انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1034 100 1

دامداری

/dAmdAri/

معنی دامداری در لغت نامه دهخدا

دامداری. (حامص مرکب ) عمل دامدار. دام داشتن. نگهبانی دام (آلت صید). حفظ دام (آلت صید). || شکار کردن. صید کردن. صیادی. دامیاری. || نگهبانی و حفظ دام (حیوان اهلی ). پرورش و استفاده ٔ از دام. چون گوسفندداری و گاوداری. داشتن و پروردن حیوانات اهلی چون گوسفند و گاو و بز و جز آن.

معنی دامداری به فارسی

دامداری
نگاهداری و پرورش جانوران اهلی مانند گوسفند و گاو و اسب و شتر و مانند اینها .

معنی دامداری در فرهنگ معین

دامداری
(حامص .) نگاه داری و پرورش جانوران اهلی مانند گوسفند، گاو، اسب ، شتر و مانند آن ها.

معنی دامداری در فرهنگ فارسی عمید

دامداری
= دام پروری

دامداری در دانشنامه ویکی پدیا

دامداری
دامداری (انگلیسی: Pastoralism) شاخه ای از کشاورزی است که با پرورش دام سروکار دارد. تفاوت دامداری با دامپروری این است که در دامداری بیشتر از چراگاه های تازه و منابع آب طبیعی استفاده می شود و اینکه در دامپروری تلاش بر این است که با بهره گیری از علوم نوین بهره وری را افزایش داد، ولی دامداری بر سنت مبتنی است.
ادبیات شبانی
سابقه دامداری به انقلاب نوسنگی می رسد.
هر موجود زنده ای چه گیاهی و چه حیوانی جهت زنده ماندن به انرژی نیازمند است. موجودات زنده انرژی لازم برای ادامهٔ زندگی را یا از طریق فتوسنتز به دست می آورند یا از طریق تغذیهٔ مواد موجود در محیط پیرامون کسب می کنند.
بشر اولیه هم از ریشه و میوهٔ گیاهان و هم از شکار بعضی از حیوانات آبزی -که به وسیلهٔ دست شکار می کرد- تغذیه می کرده است. اهلی کردن حیوانات توسط بشر، یکی از اقدام های اساسی و مهم بوده که سبب تحول غذایی و بهبود تغذیهٔ وی گردیده است.
دامداری فشرده یا پرورش دام صنعتی، که همچنین به عنوان دامداری کارخانه ای نیز شناخته می شود؛ رویکرد تولیدی نسبت به جانوران اهلی به منظور به حداکثر رساندن خروجی تولید است در حالی که هزینه های تولید به حداقل رسانده می شود. کشاورزی فشرده اشاره به دامداریهای داشتی مانند گاو، مرغ و ماهی در بالاترین تراکم است—که یک گونهٔ عملی در کشاورزی صنعتی است. تولیدات اصلی این صنعت گوشت، شیر و تخم مرغ هستند. همچنین بحث هایی در مورد غیراخلاقی بودن دامداری صنعتی وجود دارد.
دامداری صنعتی تحولی جدید در تاریخ کشاورزی به شمار می آید؛ و حاصل پیشرفت های علمی و صنعتی اواخر قرن ۱۹ میلادی است. کشف ویتامین ها و نقش آن ها در تغذیه دام در دو دههٔ آغازین قرن ۲۰ میلادی، منجر به تولید مکمل های ویتامینی شد، و این امر امکان پرورش مرغ در محیط بسته را فراهم کرد. کشف آنتی بیوتیک ها و واکسن ها نیز با کاهش بیماری ها پرورش دام را در شمار بالا امکان پذیر کرد.
تولید محصولات کشاورزی در سراسر جهان به منظور تهیه غذای جمعیت رو به رشد انسان ها از سال ۱۸۲۰ تا ۱۹۷۵ میلادی ۸ برابر شد. به مرور زمان شمار زیادی از کارکنانی که در زمینه کشاورزی مشغول به فعالیت بودند با هرچه ماشینی تر شدن صنعت کشاورزی، کار خود را از دست دادند؛ به طوری که در دههٔ ۱۹۳۰، ۲۵ درصد آمریکایی ها در صنعت کشاورزی فعالیت می کردند اما در سال ۲۰۰۲ این آمار به ۱/۵ درصد کاهش پیدا کرد. طبق گزارش بی بی سی دامداری مدرن در بریتانیا در سال ۱۹۴۷ میلادی و پس از اینکه دولت برای کاهش وابستگی کشور به گوشت وارداتی، دامداران را تشویق به استفاده از فناوری مدرن کرد، آغاز شد. سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که افزایش تولید محصولات حیوانی به عنوان راهی برای تأمین امنیت غذایی در نظر گرفته شده است. در سال ۱۹۹۰ میلادی ۳۰٪ محصولات گوشتی جهان از طریق دامداری صنعتی تولید می شد؛ و در سال ۲۰۰۵ این آمار به ۴۰٪ محصولات گوشتی جهان رسید.
چاه دامداری، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان گشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۷ نفر (۶خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دامداری در دانشنامه آزاد پارسی

دامداری (ranching)
نوعی دامپروری تجاری. در آن، به فراوانی از اراضی وسیع برای چرای دام استفاده می کنند. چراگاه ها ممکن است بسیار وسیع باشند، به خصوص اگر خاک حاصل خیز نباشد. درگذشته، دام ها آزادانه در این اراضی می چریدند، اما امروزه هرچه بیشتر آن ها را محصور می کنند.

ارتباط محتوایی با دامداری

معنی کلمه دامداری به عربی

دامداری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Mohammadbagher Eslamy ١٩:٠٣ - ١٣٩٨/٠١/٢٩
Dairy farming and dairy farmer
Evidence:

Dairy farming has been part of agriculture for thousands of years. Today, modern dairy cows are bred specifically to produce large quantities of milk.
A dairy farmer is someone who owns or manages a farm where cows are raised for the production of milk and other dairy products.
|

amin ehtemam ٠٩:٠٧ - ١٣٩٨/٠٥/٢٩
herding and breeding of livestock
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نسترن > نسترن
سارا > آهی سرد
محدثه فرومدی > carthaginian
مهتاب > سه قلو
احمد آیتی > بهدشت
زهرا > avalanche
افشین > تالش
Sarina > Cause

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دامداری گوسفندی   • فروش دامداری   • دامداری گاو   • دامداری چیست   • تحقیق در مورد دامداری   • دامداری صنعتی   • دامداری سنتی   • دامداری صنعتی گوسفندی   • معنی دامداری   • مفهوم دامداری   • تعریف دامداری   • معرفی دامداری   • دامداری یعنی چی   • دامداری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دامداری
کلمه : دامداری
اشتباه تایپی : nhlnhvd
آوا : dAmdAri
نقش : اسم
عکس دامداری : در گوگل


آیا معنی دامداری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )