انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1083 100 1

دریای شمال

معنی دریای شمال در لغت نامه دهخدا

دریای شمال. [ دَرْ ی ِ ش َ / ش ِ ] (اِخ ) شاخه ای از اقیانوس اطلس به طول حدود 960 کیلومتر که بین برّ اروپا از شمال و جنوب و بریتانیای کبیر از غرب ممتد است. عریضترین قسمتش حدود 640کیلومتر عرض دارد. از جنوب به تنگه ٔ پادوکاله منتهی میشود از لحاظ صید ماهی اهمیت بسیار دارد و دارای قسمت های کم عمق متعددی است که بزرگترین آنها کرانماسه ی داگربنک است که بین انگلستان و دانمارک در عمق کمی زیر آب قرار گرفته است. (از دائرةالمعارف فارسی ).

معنی دریای شمال به فارسی

دریای شمال
شاخه ای از اقیانوس اطلس بطول حدود ۹۶٠ کیلومتر که بین بر اروپا از شمال و جنوب و بریتانیای کبیر از غرب ممتد است .

دریای شمال در دانشنامه ویکی پدیا

دریای شمال
دریای شمال دریایی کرانه ای از اقیانوس اطلس است که با بیش از ۹۷۰ کیلومتر (۶۰۰ مایل) طول و ۵۸۰ کیلومتر (۳۶۰ مایل) پهنا، دارای مساحتی نزدیک به ۵۷۰٬۰۰۰ مترکیلومربع (۲۲۰٬۰۰۰ مایل مربع) در بخش شمالی قارهٔ اروپا گسترده است. دریای شمال در میان جزایر بریتانیا، اسکاندیناوی، آلمان، هلند، بلژیک، و فرانسه قرار دارد.
Starkey, David J.; Morten Hahn-Pedersen (2005). Bridging troubled waters: Conflict and co-operation in the North Sea Region since 1550. Esbjerg : Fiskeri-og Søfartsmuseets. ISBN 87-90982-30-4.
Ilyina, Tatjana P (2007). The fate of persistent organic pollutants in the North Sea multiple year model simulations of -HCH, -HCH and PCB 153Tatjana P Ilyina;. Berlin ; New York: Springer. ISBN 978-3-540-68163-2.
Karlsdóttir, Hrefna M. (2005). Fishing on common grounds: the consequences of unregulated fisheries of North Sea Herring in the postwar period. Göteborg: Ekonomisk-Historiska Inst., Göteborg Univ. ISBN 91-85196-62-2.
Tiedeke, Thorsten; Werner Weiler (2007). North Sea coast: landscape panoramas. Nelson: NZ Visitor; Lancaster: Gazelle Drake Academic. ISBN 978-1-877339-65-3.
ed. by Erik Thoen (2007). Rural history in the North Sea area: a state of the art (Middle Ages – beginning 20th century). Turnhout: Brepols. ISBN 978-2-503-51005-7.نگهداری یادکرد:متن اضافی:فهرست نویسندگان (link)
Waddington, Clive; Kristian Pedersen (2007). Mesolithic studies in the North Sea Basin and beyond: proceedings of a conference held at Newcastle in 2003. Oxford: Oxbow Books. ISBN 1-84217-224-7.
Zeelenberg, Sjoerd (2005). Offshore wind energy in the North Sea Region: the state of affairs of offshore wind energy projects, national policies and economic, environmental and technological conditions in Denmark, Germany, The Netherlands, Belgium and the United Kingdom. Groningen: University of Groningen. OCLC 71640714.
Quante, Markus, et.al (2016). North Sea Region Climate Change Assessment. Springer. ISBN 978-3-319-39745-0.
قسمت بزرگی از حوزهٔ آبریز اروپا شمال دریای بالتیک وارد دریای شمال می شود. دریای شمال دریایی درون بوم در فلات قارهٔ اروپا است. این دریا از مسیر کانال مانش در جنوب و دریای نروژ در شمال به اقیانوس می پیوندد.
دریای شمال از مدت ها پیش صحنه مهمی برای خطوط حمل و نقل اروپا و نیز به عنوان یک منبع پراهمیت شیلات بوده است. این دریا برای تفریح و گردشگری برای مردم کشورهای هم مرز خود نیز مسیری بسیار محبوب و متداول است و اخیراً به یک منبع غنی از منابع انرژی از جمله سوخت های فسیلی، انرژی باد تبدیل شده، و تلاش های اولیه برای بهره گیری از انرژی موج توسعه یافته است.
عکس دریای شمال
راه دریایی شمال به مسیری دریایی گفته می شود که از شمال اروپا و اقیانوس اطلس آغاز و پس از گذشتن از خاورمیانه و جنوب آسیا به دریای بارنتز در مجاورت سیبری روسیه و در نهایت به قطب شمال و ازنو به شمال اروپا می رسد.
این راه در قرن شانزدهم پس از زایش توسط کاوش گرانی چون ریچارد چانسلر کشف و به راهروی شمالی مشهور گشت.
روسیه به تازگی درصدد احیای این راه است.
گذر دریای شمال (به روسی: Се́верный морско́й путь, Severnyy morskoy put, shortened to Севморпуть, Sevmorput)، یکی از راه های دریایی کشتی رانی و حمل و نقل است که به طور رسمی توسط قوانین روسیه از دریای کارا به اقیانوس آرام به طور خاص در حال اجرا در امتداد ساحل قطبی روسیه از تنگهٔ کارا بین تعریف شده است دریای بارنتز و دریای کارا، همراه سیبری، به تنگه برینگ. کل مسیر در آب های شمالگان و در منطقهٔ انحصاری اقتصادی روسیه (EEZ) نهفته است. پاره ای از این مسیر تنها برای دو ماه در سال از یخ خالی است. قبل از آغاز قرن بیستم آن را پاساژ شمال شرقی نامیده می شد، و هنوز هم گاهی اوقات به این نام خوانده می شود.
در حالی که پاساژ شمال شرقی شامل تمام دریاهای شرق قطب شمال است و اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را به هم می پیوندد، راه دریای شمال دریای بارنتز را شامل نمی شود، و آن را به همین دلیل به اقیانوس اطلس نمی رسد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دریای شمال در دانشنامه آزاد پارسی

دریای شمال (North Sea)
دریایی در شرق بریتانیا و بخشی از اقیانوس اطلس، با ۵۲۳هزار کیلومتر مربع وسعت. به سواحل بلژیک، هلند، آلمان، دانمارک، و نروژ محدود است. میانگین ژرفای آن ۵۵ متر و بیشترین عمق آن ۶۶۰ متر است. داگر بنک، به عمق یازده متر، از شرق به غرب امتداد دارد و از قدیم، منطقۀ صید ماهی بوده است. تنگها ی عمیق در سواحل اسکاندیناوی تا اسکاگراک امتداد دارد. دریای شمال در شمال شرقی به دریای نروژ، و در جنوب به تنگۀ دووِر متصل است. این دریا ۳۰۰ سکوی نفتی و ۱۰هزار کیلومتر خط لولۀ گاز دارد؛ گاز در ۱۹۶۵ کشف شد. در این دریا ماهی گیری بسیار رواج دارد. دمای سطح آب در ساحل دانمارک دو تا شانزده درجۀ سانتی گراد و در شمال غربی، که تحت تأثیر جریان باد غربی قرار دارد، هفت تا سیزده درجۀ سانتی گراد است. جریان ها معمولاً کُند و تحت تأثیر بادند و برخلاف حرکت عقربۀ ساعت حرکت می کنند. شوری آب در سواحل آلمان بیشتر است. سواحل شرقی به سبب آب های تازه ای که از دریای بالتیک وارد می شوند، در زمستان یخ می بندند. رودهای بزرگی که به دریای شمال می ریزند عبارت اند از راین، موز، الب، فورت، هامبر، و تمز. جزرومد از حدود شش متر در سواحل انگلستان تا حدود یک متر در امتداد ساحل اسکاندیناوی متفاوت است. در ۱۹۹۵ بالغ بر ۱۶۴ میلیون نفر در اطراف دریای شمال زندگی می کردند. این دریا ۵۰ میلیون بازدیدکننده، و ۴۰۰هزار شناور دارد؛ هر سال ۱۵۰ حادثه در این دریا رخ می دهد. صید بی رویه در آن، تنوع دریایی و صنعت ماهی گیری را به خطر انداخته است. برای نمونه، ذخیرۀ سرشار ماهیِ روغن دریای شمال از ۲۷۷هزار تُن (۱۹۷۱) به ۵۹هزار تُن (۲۰۰۱) کاهش یافت و سبب ممنوعیت صید در بیش از ۱۰۳,۶۰۰ کیلومتر مربع از دریای مزبور برای دَه هفته شد.

ارتباط محتوایی با دریای شمال

دریای شمال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مریم قاسمی ٢١:٢٩ - ١٣٩٧/٠٤/٢٨
بات
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دریای شمال ایران   • نمایش خیمه شب بازی سنتی ژاپنی   • عکس دختر ایرانی لب دریا   • دریایی در اروپا درحل جدول   • عکس دختر لب دریا شمال   • نام قديم زنجان   • دریای شمال و بالتیک   • نام قديم دودانگه   • معنی دریای شمال   • مفهوم دریای شمال   • تعریف دریای شمال   • معرفی دریای شمال   • دریای شمال چیست   • دریای شمال یعنی چی   • دریای شمال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دریای شمال
کلمه : دریای شمال
اشتباه تایپی : nvdhd alhg
عکس دریای شمال : در گوگل


آیا معنی دریای شمال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )