انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1012 100 1

دروار

معنی اسم دروار

اسم: دروار
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی,عربی
معنی: (تلفظ: dor vār) (عربی ـ فارسی) (دُر + وار (پسوند شباهت) ) (= دُرسا )، دُرسا - در (عربی) + وار (فارسی) مانند در، هچون در

معنی دروار در لغت نامه دهخدا

دروار. [ دَرْ ] (ص ، اِ) دروا. درواز. دروایست. ضروری. مایحتاج. || سرگشته. سرنگون. حیران. (برهان ). آویخته. (آنندراج ) (انجمن آرا). || راهی را نیز گویندکه از خانه به بام خانه باز کرده نردبانی بر او گذارند و برای بردن و آوردن چیزی بالا روند و بزیر آیند،و آنرا دروانه نیز گویند. (انجمن آرا) (آنندراج ).

دروار. [ دَرْ ] (اِخ ) دهی است از دهستان تویه دروار بخش صیدآباد شهرستان دامغان واقع در 21 هزارگزی شمال باختری صیدآباد و 99 هزارگزی شمال راه شوسه ٔ دامغان به سمنان ، با 1224 تن سکنه (سرشماری سال 1335 هَ. ش.). آب آن از چشمه ٔ دشت بو تأمین می شود. عده ای از اهالی در زمستان جهت تعلیف احشام و تأمین معاش به مازندران می روند و بهار مراجعت مینمایند. راه فرعی به راه شوسه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

دروار. [ دَرْ ] (اِخ ) دهی است از دهستان گلیجان رستاق بخش مرکزی شهرستان ساری واقع در 14 هزارگزی جنوب ساری و 3 هزارگزی باختر راه عمومی ساری به دودانگه ، با 310 تن سکنه. آب آن از سامان دره و راه آن مالرو است. گله داران تابستان به ییلاق دودانگه میروند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

معنی دروار به فارسی

دروار
دهی است از دهستان گلیجان رستاق بخش مرکزی شهرستان ساری واقع در ۱۴ هزار گزی جنوب ساری و ۳ هزار گزی باختر راه عمومی ساری به دو دانگه
[ گویش مازنی ] /der vaar/ از توابع دهستان کلیجان رستاق ساری
یکی از دهستانهای بخش صید آباد است که در شهرستان دامغان واقع است و از سه آبادی تشکیل یافته

دروار در دانشنامه ویکی پدیا

دروار
دروار، یکی از روستاهای شهرستان دامغان در استان سمنان ایران است.
جعفری، عباس (۱۳۸۴)، گیتاشناسی، جلد سوم، دائرةالمعارف جغرافیایی ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، شابک ۹۶۴-۳۴۲-۰۹۵-۷
این روستا مرکز دهستان تویه دروار واقع در بخش امیرآباد است. دروار در ۵۲ کیلومتری شمال غربی دامغان جای دارد.
جمعیت روستای دروار بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۵۰۰ نفر (۵۰۰ خانوار) بوده است. این روستا از طریق گردنه بشم و جاده سمنان - کیاسر به استان مازندران راه دارد و فاصله آن از جاده ی اصلی تهران مشهد، 12 کیلومتر می باشد. ارتفاع روستا از سطح دریا ۱٬۵۵۰ متر است.
مردم دروار به گویش درواری که آمیخته ای از واژه های محلی، مازندرانی و دامغانیست صحبت می کنند.
عکس دروار
دروار، روستایی است از توابع بخش کلیجان رستاق شهرستان ساری در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان کلیجان رستاق علیا قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱۹۲نفر (۵۱خانوار) بوده است.
آتشکده دروار مربوط به سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دامغان، بخش امیرآباد، دهستان تویه دروار، روستای دروار، جنب پاسگاه دروار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
فهرست آتشکده های ایران
توئیه دروار یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر جام استان سمنان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سرب و روی است.
فهرست اندیس های استان سمنان
سیلیس تویه دروار یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر کیاسر استان سمنان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سیلیس است.
فهرست اندیس های استان سمنان
تویه دروار یکی از دهستان های شهرستان دامغان در استان سمنان ایران است. این دهستان در بخش امیرآباد در دالانی سبز به طول ۲۵ کیلومتر بخاطر وجود آب گوارای چشمه قلقل جای دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این دهستان ۱٬۵۶۳ نفر (۵۴۲ خانوار) بوده است.
دشتبو
دهخدا
سرتنگه
بناب صالح
تویه
دروار
مرکز این دهستان، روستای بزرگ دروار است و دیگر روستاهای مسکونی آن از این قرارند:
سع قوشه
۵ روستای عمده دهستان «تویه دروار» از این قرارند: پس از قوشه، روستای صح قرار دارد که روستای زیبا است. بعد از آن روستای دروار است که از لحاظ جمعیت و امکانات بیشترین را در بین روستاهای دیگر دارا است.
محوطه سر قله دروار مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دامغان، روستای دروار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دروار

معنی دروار به انگلیسی

necessary (صفت)
ضروری ، واجب ، لازم ، بایسته ، بایا ، دروار

دروار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی دروار

آراد ١٤:٥١ - ١٣٩٥/٠٩/١١
مرکز دهستان تویه دروار دامغان باجمعیت1500نفر در زمستان وبیش از 4700نفر در تابستان(سرشماری1385)آب آن ازچشمه قلغل وقنات تأمین می شود .شغل اهالی در گذشته دامداری وکشاورزی واکنون بیشتر به کارهای صنعتی مثل نجاری مشغولند . اهالی از هشت طایفه بالین حاجی،پایین حاجی،ملک جعفری،فخر،درزی ،آهنگر،نجاروسادات تشکیل شده اند.پیشینه این منطقه تا زمان پیشدادیان که اسفندیار در گنبدان دژ(قلعه گرد کوه)دربند بود میرسدکه مردم این منطقه به او آذوقه از راه آرسگ وچاهو می رساندند.رستم هنگام گذر به سوی طبرستان در گیو تنگه با دیوان جنگ می کند وآنها را در چاه دیو آرسگ زندانی می کند.داریوش سوم پس از جنگ بااسکندر زمانی رادر دریان و آبشرف(مناطق ییلاقی غرب دروار) وسپس در خود دروارمی گذراند و هنگامی که جاسوسان جای او را می یابند به سوی قومس و از آنجا به سوی شرق (خسرو آباد)می گریزد که در آنجا کشته می شود.زمانی که اشک سوم وتیرداد اشکانی صد دروازه (قوشه فعلی)را پایتخت خود می کنند این منطقه ییلاق آنها بوده و کاخ سر استال رومه وکهو رابنا می نهند که از آنها جز اسمی باقی نمانده است. در زمان اسماعیلیان به عنوان پناه گاه های ایشان بوده وبین شیعیان علویِ شمس الدینی وملک جعفری با ایشان زدو خوردهای زیادی رخ می دهد.که بسیاری از مردم شیعه شهید وترور می شوند .قلعه های گیوتنگه ،دوقنات ،دَره حسن و راههای زیر زمینی صح مربوط به این زمان است.در حمله چنگیز در قوشه و سر حدات جماران وفیخار این مردم در برابر مغولان از خود دفاع میکنند و به علت کمی نفرات به مناطق اطراف می گریزند ومغولان که از اینها اموالی برای غارت نمی بینند از تعقیب آنها خودداری می کنند.زمانی که نادر شاه وشاه طهماسب صفوی از مهماندوست به سوی خوار در حرکت بودند شاه طهماسب دو شب در کهو وچهار شب دیگر رادر دروار سپری می کندکه میرزا مهدی خان استر آبادی در دره نادری از آن یادکرده است.حوزه علمیه این روستا از زمان مغولان تا74 سال پیش طلبه تربیت می کرد که عارف وارسته و مجاهد نستوه حضرت آیت الله ملا محمد کاظم و حاج امین وحاج ملا یعقوب وپسرش ملا علی اصغر و...کلیه محدثین و شیوخ بزرگ در آنجا تحصیل وتدریس می کردند وهمگی دارای اجازات متعددی از طرف مجتهدین زمان بودند.ازغرب از سر حدات رضا آباد وپرور تا فولاد محله وجماران از جنوب تاجاده تهران مشهد از شمال تا رودبار سلطان میدان واز شرق تا بخش آباد وچشمه فیخار در اسناد قدیمی وممیزی جدید مراتع توسط منابع طبیعی جزءاین منطقه است.در زمان نایب الحکومگی حاج میرزا عباسعلی درزی تا چهل هزار رأس گوسفند نیزاز مردم این منطقه خراج و مالیات برای حکومت وقت(نایب التجار سمنان)جمع آوری گردیده است.از روستاهایی که زیر نظر این حکومت این منطقه بوده اند می توان به تویه,صح ,رومه ,سیاه کوه ,گیو تنگه,آبشرف وآسمان لب اشاره کرد.از نام های قدیمی آن می توان به گزوار و زروار اشاره کردکه از زمان سلجوقیان واسماعیلیان نام آن به دروار تغییر کرده است.(بر گرفته از کتاب غبار گرفته تألیف م. ر. حاجیان نژاد)
|

یاسمین ١٣:٣٥ - ١٣٩٥/١٠/٢٥
دروازه کوهستان وجایی که از آن به مناطق بلند دست یابند(دکتر حاجیان نژاد)راهی که از به مناطق مرتفع وصعب العبور بروند.
|

پیشنهاد شما درباره معنی دروارنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کانال تلگرام تویه دروار   • مسجد تویه دروار   • محرم تویه دروار   • روستای دروار ساری   • تویه دروار صح   • تویه دروار روستای صح   • تویه دروار دشتبو   • سایت تویه دروار تلگرام   • معنی دروار   • مفهوم دروار   • تعریف دروار   • معرفی دروار   • دروار چیست   • دروار یعنی چی   • دروار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دروار
کلمه : دروار
اشتباه تایپی : nv,hv
عکس دروار : در گوگل


آیا معنی دروار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )