برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1191 100 1

داروی فعال کننده روان

داروی فعال کننده روان در دانشنامه ویکی پدیا

داروی فعال کننده روان
داروی فعال کننده روان یا سایکو اکتیو (Psychoactive) ترکیب شیمیایی است که عملکرد مغز را تغییر داده و باعث تغییراتی در ادراک، خلق، خودآگاهی یا رفتار می شود. این مواد را می توان برای مصارف پزشکی یا تفننی برای بهبود عامدانهٔ عملکرد یا تغییر خودآگاهی، برای مقاصد مناسکی، معنوی یا شمن باورانه یا برای تحقیقات به کار برد.
دارو
روان داروشناسی
محرک ها
سرکوب کننده ها
توهم زاها
روان گردان ها
منفک کننده ها
هذیان آورها
برخی از این داروها از سوی پزشک و دیگر بهداشت کاران تجویز می شوند. نمونه های آن داروهای ضدافسردگی، داروهای ضداضطراب، داروهای ضدروان پریشی و داروهای محرک هستند. مصرف برخی از آنها کاملاً مجاز است و نیازی به نسخه دارویی ندارد؛ از میان آنها می توان به گزانتین ها که در قهوه، چای و شکولات یافت می شوند اشاره کرد.
البته لفظ «فعال کننده» در توصیف سایکواکتیوها، شاید مخاطب را به این اشتباه بیاندازد که این ترکیبات شیمیایی باعث افزایش عملکرد نورون ها می شوند، (مانند محرک ها) درحالی که در واقعیت دارویی که وارد بدن شود و در نهایت روی روان تأثیر گذار باشد را سایکواکتیو نامند. با این حال ترکیبات شیمایی ضروری برای بدن مانند اکسیژن و آب که هم کاهش بیش از حد و هم افزایش بیش از حد آنها باعث نقض در عملکرد نورون ها می شود و در نهایت تأثیر خود را روی روان نمایان می کنند سایکواکتیو محسوب نمی شوند. زیرا سایکواکتیوها هم نوعی دارو(Drug) محسوب می شوند ولی موارد اشاره شده که نیاز بدن هستند و روی روان نیز تأثیر می گذراند دارو محسوب نمی شوند. با این حال ترکیبات سایکواکتیو بسیار متنوع و طیف عظیمی از ترکیبات شیمیایی طبیعی و صنعتی را شامل می شود و توهم زاها، محرک ها و سرکوب کننده ها سه ابر دسته از سایکواکتیوها محسوب می شوند.
عکس داروی فعال کننده روان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با داروی فعال کننده روان

داروی فعال کننده روان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی داروی فعال کننده روان   • مفهوم داروی فعال کننده روان   • تعریف داروی فعال کننده روان   • معرفی داروی فعال کننده روان   • داروی فعال کننده روان چیست   • داروی فعال کننده روان یعنی چی   • داروی فعال کننده روان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی داروی فعال کننده روان
کلمه : داروی فعال کننده روان
اشتباه تایپی : nhv,d tuhg ;kkni v,hk
عکس داروی فعال کننده روان : در گوگل

آیا معنی داروی فعال کننده روان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )