انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1034 100 1

دانشمند

/dAneSmand/

مترادف دانشمند: حبر، حبل، حکیم، خردمند، دانا، دانشور، عارف، عالم، علامه، فاضل، فرجاد، فرهیخته، فقیه، لبیب، متبحر، محقق، مطلع

متضاد دانشمند: ناپارسا

معنی دانشمند در لغت نامه دهخدا

دانشمند. [ ن ِ م َ ] (ص مرکب ) عالم. دانشی. صاحب دانش. (انجمن آرا). ساحر. کرسی. داناج. دنوج. شیخ. دانش پژوه. (لغت نامه ٔ اسدی ). بسیار دانا. حر. نحریر. (نصاب ). دانشور. دانشگر. دانشومند. فاضل. دانا. حامل علم : حملةالعلم فی الاسلام اکثرهم العجم ؛ بیشتر دانشمندان در اسلام ایرانیان بودند. (از تاریخ تمدن جرجی زیدان ج 3 ص 48) :
عام نادان پریشان روزگار
به ز دانشمند ناپرهیزگار.
سعدی.
در محافل دانشمندان نشستی زبان از سخن ببستی. (گلستان سعدی ).
دست بر دست میزند که دریغ
نشنیدم حدیث دانشمند.
سعدی.
نه محقق بود نه دانشمند
چارپائی بر او کتابی چند.
سعدی.
یاد دارم ز پیر دانشمند
تو هم از من بیاد دار این پند.
سعدی.
دگر ره عیب شیدایان نخواهم کرد و مسکینان
که دانشمند ازین صورت برآرد سر بشیدائی.
سعدی.
موبد؛ دانشمند مغان. حبر؛ دانشمند جهودان. (ترجمان القرآن جرجانی ). طرف من الارض ؛ دانشمندان جهان. (منتهی الارب ). قسیس ؛ دانشمند ترسایان. (ترجمان القرآن جرجانی ) (دهار) (منتهی الارب ). قسس ؛ دانشمندان. اُسقف ، سُقُف ، سُقف ؛ دانشمندان ترسایان. مراجیح ؛ حکیمان و دانشمندان. جَبَل ؛ مهتر قوم و دانشمند آنها. (منتهی الارب ). || فقیه. دانشومند: فقها؛ دانشمندان و دانایان بحلال و حرام : و قرار گرفت که عبدالجبار... را آنجا برسولی فرستاده آید با دانشمندی و خدمتگارانی که برسم است... و دانشمند ابوالحصن قطان از فحول شاگردان قاضی امام صاعد... نامزد شد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 383). و دمادم این ملطفه های منهیان ، رسول بدرگاه آمد از آن ترکمانان سلجوقی مردی پیری بخاری دانشمند و سخنگوی. (تاریخ بیهقی ص 498). رسول سلجوقیان را بلشکرگاه آوردند و منزل نیکو دادند، دانشمندی بود بخاری. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 513). دانشمند حسن برمکی را نامزد برسولی کرد. (تاریخ بیهقی ص 363). رسولی رسید از پسران علی تکین اوکا لقب نام وی موسی تکین و دانشمندی سمرقندی. (تاریخ بیهقی ص 504). دانشمند بوبکر مبشر دبیر را نامزد فرمودند بدین شغل. (تاریخ بیهقی ص 528). و تو مردی دانشمندی سفر ناکرده نباید که تا بلائی بینی با من سوی نشابور بازگرد. (تاریخ بیهقی ص 207). مسئله های خلافی رفت سخت مشکل و بوصادق در میان آمد و گوی از همگان بربود چنانکه اقرار دادند این پیران مقدم که چنو دانشمندان ندیده اند. (تاریخ بیهقی ص 206). امیر دانشمندی را برسولی آنجا فرستاد با دو مرد غوری از آن بوالحسن... تا ترجمانی کنند. (تاریخ بیهقی ). با طایفه ٔ دانشمندان در جامع دمشق بحثی همی کردم. (گلستان ).
مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس
توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند.
حافظ.

دانشمند. [ ن ِ م َ ] (اِخ ) از امرای دانشمندیه. حاکم توقات و قیساریه ونواحی آن بعهد ملکشاه سلجوقی. قیصر روم قصد متصرفات وی کرد اما داودبن سلیمان بن قتلمش بن اسرائیل سلجوقی بر حسب استمداد دانشمند بیاری وی شتافت و بر قیصر ظفر یافت. (حدود سال 480 هَ. ق.). (حبیب السیر چ کتابخانه ٔ خیام ج 2 ص 538) (تاریخ گزیده چ اروپا ص 481).

دانشمند. [ ن ِ م َ ] (اِخ ) نام مردی بعهد تیموریان. وی قاصد عمرشیخ فرزند امیرتیمور بوده است به نزد پدر وی برای اعلام آنکه عمرشیخ در کوهی در ولایت اندکان متحصن شده است بسبب حمله ٔ اروس خان وقمرالدین. (حبیب السیر چ کتابخانه ٔ خیام ج 3 ص 425).

دانشمند. [ ن ِ م َ ] (اِخ ) نام امیری در نواحی شام معاصر غازان خان. (تاریخ مبارک غازانی ص 121).

دانشمند. [ ن ِ م َ ] (اِخ ) ابوالحسن بن احمد ابیوردی. او راست : حاشیه ٔ بر شرح جلال دوانی بر تهذیب المنطق.

دانشمند. [ن ِ م َ ] (اِخ ) ده کوچکیست از بخش اترک شهرستان گنبدقابوس. واقع در 14هزارگزی جنوب داشلی برون ، کنار رود اترک و نزدیک مرز ایران و شوروی. دشت است و معتدل و دارای 50 سکنه ٔ ترکمن چادرنشین. آب آنجا از رودخانه ٔ اترک و محصول آن غلات و صیفی و پنبه و کنجد و لبنیات و شغل مردمش زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان قالیچه و گلیم بافی و تهیه نمد و راه آن مالروست و درفصل خشکی اتومبیل میتوان برد. زمستان سکنه آن باطراف قره ماخر میروند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

دانشمند. [ ن ِ م َ ] (اِخ ) عبدالباقی. ازشاعران ایران و از مردم تبریز است و در بغداد عمر میگذارد تا اینکه بسبب حسن خط و خوش نویسی ، خاصه در نسخ و ثلث ، از جانب شاه عباس کبیر باصفهان فراخوانده شدو کتیبه های جامع کبیر را بنوشت. این بیت از اوست :
بود کلام تو ثبتم بصفحه صفحه ٔ دل
بسینه ام دل صدپاره مصحف بغلی است.
(قاموس الاعلام ترکی ).

دانشمند. [ ن ِ م َ] (اِخ ) غازی احمدبن علی بن نصر از امیران ترکمان و مؤسس سلسله ٔ دانشمندیه است. وی مردی عالم و فاضل و مجاهد بوده است و بسبب جنگهائی که در 450 هَ. ق. درحدود آناطولی کرد از جانب خلیفه ٔ عباسی بحکومت نواحی مفتوحه منسوب گردید و سپس ملاطیه و سیواس را فتح کرد و شهر اخیر را مقر حکومت خود قرار داد، آنگاه دامنه ٔ فتوحات خود را به قسطمونیه بسط داد. وی در محاصره ٔ نیکسار شهید گردیده است. (از قاموس الاعلام ترکی ).

معنی دانشمند به فارسی

دانشمند
دانا، عالم، دارای علم ودانش، دانشومندودانشی
۱ - علم دانا فاضل . ۲ - فقیه : ( و لکن دانشمندان اندر شاخه های فقه روز از سپیده دمیدن دارند ) ( التفهیم . ۶۹ )
غازی احمد بن علی بن نصر از امیران ترکمان و موسس سلسله دانشمندیه
از ملازمان مسلمان چنگیزخان و پسرش اوگتای قا آن
نام یکی از ندیمان و ملازمان درگاه مسعود عزنوی

معنی دانشمند در فرهنگ معین

دانشمند
( ~. مَ) (ص مر.) = دانشومند: عالم ، دانا.

معنی دانشمند در فرهنگ فارسی عمید

دانشمند
۱. دارای علم ودانش در یک رشتۀ علمی، عالِم.
۲. [قدیمی] فقیه.

دانشمند در دانشنامه اسلامی

کتاب«دانشمند طوس»، مجموعه مقالاتی است که توسط محققان ایرانی و خارجی، به زبان های فارسی، فرانسوی، انگلیسی و روسی در موضوع بررسی آثار علمی و فلسفی خواجه نصیر، نوشته شده و اکثر آنها در گردهم آیی سه روزه(شانزدهم تا نوزدهم اسفند ماه 1375)، در محل کتاب خانه مرکزی دانشگاه تهران، خوانده شده است. این مقالات، به کوشش دکتر نصر الله پورجوادی و دکتر ژیوا وسل گردآوری گردیده است.
کتاب، مشتمل بر هفده مقاله تحقیقی به انضمام سه کتاب شناسی است.
نیمی از مقالات کتاب، به مباحث علمی، به خصوص نجوم و ریاضیات، اختصاص یافته و نیمی هم به مباحث فلسفی، منطقی و عرفانی. عنوان مقالات و مباحث کتاب، بدین قرار است: پیش گفتار، به قلم نصر الله پورجوادی؛ استاد بشر، به قلم حسین معصومی همدانی؛ عرفان خواجه نصیر در«اوصاف الاشراف»، به قلم نصر الله پورجوادی؛ ابداعات خواجه نصیر در زحافات عروضی، به قلم محمد فشارکی؛ کتاب شناسی خواجه نصیر الدین طوسی، به قلم سید ابراهیم اشک شیرین و حسن رحمانی؛ پیش گفتار فرانسوی؛ همه چیز را باچشم خدا دیدن(نگاه خواجه نصیر به تصوف)، به قلم ویلفرد مادلونگ؛ خواجه نصیر طوسی، اسماعیلیه و حکمت اشراق، به قلم هرمان لندولت؛ آرمان سیاسی و سیاست آرمانی از نظر خواجه نصیر، به قلم کریستیان ژامبه؛ نصیر الدین طوسی و اسماعیلیان در دوره الموت، به قلم فرهاد دفتری؛ نصیر الدین طوسی و گذشته ایران، به قلم اسد الله سورن ملکیان شیروانی؛ حالت کروی جفت طوسی، به قلم جورج صلیبا و ادوارد کندی؛ زوج طوسی در متون فارسی، به قلم جمیل رجب؛ گزارشی از برخی نسخ تحریرهای«متوسطات» خواجه نصیر در کتاب خانه های ایران، به قلم الهه خیراندیش؛ جواهرنامه نظامی(منبع فرضی تنسوخ نامه ایلخانی)، به قلم ژیوا وسل، ایرج افشار و پرویز محبی؛ نسخه های رساله طوسی در اسطرلاب و شروح آن در مؤسسه مطالعات شرقی سن پطرزبورگ، به قلم سرگی تورکن؛ نامه خواجه نصیر به ملک الناصر، به قلم سیما ساجد اورسینی؛ تمثال خواجه نصیر، به قلم فرانسیس ریشار؛ عناصر کتاب شناسی در باره نصیر الدین طوسی، به قلم الیزابت الکساندرین؛ کتاب شناسی طوسی به روسی، به قلم سرگی تورکین.

دانشمند در دانشنامه ویکی پدیا

دانشمند
دانِشمَند کسی است که در یکی از شاخه های دانش چیره دست است و از روش علمی برای انجام پژوهش بهره می برد. امروزه بیشتر منظور از دانشمند کسانی هستند که پایه های دانشگاهی و علمی را تا سطوح بسیار بالا طی کرده و پیشه خود را آموزاندن، ورزیدن و پژوهیدن دانش و مسائل علمی قرار داده اند.
John R. Gribbin (2004), Scientists: A History of Science Told Through the Lives of Its Greatest Inventors, 646 pp.
در کار دانشمندان می تواند میان تحصیل علمی و کار پژوهشی تفاوت قائل شد. امروزه پژوهش ها بیشتر به سفارش یک دولت، نهادهای علمی یا شرکت ها انجام می شوند.
پیشه ای جدا به عنوان پیشه دانشمند بودن، از سدهٔ ۱۹ میلادی به وجود آمد زیرا در این دوره فن و علم تأثیر زیادی بر یک دیگر گذاردند. شکل گیری حرفه دانشمندی از سال ۱۹۴۵ سرعت گرفت و عرصه آن گسترده تر شد.
دانشمند همه چیزدان یا همه فن حریف به دانشمندی گفته می شود که در همه یا اکثر علوم عصر خود دانا و صاحب نظر است. این لقب بیشتر به دانشمندان دوره های قدیم اطلاق می شود.
عکس دانشمند
دانشمند می تواند به هر یک از موارد زیر دلالت کند:
دانشمند، معنای اصلی واژه
دانشمند (ترانه کلدپلی)
دانشمند (گنبد کاووس)، روستایی از توابع بخش داشلی برون شهرستان گنبد کاووس
دانشمند (مجله)، مجله ای علمی در ایران
«دانشمند» (به انگلیسی: The Scientist) نام آهنگی از گروه کلدپلی در سبک آلترناتیو راک است. ترانه این آهنگ توسط همهٔ اعضای گروه نوشته شده و دومین آهنگ آلبوم فوران خون به مغز است.
مختصات: ۳۷°۳۰′۱۹″ شمالی ۵۴°۴۷′۰۴″ شرقی / ۳۷٫۵۰۵۲۸°شمالی ۵۴٫۷۸۴۴۴°شرقی / 37.50528; 54.78444
دانشمند، روستایی است از توابع بخش داشلی برون شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان اترک (گنبد کاووس) قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۲۳۰نفر (۴۶خانوار) بوده است.
دانشمند یک ماه نامه علمی-فنی و قدیمی ترین و با سابقه ترین مجله علمی به زبان فارسی است. نخستین شماره این ماهنامه علمی و فنی آبان ماه ۱۳۴۲ منتشر شد که بیش از ۵۶ سال است انتشار پیوسته هرماهه آن ادامه دارد. آخرین شماره این مجله در فروردین ماه سال ۱۳۹۸ انتشار یافت.
نخستین شماره دانشمند در تاریخ یکم آبان ماه سال ۱۳۴۲ و با شعار «سخنان نو از جهان تازه برای نسل جدید از دانش امروز و پژوهش فردا» منتشر گردید. صاحب امتیاز مجله، عفت عمیدی نوری و مدیران آن مصطفی الموتی و نصرالله شیفته بودند. دفتر نشریه نیز در خیابان فردوسی مقابل سفارت بریتانیا مستقر بود. شیفته سال های بعد عنوان مدیرمسئول و سردبیر نشریه را نیز بر عهده گرفت.
ماهنامه دانشمند در سال ۱۳۶۲ توسط بنیاد مستضعفان مصادره گردید. از سال ۶۳ نام بنیاد به عنوان صاحب امتیاز در نشریه قید شده است. در این دوران علی میرزایی تا تیر ۷۲؛ احمد فرمد تا اسفند ۷۵ و علیرضا کریمی تا سال ۸۶ مدیرمسئول و سردبیر این نشریه بوده اند. از این تاریخ به بعد یعقوب مشفق به عنوان مدیرمسئول و علی اکبر قزوینی به عنوان سردبیر دانشمند فعالیت داشته اند. از سال 72 تا 95 باوجود تغییراتی که در این مدت انجام شده مینو مهرعلی به عنوان مدیر تولید و ناصر شبستری به عنوان مدیراجرایی در این نشریه فعالیت میکردند. از سال 88 با تشکیل موسسه تحقیق و توسعه دانشمند امتیاز این نشریه به این موسسه واگذار شد. از ابتدای سال 94 این نشریه به مدیر مسئولی سیدحامد عسگری منشر شده که مدت کمتر از یکسال محمدجواد ترابی به عنوان سردبیر در این نشریه فعالیت کرد. هم اکنون سیدعلی ضیائی سردبیر این نشریه، علی رنجبران، دبیر تحریریه و آزاده ارشدی، دبیر اجرایی این ماهنامه هستند. دانشمند چندی است که وبگاه خود را نیز راه اندازی کرده است. دفتر کنونی نشریه در ساختمان بنیاد واقع است.
انتشار دانستنی های مفید علمی در قالب خبر، گزارش، گفتگو، مقالات، بخش های موضوعی، ویژه نامه ها و ... .
دانشمند دیوانه که همچنین مهندس دیوانه و پروفسور دیوانه هم گفته می شود یک دانشمند یا پروفسور است که با توجه به صفات غیرمعمول شخصیتی و افکار بسیار بلند پروازانه و آزمایش های تابوشکن یا گستاخانه اِصطلاحاً دیوانه (مترادف مجنون) است. دانشمندان دیوانه معمولاً اهداف و آرزوهایی همچون نجات دنیا، پیش برد عمیق علم و فناوری و حل مشکلات و مسائل سخت را دارند و در این راه تلاش زیادی می کنند. البته دانشمند دیوانه می تواند شرور یا دشمن رقبا، بی طرف یا خوب، روان پریش، اجتماع گریز و دست وپاچلفتی هم باشد.
اگوست پیکار
«دانشمند دیوانه» (انگلیسی: Mad Scientist (film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دانی مان و برایان کامینگز اشاره کرد.
دانشمند رایانه دانشمندیست که دانش علوم رایانه، مطالعه مبانی نظری اطلاعات و محاسبات و کاربردهایشان را کسب کرده است.
دانشمند محاسباتی
مهندس نرم افزار
فهرست دانشمندان رایانه
دانشمندان رایانه به طور معمول بر سمت نظری سیستم های رایانه ای کار می کنند تا سمت سخت افزاری که عموماً مهندسی کامپیوتر بر آن متمرکز می شود (گرچه با هم همپوشانی دارند). طراحی و توسعه الگوریتم ساختمان داده ها، مهندسی نرم افزار، نظریه اطلاعات، نظریه پایگاه داده، نظریه پیچیدگی محاسباتی، آنالیز عددی، نظریه زبان های برنامه نویسی، گرافیک رایانه، و بینایی رایانه ای از زمینه های کار آنان است.
دانشمند، قروجه شیله (به لاتین: Danişment) یک منطقهٔ مسکونی در ترکیه است که در استان بارتین واقع شده است. دانشمند ۱۲۹ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ترکیه
یک دانشمند محاسباتی شخصی است که در زمینهٔ علم محاسبه دارای مهارت می باشد. این فرد معمولاً یک دانشمند، مهندس یا یک فرد متخصص در زمینه ریاضیات می باشد که با استفاده از دانش رایانه ای در زمینه های فیزیک، شیمی یا مهندسی فعالیت می کند. علوم رایانه در علم اقتصاد، زیست شناسی و درمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
علوم رایانه
علم محاسبه
بیژن دانشمند (انگلیسی: Bijan Daneshmand؛ زادهٔ ۱۶ اوت ۱۹۵۸) یک هنرپیشه، تهیه کننده و کارگردان اهل ایران است.
۱۶ اوت ۱۹۵۸ ‏(۶۰ سال)
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به زنان بدون مردان، بیست انگشت اشاره کرد.
رشید دانشمند (زادهٔ ۱۲ خرداد ۱۳۶۳ در تهران) صدابردار اهل ایران است. او در سی و ششمین دورهٔ جشنواره فیلم فجر برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری برای فیلم تنگه ابوقریب شد.
آندرانیک (۱۳۹۶)
تنگه ابوغریب (۱۳۹۶)
بی حساب (۱۳۹۵)
همه چی عادیه (۱۳۹۵)
ویلایی ها (۱۳۹۵)
آخرین بار کی سحر را دیدی؟ (۱۳۹۴)
پل خواب (۱۳۹۴)
جاودانگی (۱۳۹۴)
وارونگی (۱۳۹۴)
محمد رسول الله (۱۳۹۳)
قاعده تصادف (۱۳۹۱)
غازی بن دانشمند (فارسی: دانشمند احمد غازی؛ ۱ ژانویهٔ ۱۱۰۰ – 1104)، مؤسس بیگ نشین های آناتولیایی دانشمندیان پس از پیشروی ترک ها در منطقه آناتولی پس از نبرد ملازگرد بود.
فرزاد دانشمند (۱۳۴۱ رشت-) نوازنده گیتار کلاسیک، نویسنده و مترجم کتابهای آموزشی گیتار، و عضو شورای کارشناسی خانه موسیقی است. او همچنین به آهنگ سازی موسیقی فیلم و تئاتر می پردازد.
زیران از سرزمین سبز،
توکا،
بی بی تاب (برنده جایزه اول آهنگسازی در جشنواره صدا و سیما)،
تئاتر عروسی خون،
رومئو و ژولیت،
پابلو نرودا،
وقت خواب ماهی ها (برنده دیپلم افتخار انجمن منتقدین تئاتربه عنوان بهترین آهنگ ساز، بعدها نیز تحقیقی به نام زمزمه های بی نام و نشان بر اساس آن نوشته شد و این تحقیق برنده دیپلم افتخار جشنواره سینمایی کیش به عنوان بهترین تحقیق شد.)
http://www.iranhmusic.com/article.aspx?id=481 http://www.daneshmandmusic.ir
فریدون دانشمند (زاده ۱۲ دی ۱۳۳۰ در سنندج) فیلم نامه نویس، نویسنده، نمایش نامه نویس ایرانی است. او تحصیلات خود را در رشته هنر در انستیتو هنر آموزش و پرورش ادامه داد و تحصیلات ناتمام را در رشته جامعه شناسی پشت سر گذاشت. دانشمند فعالیت خود را از طریق نمایشنامه نویسی آغاز نمود و علاوه بر فیلمنامه نویسی به عنوان دبیر به تدریس در آموزش و پرورش پرداخت.
دره هزار فانوس (۱۳۷۲)
بانی چاو (۱۳۷۴)
شهرآشوب (۱۳۸۴)
سرزمین خواب (۱۳۹۰)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دانشمند در دانشنامه آزاد پارسی

ماهنامۀ علمی، فنی، چاپ تهران. از آبان ۱۳۴۲، با صاحب امتیازی عفت عمیدی نوری شروع به انتشار کرد و تاکنون بی وقفه منتشر شده است. صاحب امتیاز آن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی است. آشنایی با دستاوردهای نوین علمی و فنی، گسترش دانسته ها در مورد علوم گوناگون و برانگیختن اشتیاق به فراگیری علم و انجام دادن فعالیت های علمی و فنی هدفی است که نشریه در تهیه و انتشار مطالب قصد دارد به آن دست یابد. دانشمند با این رویکرد منتشر می شود که هریک از مطالب آن، ضمن دارابودن مشخصه های نوشته ای دقیق و علمی، جذابیت های ژورنالیستی برای جلب مخاطب عام داشته باشد.

ارتباط محتوایی با دانشمند

دانشمند در جدول کلمات

دانشمند
عالم
دانشمند آمریکایی قرن بیستم
اپنهایمر
دانشمند اتمی معاصر آمریکایی
اتوهان
دانشمند انگلیسی که در سال 1947 کشف و تحقیقاتش درباره فیزیک اتومسفر بالا منجر به ربودن جایزه نوبل شد
ادوارد اپلتون
دانشمند ایرانی معاصر غزنویان
بیرونی
دانشمند بلژیکی خالق موریانه
موریس مترلینگ
دانشمند ژاپنی برنده جایزه نوبل شیمی در سال 2008
شیمومورا
دانشمند علم فقه
اصولی
دانشمند | جهان
عالم
فیلسوف و دانشمند بزرگ ایران در قرن سوم و چهارم هجری که بزرگترین موسیقیدان زمان خود بود
ظهیر فارابی

معنی دانشمند به انگلیسی

scholar (اسم)
عضو فرهنگستان ، محقق ، ادیب ، دانشمند ، خردمند ، دانشور ، پژوهشگر ، دانش پژوه ، اهل تتبع ، شاگرد ممتاز
oracle (اسم)
پیش گویی ، دانشمند ، وحی ، الهام الهی
litterateur (اسم)
ادیب ، دانشمند
erudite (اسم)
دانشمند ، فرجاد
scientist (اسم)
عالم ، دانشمند
savant (اسم)
دانشمند
pundit (اسم)
دانشمند
sapient (اسم)
عاقل ، دانشمند

معنی کلمه دانشمند به عربی

دانشمند
اوراکل , عالم , مطلع
استخبارات

دانشمند را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شیما دلفیه ١٠:٥٢ - ١٣٩٧/٠٥/١٧
مغ
|

Shayan ١٨:٤١ - ١٣٩٧/٠٩/١٨
خر خون
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نسترن > نسترن
سارا > آهی سرد
محدثه فرومدی > carthaginian
مهتاب > سه قلو
احمد آیتی > بهدشت
زهرا > avalanche
افشین > تالش
Sarina > Cause

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانشمند صوتی   • بیوگرافی دانشمند   • سایت دانشمند   • دانشمند مجله   • مهدی دانشمند   • دانشمند امام زمان   • معنی دانشمند   • مهدی دانشمند ویکی پدیا   • مفهوم دانشمند   • تعریف دانشمند   • معرفی دانشمند   • دانشمند چیست   • دانشمند یعنی چی   • دانشمند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دانشمند
کلمه : دانشمند
اشتباه تایپی : nhkalkn
آوا : dAneSmand
نقش : اسم
عکس دانشمند : در گوگل


آیا معنی دانشمند مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )