان عضو کابینهٔ رئیس جمهور فعالیت می کند و تنها رئیس یک وزارتخانه دولتیست که عنوان وزیر بدو اطلاق نمی شود.
دادستان کل را رئیس جمهور ایالات متحده نامزد می کند و او این سمت را پس از تأیید سنای ایالات متحده بر عهده می گیرد. او به خواست رئیس جمهور فعالیت کرده و رئیس جمهور می تواند در هر زمان وی را بر کنار کند. دادستان کل می تواند مورد استیضاح مجلس نمایندگان و محاکمه در سنا به دلایل «خیانت، ارتشا و دیگر جرایم و سوء رفتارهای شدید» قرار بگیرد.
دادستان کل فعلی لرتا لینچ، است. او ۸۳مین دادستان کل و اولین زن سیاهپوستیست که این سمت را برعهده می گیرد.
در هر یک از ۵۰ ایالت آمریکا و قلمروها دادستان کل ایالت مشاور ارشد حقوقی حکومت ایالتی. مأمور ارشد اجرای قانون ایالت است. در برخی ایالات دادستان کل به عنوان رئیس وزارت دادگستری ایالت فعالیت می کند و مسئولیت هایش مشابه وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا است.
۲۷ حزب جمهوری خواه
ترکیب حزبی کنونی دادستان های کل ایالات به این گونه است
۲۲ حزب دموکرات
در قلمروها و ناحیه ها
۱ مستقل
۲ حزب دموکرات
۲ مستقل
۱ حزب جمهوری خواه
پروفسور پریرخ دادستان (۱۳۱۲ - ۱۳۸۹) استاد روانشناسی دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و دانشگاه شهید بهشتی است.
پروفسور پریرخ دادستان یکی از بنیانگذاران روانشناسی نوین ایران است و بسیاری او را مادر روانشناسی ایران می نامند. وی دارای تالیفات منحصر بفرد در روانشناسی رشد(روانشناسی تحولی) و بالینی است و تاثیر زیادی بر زبان روانشناسی نوین ایران داشته است و دارد و یکی از اولین و معدود مولفانی در سطح بین المللی است که به دنبال تبیین روانشناسی مرضی از دیدگاه تحولی بوده است. او سال ها تدریس روانشناسی رشد(تحولی)، بالینی کودک، مرضی، ارزشیابی شخصیت، تشخیص و جنایی را در سطوح مقدماتی و پیشرفته به عهده داشته است.
مادِگانِ هَزار دادِستان (ماتِکانِ هَزار داتِستان؛ به معنای «کتاب هزار رأی قضایی») کتابی است به پارسی میانه درباره آیین دادرسی ایران در زمان ساسانیان.
این کتاب به خط و زبان پهلوی ساسانی (پارسیک) در نیمه نخست سده هفتم میلادی در دوره حکومت خسرو پرویز (۵۵۹–۶۲۸ میلادی)، در ایران ساسانی در گور (فیروزآباد کنونی) که مرکز استان (شهرب) فارس بوده، نوشته شده است. این مجموعه نظریه های حقوقی ایران باستان دست کم ۲۳۸۱ سال پس از پدید آمدن سنگ نبشته قانون حمورابی در سال ۶۱۶ میلادی به صورت کتاب گردآوری شده و یک نسخه از آن به دست ما رسیده است. این نسخه که میراث یک خانواده زرتشتی ایرانی بوده به صورت دو نیمه ناقص جداشده موجود است که برخی از واژه های آن ها نیز آسیب دیده و ناخوانا شده است.
نویسنده آن فرخ مرد بهرامان یک قاضی زمان خسرو پرویز است که در شهر گور می زیسته و خود و پدرش در دستگاه قضایی ساسانی بوده اند و به اوراق و اسناد بایگانی قضایی دسترسی داشته اند.
«فرخ مرد بهرامان» رأی های صادر از دادگاه های دادگستری ایران ساسانی در سده سوم تا هفتم میلادی را از بایگانی دادگستری گور بیرون آورده و فشرده و کوتاه کرده و در این کتاب گردآورده است.
شمار این آرا و نظرها یا به اصطلاح رایج آن زمان، دادِستان ها به هزار نمی رسد، ولی آن را کتاب هزار دادستان نامیده اند که در ۴۳ باب (در) گردآوری و تدوین شده است. گردآورنده بر آن بوده است که گزاره های دادرسی، چه آن هایی که روی داده و چه آن هایی که می توانسته روی دهد، را در کتاب گردآوری کند. دیدگاه ها و آرا ده ها حقوق دان ساسانی از نسل های مختلف در این کتاب آورده شده است و نام بسیاری از آن ها نیز ذکر شده است.
گردآورنده به برخی از منابع کتاب خود مانند خویشکاری نامه موبَدان (رساله دربارهٔ وظایف روحانیون زرتشتی) و دادِستان نامه (رأی نامه یا رساله فتوی قضایی) اشاره کرده است.
کتاب تاکنون به طور کامل به فارسی در نیامده است ولی در جهان ۴ ترجمه کامل از آن هست: دو ترجمه انگلیسی، یک ترجمه آلمانی و یک ترجمه روسی. این کتاب را سهراب جمشید جی بولسارا با دیباچه و لغت نامه و فهرست به زبان انگلیسی در آورده و هوشنگ آنکلساریا در سال ۱۹۳۷ میلادی (۱۳۱۶ خورشیدی) منتشر ساخته است. آناهیت پریخانیان ترجمهٔ انگلیسی کتاب «ماتیکان هزار داتستان» را در سال ۱۹۹۷ م. / ۱۳۷۶ خ. در کالیفرنیا منتشر کرده است.
مغالطهٔ دادستان یک نوع مغالطه است که به علت در نظر نگرفتن اثرات احتمالات شرطی روی می دهد. در این مغالطه نرخ شیوع یک پدیده، با احتمال شرطی رخ دادن آن برای یک نمونهٔ معین یکسان پنداشته می شود و یا احتمال به دست آمدن مدارک موجود به شرط بی گناهی متهم، با احتمال بی گناهی به شرط داشتن مدارک موجود اشتباه می شود. بر خلاف نام گذاری آن، این مغالطه تنها مربوط به دادستان ها یا امور قضایی نیست.
از هر یک میلیون نفر تنها یک نفر دارای دی ان ای مشابه دی ان ای نمونه برداری شده در صحنهٔ جنایت است.
این مغالطه به شیوه های مختلفی قابل بیان است که یک مثال آن به صورت زیر است:
دی ان ای متهم با دی ان ای صحنهٔ جنایت هم خوانی دارد.
نتیجه گیری فوق اشتباه است زیرا اگر مثلاً جمعیت مشکوک احتمالی را ۴ میلیون نفر در نظر بگیریم، آنگاه انتظار می رود ۴ نفر در این میان دارای دی ان ای هم خوان با دی ان ای صحنهٔ جنایت باشند که احتمال مجرم بودن هر کدام را ۲۵٪ یا ۱ به ۴ خواهد کرد که فاصلهٔ بسیاری با آنچه در مغالطهٔ دادستان آمده (یک میلیون به یک) دارد. از این رو نمی توان احتمال هم خوانی داشتن یک متهم تصادفی را با احتمال مجرم بودن آن متهم یکسان در نظر گرفت.
بنابراین متهم به احتمال یک میلیون به یک، همان فردی است که در صحنهٔ جنایت حضور داشته.
قربانی مغالطه ممکن است به اشتباه فرض کرده باشد که احتمال مثبت بودن آزمایش به شرط بی گناهی متهم، با احتمال مجرم بودن متهم به شرط مثبت شدن نتیجهٔ آزمایش، مکمل یکدیگر هستند. در حالی که از نظر ریاضی p ( H | D ) = 1 − p ( D | H ) {\displaystyle p(H|D)=1-p(D|H)} ممکن است همواره برقرار نباشد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دادستان در جدول کلمات

دادستان
مدعی العلوم

معنی دادستان به انگلیسی

attorney general (اسم)
دادستان ، مدعی العموم
prosecuting attorney (اسم)
دادستان ، مدعی العموم

دادستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی دادستاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کُرَند > کرند
Kiana > Sign
👑❣👑 > possible
صفی پور73 > fire
الهه > anteater
Hanieh > cooking
امیرشهریار امینیان > galley letter
لادن فخر سعادت > even as

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پرتال داوطلبان دادستان   • دادستان کیست   • کارنامه دادستان   • دادستان مشهد   • پرتال دادستان   • دادآزمون   • وظایف دادستان   • گروه آموزشی حسن زاده   • معنی دادستان   • مفهوم دادستان   • تعریف دادستان   • معرفی دادستان   • دادستان چیست   • دادستان یعنی چی   • دادستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دادستان
کلمه : دادستان
اشتباه تایپی : nhnsjhk
آوا : dAdsetAn
نقش : اسم
عکس دادستان : در گوگل


آیا معنی دادستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )