انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1084 100 1

دبیرستان

/dabirestAn/

مترادف دبیرستان: آموزشگاه، دبستان، کالج، مدرسه، مدرسه متوسطه، مکتب

معنی دبیرستان در لغت نامه دهخدا

دبیرستان. [ دَ رَ / رِ ] (اِ مرکب ) مکتب. (زمخشری ) (دهار) (مهذب الاسماء) (منتهی الارب ). مکتب خانه. مدرسه. دبستان. (جهانگیری ). کتاب. (مهذب الاسماء).دبستان است که مکتب خانه باشد. (برهان ). مکتب خانه باشد و آن را دبستان نیز گویند. (جهانگیری ). محل تعلیم. (فرهنگ فارسی معین ). جای آموختن دبیری. مطلق مکتب : این پنج مهتر بدان خانه خطبه کردند و آن نامه که سلیمان نوشت بهر شهری آن نیز فصیح است... محمدبن جریر گوید که از فصیحی این نامه کودکان در دبیرستانها از بر کردند. (ترجمه ٔ طبری بلعمی ). و من [خواجه عبدالغفار]سخت بزرگ بودم و به دبیرستان قرآن خواندن رفتمی. (تاریخ بیهقی چ فیاض ص 113). چون از دبیرستان برخاستیم و مدتی برآمد در سنه ٔ 406 هَ. ق. ما را [امیرمسعود را] ولیعهد خویش کرد [امیر محمود]. (تاریخ بیهقی ).
مردمان چون کودکان بیهشند
وین دبیرستان علم است از حساب.
ناصرخسرو.
شغل کودک در دبیرستانش نیست
جز که خواندن یا سؤال و یا جواب.
ناصرخسرو.
حجتی بپذیر برهانی ز من زیرا که نیست
آن دبیرستان کلی را جز این جزوی گدا.
ناصرخسرو.
کتاب عین مسلم تراست از همه قوم
همه صفات نبشتند در دبیرستان.
امیر معزی.
عقل را خواهی که ناگه در عقیلت نفکند
گوش گیرش در دبیرستان الرحمان درآر.
سنائی.
و من آن یاد دارم و در عهد کودکی در دبیرستان معلم بودم به نیشابور. (تاریخ بیهق ).
ابجد نعت تو حاصل زان دبیرستان شود
کاوستادش علم الانسان مالم یعلم است.
انوری.
دبیرستان کنم در هیکل روم
کنم آیین مطران را مطرا.
خاقانی.
در دبیرستان خرسندی نوآموزی هنوز
کودکی کن دم مزن چون مهرداری بر زبان.
خاقانی.
ساقی برخ ریحان جان خطش دبیرستان جان
در ملک لب سلطان جان وز مشک طغرا داشته.
خاقانی.
از دبیرستان هندو آمده معنیش گیر
اخوت کفرند یکسر دور ز اخوان الصفا.
خاقانی.
نقلست که چون مادرش بدبیرستان فرستادچون بسوره ٔ لقمان رسید و بان آیت رسید... که. (تذکرة اولالیاء عطار). نقلست که شقیق در سمرقند مجلس می گفت روی بقوم کرد و گفت ای قوم اگر مرده اید به گورستان و اگر کودکید بدبیرستان واگر دیوانه اید بتیمارستان و اگر کافرید کافرستان و اگر بنده اید داد مسلمانی ازخود بستانید ای مخلوق پرستان. (تذکرة الاولیاء عطار).شافعی شش ساله بود که بدبیرستان می رفت و مادرش زاهده بود از بنی هاشم و مردم امانت بدو سپردندی. (تذکرة الاولیاء). روزی شبلی در مسجدی شد تا دو رکعت نماز بگذارد و زمانی برآساید. در مسجد کودکان دبیرستان بودند. (قابوسنامه ). || در تقسیمات آموزشی کشور مدرسه ای که دانش آموزان پس از گذراندن دوره ٔ تحصیلات شش ساله ٔ ابتدایی (دبستان ) آنجا دانش اندوزند. دوره ٔ متوسطه. محل تحصیل پس از فراغت از تحصیلات دبستانی (ابتدایی ) و پیش از آغاز تحصیلات دانشگاهی (عالی ). مدرسه ٔ متوسطه. || دفترخانه. (برهان ). جای نویسندگان. دیوان. (آنندراج ).

معنی دبیرستان به فارسی

دبیرستان
بعدازدوره دبستان وراهنمایی به تحصیل می پردازند
( اسم ) ۱ - محل تعلیم مکتب مدرسه . ۲ - مدرسه ای که دانش آموزان در آن تحصیل کنند . و آن بالاتر از دبستان و پایین تر از دانشگاه است مدرسه متوسطه .

معنی دبیرستان در فرهنگ معین

دبیرستان
(دَ رِ) (اِمر.) مدرسه ای که دانش - آموزان در آن تحصیل کنند که بالاتر از دبستان و پایین تر از دانشگاه می باشد ، مدرسة متوسطه .

معنی دبیرستان در فرهنگ فارسی عمید

دبیرستان
مدرسه ای که شاگردان پس از تمام کردن دورۀ راهنمایی در آنجا به تحصیل ادامه می دهند، مدرسۀ متوسطه.

دبیرستان در دانشنامه ویکی پدیا

دبیرستان
دبیرستان به محل تعلیم، مکتب و مدرسه ای گفته می شود که دانش آموزان در آن تحصیل کنند. دبیرستان در ایران بالاتر از راهنمایی و پایین تر از دانشگاه است. دبیرستان در ایران شامل سه سال تحصیلی به علاوه یک سال دورهٔ پیش دانشگاهی(سال چهارم) است.
دبیرستان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دبیرستان (فیلم)
دبیرستان (فیلم ۱۹۵۴)
دبیرستان (فیلم ۱۹۶۸)
دبیرستان (فیلم ۲۰۱۰)
دبیرستان (فیلم) فیلمی به کارگردانی اکبر صادقی و نویسندگی حسین صفاری ساختهٔ سال ۱۳۶۵ است.
بیژن امکانیان
افسانه بایگان
صادق هاتفی
آزیتا لاچینی
حمید طالقانی
سعید میرباقری
محمد صراف
محمدرضا اسماعیلی
رضا ذوالفقاری
بهنام جمشیدی
محمد باطنی
ابراهیم نورپور
حسن مختارپور
علی بوشهری
کامبیز گل براری
غلامرضا خرسندی
سعید طالقانی
مجتبی احمدی
حسین صالحی
مسعود اسدی
حمیدرضا رضایی
عادل امیرخانلو
مظلوم حق پرست
محمدرضا رجایی
ناصر گلبادی
رخک
اقبالپور
جعفر کمالی
کیانوش رفیعی
حسن بریخی
ایوب پلنگ فتحی
رضا تقوی
مهران بهبودی
احمد احسانی
رضا متولی
علی ناصری، دبیر زیست شناسی، که به تازگی ترک اعتیاد کرده، پس از سه سال به زادگاهش بازمی گردد و به دلیل سابقة خوب پدرش به کار بازگردانده می شود و کار در دبیرستان را شروع می کند. در دبیرستان توجه وی به دانش آموزی به نام مسعود جلب می شود که عامل پخش مواد مخدر در مدرسه است و......
«دبیرستان» (ایتالیایی: Terza liceo) یک فیلم به کارگردانی لوچانو امر است. از بازیگران آن می توان به ایلاریا اوکینی، جولیانو مونتالدو و پائولا بوربونی اشاره کرد.
دبیرستان (به انگلیسی: High School) فیلم مستند ۷۵ دقیقه ای به کارگردانی فردریک وایزمن است.
فهرست فیلم های فردریک وایزمن
«دبیرستان» (انگلیسی: High School (2010 film)) فیلمی در ژانر کمدی است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به آدرین برودی، مایکل چکلیس، مت بوش، شان مارکت، آلیسیا سیکستوس و کولین هنکس اشاره کرد.
۲۴ ژانویه ۲۰۱۰ (۲۰۱۰-01-۲۴) (Sundance)
۱ ژوئن ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-06-۰۱) (United States)
داستان در مورد یک دانش آموز ممتاز دبیرستان است که خودش را درگیر یک موضوع تست موادمخدر می کند. وضعیت وی ایجاب می کند که یک نقشه جعلی اجرا کند و ...
دبیرستان (فیلم) فیلمی به کارگردانی اکبر صادقی و نویسندگی حسین صفاری ساختهٔ سال ۱۳۶۵ است.
دبیرستان آرمیتاژ نام مدرسه ای در شهر جنجبوره در شرق کشور گامبیا است که توسط فرماندار سیسیل همیلتون آرمیتاژ در سال ۱۹۲۷ ساخته شده و پس از جنگ جهانی دوم تبدیل به مدرسه شبانه روزی شد.
از فارغ التحصیلان نخبه این مدرسه می توان به شریف سیسه، شریف مصطفی دیبا و بسیاری دیگر از سیاست مداران عضو حزب حزب ترقی خواه مردم در دره های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی اشاره کرد.
دبیرستان ابن سینا مربوط به دوره پهلوی اول ۱۳۶۰ ه.ق است و در همدان، خیابان طالقانی، چهار راه ابن سینا واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۶۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در هنگام احداث محل استقرار انگلیسی ها و تبادل های سیاسی و نظامی آنان بوده و همزمان با استقرار اروپاییان به همدان احداث شده که بعد از خروج آن ها از ایران به دبیرستان تبدیل شده است، در حال حاضر این مدرسه به شکل موزه عمومی درآمده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
در ۱۲۶۰ شمسی «مونت گامری» از طرف میسیونرها مسئول راه اندازی مدرسه دخترانه امریکایی در همدان شد. میسیونرهای همدان به فکر ساخت و ساز بنای مدرسه بودند که پاسخ گوی آموزشی مناسب برای حداقل یک سده ی آینده باشد. بنابراین «مسترهایکس»، کشیش ارامنه، که در همدان به مسترهایکس ارمنی معروف بوده، از سوی میسیونرها موظف به پیداکردن جای مناسب برای احداث مدرسه امریکایی می شود، او پس از تحقیق در نهایت باغچه ای بزرگ و معروف به «باغچه ی آیوسف» را برای احداث مدرسه در نظر گرفت که مکانی با ۱۲۰۰۰ متر مربع در جنوب شرقی همدان و در تملک فردی به نام عنایت الدوله بود.
طرح و نقشه ی زیربنای ساختمان طرح «چلیپایی» است. شکل چلیپا را می توان در آثار «تپه ی نوشیجان» در آتشکده ی آن که از قدمت نزدیک سه هزار سال برخوردار است دید. بنای سه طبقه ی مدرسه در سال ۱۲۰۴ شمسی آماده ی بهره بردای شد. مصالح بکار رفته آجر و سنگ با ملات ساروج است. طرح و نقشه ی مهندسی به کار رفته در بنا ترکیبی از معماری اروپایی و دوره ی قاجار است. بنای این مدرسه دارای پلانی صلیبی شکل است و مصالح به کار رفته در آن آجر و دارای دیوارهای قطور و باربر است. در قسمت داخل بنا سقف لمبه کوبی است و از لحاظ نمای بیرونی دارای تزیینات ساده آجری با تناسب های خاص، منظم و زیباست..
در حال حاضر این مدرسه به شکل موزه عمومی درآمده است و با شعار موزه مدرسه زمانی برای بازی، فرصتی برای شادی، گاهی برای جستجو و جایی برای آموزش، شامل ۶ بخش ذیل می باشد:
مختصات: ۳۲°۳۹′۹٫۱۷″ شمالی ۵۱°۴۰′۲۶٫۲۱″ شرقی / ۳۲٫۶۵۲۵۴۷۲°شمالی ۵۱٫۶۷۳۹۴۷۲°شرقی / 32.6525472; 51.6739472
وبسایت رسمی دبیرستان شهدای ادب
فصلنامه آموزه، شماره ۲۱ و ۲۲
فصلنامه فرهنگ اصفهان، شماره نهم و دهم
نشریات موجود در کتابخانه عمومی ابن مسکویه اصفهان.
گروه اینترنتی دانش آموزان و فارغ التحصیلان دبیرستان ادب
دبیرستان ادب از دبیرستان های قدیمی اصفهان است که توسط کشیش رابرت بروس در حدود سال ۱۲۴۹ (خورشیدی)، در محله جلفای اصفهان به عنوان مدرسه و سپس کالج بنیان نهاده شد.
شالوده تأسیس این دبیرستان توسط رابرت بروس انگلیسی در حدود سال ۱۲۴۹ (خورشیدی)/(۱۸۷۰ میلادی) در محله جلفای اصفهان بنیان نهاده شد. پس از بروس، اسقف استیورت در سال ۱۲۷۲ (خورشیدی) کالج را از جلفا به خانه امین الشریعه واقع در چهار سوق شیرازی ها (نام کنونی: خیابان هشت بهشت) منتقل کرد. پس از اسقف استیورت در سال ۱۳۰۰ (خورشیدی) آقایان الیس و واکر ولینتن به ریاست رسیدند.
ساختمان کالج در سال ۱۳۰۲ (خورشیدی) بازسازی شد و اسقف استیورت مموریل کالج نامیده شد. در سال ۱۳۱۲ به دستور رضا شاه نام استیورت مموریل کالج به دبیرستان ادب تغییر یافت. دبیرستان ادب و دبیرستان بهشت آیین و ده ها مدرسه دیگر که مدارس ممتاز ایران به شمار می آیند طی قراردادی به مبلغ ۲۰۰۰۰ لیره استرلینگ به صورت اقساط به وزارت فرهنگ دولت شاهنشاهی واگذار می گردد و سند رسمی تنظیم شده در سال ۱۳۱۹ (خورشیدی) که در وزارت خارجه موجود است گویای تاریخ شفاف می باشد.
دبیرستان استایوسنت (انگلیسی: Stuyvesant High School ; ‎/staɪvəsənt/‎) که به سْتای ‎/نیویورک، آمریکاست. این مدرسه که توسط اداره آموزش نیویورک اداره می شود به ساکنین این شهر آموزش پیشرفته بدون شهریه ارائه می کنند. استایوسنت یک دبیرستان هنرهای آزاد متمرکز بر آماده سازی دانشگاهی علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.
پذیرش به استایوسنت نیازمند قبولی در آزمون ورودی دبیرستان های تخصصی است. هر نوامبر در حدود ۳۰۰۰۰ کلاس هشتمی و نهمی این آزمون ۳ ساعته را برای پذیرش در دبیرستان های تخصصی می دهند. در حدود ۹۰۰ تا ۹۵۰ متقاضی هر ساله پذیرفته می شوند.
خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().
ترور یک رئیس دبیرستان (به انگلیسی: Assassination of a High School President) فیلمی است محصول سال ۲۰۰۸ و به کارگردانی برت سیمون است. در این فیلم بازیگرانی همچون ریس تامپسون، بروس ویلیس، میشا بارتون، مایکل راپاپورت، کاترین موریس، جاش پایس، لوک گریمز، زک روئریگ، مایکل زیگن، ملونی دیاز، زو کراویتز، مارک جان جفریز، زاکاری بوث ، جان ماگارو ، آئورا هیملستین ، جیک ویری ، وینسنت پیازا ، امیلی مید ایفای نقش کرده اند.
۱۷ ژانویه ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-01-۱۷)
دیپلم دبیرستان مدرکی است که نشان دهنده پایان موفقیت آمیز دوره دبیرستان برای دانش آموزان است. در کانادا و ایالات متحده، دیپلم دبیرستان حداقل مدرک مورد نیاز برای احراز مشاغل دولتی است. در گذشته در نظام آموزشی ایران دیپلم دبیرستان پس از ۱۲ سال تحصیل موفقیت آمیز به دانش آموزان ارائه می شد و مورد قبول همه کشورهای جهان بود. دیپلمی که در سال های اخیر و پس از ۱۱ سال تحصیل ارائه می شود مورد قبول کشورهای توسعه یافته نیست.
کاردانی
کارشناسی
مدرک پایان تحصیلی دبیرستان سندی است که به افرادی که آموزش های دوران دبیرستان (آموزش متوسطه دوم م) را با موفقیت پشت سر گذاشته باند اعطا می شود و اغلب شامل نمرات پایانی آن شخص است.
هر دانش آموزش فارغ التحصیل، دارای یک معدل از نمرات امتحان گرفته شده است. این معدل معیار شایستگی دانش آموزان برای رفتن به دانشگاه است.
موزیکال دبیرستان (به انگلیسی: High School Musical) فیلم تلویزیونی آمریکایی ساخته سال ۲۰۰۶ است.
چاد دانفرث (کوربین بلو)
تروی بولتون (زک افران)
گابریلا مونتیس (ونسا هاجنز)
شاربی ایوانز (اشلی تیزدیل)
رایان ایوانز (لوکاس جرابل)
تیلور مکیسی (مونک کلمن)
بارت جانسون (مربی جک بولتون)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی دبیرستان به انگلیسی

school (اسم)
اموزشگاه ، گروه ، دسته ، مکتب ، دبیرستان ، دبستان ، مدرسه ، تحصیل در مدرسه ، تدریس در مدرسه ، مکتب علمی یا فلسفی ، جماعت همفکر ، دسته ماهی ، گروه پرندگان
gym (اسم)
ورزشگاه ، زورخانه ، دبیرستان
gymnasium (اسم)
ورزشگاه ، زورخانه ، دبیرستان
high school (اسم)
دبیرستان ، مدرسه متوسطه
middle school (اسم)
دبیرستان

معنی کلمه دبیرستان به عربی

دبیرستان
جمنازيوم , مدرسة
اصغر

دبیرستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دبیرستان سلام تجریش   • دبیرستان انرژی اتمی تهران   • دبيرستان علامه طباطبايي   • دبیرستان انرژی اتمی دوره دوم   • دبیرستان سلام صادقیه   • دبیرستان فیلم   • دبیرستان سلام تجریش tehran   • شهریه دبیرستان انرژی اتمی   • معنی دبیرستان   • مفهوم دبیرستان   • تعریف دبیرستان   • معرفی دبیرستان   • دبیرستان چیست   • دبیرستان یعنی چی   • دبیرستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دبیرستان
کلمه : دبیرستان
اشتباه تایپی : nfdvsjhk
آوا : dabirestAn
نقش : اسم
عکس دبیرستان : در گوگل


آیا معنی دبیرستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )