انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1045 100 1

دریاچه

/daryACe/

معنی دریاچه در لغت نامه دهخدا

دریاچه. [ دَرْ چ َ / چ ِ ] (اِمصغر) مصغر دریا. دریای خرد. آبی ایستاده و وسیع محاط به خشکی چون دریاچه ٔ ساوه و دریاچه ٔ زره ، و بحر خزر که دریاچه ای است. (یادداشت مرحوم دهخدا). دریای کوچک و دریای محدود و آبگیر و برکه. (ناظم الاطباء). اُبَیحِر. بحیرة. دریااک. دریاژه. دریاهک. دریایک. دریاهه. پهنه ٔ نسبةً وسیع آب راکد در داخل خشکی. فرورفتگی نسبةً وسیعی مملو از آب در دل خشکی. منشاء بیشتر دریاچه های موجود در عمل یخچالهاست (پر شدن حوضه ها که بوسیله ٔ یخچال ها حفرشده ، یا بسته شدن جریان رودخانه ها بوسیله ٔ یخ ) انواع دیگر دریاچه عبارت است از دریاچه های حادث از انسداد اتفاقی جریان آب رودخانه ، دریاچه های طوقی ، مردابهای ساحلی که در نزدیک مصب رودخانه تشکیل میشوند، قسمتهائی از اقیانوس که بواسطه ٔ عمل آتشفشانی جدا میشوند، و دهانه های آتشفشانهای خاموش که آب در آنها گرد می آید. بیشتر دریاچه ها شور یا تلخند بعضی از این دریاچه ها اعقاب دریاچه های آب شیرین هستند که از تبدیل اقلیم مرطوب به کم آب حادث شده اند (مانند دریاچه ٔ شور بزرگ و بحرالمیت ). برخی از آنها از اقیانوس جدا شده اند(مانند دریای خزر و آرال ). بزرگترین دریاچه های طبیعی زمین عبارتند از خزر، سوپریور، هکتوریا، نیانزا، آرال ، میشیگان و هورون. بلندترین دریاچه های زمین تیتیکاکا و پست ترین آنها بحرالمیت است. (از دائرةالمعارف فارسی ). || مخزن های دریاچه مانند ساخته ٔدست انسان را نیز دریاچه میخوانند (مانند دریاچه ٔ سد کرج ) وسیعترین این دریاچه ها دریاچه ٔ حادث از سد کاریبا بر رود زامبزی در افریقاست. (از دائرةالمعارف فارسی ). || حوض بزرگ که در باغهای بزرگ است. (یادداشت مرحوم دهخدا). مطلق حوض کلان و این از اهل زبان به تحقیق پیوسته است. (آنندراج ) :
دریاچه ای است دست کریمان روزگار
کز رای سایلان بودش آبشارها.
اشرف (از آنندراج ).
|| در تداول مردم گناباد به حوض وسط خانه اطلاق می شود. (یادداشت پروین گنابادی ). || نهر. (از آنندراج ) :
ز دریاچه ٔ گنگ تا آب سند
شدندش زبون تاجداران هند.
هاتفی (از آنندراج ).

دریاچه. [ دَرْ چ َ / چ ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سبزواران بخش مرکزی شهرستان جیرفت. واقع در 16هزارگزی جنوب خاوری سبزواران و لب رودخانه ٔ هلیل ، با 228 تن سکنه. آب آن از چشمه و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

دریاچه. [ دَرْ چ َ / چ ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان همائی بخش ششتمد شهرستان سبزوار. واقع در 75هزارگزی جنوب باختری ششتمد با 131 تن سکنه. آب آن از قنات و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی دریاچه به فارسی

دریاچه
دریای کوچک که ازهرطرف خاک بر آن احاطه کرده باشد
دهی است از دهستان سبزواران بخش مرکزی شهرستان جیرفت .
بحیره خوارزم . دریاچه بزرگی در آسیا در ترکستان غربی .
بحیره ارمیه . دریاچه رضائیه
دریاچه رضائیه
بحیره ارومیه . دریاچه رضائیه
بحیره اریغ . دنباله دریای مغرب
منسوب به دریاچه . مربوط به دریاچه .
[lacustrine] [زمین شناسی] مربوط به یک یا چند دریاچه یا تولیدشده در دریاچه
بحیره بختگان دریاچه نیریز در فارس .
دریاچه ای در سه فرسخی در مصر سفلی .
بحیره تمساح در مصر سفلی
بحیره ارمیه . دریاچه رضائیه
بحیره ارمیه . دریاچه رضائیه
یا دریاچه ساوه یا دریاچه حوض سلطان بطول ۸٠ کیلومتر و عرض ۳٠ کیلومتر میباشد و آن در گودال و پست ترین قسمت دشت تهران قم ساوه قرار دارد. آب آن بعلت هوای متغیر نجد مرکزی اغلب تغیر می کند و سطح دریاچه کم و زیاد میشود.کمترین وسعت این دریاچه ۲۴٠٠ کیلومتر مربع میباشد. آب دریاچه شور و تلخ است.سواحل آن غالبا باتلاقی و تا مساحت ۲٠ کیلومتر از رسوب نمک پوشیده شده است .
دریاچه قم . دریاچه ساوه
دریای خزر . دریاچه ای در شمال ایران .
در قصبه ارمنستان . دریاچ. ارجیش
بحیره دشت ارژن
بحیره ارمیه . دریاچه ای در شمال غربی ایران .
بحیره زره در سرزمین سیستان
یا دریاچه ساوه یا دریاچه حوض سلطان بطول ۸٠ کیلومتر و عرض ۳٠ کیلومتر میباشد و آن در گودال و پست ترین قسمت دشت تهران قم ساوه قرار دارد. آب آن بعلت هوای متغیر نجد مرکزی اغلب تغیر می کند و سطح دریاچه کم و زیاد میشود.کمترین وسعت این دریاچه ۲۴٠٠ کیلومتر مربع میباشد. آب دریاچه شور و تلخ است.سواحل آن غالبا باتلاقی و تا مساحت ۲٠ کیلومتر از رسوب نمک پوشیده شده است .
بحیره ساوه
دریاچه ارمیه . دریاچه رضائیه

معنی دریاچه در فرهنگ معین

دریاچه
( ~. چِ) (اِمصغ .) دریای کوچکی که به اقیانوس راه ندارد.

معنی دریاچه در فرهنگ فارسی عمید

دریاچه
دریای کوچک که از هر طرف خاک بر آن احاطه کرده باشد.

دریاچه در دانشنامه اسلامی

بالْخاش، بزرگترین دریاچه آسیای مرکزی پس از آرال، به وسعت ۴۳۲، ۱۸ کیلومترمربع، واقع در بخش شرقی جمهوری قزاقستان قرار دارد.
رود ایلی و چندین رود کم اهمیت تر به این دریاچه می ریزند. رود ایلی از سمت مغرب وارد دریاچه می شود و ۷۵ تا ۸۰ درصد آب آن را تأمین می کند و رودهای کوچکتر از سمت مشرق به آن می ریزند. این وضع جریان دایمی آب را از مغرب به مشرق سبب شده است.

ناشناخته بودن این دریاچه
این دریاچه برای جغرافیدانان مسلمان در قرون پیشین ناشناخته بود. مؤلف گمنام حدود العالم (تاریخ تألیف: ۳۷۲) می نویسد که «ایلا (=ایلی) به دریای ایسی گول افتد».

وصف دریاچه بالخاش توسط محمد حیدر
تا آن جا که اطلاع داریم، از جمله نویسندگان مسلمان، محمد حیدر تنها کسی است که در اواسط قرن دهم به وصف این دریاچه پرداخته است. این نویسنده دریاچه بالخاش را، که در آن زمان مرز میان سرزمین ازبکها (ازبکستان) و مغولها (مغولستان) بود، دریاچه آبی رنگ (کوکچه تنییز ـ تنکیز) نامیده و آن را دریاچه ای با آب شیرین وصف کرده است اما درباره طول و عرض آن به مبالغه گرویده و رود ولگا (اِتِل) را منشعب از آن دانسته است. نوشته او درباره مزه آب این دریاچه اهمیت دارد، زیرا همه جغرافیدانان عصر جدید بالخاش را دریاچه آب شور معرّفی کرده اند.

مزه آب این دریاچه
...
بُرُلُّس، ناحیه و دریاچه ای در شمال مصب نیل در مصر است.
این دریاچه میان مصب دو شعبه از رود نیل ، رشید و دَمیاط، واقع است، و تنها نوار باریکی از تپه های شنی آن را از دریای روم مدیترانه جدا می کند.

برلس معرّب لفظ یونانی
برلس معرّب لفظ یونانی پارالُس (ساحل دریا) است که از زبان قبطی به عربی راه یافته است.
اطلاق پارالس به این ناحیه، مبتنی بر وضع طبیعی آن است.
یاقوت و ابن بطوطه نام این محل را به صورت بَرَلُّس می شناختند، اما این تلفظ متداول نشد.
محل، پیش از تقسیم کشور به نواحی بزرگتر، مرکز اداری یک «کوره» (استان) بود و جزئی از «نَسْتَراویه» به شمار می آمد.
در قرن هشتم /چهاردهم، این ایالت به نام شهر اصلی خود، اَشمون طنّاح، نامیده شد.
برلس، امروزه جزو ایالت «غربیّة» مصر است.

نامهای دیگر دریاچه برلس
در قرون هشتم تا دهم دریاچه برلس، به اعتبار محلی که امروزه از آن اثری نیست، بُحَیره نستراوه نامیده می شد.
ابن حوقل این دریاچه را بُشمور، که نام دیگر این منطقه باتلاقی بوده، یاد کرده است.

اجازه ماهیگیری در دریاچه برلس
...
چند دریاچه طبیعی در افغانستان در نود کیلومتری مغرب بامیان، با َ۱۲ ْ۳۰ عرض شمالی و َ۳۰ ْ۶۶ طول شرقی می باشد.
این دریاچه ها در بستری از سنگ آهک و گل رس کرتاسه ای در ارتفاع ۹۰۰، ۲ متر از سطح دریا در مسیر رودهای کوچکی واقع اند که از مشرق (سرچشمه های بلخاب) سرازیر می شوند. مسیر این رودها پس از عبور از دره ها، در چند نقطه، به طور طبیعی با سنگ های تراورتن سد می شود. مجموع مساحت این دریاچه ها ۹۸۵، ۵ کیلومتر مربع است. از مشرق به مغرب، هشت واحد دریاچه ای با درجات مختلفی از رسوب، از بستر دریاچه ای خشک و آبگیرهای بسیار کم عمق تا دریاچه های بزرگی به عمق ده ها متر یافت می شود.
نحوه پیدایش تراورتن
سدهای طبیعی در آن جا که بستر رودخانه ها یکباره عمیق شده اند پدید آمده و آن جا که جریان آب خروشان است، تراورتن رسوب کرده است. سازواره های گیاهی (انواع سیانوفیت ، کلروفیت ، خزه ، جلبک و غیره) در ته نشین شدن ترکیبات کلسیمِ حل شده در آب نقش عمده ای دارند. در اینجا هیچ اثری از فعالیت های گرمابی دیده نشده است. تراورتن بندامیر با این تعریف سازگار است : «ته نشست برّیِ دریاچه ایِ چندین عنصر مرکب که بیش از فرایندهای صرفِ شیمیایی، فعالیت زیستی سازواره های گیاهی آن را پدید آورده است» . تشکیل ذخایر تراورتن در مراحل بین دوران های یخبندان شروع شده است (قرائن موجود، بر دو مرحله از یخبندان دوران چهارم دلالت می کند) و تا دوره بعد از یخبندان کنونی ادامه دارد. در این مراحل، مجاری خروج آب، آبراه هایی با شیب تند در سدها حفر کرده اند.
دریاچه ها در دیدگاه عامه
شکوه سدهای طبیعی باعث شده است که منشأ آن ها به معجزه نسبت داده شود؛ بنای آن ها را به علی بن ابی طالب علیه السّلام منسوب کرده اند. نام این سدهای پی درپی و دریاچه هایی که به وجود آورده اند چنین نامیده می شوند: «بند ذوالفقار» (نام شمشیر حضرت علی علیه السّلام)، «بند پودِنَه» (پونه)، «بند پنیر»، «بند خَیْبَت» (سِحْر) (یا هیبت )، «بند قنبر » (غلام خاص علی علیه السّلام) و «بندغلامان». این نامگذاری ها مولود وقایعی افسانه ای است که در دو روایت مشابه و نزدیک به یکدیگر به ما رسیده است (یکی روایت لیچ به نقلِ برنز، دیگری روایت فوشه همچنین آکن و کهزاد). همانطور که برنار اشاره کرده، بعید نیست که فتوحات علی علیه السّلام مفهوم جغرافیایی وسیعتری داشته و بایستی آن ها را اسطوره ای سبب شناختی در زمینه استفاده از رودهای هندوکش در امر آبیاری تلقی کرد. در همین قرن (در۱۳۳۲/۱۹۱۴ به زعم آکن و کهزاد و در ۱۳۲۴/ ۱۹۰۶ به زعم کاسپانی و کاگناچی) زیارتگاه کوچکی به یاد علی علیه السلام در این جا ساخته شده است. مردمان طوایف هزاره این منطقه در دریاچه ها ماهی صید می کنند و از آبشار رودخانه ها برای گرداندن آسیاب های خود استفاده می کنند. پس از ساختمان جاده مسافرتی از بامیان و بنای یک مهمانسرا، منظره فوق العاده این دریاچه های فیروزه ای رنگ در زمینه تقریباً تمام سفید کوهستان های برهنه، کم کم جهانگردان را به خود جلب کرده است.
دریاچه در دانشنامه ویکی پدیا

دریاچه
دریاچه محدودهٔ آبی بزرگی است که به آب های آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). بعضی از دریاچه ها به قدری بزرگ هستند که در صحبت محاوره از آن ها به عنوان دریا نام برده می شود، مانند دریاچه خزر. دریاچه ها همانند رودها جاری نمی شوند و ساکن هستند. بیشتر دریاچه ها دارای آب تازه هستند و اکثر آن ها در نیمکره شمالی هستند. بیش از ۶۰٪ دریاچه های جهان در کانادا قرار گرفته اند. همچنین فنلاند به عنوان سرزمین هزار دریاچه شناخته می شود (۱۸۷٬۸۸۸ دریاچه در فنلاند وجود دارد که ۶۰٬۰۰۰ از آن ها دریاچه های بزرگ هستند).
دریای خزر،
دریاچه ویکتوریا،
دریاچه خوارزم (آرال)،
دریاچه تانگانیکا،
دریاچه بایکال
دریاچه های بزرگ
دریاچه سوپریور،
دریاچه هیوران،
دریاچه میشیگان،
دریاچه ایری
دریاچه اونتاریو
بعضی از دریاچه ها ساخته دست بشر هستند. این دریاچه ها به منظورهای مختلفی نظیر تولید برق (به عنوان مثال دریاچه پشت سدها)، برای استفاده از آب آن ها برای کشاورزی یا در خانه ها یا برای تفریح ساخته شده اند. شناخته شده ترین دریاچه های جهان عبارتند از:
دریاچه ها را در پژوهش های علمی زیست محیطی به دسته های زیر تقسیم می کنند:
عوامل متعددی باعث پیدایش دریاچه ها می گردند که عمدتاً ناشی از فرایندهای بیرونی (دینامیک های بیرونی) و درونی (دینامیک های درونی) زمین می باشند. بعضی از این عوامل عبارتنداز:
عکس دریاچه
دریاچه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دریاچه (جیرفت)
دریاچه (سبزوار)
دریاچه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جیرفت در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان اسلام آباد (جیرفت) قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷۷ نفر (۱۶۳خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۵°۴۱′۲۹″ شمالی ۵۷°۰۳′۴۲″ شرقی / ۳۵٫۶۹۱۳۹°شمالی ۵۷٫۰۶۱۶۷°شرقی / 35.69139; 57.06167
دریاچه، روستایی است از توابع بخش روداب و در شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی ایران.
این روستا در دهستان کوه همایی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۲۱ نفر (۳۰ خانوار) بوده است.
دریاچه فیلم اکشن هیجان انگیز فرانسوی به کارگردانی استیون کوآل و فیلمنامهٔ لوک بسون و ریچارد ونک است که قرار است در سال ۲۰۱۷ اکران شود. از جمله بازیگران این فیلم می توان به جی. کی. سیمونز، سالیوان استیپلتون و چارلی بولی اشاره کرد. این فیلم قرار است در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ منتشر شود.
دریاچه آب شور نوعی سرزمین محصور در خشکی است که حاوی آب، همراه با انواع نمکها (چون سدیم کلرید) با غلظت بسیار بالا و مواد معدنی حل نشده زیادی است که از اکثر دریاچه های دیگر بیشتر است.
ویکی پدیای انگلیسی
«دریاچهٔ آتش» (به انگلیسی: Lake of Fire) نام یکی از ترانه های گروه آلترنتیو راک آمریکایی میت پاپتس است.
میت پاپتس
۲۹ ثانیه (از ۳:۱۲)
این ترانه که اول بار در آلبوم ۱۹۸۳ آن ها با نام میت پاپتس ۲ منتشر شد شامل هم آوایی سه نفره در قسمت آواز و شعری با ۲بخش اصلی تکرارشونده است که در کلید فا ماژور ساخته شده است. «دریاچهٔ آتش» برای گنجانده شدن در آلبوم سال ۱۹۹۴ گروه با نام Too High To Die ضبط مجدد شد و به صورت «آهنگ مخفی» در انتهای آن آلبوم استفاده شد. نسخهٔ ضبط مجدد به همراه یک نسخهٔ آکوستیک و یک اجرای زندهٔ ترانه، قطعات تشکیل دهندهٔ آلبوم تک آهنگ هستند.
مختصات: ۴۵° شمالی ۶۰° شرقی / ۴۵°شمالی ۶۰°شرقی / 45; 60
شه‍ریاری، محمدمه‍دی، فاجع‍ه زیس‍ت مح‍یطی دریاچه آرال، مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز، ش ۳۳، (به‍ار ۱۳۸۰): ص ۱۵۳–۱۶۶.
دریاچه آرال یا دریاچه خوارزم (به قزاقی: Арал Теңізі، به ازبکی: Orol Dengizi) یک دریاچهٔ آب شور در آسیای میانه میان قره قالپاقستان در کشور ازبکستان در جنوب و قزاقستان در شمال بود.
اجداد سلجوقیان در اطراف آن بودند و نام دریاچه نامی است ترکی.
واژهٔ «آرال» یک واژه ترکی است و احتمالاً به معنای جزایری است که در مصب رودها قرار گرفته اند.
دریاچه آرام ۳ (به انگلیسی: Lake Placid 3) نام یک تله فیلم آمریکایی ترسناک ساخته سال ۲۰۱۰ می باشد.
داستان این فیلم مربوط به جریان توقف گروهی در منطقه ای برای استراحت است، آنان با تمساحهای خطرناک و وحشی روبه رو می شود و برخی از آنان بوسیلهٔ تمساح های دریاچه کشته می شوند که البته در پایان تمساح های دریاچه آرام کشته می شوند.
دریاچه آرپی (ارمنی: Արփի լիճ) یک دریاچه در ارمنستان است که در استان شیراک واقع شده است.
رودها و دریاچه های ارمنستان
کوه های ارمنستان
فهرست آتشفشان های ارمنستان
جغرافیای ارمنستان
آب و هوای ارمنستان
دریاچه آرخنتینو یا لاگو آرخنتینو (به اسپانیایی: Lago Argentino به معنای دریاچهٔ آرژانتین) دریاچه ای واقع در ایالت پاتاگونیایی سانتاکروز در جنوب آرژانتین است. این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین در آرژانتین بوده و مساحتی برابر با ۱٬۴۶۶ کیلومتر مربع را دربر می گیرد. متوسط عمق دریاچهٔ آرخنتینو ۱۵۰ متر است و در ژرفترین نقطه به حداکثر ۵۰۰ متر می رسد.
Wikipedia contributors, "Argentino Lake," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Argentino_Lake&oldid=466297149 (accessed January 21, 2012).
دریاچهٔ آرخنتینو در داخل پارک ملی لوس گلاسیارس (پارک ملی یخچال های طبیعی) قرار دارد و چشم اندازی از چندین یخچال طبیعی را شامل می شود. آب این دریاچه به وسیلهٔ آب ناشی از ذوب یخسارهای چندین رودخانه، آب های دریاچه ویدما که از طریق رود لا لئونا به آرخنتینو می پیوندد و بسیاری جویبارهای کوهستانی تأمین می شود. حوضهٔ آبخیز دریاچهٔ آرخنتینو گستره ای تا بیش از ۱۷٬۰۰۰ کیلومتر مربع را دربر می گیرد و این دریاچه از طریق رود سانتا کروز به اقیانوس اطلس می پیوندد.
یخچال های طبیعی منطقه، شهرک ال کالافاته که در مجاورت دریاچه قرار دارد و خود دریاچه، جزو مناطق مهم توریستی به شمار می روند. همچنین وجود انواع مختلفی از ماهیان همچون ماهی خاردار، قزل آلای دریاچه ای و قزل آلای رنگین کمان، این دریاچه را به مکانی محبوب برای ماهی گیری بدل کرده است.
اردک دریاچه (نام علمی: Oxyura vittata) نام یک گونه از سرده اردک افراشته دم است.
بالای دریاچه (انگلیسی: Top of the Lake) یک سریال درام معمایی محصول ساندنس تی وی به کارگردانی گارث دیویس و نویسندگی جین کمپیون است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
جین کمپیون
Gerard Lee
بالدار دریاچه (نام علمی: Noripterus) نام یک سرده از تیره جونگاربالان است.
بانوی دریاچه (انگلیسی: Lady of the Lake) عنوان یک شخصیت جادوگر در ماهیت بریتن می باشد. او نقش بسیار مهمی در اغلب داستان ها دارد که از میان آنها می توان به سپردن شمشیر اکس کالیبور به شاه آرتور اشاره داشت. وی همچنین در بالا بردن مقام لانسلوت پس از مرگ پدرش نقش عمده ای داشت. در برخی از نسخه ها، حداقل از دو شخصیت با نام بانوی دریاچه از چرخهٔ پسا-وولگیت نام برده شده.
پدیدهٔ برف دریاچه ای در فصول سرد سال وقتی ایجاد می شود که بادهای سرد از فراز آب های دریاچه های گرمتر عبور کنند. با عبور این هوا انرژی و بخار آب گرفته شده از دریاچه ها منجمد شده و به ساحل منتقل می شود. پدیدهٔ مشابه این در آب های شور اقیانوس ها یا دریاهای آزاد نیز اتفاق می افتد. این پدیده هنگامی تشدید می شود که بخار آب با رسیدن به ارتفاعات دچار صعود مکانیکی شود. این صعود می تواند نوارهای باریک ولی شدیدی از بارش را ایجاد کند که شدت آن گاهی تا چندین اینچ برف در هر ساعت می رسد و برف تجمعی فراوانی را سبب می شود.
افزایش درجهٔ ناهمواری سطحی در خشکی، سرعت جریانی را که از دریاچه می وزد خواهد کاست و هم گرایی و صعود قائم مؤثر هوا را که در رخداد برف دریاچه ای ضروری است، افزایش خواهد داد.
در حالتی که مانع طبیعی مانند کوهستان در منطقه وجود داشته باشه، صعود مکانیکی هوای مرطوب باعث اشباع بیشتر رطوبت و در نتیجه تشدید بارش می شود.
مناطقی که تحت تأثیر پدیده برف دریاچه ای قرار می گیرند کمربند برفی نامیده می شوند. این تأثیر در بسیاری از نقاط جهان مشاهده می شود، امّا در نواحی اطراف دریاچه های بزرگ در آمریکای شمالی بیشتر شناخته شده هستند.
یک طوفان برف متاثر از دریاچه، طوفان برفی است که توسط این پدیده ایجاد شده است. تحت شرایط ویژه، وزش بادهای شدید می تواند باعث تشدید بارش برف حاصل از رطوبت آب های گرم در نواحی مستعد گردد.
اگر دمای هوا به حد کافی پایین نباشد که بارش در سطح زمین به صورت منجمد باقی بماند، آنگاه بارش به صورت باران خواهد بود. برای بارش، هوای عبوری از روی آب دریا یا دریاچه ها باید به اندازهٔ کافی نسبت به سطح آب سردتر باشد. به طور مشخص هنگامی این پدیده می تواند بارش را سبب شود که دمای هوا در تراز ۸۵۰ میلی بار (ارتفاع حدود ۱۵۰۰ متری از سطح دریا) ۱۳ درجهٔ سانتیگراد سردتر از هوای سطح آب باشد.
خاره چسب دریاچه (نام علمی: Acroloxus lacustris) نام یک گونه از سرده خاره چسب رودخانه است.
سگ دریاچه (نام علمی: Nurocyon chonokhariensis) نام یک گونه از زیرخانواده سگیان است.
غریبه کنار دریاچه (فرانسوی: L'Inconnu du lac) فیلمی درام و مهیج به کارگردانی آلن گیرودی است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به پیر دولادونشا اشاره کرد. این فیلم در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۳ به نمایش در آمد و آلن گیرودی موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی شد. این فیلم همچنین برنده جایزه نخل دگرباشی شد.
۱۷ مه ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-05-۱۷) (جشنواره فیلم کن ۲۰۱۳)
۱۲ ژوئن ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-06-۱۲) (فرانسه)
قزل آلای دریاچه (نام علمی: Salvelinus namaycush) نام یک گونه از سرده آزادماهی های شکم رنگی است.
قشلاق دریاچه، روستایی از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان چمجمال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۵ نفر (۲۳خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دریاچه در دانشنامه آزاد پارسی

دریاچه (lake)
تودۀ آب ساکن در زمینی گود، که مستقیماً به دریا راه ندارد. دریاچه ها در ناحیه هایی که قبلاً یخچالی بوده اند، درامتداد رودخانه های آرام، و در زمین های پست نزدیک دریا فراوان اند. دریاچه ها براساس منشأشان تقسیم بندی می شوند و عبارت اند از دریاچه های یخچالیِ حاصل از سایش یخچالی، دریاچه های سدّیِ حاصل از زمین لغزه ها و یخرُفت های یخچالی، دریاچه های دهانه ای (فنجانه ای) که در آتشفشان ها به وجود می آیند، و دریاچه های زمین ساختی که در شکافه های طبیعی زمین تشکیل می شوند. دریاچه های دهانه ای در گالۀ (فرورفتگی آتشفشانی) آتشفشان های خاموش تشکیل می شوند. از آن جمله است دریاچۀ کراتر در اورگون امریکا. فرونشینی سقف غارهای آهکی در چشم اندازهای کارستی موجب رخنمونِ شبکۀ نهرهای زیرزمینی و ایجاد حفرۀ بزرگی می شود که ممکن است در آن دریاچه ای تشکیل شود. دریاچه های زمین ساختی طی حرکات زمین ساختی، مثلاً هنگام تشکیل درۀ کافتی، ایجاد می شوند. دریاچۀ تانگانیکا همراه با درۀ بزرگ کافتی شرق افریقا ایجاد شده است. یخچال ها نیز چند نوع دریاچه به وجود می آورند. از آن جمله اند دریاچه های اسکاتلند و گریت لیکس (دریاچه های بزرگ) شمال امریکا. آب دریاچه ها معمولاً شیرین است، اما در مناطقی که میزان بارندگی سالیانه و آب های جاری سطحی کم است، دریاچه های شور و تلخ نیز یافت می شود. در این مناطق، میزان تبخیر بیش از ورود آب به دریاچه است و لذا کانی های نمک انباشته می شوند. مثلاً، شوری بَحرُالمِیِّت حدود ۲۵۰ در هزار، و شوری گریت سالت لیک در ایالت یوتای امریکا ۲۲۰ در هزار است. شوری ممکن است حاصل ورود سیالات یا گازهای آتشفشانی نیز باشد. شوری دریاچه های ناترون در تانزانیا از این نوع است. در قرن ۲۰، دریاچه های مصنوعی بزرگی برای تولید برق آبی و مقاصد دیگر ایجاد شد. برخی دریاچه ها براثر فعالیت های بشر آلوده شده اند. گاهی در دریاچه ها فرآیند مُغَذی شدن (حالت فراتغذیه) روی می دهد. در این هنگام، کودهای کشاورزی که به داخل دریاچه آب شویی شده اند، موجب انفجار جمعیت آبزیان دریاچه می شوند، ذخیرۀ اکسیژن دریاچه تمام شده، ادامۀ حیات در آن غیرممکن می شود. دربارۀ دریاچه های مهم ایران و جهان به نام خاص آن ها نگاه کنید، مثل: ارومیه، دریاچه.

ارتباط محتوایی با دریاچه

دریاچه در جدول کلمات

دریاچه آسیا
ارال
دریاچه آلمان
موریتس
دریاچه اروپا
لمان
دریاچه استرالیا
ار
دریاچه اسیایی
ارال
دریاچه ای در ترکیه
وان
دریاچه ای در آسیا
ارال
دریاچه ای در آفریقا
نیاسا
دریاچه ای در آفریقای جنوبی
نیاسا
دریاچه ای در آلمان
موریتس

معنی دریاچه به انگلیسی

loch (اسم)
شاخابه ، خلیج ، دریاچه
laguna (اسم)
مرداب ، چشمه اب گرم ، دریاچه ، جای کم عمق دریا
pond (اسم)
تالاب ، دریاچه
lake (اسم)
دریاچه ، برکه ، استخر
slew (اسم)
دریاچه
lough (اسم)
دریاچه ، استخر ، اب دریا

معنی کلمه دریاچه به عربی

دریاچه
بحيرة , برکة

دریاچه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

.. > Catterpillar
ارینا😍😍😍 > آرینا
Erfan_Z_A_D > مینیاتور
فاطمه > moha
Erfan_Z_A_D > Remains
Suzan > آرتمیس
عبدالخلیل قوطوری > cavil
عبدالخلیل قوطوری > caviar

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دریاچه   • عدد دریاچه در جدول   • نام دیگر دریاچه   • اهمیت دریاچه ها   • دریاچه چیست   • دریاچه چیتگر دریاچه چیتگر   • نام دریاچه های ایران   • عدد دریاچه چیست   • مفهوم دریاچه   • تعریف دریاچه   • معرفی دریاچه   • دریاچه یعنی چی   • دریاچه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دریاچه
کلمه : دریاچه
اشتباه تایپی : nvdh]i
آوا : daryACe
نقش : اسم
عکس دریاچه : در گوگل


آیا معنی دریاچه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )