انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1090 100 1

درخت آسوری

درخت آسوری در دانشنامه ویکی پدیا

درخت آسوری
درخت آسوری یا درخت آسوریگ کتابی است منظوم در هشتصد واژه به وزنِ هجایی که به زبان پارتی و خط پهلوی کتابی نوشته شده و از معدود متن های غیردینی است که از زبان پارتی (آمیخته به پارسی میانه) برجای مانده است. گویا متن اصلیِ کتاب به زبانِ پهلوی اشکانی و به صورت شفاهی روایت می شده و سپس در عهد ساسانی نگارش یافته است.
ماهیار نوایی، منظومه درخت آسوریگ : متن پهلوی، آوانوشت، ترجمه فارسی، فهرست واژه ها و یادداشت ها
داستان های ایرانی، احمد تمیم داری
عناصر اسطوره ای در منظورمه درخت آسوری
Aḥmad Tafażżolī. DRAXT Ī ĀSŪRĪG. دانشنامه ایرانیکا. 1 December 2011.
انجمن پژوهشی ایرانشهر
همنشین بهار: درخت آسوریگ Drakht-i Asurig
در این داستان شاهد گفتمان درخت آسوری (درخت آسورستانی، درخت خرما) و بز هستیم که در فرجام به برتری بز می انجامد. شاید بتوان بز را نماینده دین زرتشت و درخت آسوریک را نماینده دین چندگونه پرستی آسور دانست. درخور نگرش است که در آیین دینی آسوریان درختی خشک به کار می رفته که آن را با زر و زیور ساختگی می آراستند. بی پروا و خشن بودن بز را هم در گفتگو می توان دلیل بر برتری اجتماعی مزداپرستان دانست. آسورستان یکی از استان های ایران بود که اکنون عراق مرکزی را تشکیل می دهد. نظریه دیگری هم هست که در آن، نخل را نماد دوره کشاورزی و بز را نماد دوره شهرنشینی دانسته اند. چه بسا درخت خرما سمبل یکجانشینی و بز نشان تحرک و دوندگی است. در متن داستان هم بز به درخت می گوید: «تو همچون میخی بر زمین کوبیده شده ای و توان رفتن نداری.»
از سوی دیگر، در میان یافته های کوچک و بزرگ باستان شناسان در شهر سوخته، سفالینه ای هست که در آن بزی در پنج حرکت به سمت درختی می جهد و برگ های آن را می خورد. گفته می شود این سفالینه که هم اکنون به عنوان نخستین پویانمایی جهان در دنیا مطرح شده است، در حقیقت پویانمایی داستان منظوم کهن درخت آسوریک و بز است.
کتاب کوچک درخت آسوریک به گونه شعر و درپیوسته (منظوم) بوده است با مصراع های شش هجایی و یازده هجایی. برخی پژوهشگران آن را از آثار ادبی و درپیوسته روزگار اشکانی دانسته اند. بخش هایی از آن که باقی مانده اوزان شعرگون خود را نگاه داشته است. پساوندها (قافیه ها) با «الف و نون» و برخی با «نون و دال» بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

درخت آسوری در دانشنامه آزاد پارسی

منظومه ای مفاخره آمیز، به زبان پارتی که اکنون نمونه ای از آن به خط فارسی میانه برجامانده است و در آن، ضمن مناظرۀ بز و درخت خرما آگاهی هایی اغلب با ویژگی ادبیات شفاهی رد و بدل می شود. بز و نخل بر سرِ فواید خود به مناظره می نشینند و به زعم شاعر بز سرانجام پیروز می شود. متن در نسخه های خطی به صورت نثر نوشته شده، اما منظومه دارای اصول و قواعد وزن شعر پارتی، مانند کمیت هجاها و برگشت منظم ضرب وزن است. این منظومه دربردارندۀ فهرست هایی از پوشیدنی ها، خوردنی ها، سازها، عطرها، اصطلاحات دینی و نظایر آن ها، به صورت واژه های مرتبط با یکدیگر با هدف تقویت حافظه و تعلیم است و از این رو در شمار «شعر سیاهه» قرار می گیرد. ماهیار نوابی این متن را آوانویسی و به زبان فارسی ترجمه کرده است. (تهران، ۱۳۴۶).

ارتباط محتوایی با درخت آسوری

درخت آسوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی درخت آسوری   • مفهوم درخت آسوری   • تعریف درخت آسوری   • معرفی درخت آسوری   • درخت آسوری چیست   • درخت آسوری یعنی چی   • درخت آسوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی درخت آسوری
کلمه : درخت آسوری
اشتباه تایپی : nvoj Hs,vd
عکس درخت آسوری : در گوگل


آیا معنی درخت آسوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )