انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1093 100 1

داغداغان

/dAqdAqAn/

معنی داغداغان در لغت نامه دهخدا

داغداغان. (اِ) درختی است با چوب سخت و خم پذیر و خاکستری رنگ و میوه ای شبیه به زال زالک ولی بسیارکوچک و شیرین برنگ خاکی یا کبود تیره و در قزوین نیز روید. درختی است از تیره اولماسئه و از جنس سلتیس . چهار گونه ازین درخت را در خشک جنگلهای نیم مرطوب شمال و کوهستانهای استپی دیده اند و گااوبا می گوید جز سه گونه ٔ آن را ندیده است . نامی است که در گرگان و ارسباران و خلخال و قزوین باین درخت دهند و در تهران «تا» گویند یا «ته ». در کتول توغدان. و در گرگانرود تی گیله. نامهای دیگر آن : اِلمیس ، مَیس ، تخم ، تا، تادانه ، تادار، ته دار، تاغدارن ، توغدان ، تی گیله ، ته ، چوب نظر، تایله ، تاغوت ، توغ است. رجوع به تادانه و رجوع به جنگل شناسی ساعی ج 1 ص 231 شود.

معنی داغداغان به فارسی

داغداغان
درختی است با چوب سخت و خم پذیر و خاکستری رنگ و میوه ای شبیه به زال زالک ولی بسیار کوچک
[ گویش مازنی ] /daaghdaaghaan assel/ از آبگیرهای شبه جزیره میانکاله

معنی داغداغان در فرهنگ فارسی عمید

داغداغان
از درختان جنگلی با برگ های بیضی و دندانه دار و نوک تیز، گل های سبزرنگ و میوۀ ریز و آبدار به رنگ خاکی یا کبود که در نواحی شمالی ایران می روید و بلندیش تا ۲۰ متر می رسد. از ریشه و پوست آن مادۀ زردرنگی گرفته می شود. از دانۀ آن هم روغن می گیرند. برگ و ریشۀ آن در طب قدیم برای معالجۀ اسهال به کار می رفته، تاغوت، توغ، تا، ته، تی، تادار، تادانه، ته دار، تی گیله، تایله.

داغداغان در دانشنامه ویکی پدیا

داغداغان
داغداغان یا تاگوکTagouk یا ته گوک که در افغانستان به آن توغ می گویند درختی است برگ ریز از راستهٔ گل سرخ∗ از تیرهٔ شاهدانگان∗ جنس داغداغان ها∗ که می تواند میان ۲۰ تا ۲۵ متر ارتفاع پیدا کند.
برگ خوار داغداغان
گزنه
درخت تاقوک
قلعه زیبد و درب صوفه
داغداغان بیشتر به عنوان یک گیاه زینتی کاشت می شود زیرا در برابر آلودگی هوا مقاوم است و طول عمر زیادی دارد.
رویشگاه ته گوک / داغداغان مناطق سنگلاخی و باغچه ها و ایوان های طبیعی است. این درخت در آبخیزداری و ایجاد پوشش در نقاط سنگلاخی کاربرد دارد. کشت داغداغان موجب ایجاد امنیت در برابر خطرات سیل، فرسایش خاک و ریزش کوه و غیره می شود.
این درخت در فرهنگ مردم خراسان جنوبی و ترکمن ها، مقدس و محترم است. ترکمن ها چوب آن را به شکل خاص تراشیده و به گردن کودک می آویزند تا چشم نخورد. در خراسان به ویژه در زیبد چوب تراشیده آن به صورت + را بر بازوی کودکان می بستند تا از چشم بد و بیماری در امان باشند. نقش داغداغان هم برای جلوگیری از "نظر خوردن" در فرش ترکمنی بافته می شود.
عکس داغداغان
سلتیس (نام علمی: Celtis) نام یک سرده از تیره شاهدانگان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

داغداغان در دانشنامه آزاد پارسی

داغداغان (nettle tree)
درختی زیبا و بلند با نام علمی Celtis australis L از خانوادۀ نارون. شاخه های متعدد، باریک و منشعب درخت به آن ظاهری کُروی می بخشد. از ریشۀ آن در اروپا جهت درمان صرع استفاده می شود. برگ و جوانه های درخت اثر قابض دارند و در طب سنتی برای رفع اسهال های ساده به کار می روند. این درخت در نواحی شمالی ایران می روید. از نام های محلی آن می توان به تاغدان، توغ، توغدان، تی گیله، تادانه و تاغ دانه اشاره کرد.

ارتباط محتوایی با داغداغان

معنی داغداغان به انگلیسی

hackberry (اسم)
داغداغان ، گزنه ها

داغداغان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دفینه درخت داغداغان   • خواص دارویی داغداغان   • خواص میوه داغداغان   • عمر درخت داغداغان   • خواص داغداغان   • عکس برگ درخت داغداغان   • میوه درخت داغداغان   • عکس درخت بوته گز   • معنی داغداغان   • مفهوم داغداغان   • تعریف داغداغان   • معرفی داغداغان   • داغداغان چیست   • داغداغان یعنی چی   • داغداغان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی داغداغان
کلمه : داغداغان
اشتباه تایپی : nhynhyhk
آوا : dAqdAqAn
نقش : اسم
عکس داغداغان : در گوگل


آیا معنی داغداغان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )