انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1070 100 1

درکه

معنی درکه در لغت نامه دهخدا

درکة. [ دَ رَ ک َ ] (ع اِ) درکه. منزلت ، هرگاه نزول آن در نظر گرفته شود و بادر نظر گرفتن صعود آن درجه خواهد بود. ج ، دَرَکات. و درکات النار منازل اهل آتش و جهنم است ، و گویند الجنة درجات و النار درکات. (از اقرب الموارد). پایه ٔ زیرین و طبقه ٔ دوزخ. (غیاث ) (ناظم الاطباء) : بدانم که با این مشتی خاک لطف خداوندی چه فضلها کرده و از کدام درکه به کدام درجه رسانیده. (مرصاد العباد). لظی ، درکه ای در دوزخ. (ترجمان القرآن جرجانی ).

درکة. [ دِ ک َ ] (ع اِ) حلقه ٔ زه و وتر. (از منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). حلقه ٔ زه کمان که در فُرضه افکنند. (یادداشت مرحوم دهخدا). || دوالی که بدان زه کمان را پیوند کنند. || پاره ای ازرسن و جز آن که بدان تنگ اسپ و شتر را اگر کوتاه باشد پیوند نمایند. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) (از: دَرَ، مخفف دره + که [ ک َ / ک ِ ] علامت تصغیر) و آن نام قریه ای است کوهستانی به شمال غربی تهران نزدیک اوین. (یادداشت مرحوم دهخدا). اسم دره ای است از کوه شمیران در بلوک شمیران تهران که قرای آن درکه و اوین و در جنوب آنها ونک است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از بخش شمیران شهرستان تهران واقع در 12 هزارگزی باختر تجریش ، با 742 تن سکنه (طبق سرشماری سال 1335 هَ. ق.). آب آن از رودخانه ٔ محلی سرچشمه از توچال ، و راه آن فرعی است. در کوه آن سنگهای الوانی وجود دارد که برای موزائیک سازی مورد استفاده است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ماهیدشت پائین بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه. واقع در 9 تا 14 هزارگزی باختر کرمانشاه و 2 الی 5 هزارگزی شمال راه شوسه ٔ کرمانشاه به شاه آباد، با 740 تن سکنه. آب آن از چشمه سار و قنوات. تابستان از راه شوسه اتومبیل می توان برد. این ده در شش محله بفاصله ٔ یک الی 3 هزار گز واقع است که نام آنها بقرار ذیل است : درکه ٔ غلامعلی ، درکه ٔ چشمه سعید، درکه ٔ محمدعلی ، درکه ٔ خلیفه قلی ، درکه ٔ حسن خان ، درکه ٔ ملاعلی کرم ، و بترتیب سکنه ٔ آنها 120، 700، 150، 90، 110، 200 تن است و فقط درکه ٔ ملاعلی کرم باغ دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش صحنه ٔ شهرستان کرمانشاه واقع در 4 هزارگزی جنوب صحنه ، با 180 تن سکنه.آب آن از رودخانه ٔ صحنه و گاماسیاب ، و از راه آن اتومبیل میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از بخش اردکو از شهرستان ایلام واقع در 12 هزارگزی جنوب خاوری قلعه دره و کنار راه مالرو امامزاده نصرالدین ، با 160 تن سکنه. آب آن از چشمه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ولدبیگی بخش ثلاث شهرستان کرمانشاه واقع در 25 هزارگزی خاور نهر آب و 2 هزارگزی کره ، با 150 تن سکنه. آب آن از چشمه های متعدد و راه آن مالرو است. ساکنین آن از طایفه ٔ ولدبیگی هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از بخش گوران شهرستان شاه آباد واقع در 15 هزارگزی شمال گهواره و نزدیک به خلیفه ها. آب آن از چشمه و راه آن مالرو است. اهالی این ده از تیره ٔ سادات حیدری هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

درکه. [ دَ رَ ک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان جانکی بخش لردگان شهرستان شهرکرد واقع در 7 هزارگزی جنوب لردگان و 7 هزارگزی راه لردگان به پل کره ، با 156 تن سکنه. آب آن از چشمه و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

معنی درکه به فارسی

درکه
ته، نشیب، بقه وپله روبسرازیری ونشیب، طبقه دوزخ
( اسم ) ۱ - ته تک . ۲ - نشیب سرازیری . ۳ - طبقه پایین . ۴ - طبقه دوزخ جمع درکات .
دهی است از دهستان جانکی بخش لردگان شهرستان شهرکرد واقع در ۷ هزار گزی جنوب لردگان و ۷ هزار گزی راه لردگان به پل کره
[ گویش مازنی ] /darekke/ به درک – به جهنم – باداباد
[ گویش مازنی ] /derekesar/ از توابع دهستان گیل خواران قائم شهر
[ گویش مازنی ] /ben darke/ از پایین به بالا
[ گویش مازنی ] /sar darke/ از بالا به سمت پایین
رودیست در افریقا

معنی درکه در فرهنگ معین

درکه
(دَ رَ کِ) [ ع . درکة ] (اِ.) ۱ - ته . ۲ - سرازیری . ۳ - طبقة دوزخ . ج . درکات .

معنی درکه در فرهنگ فارسی عمید

درکه
۱. ته.
۲. نشیب.
۳. طبقه و پله رو به سرازیری و نشیب.
۴. طبقۀ دوزخ.

درکه در دانشنامه ویکی پدیا

درکه
درکه یکی از محله های شمال شهر تهران، پایتخت ایران است. درکه در نزدیکی محله های اوین و ولنجک قرار دارد. این محله به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه های شمالی تهران، ار محل های مناسب برای پیاده گردی و کوه پیمایی در تهران به شمار می رود.
پناهگاه پلنگ چال در کوه های درکه و در مسیر صعود به قله توچال قرار دارد.
•محله سادات درکه یکی از قدیمی ترین محله های شمیران است. منطقه درکه در شمال غرب شمیران واقع شده . بیشتر اهالی بومی درکه از نسل امامزاده سید محمد والی (ع) می باشد . و تمامی اهالی بومی محل سادات هستند. و معمولاً اسامی خانوادگی مردمان بومی درکه با میر ویا سید شروع می شود. مانند ميرمهدي و میرعمادی و سیدمفیدی .
محله درکه دارای مسجد جامع، حسینیه، امام زاده، بازارچه است. درکه یک منطقه توریستی و تفریحی است. دارای کوه ،رودخانه، باغ و در مناطق شمالی بیشزار وجود دارد.
عکس درکه
درکه محله ای قدیمی در شمال غرب تهران است.
درکه (صحنه)، روستایی در شهرستان صحنه، استان کرمانشاه
درکه (اسلام آباد غرب)، روستایی در شهرستان اسلام آباد غرب
درکه (لردگان)، روستایی در شهرستان لردگان
درکه (رود)، رودی در محله درکه، شمال تهران
درکه ممکن است اشاره به موارد زیر نیز باشد:
رودخانهٔ درکه رودی در تهران است. سرچشمه رودخانه درکه از دامنه جنوبی قلّه توچال آغاز و با شش شاخه فرعی به رود اصلی می ریزد. این رود و پیرامون آن یکی از گردشگاه های قدیمی و مناطق کوهنوردی و در واقع ریه تنفسی تهرانی ها است.آبشار جوزک   نمایی از رودخانهٔ درکه
این گردشگاه کوهستانی در تمام فصل ها و روزهای سال پرجنب و جوش است. مخصوصاً در روزهای تعطیل هزاران نفر از این رودخانه بهره می برند.
این رود پس از عبور مراتع (یوردها) و پناهگاه پلنگ چال و با گذر از لابهلای دره های تنگ و فراخ، سنگ ها و علفزارها و آبشار جوزک و هفت حوض به درکه می رسد و از اوین نیز می گذرد و با گذشتن از زیر پل بزرگراه اوین-سعادت آباد کم کم وارد مسیل بسیار پهناور غرب بزرگراه چمران شده و پس از طی حدود ۴٫۵ کیلومتر مسیرش مسدود می شود و از طریق کانال خیابان جواد فاضل به سمت غرب منحرف می شود. اما این رود فصلی نبوده و به سبب بارش های فراوان بالا دست تقریبادر تمام فصول سال جاری می باشد با این تفاسیر اگر درفصل زمستان واوایل فصل بهار بارندگی ها غالب به صورت برف باشد رودخانه درتابستان هم جوشان خروشان می باشدولی برعکس اگر درزمستان بارش کم وجنب حاره به منطقه نزدیک باشد ودراواخر اسفند باران در ارتفاعات ببارد احتمال آن هست که برف کوه ها به سبب باران حاصل شده حالت سیل طغیان کرده و به پایین دست جاری شود، سپس درتابستان روددرکه مانند ابراهه باریک درپایین دست نمایان می شوداما کماکان باقیست... ازاین رو کسانی که بیشتر روزهای سال را درکوه به گردشگری می پردازندحالتی دلگیر رابرایشان تداعی می کند ووقتی که رودخروشان می شود گویی جانی تازه به دل طبیعت وگردشگران میبخشد
ویرایش شده توسط نوذرگودرزی
درکه (صحنه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان صحنه در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان صحنه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۰۴ نفر (۲۱۵خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۱°۳۲′۰۸″ شمالی ۵۰°۵۵′۲۷″ شرقی / ۳۱٫۵۳۵۵۶°شمالی ۵۰٫۹۲۴۱۷°شرقی / 31.53556; 50.92417
فهرست روستاهای ایران
درکه روستایی از توابع بخش خانمیرزا شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. روستایی باطبیعت بکروکوه های زیباومنظره ی چشم نواز
این روستا در دهستان خانمیرزا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۸۲ نفر (۵۷خانوار) بوده است.
درکه سید علی رضا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان کوه دشت شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
درکه نورمراد، روستایی از توابع بخش کاکاوند شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان کاکاوند غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
تپه درکه مربوط به عصر مفرغ - قورن میانی دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کوهدشت، بخش مرکزی، دهستان گل گل، روستای ابوالوفا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
در فاصله ۲۶ کیلومتری شهرستان کوهدشت روستای ابوالوفا واقع شده است. تپه درکه به فاصله یک کیلومتری در جنوب غربی این روستا قرار دارد. علت نامگذاری این تپه به درکه(derekeh) به ای دلیل است که در گویش محلی منطقه که لکی است کلمه درک (derek)به معنی خار می باشد و چون پیشتر در غرب این تپه درختچه هایی پوشیده از خار (درک) وجود داشته به این دلیل به درکه مشهور شده است. در سمت جنوب غربی این تپه دو چشمه یکی آب شیرین ودیگری گوگرد وجود دارد که البته چشمه آب شیرین به صورت چاه درآمده و چشمه آب گوگرد هم به دلیل خشکسالی های اخیر خشک شده است. ارزش این تپه به دلیل پیشینه باستانی این تپه است که بدوران مفرغ پیش از اسلام بر می گردد. بیشتر یا شاید اکثر اشیائ این تپه در دهه چهل (۱۳۳۰–۱۳۴۰) توسط اهالی حفاری شده و به وسیلهٔ افراد سودجو به تاراج رفته است. قضیه کشف آثار این تپه به این صورت است که چون خاک تپه نرم بوده و حیواناتی چون روباه در آن لانه حفر می کردند همراه خاک آثار باستانی کوچک به بیرون انتقال داده می شود و این امر باعث پی بردن اهالی ودیگران از وجودآثار باستانی می شود. بیشتر آثار بدست آمده از این تپه در جهت شمال، شرق وجنوب بوده و این نکته از آثار به جای مانده از حفاری ها مشخص است. این تپه در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
تپه بان چال درکه مربوط به دوره نوسنگی است و در شهرستان جوانرود، بخش روانسر، روستای درکه ولد بیگی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۱۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه چیا درکه مربوط به عصر مس - عصر آهن است و در شهرستان سلسله (الشتر)، بخش مرکزی، دهستان دوآب، ۳۵۰ متری جنوب غرب روستای نیازآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۱۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
میدان درکه از میادین شمال تهران است که در محله درکه قرار دارد. این میدان در انتهای خیابان درکه (شهید داودیان) قرار گرفته است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

درکه در دانشنامه آزاد پارسی

دهی در بخش مرکزی شهرستان شمیرانات، استان تهران، ۱۲کیلومتری غرب تجریش. هوای آن معتدل مایل به سرد و از تفرجگاه های مردم تهران است. هفت حوض در شمال آن قرار دارد. محصولات آن توت و توت فرنگی است. نیز ← اوین

درکه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ادرس درکه   • رستوران های درکه   • درکه بهتره یا دربند   • درکه تهران کجاست   • چگونه به درکه برویم   • مسیر درکه با مترو   • مسیر رفتن به درکه   • نقشه درکه   • معنی درکه   • مفهوم درکه   • تعریف درکه   • معرفی درکه   • درکه چیست   • درکه یعنی چی   • درکه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی درکه
کلمه : درکه
اشتباه تایپی : nv;i
عکس درکه : در گوگل


آیا معنی درکه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )