برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1347 100 1

دره شهر

/darreSahr/

معنی دره شهر در لغت نامه دهخدا

دره شهر. [ دَرْ رَ ش َ ] (اِخ ) نام یکی از بخشهای دهگانه ٔ شهرستان ایلام. خلاصه ٔ مشخصات آن بشرح زیر است : حدود: از طرف شمال و مشرق به رودخانه ٔ صیمره از طرف باختر به بخش بدره از جنوب به کوه کبیرکوه. و کبیرکوه که در جنوب باختر بخش است از شمال باختر به جنوب خاور کشیده شده است. سه رودخانه که در این بخش از کبیرکوه سرچشمه می گیرند پس از مشروب نمودن قسمتی از اراضی قرای بخش به رودخانه ٔ صیمره منتهی میگردند و عبارتند از: رودخانه ٔ سیکان ، رودخانه ٔ دره شهر، رودخانه ٔ شیخ مکان. این بخش یکی از حاصلخیزترین نقاط شهرستان ایلام محسوب میگردد و راههای این بخش به هر طرف مالرو میباشد. این بخش از 37 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمعیت آن در حدود 9 هزارتن است. مرکز بخش آبادی دره شهر است که نام قدیم آن صیمره بوده است. این بخش در شهریور سال 1338 هَ. ش. از شهرستان ایلام منتزع و جزو شهرستان خرم آباد گردید. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

دره شهر. [ دَرْ رَ ش َ ] (اِخ ) ده مرکز بخش دره شهر ایلام. واقع در115هزارگزی جنوب خاوری شهر ایلام با 229 تن سکنه (طبق سرشماری 1335 هَ. ش.) آب آن از چشمه و رودخانه و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

معنی دره شهر به فارسی

دره شهر
ده مرکز بخش دره شهر ایلام

دره شهر در دانشنامه ویکی پدیا

دره شهر
دَرّه شهر یکی از شهرهای غربی ایران و در کوهپایه کبیرکوه از رشته کوه های زاگرس و مرکز شهرستان دره شهر است. این شهر در ساحل جنوبی رودخانه سیمره و در جنوب شرقی حوزه جغرافیایی استان ایلام واقع شده است و از شرق و جنوب شرقی با لرستان و خوزستان و از شمال، شمال غرب و جنوب غربی با دیگر شهرستانهای استان ایلام همسایه است.
به موجب این بخشنامه نواحی مسکونی که پیشتر در تقسیمات کشوری به عنوان روستا شناخته می شدند و اخیراً طی مصوباتی به شهر الحاق گردیده اند منطقه شهری محسوب می گردند و نام محله صرفاًمختص تقسیمات پیشین نواحی شهری است. بدین ترتیب اسدآباد، سرخ آباد، بهمن آباد، قلعه گل و شهید مدنی در تقسیمات درون شهری در قالب منطقه شهری تعریف می شوند؛ اما در لیست نام محلات شهر مجدداً نام مناطق شهر را ذکر می کنیم.
کبیرکوه امتداد جنوبی شهرستان را احاطه که پوشش جنگلی آن موجب تلطیف هوا و زیبایی منطقه بخصوص درفصول زمستان (اواخر فصل) و بهار شده است.
مردم دره شهر به زبان های لری و لکی و کردی سخن میرانند.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۲۱٬۹۰۰ نفر (۵٬۹۸۸ خانوار) بوده است.
عکس دره شهر
دره شهر یک اندیس مصالح ساختمانی است که در حوالی شهر پل دختر استان ایلام قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، خاک رس است.
فهرست اندیس های استان ایلام
بخش مرکزی شهرستان دره شهر یکی از بخش های تابعه شهرستان دره شهر در استان ایلام در غرب ایران است.
دهستانهای بخش مرکزی:
دهستان ارمو
دهستان زرین دشت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان دره شهر در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۵۲۸۹ و جمعیت شهرستان دره شهر در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۹٫۵۵۱ نفر بوده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دره شهر در دانشنامه آزاد پارسی

درّه شهر
شهری در استان ایلام، و مرکز اداری شهرستان درّه شهر. در منطقه ای نیمه جنگلی در ۴۶۲کیلومتری جنوب غربی تهران و ۱۰۴کیلومتری جنوب شرقی ایلام، در کوه پایۀ کبیرکوه، سر راه ایلام به پل دختر و آبدانان، قرار دارد. رودخانۀ دَرّه شهر از کنار این شهر می گذرد. ارتفاع آن ۷۰۰ متر است. اقلیم آن معتدل مایل به گرم و نیمه خشک، و جمعیت آن ۱۸,۴۰۰ (۱۳۸۵) نفر است. غلات، برنج، و فرآورده های دامی از محصولات آن است.

ارتباط محتوایی با دره شهر

دره شهر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
نام دیگر آن صیمره*سیمره* است
و و اقوام لر ساکن دره شهر آن را خسروپرویز
می نامند* ساخته خسرو*
سیاه سیاه
سیمره (دره مهرگان) مهد تمدن قوم بزرگ لک و لکستان است
من لکم مرا با نام نامی لک بخوانید

نه کُردم نه هم لُر نژادم لک است
میان تبارها تبارم تک است

لُر___________(لکستان)___________کُرد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تصاویر دره شهر   • فاصله دره شهر تا ایلام   • جمعیت دره شهر   • دره شهر نیوز   • سراب دره شهر   • شهرداری دره شهر   • عکس دره شهر   • انتخابات دره شهر   • معنی دره شهر   • مفهوم دره شهر   • تعریف دره شهر   • معرفی دره شهر   • دره شهر چیست   • دره شهر یعنی چی   • دره شهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دره شهر
کلمه : دره شهر
اشتباه تایپی : nvi aiv
آوا : darreSahr
نقش : اسم خاص مکان
عکس دره شهر : در گوگل

آیا معنی دره شهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )