انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1077 100 1

دانشگاه تبریز

معنی دانشگاه تبریز به فارسی

دانشگاه تبریز
از طرف وزارت فرهنگ در سال ۱۳۲۶ ه. ش . در تبریز تاسیس گردید و شامل دانشکده ها و موسسات ذیل است :ادبیات دانشسرای عالی پزشکی و داروسازی کشاورزی فنی و آموزشگاه عالی پرستاری وابسته به دانشگاه. این دانشگاه اکنون آذر آبادگان نامیده می شود .

دانشگاه تبریز در دانشنامه ویکی پدیا

دانشگاه تبریز
مختصات: ۳۸°۰۳′۴۱٫۶۴″ شمالی ۴۶°۱۹′۴۲٫۶۴″ شرقی / ۳۸٫۰۶۱۵۶۶۷°شمالی ۴۶٫۳۲۸۵۱۱۱°شرقی / 38.0615667; 46.3285111
دانش آموختگان سرشناس دانشگاه تبریز
دانشگاه تبریز (پیشتر: دانشگاه آذرآبادگان) یکی از دانشگاه های دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد که در شهر تبریز واقع است. این دانشگاه شامل ۲۲ دانشکده است و در کل دارای ۲۹ قطب علمی و مجتمع آموزشی است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ در زمان حکومت خودمختار فرقه دموکرات آذربایجان به عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران پس از دانشگاه تهران، بنیان گذاشته شد. دانشگاه تبریز بزرگ ترین مرکز علمی در شمال غرب ایران می باشد.
نخستین ایدهٔ تأسیس دانشگاه در شهر تبریز یک سال پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم، در زمان حکومت خودمختار آذربایجان در سال ۱۳۲۵ مطرح شد. مکان اولیه دانشگاه آذربایجان، در محل دانشسرای پسران در میدان دانشسرا بوده و ریاست آن را دکتر نصرت الله جهانشاهلو افشار کرسفی بر عهده داشت. در نخستین سال گشایش، تعداد ۱۷۹ دانشجو در رشته های طب، فلاحت، پداگوژی، فلسفه و ادبیات به تحصیل مشغول شدند. برای تأسیس این مؤسسه، در تاریخ خردادماه ۱۳۲۵ در مدخل شرقی آن زمان تبریز، ساختمان دانشسرا تبدیل به دانشگاهی به نام «آذربایجان اونیورسیته سی» (دانشگاه آذربایجان) شد. پس از بازپس گیری آذربایجان به دست ارتش ایران و سرنگونی دولت خودمختار آذربایجان مؤسسهٔ تازه تأسیس دانشگاه آذربایجان منحل شد. در دی ماه همان سال از سوی دانشگاه تهران دو تن از استادان به نام های «مصطفی حبیبی» و «خان بابا بیانی» مأموریت یافتند تا جهت راه اندازی واقعی دانشگاه در تبریز اقدام نمایند. این دانشگاه با پذیرش ۱۶۰ دانشجو در دو دانشکدهٔ پزشکی و ادبیات، تحت ریاست دکتر بیانی، در ۲۲ آبان ۱۳۲۶ به طور رسمی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. مراسم گشایش دانشگاه که به عنوان یک واقعهٔ منحصربه فرد و بزرگ در تاریخ معاصر تبریز قلمداد می شود، به طور زنده از رادیوی محلی پخش شد. با گذشت زمان دانشکده ها، آزمایشگاه ها، کارگاه ها و آموزشکده های آن به تدریج تأسیس شدند. پس از انقلاب این دانشگاه به دو قسمت «دانشگاه تبریز» و «دانشگاه علوم پزشکی تبریز» تقسیم گردید.
در سال ۱۳۴۶، دانشگاه تبریز که بعدها «دانشگاه آذرآبادگان» نامیده شد، در مکان کنونی بنا گردید. پیش از آن، زمین فعلی دانشگاه، باغ بزرگی متعلق به دکتر موسوی و دکتر علم الهدی بود. ملک هر کدام از این مالکان، با دیوار کوتاهی در وسط از همدیگر تفکیک می شد. در ضلع شمالی این دو قطعه باغ، قهوه خانه ای سنتی در کنار چشمه زبیده خاتون به نام «قهوه خانه چمن گلی» واقع شده بود. بعد از این باغ ها، باغ پیکریه و در طرف شمال جاده هم باغ حاج محمدعلی حیدرزاده قرار داشت. در باغ پیکریه، امروز در بلوار ۲۹ بهمن، توت باغی و بیمارستان ۲۹ بهمن ساخته شده بود و در محل ادارهٔ آبیاری امروزی و سازمان صدا و سیما نیز مصلای شهر واقع بود در مواقع خشکسالی در آنجا نماز استسقا برای طلب باران ادا می شد.
عکس دانشگاه تبریز
مختصات: ۳۸°۰۳′۵۴″شمالی ۴۶°۱۹′۴۴″شرقی / ۳۸٫۰۶۴۹۸۲°شمالی ۴۶٫۳۲۹۰۱۳°شرقی / 38.064982; 46.329013
مترو
متروی تبریز
ایستگاه متروی دانشگاه تبریز یکی از ایستگاه های متروی تبریز است که در میدان دانشگاه در بلوار ۲۹ بهمن تبریز واقع شده است. این ایستگاه، ایستگاه شمارهٔ ۷ خط یک است. این ایستگاه در ۲۲ شهریور ۱۳۹۶، مورد بهره برداری قرار گرفت.
بلوار ۲۹ بهمن
ایستگاه متروی دانشگاه تبریز در میدان دانشگاه و در خط یک متروی تبریز قرار گرفته و از نوع عمیق است. مساحت کل ایستگاه ۸۳۱۹ متر مربع و دارای ۲ طبقه و ۲ ورودی است.
دانشکدهٔ ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز، یکی از دانشکده های زیرمجموعهٔ این دانشگاه است. این دانشکده در اسفند ۱۳۶۷ خورشیدی، پس از تفکیک دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی به دو دانشکدهٔ مستقل علوم انسانی و اجتماعی و ادبیات فارسی و زبان های خارجی تأسیس شد. اکنون دانشکده ادبیات فارسی و زبانهای خارجی با پنج گروه آموزشی به فعالیتهای آموزشی خود ادامه می دهد.
گروه زبان و ادبیات انگلیسی
گروه زبان و ادبیات فارسی
گروه زبان و ادبیات فرانسه
گروه فرهنگ و زبان های باستانی
گروه فلسفه
گروه زبان و ادبیات ترکی آذری
شمار دانشجویان این دانشکده در سال تحصیلی ۸۹–۹۰ ۸۹۵ نفر و شمار اعضای هیئت علمی آن ۴۷ نفر است. دانشکدهٔ ادبیات فارسی و زبان های خارجی صاحب دو آزمایشگاه زبان انگلیسی و زبان فرانسه است. همچنین ۳ نشریه به نام های «پژوهش زبان های خارجی»، «پژوهش های فلسفی» و «زبان و ادب فارسی» در این دانشکده منتشر می شوند.
دانشکده ادبیات فارسی و زبانهای خارجی همزمان با تأسیس دانشگاه تبریز و به عنوان نخستین دانشکده این دانشگاه در سال تحصیلی ۲۷–۱۳۲۶ با عنوان «دانشکده ادبیات و علوم انسانی» تأسیس شد. این دانشکده ابتدا فعالت آموزشی خود را در دو رشته تحصیلی «زبان و ادبیات فارسی» و «تاریخ و جغرافیا» با جذب ۸۴ دانشجو آغاز کرد. دانشکده ادبیات و علوم انسانی در اسفند ماه سال ۱۳۶۷ به دو دانشکده «ادبیات فارسی و زبانهای خارجی» و «علوم انسانی و اجتماعی» تفکیک شد. گفتنی است این دانشکده از سال ۱۳۴۷ در دورهٔ کارشناسی ارشد و از سال ۱۳۵۴ در دورهٔ دکتری به پذیرش دانشجو اقدام می کند.
کتابخانهٔ دانشکدهٔ ادبیات فارسی و زبان های خارجی که به نام استاد سید حسن قاضی طباطبایی موسوم است، در سال ۱۳۲۶ خورشیدی ایجاد شده است. شمار کتاب های موجود در این کتابخانه ۳۷٬۸۸۰ جلد است که از این میان ۱۳٬۱۱۳ جلد آن لاتین (فرانسه و انگلیسی) و ۲۴٬۷۶۷ جلد دیگر هم فارسی و عربی هستند. کتابخانهٔ دانشکدهٔ ادبیات فارسی و زبان های خارجی همچنین صاحب ۶۹۳ عنوان مجله می باشد که از این تعداد ۳۶۰ عنوان آن فارسی و ۳۳۳ عنوان دیگر لاتین هستند.
دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ خورشیدی تأسیس شده است. این دانشکده در ابتدای تأسیس از دو رشتهٔ تحصیلی «تاریخ و جغرافیا» و «زبان و ادبیات فارسی» تشکیل شده بود که به مرور زمان بر شمار رشته های تحصیلی آن افزوده شد. پیش از سال ۱۳۴۶ خورشیدی، مدت زمان تخصیل در دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی سه سال بود که پس از این سال به چهارسال افزایش پیدا کرد. مقطع کارشناسی ارشد رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۴۷ خورشیدی و مقطع دکترای این رشته نیز در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در این دانشکده ایجاد و راه اندازی شدند. در سال ۱۳۶۷ خورشیدی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز به دو دانشکدهٔ مستقل علوم انسانی و اجتماعی و ادبیات فارسی و زبان های خارجی تفکیک شد.
دانشکدهٔ اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دانشگاه تبریز در سال ۱۳۹۰ تأسیس و در سه گروه آموزشی اقتصاد، مدیریت و مدیریت جهانگردی فعالیت کرده و دارای ۲۰ نفر عضو هیئت علمی می باشد. گروه اقتصاد این دانشکده از سال ۱۳۶۹ اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نموده و با تلاش مسئولین، در حال حاضر در تمام مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا دکتری تخصصی مشغول تربیت دانشجو می باشد. گروه مدیریت این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های مدیریت بازرگانی و MBA مشغول فعالیت می باشد. گروه مدیریت جهانگردی نیز در مقطع کارشناسی اقدام به تربیت دانشجو می کند.
اقتصاد
مدیریت
دانشکدهٔ الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز در سال ۱۳۸۹ خورشیدی با ایجاد گروه های «فقه و حقوق اسلامی»، «فلسفه و کلام اسلامی» و «معارف اسلامی» تأسیس شده است. شمار کارمندان این دانشکده ۶ نفر و شمار اعضای هیئت علمی آن نیز ۱۲ نفر است. ریاست دانشکدهٔ الهیات و علوم اسلامی برعهدهٔ «ناصر فکوهی» بوده و «محمدرضا مهدوی» معاون آموزشی این دانشکده است.
فقه و حقوق اسلامی.
فلسفه و کلام اسلامی.
معارف اسلامی.
دانشکدهٔ الهیات و علوم اسلامی در سال ۱۳۸۸ خورشیدی و با همکاری دانشکده های ادبیات فارسی و زبان های خارجی و علوم انسانی و اجتماعی فعالیت های اولیهٔ خود را آغاز کرده و برای جذب اعضای هیئت علمی اقدام نمود. این دانشکده در ابتدا تعداد ۳۰ نفر دانشجو را در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش کرد. نخستین فارغ التحصیل این دانشکده در سال ۱۳۹۰ خورشیدی و در گروه فلسفه و کلام اسلامی بوده است.
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز در سال ۱۳۵۲ خورشیدی به منظور تشکیل گروه آموزشی، جذب و آموزش دانشجوی رشته تربیت بدنی اقدامات اولیه خود را آغاز کرد. در این سال ها سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل زیرساخت های ورزشی دانشگاه و دانشجویان تربیت بدنی و علوم ورزشی اقداماتی را انجام داد که از جمله این اقدامات تأسیس استادیوم ورزشی دانشگاه تبریز و تجهیزات اولیه آن بود. پس از انقلاب اسلامی جهت تکمیل تجهیزات ورزشی دانشگاه (استادیوم و ژیمنازیوم) سازمان برنامه و بودجه تنها شرط اتمام این پروژهٔ نیمه تمام را منوط بر تربیت دانشجویان تربیت بدنی اعلام نمود و در سال ۱۳۶۴ رسماً درخواست خود را جهت تشکیل گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی به وزارت متبوع وقت ارسال نمود. با این حال، گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی پس از گذشت چندی در سال ۱۳۶۶ توانست برای اولین بار با کسب مجوز پذیرش دانشجو از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فعالیت رسمی و آموزشی-تخصصی خود را جهت تربیت نیروی متخصص آغاز نماید و از مهر ۱۳۶۷ با همت اساتید بزرگواری مانند دکتر اصغر کوشافر، دکتر غلامرضا جلیلیان، دکتر جواد شهلایی و برخی از همکاران (جمعاً ۵ نفر) زمینه تربیت نیروهای متخصص ورزشی در مقطع کارشناسی را فراهم آورد. در حال حاضر در دانشکده تربیت بدنی حدود ۴۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۱۴۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۶ نفر در مقطع دکتری در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند؛ و ۱۲ عضو هیئت علمی (۵ نفر با درجه دانشیاری، ۵ نفر بادرجه استادیاری، ۲ نفر مربی) به صورت تمام وقت در دانشکده فعال هستند. همچنین دانشکده تربیت بدنی دارای ۵ بورسیه تحصیلی در ۳ گروه مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی و رفتار حرکتی می باشد.
فیزیولوژی ورزشی
رفتار حرکتی
مدیریت ورزشی
دانشکدهٔ جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تبریز در آذر ماه ۱۳۹۱ با سه گروه آموزشی ژئومورفولوژی، آب و هواشناسی و جغرافیا و برنامه ریزی شهری تأسیس گردید. با عنایت به اینکه نام جغرافیا به تنهایی رسالت این رشته را نشان نمی داد در بهمن ماه ۱۳۹۲ هیئت رئیسه دانشگاه با تغییر نام دانشکده به جغرافیا و برنامه ریزی موافقت نمود.
ژئومورفولوژی
آب و هواشناسی
برنامه ریزی شهری
برنامه ریزی روستایی
GIS و سنجش از دور
گروه پژوهشی جغرافیا
دانشکدهٔ ریاضی یکی از دانشکده های دانشگاه تبریز است. این دانشکده دارای چهار گروه آمار، کاربردی، علوم کامپیوتر و محض است.
اولین دوره از دانشجویان کارشناسی ریاضی کاربردی در سال ۱۳۷۵ پذیرش شدند. از آن سال به بعد به طور منظم سالانه حدوداً ۴۵ نفردانشجو پذیرش شدند.
دوره کارشناسی ارشد ریاضی کاربردی با گرایش آنالیز عددی در سال ۱۳۷۱ با پذیرش چهار نفر فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر سالانه با پذیرش ۱۴ الی ۱۸ نفر دانشجوی کارشناسی ارشد در دو گرایش آنالیز عددی و معادلات دیفرانسیل فعالیت خود را ادامه می دهد.
اولین دوره از دانشجویان دوره دکتری ریاضی کاربردی در سال ۱۳۷۹ به تعداد پنج نفر با راهنمایی آقایان دکتر محمد یعقوب رحیمی اردبیلی، دکتر میر کمال میر نیا و دکتر علی اصغر جدیری وارد دانشگاه تبریز شدند. از این سال به بعد، سالانه حدود ۴ دانشجو در مقطع دکتری در گرایش های مختلف پذیرش می شوند.
گروه آمار و کامپیوتر در سال ۱۳۵۷ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۷ این گروه به دوگروه آمار و گروه کامپیوتر تفکیک شد. در سال ۱۳۷۷ اولین گروه از دانشجویان کارشناسی آمار وارد دانشکده شدند و اولین گروه دانشجویان کارشناسی ارشد در گرایش آمار ریاضی در مهر ماه سال ۱۳۸۶ وارد دانشکده شدند.
در سال ۱۳۷۵ دانشکده علوم دانشگاه تبریز به چهار دانشکده شیمی، فیزیک، علوم طبیعی و علوم ریاضی تقسیم شد. در این سال به طور همزمان دانشکده ریاضی به چهار گروه آموزشی تحت عناوین گروه ریاضی محض، گروه ریاضی کاربردی، گروه آمار و گروه کامپیوتر منشعب گردید. گروه ریاضی کاربردی با مدیریت آقای دکتر محمد یعقوب رحیمی اردبیلی و اعضای هیئت علمی آقایان دکتر میر کمال میر نیا، دکتر محمد یعقوب رحیمی، دکتر علی اصغر جدیری اکبر فام، آقای عیسی اقدسی وآقای خلخالی فعالیت اختصاصی خود را آغاز نمود.
در حال حاضر گروه ریاضی کاربردی با نه نفر اعضای هیئت علمی (یک نفر استاد- دو نفر دانشیار – شش نفراستایار) فعالیت علمی و پژوهشی خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه می دهد.
آزمایشگاه پلیمر
آزمایشگاه نفت و گاز
دانشکده شیمی دانشگاه تبریز، یکی از ۲۲ دانشکده این دانشگاه است که در سال ۱۳۶۹ تأسیس شده است. این دانشکده یکی از برجسته ترین دانشکده های دانشگاه تبریز است
برخی از مقاله های استادان این دانشکده در سال ۲۰۰۷ به عنوان «مقاله های برتر» در مجلات "ISI" ذکر شد. معرفی یکی از استادان این دانشکده به عنوان یکی از پژوهشگران برتر دنیا به انتخاب پایگاه استنادی علوم (scopus) و انتخاب یکی از استادان این دانشکده به عنوان استاد نمونه کشوری در ایران از دیگر دستاوردهای علمی این دانشکده است. در حال حاضر ۵۱۸ نفر دانشجوی کارشناسی، ۱۰۷ نفر کارشناسی ارشد و ۴۲ نفر دانشجوی دکترا در این دانشکده مشغول به تحصیل می باشند و سالانه تقریباً ۱۳۰ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی و ۵۶ نفر دانشجو در مقطع ارشد و دکتری وارد این دانشکده می شوند.
رشته تحصیلی شیمی از سال ۱۳۴۲ تأسیس شد و فعالیت آموزشی خود را در دانشکده علوم و تا سال ۱۳۶۹ به صورت گروه شیمی ادامه داد. تا اینکه در سال تحصیلی ۱۳۷۰ دانشکده شیمی از دانشکده علوم جدا شد و در ساختمان نو تأسیس خود مستقر گردید. دانشکده شیمی در پی فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود در فواصل سال های ۱۳۶۹ الی ۱۳۷۹، در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از سه قطب علمی شیمی کشور با نام “ قطب علمی مواد جدید و شیمی پاک“ شناخته شد. تعداد اعضای هیئت علمی در حال حاضر ۳۳ نفر می باشد ک هاز این تعداد، ۱۰ نفر با درجه استادی، ۷ نفر با درجه دانشیاری، ۱۴ نفر با درجه استادیاری و ۲ نفر با درجه مربی مشغول به کار هستند.
با تفکیک دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز به سه دانشکده؛ علوم اقتصادی، علوم محیطی و معماری و حقوق و علوم اجتماعی به شکل مستقل کار خود را آغاز کرده است. خود دانشکده علوم انسانی و اجتماعی در سال ١٣٦٧ از دانشکده ادبیات و علوم انسانی (که از سال ٧-١٣٢٦ فعالیت خود را با ٨٤ دانشجو آغاز کرده بود) تفکیک و از تاریخ ١/١٢/١٣٦٧ فعالیت های آموزشی خود را به شکل رسمی آغاز نموده است. دانشکده حقوق و علوم اجتماعی از ابتدای سال ١٣٩٢ دارای چهار گروه آموزشی شامل: علوم اجتماعی، حقوق قضایی، تاریخ و علوم سیاسی است. همچنین موسسه تحقیقات اجتماعی نیز که از سال ١٣٤٤ فعالیت های خود را آغاز کرده است در حال حاضر زیرمجموعه دانشکده حقوق و علوم اجتماعی قرار دارد. اطلاعات تکمیلی در مورد این موسسه و مجموعه فعالیت های آن از طریق صفحه اختصاصی آن موسسه از طریق صفحه اصلی وب سایت دانشگاه تبریز قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که موسسه تاریخ و فرهنگ ایران هم، به عنوان دومین موسسه تحقیقاتی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی، که تا خرداد ماه سال ١٣٩٣ زیرمجموعه دانشکده حقوق و علوم اجتماعی محسوب می شد، بنابر مصوبه مورخ ٢٠/٣/١٣٩٣ هیئت امنای دانشگاه، تحت همان عنوان قبلی از چارت سازمانی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی خارج و به عنوان موسسه تحقیقاتی مستقلی از تاریخ یاد شده مستقیما زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه اداره می شود. اطلاعات تکمیلی در مورد این موسسه از طریق صفحه اختصاصی موسسه از طریق صفحه اصلی وب سایت دانشگاه تبریز قابل دسترسی است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دانشگاه تبریز در دانشنامه آزاد پارسی

این دانشگاه، در ۱۳۲۶ش، با نام «آذربایجان یونیورسیتی» تأسیس و، پس از چندی، به سبب تحولات سیاسی منطقه، عملاً فعالیت آن متوقف شد. مدتی بعد، با تلاش شخصیت های مختلف، دانشکده های ادبیات و پزشکی کار آموزش را شروع کردند. تا ۱۳۲۸، ساختمان های دانشگاه، به صورت پراکنده، در سطح شهر فعالیت می کردند. در این سال، کلنگ دانشگاه در زمینی به مساحت ۲۴۷ هزار متر مربع به زمین زده شد و پانزده سال بعد، دانشکده های پزشکی و کشاورزی و سایر دانشکده ها به این محل نقل مکان کردند. با گذشت زمان، دانشکده ها، آزمایشگاه ها، کارگاه ها و آموزشکده های دیگری نیز تأسیس شد. دانشکدۀ ادبیات این دانشگاه، که قدیمی ترین دانشکدۀ آن محسوب می شود، از دو آزمایشگاه زبان انگلیسی و زبان فرانسه برخوردار است و در کتابخانۀ آن، مجموعاً ۵۱هزار جلد کتاب فارسی و لاتین وجود دارد. دانشکدۀ ریاضی این دانشگاه نیز از ۱۳۳۰ دانشجو پذیرفت؛ ولی به علت نداشتن استاد و امکانات لازم، تا مدت ها وابسته به دانشسرای عالی تهران باقی ماند. این دانشکده، در حال حاضر، با چهار گروه آموزشی به فعالیت مشغول است. دانشکدۀ کشاورزی دانشگاه تبریز، پس از دانشکدۀ کشاورزی دانشگاه تهران، دومین مرکز آموزش عالی در این زمینه محسوب می شود و در ۱۳۳۴ تأسیس یافته است. دانشکدۀ شیمی این دانشگاه نیز، در ۱۳۷۹، به عنوان یکی از سه قطب علمی شیمی در کشور شناخته شد که با عنوان «قطب علمی مواد جدید و شیمی پاک» فعالیت می کند. از دیگر دانشکده های موجود در این دانشگاه، می توان از دانشکده های مهندسی عمران، برق و رایانه، مکانیک و دانشکده های فیزیک، علوم تربیتی و روان شناسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی نام برد. در این دانشگاه، حدود ۲۰۰ آزمایشگاه عمومی و تخصصی وجود دارد که برخی در خاورمیانه منحصر به فرد به شمار می آیند. علاوه بر این، حوزۀ تاریخ و فرهنگ، حوزۀ جانورشناسی، حوزۀ زمین شناسی، مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای و مراکز و مؤسسات تحقیقاتی و پژوهشی بزرگی در آن مشغول فعالیت اند. دکتر محسن هشترودی از رؤسای فعال این دانشگاه به شمار می آمد.

دانشگاه تبریز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانشگاه تبریز سما   • سیستم سماد دانشگاه تبریز   • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز   • دانشگاه تبریز دانشآموختگان برجسته   • دانشگاه تبریز سماد   • دانشگاه شهید مدنی تبریز   • دانشگاه سهند تبریز   • لیست رشته های موجود در دانشگاه سراسری تبریز   • معنی دانشگاه تبریز   • مفهوم دانشگاه تبریز   • تعریف دانشگاه تبریز   • معرفی دانشگاه تبریز   • دانشگاه تبریز چیست   • دانشگاه تبریز یعنی چی   • دانشگاه تبریز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دانشگاه تبریز
کلمه : دانشگاه تبریز
اشتباه تایپی : nhka'hi jfvdc
عکس دانشگاه تبریز : در گوگل


آیا معنی دانشگاه تبریز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )