برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1324 100 1

دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه مذاهب اسلامی در دانشنامه اسلامی

دانشگاه مذاهب اسلامی
این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
از آنجایی که مذاهب اسلامی جلوه ای از معرفت اجتهادی دین اسلام، بر پایه ی اصول و ضوابط مستند به قرآن و سنت هستند، حضرت امام خمینی رهبر کبیر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران رضوان الله تعالی علیه و همچنین مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته و دیگر مقامات کشور همواره بر تأسیس نهادی که بر اساس وحدت امت اسلامی، اخوت و اعتلای مسلمین، رشد و نمو علمی ـ فرهنگی، تکامل اخلاقی و فکری و تعاون و تعاضد علمی میان مسلمانان باشد، تأکید داشتند.
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز با همین انگیزه ی مقدس از سوی مقام معظم رهبری به وجود آمده است و هماهنگی و نزدیکی علمی و فقهی و گسترش و رشد اجتهاد در سطح مذاهب اسلامی را سرلوحه ی اهداف عالی خود قرار داده و در خط مشی خود بر آن تصریح و تأکید کرده است. از این رو، پس از تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معظم له (حضرت آیت الله خامنه ای) رهنمود تأسیس «دانشگاه مذاهب اسلامی» را زیر نظر مجمع ارائه فرمودند که اساسنامه ی آن تدوین و در سال ۱۳۷۱ مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.
ابتدا نام این نهاد انقلابی «مجتمع عالی علوم و معارف اسلامی» بوده است که با نظر و مساعدت جناب آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت به دانشگاه مذاهب اسلامی تغییر نام داد.
دانشگاه مذاهب اسلامی برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ به جذب دانشجو پرداخت و در ابتدا با رشته های فقه و مذاهب اسلامی: مالکی، حنبلی، زیدی، حنفی و امامی شروع به فعالیت کرد.
سال ۱۳۷۶ را می توان نقطه ی عطف این نهاد انقلابی دانست که با گسترش زمینه ی فعالیت این نهاد دانشکده های زیر به وجود آمد:
دانشجویان این دانشگاه ۱۳۵ واحد درسی را در سه مرحله ی عمومی، مشترک و تخصصی می گذرانند. این مؤسسه تا سال ۱۳۸۴ در مقطع کارشناسی جذب دانشجو می نمود، ولی در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار به جذب دانشجو در سطح کارشناسی ارشد در سه رشته ی:
هدف از تأسیس این دانشگاه بر اساس اساسنامه به قرار ذیل است:

دانشگاه مذاهب اسلامی در دانشنامه ویکی پدیا

دانشگاه مذاهب اسلامی
دانشگاه مذاهب اسلامی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است و با هدف آموزش تمامی مذاهب فقهی اسلامی تأسیس شده است. اساس نامهٔ این دانشگاه در سال ۱۳۷۱ مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.
تألیف و تقریب بیشتر بین پیروان مذاهب اسلامی و غنی تر ساختن بررسیهای اسلامی.
فعالیت در زمینهٔ پرورش علما و پژوهشگران ورزیده در علوم و معارف اسلامی از قبیل فقه تطبیقی، تفسیر، حدیث، کلام، عقاید، عرفان و فلسفه، تاریخ اسلام و ادیان و مذاهب.
فعالیت در زمینهٔ تربیت متخصصان دینی برای داخل و خارج از ایران در مذاهب اسلامی.
فعالیت در زمینهٔ تربیت دبیر و مدرس معارف اسلامی و قضات شایسته (جهت محاکم حقوقی و مدنی خاص پیروان مذاهب.
پرورش کارشناسان مطلع به امور تبلیغی و فرهنگی داخل و خارج ایران.
ساختمان مرکزی دانشگاه و واحد خواهران آن در تهران است و شعبه هایی در زاهدان، سنندج و بندرعباس نیز دارد. ریاست این دانشگاه هم اکنون با محمد حسین مختاری است. از اساتید این دانشگاه می توان به: شهید سید محمد شیخ الاسلام در فقه شافعی و شهید محمدباقر حکیم اشاره نمود.
هیئت امنای دانشگاه عبارتاند از:
دوره کارشناسی:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دانشگاه مذاهب اسلامی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دانشگاه مذاهب اسلامی   • مفهوم دانشگاه مذاهب اسلامی   • تعریف دانشگاه مذاهب اسلامی   • معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی   • دانشگاه مذاهب اسلامی چیست   • دانشگاه مذاهب اسلامی یعنی چی   • دانشگاه مذاهب اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دانشگاه مذاهب اسلامی
کلمه : دانشگاه مذاهب اسلامی
اشتباه تایپی : nhka'hi lbhif hsghld
عکس دانشگاه مذاهب اسلامی : در گوگل

آیا معنی دانشگاه مذاهب اسلامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )