انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1050 100 1

دریای مدیترانه

معنی دریای مدیترانه در لغت نامه دهخدا

دریای مدیترانه. [ دَرْ ی ِ م ِ ن َ / ن ِ ] (اِخ ) دریای مغرب. بحرالروم. دریای سفید. رجوع به بحرالروم ذیل بحر و به مدیترانه شود.

معنی دریای مدیترانه به فارسی

دریای مدیترانه
دریای مغرب . دریای سفید

دریای مدیترانه در دانشنامه ویکی پدیا

دریای مدیترانه
مختصات: ۳۷°۴۷′ شمالی ۱۲°۲۲′ شرقی / ۳۷.۷۸۳° شمالی ۱۲.۳۶۷° شرقی / 37.783; 12.367
دریای مدیترانه یا دریای میانه (درگذشته: بحر روم و بحر سفید) دریایی است که به اقیانوس اطلس متصل است و در شمال آن توسط اروپا، از جنوب آفریقا و از شرق توسط آناتولی و شام فرا گرفته شده است.
نام مدیترانه از واژهٔ لاتین مدی (میان) + ترا (زمین) به معنی «دریای میان سرزمین ها» گرفته شده است.
در منابع عربی و اسلامی از این دریا به دریای روم، دریای سفید و دریای میانه (بحرالروم، بحر متوسط، بحر ابیض) نیز یاد شده است. دریای فلسطین، دریای بزرگ و دریای مغرب از دیگر نام های قدیمی آن در متون شرقی است.
مدیترانه میان سه قاره آسیا و اروپا و آفریقا واقع است. این دریا از راه تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس راه دارد و به وسیله کانال سوئز در مصر با دریای سرخ مربوط است. این دریا از لحاظ کشتیرانی و ترابری دریایی از مهمترین دریاهای جهان به شمار می رود.
وسعت این دریا ۲٬۹۶۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است.
میانگین ژرفای مدیترانه ۱۵۰۰ متر و عمیق ترین نقطه ثبت شده آن ۵٬۲۶۷ متر در محلی به نام ژرفنای کالیپسو در دریای ایونی است.
اتحادیه کشورهای دریای مدیترانه (به انگلیسی: Union for the Mediterranean) به اختصار UFM همکاری های چندجانبه ۴۳ کشور شامل ۲۷ کشور از اتحادیه اروپا و ۱۶ کشور از آفریقای شمالی، خاورمیانه و بالکان هستند
این فهرست کشورهایی که دریای مدیترانه را احاطه کرده اند نشان می دهد.
اسپانیا
فرانسه
موناکو
ایتالیا
مالت
کرواسی
اسلونی
بوسنی و هرزگوین
مونته نگرو
آلبانی
یونان
کمیسیون جهانی تحقیقات علمی دریای مدیترانه (به فرانسوی: Commission Internationale pour l'Exploration Scientifique de la Méditerranée) (به اختصار CIESM) کمیسیونی است که در سال ۱۹۱۹ در مادرید، اسپانیا به وجود آمد که برای انجام تحقیقات بین المللی چند جانبه در زمینه اقیانوس نگاری بر روی مدیترانه تشکیل شد. این سازمان توسط کشورهای حاشیه دریا ایجاد شده است. هدف سازمان توسعه همکاری علمی از طریق ترویج استفاده بین المللی از ایستگاه های تحقیقاتی ملی است. این سازمان یک سازمان بین دولتی با ۲۳ کشور عضو است که بیشتر ساحل دریای مدیترانه را در بر می گیرد.
علوم زمین دریایی
فیزیک و آب و هوای اقیانوس
بیوگرافی شیمی دریایی
میکروبیولوژی دریایی و بیوتکنولوژی
اکوسیستم های دریایی و منابع زنده
سیستم های ساحلی.
دو استاد به نام دیچو وینچیگوآرا از ایتالیا و اوتو کرومل از آلمان فکر می کردند برای صنعت ماهیگیری ارتقای اقیانوس نگاری دریای مدیترانه مفید خواهد بود. بر اساس پیشنهاد وینچیگوآرا در نهمین اتحادیه بین المللی جغرافیایی در ژنو، در ژوئیه ۱۹۰۸، کمیته تأیید شد و تصمیم گرفتند که کمیته را تحت عنوان یک سازمان تعریف کنند. کمیته برای نخستین بار در موناکو در تاریخ ۳۰ مارس ۱۹۱۰ تحت هدایت آلبرت دوم، شاهزاده موناکو در محل موزه اقیانوس شناسی فعلی تشکیل شد. جلسه بعدی در فوریه ۱۹۱۴، اصلی را پذیرفت که تمام کشورهای حاشیه دریای مدیترانه و دریای سیاه باید واجد شرایط عضویت باشند. نشست سوم برنامه ریزی شده در اسپانیا به دلیل آغاز جنگ جهانی اول لغو شد. مجلس مؤسسان کمیسیون تا ماه نوامبر ۱۹۱۹، زمانی که در مادرید پس از یک دوره که در پاریس در ژوئن ۱۹۱۹ برگزار شد، به تعویق افتاد. آلفونسوی سیزدهم اسپانیا نخستین رئیس این کمیسیون بود. نخستین جلسه با حضور نمایندگانی از مصر، فرانسه، یونان، ایتالیا، موناکو، اسپانیا، تونس و ترکیه برگزار شد.
کار کمیسیون در دوران جنگ جهانی دوم متوقف شد اما با وجود برخی فشارها برای انتقال مسئولیت به سازمان ملل جلسات در سال ۱۹۵۱ در پاریس ادامه یافت. در سال ۱۹۵۴ تأکید جدیدی برای حفاظت از دریاها صورت گرفت. در سال ۱۹۶۶ بیستمین جلسه کمیسیون در بخارست و کنستانتسا توسط میهای باچسکو زیست شناس دریایی و ریاست رینیه سوم، شاهزاده موناکو و ژاک-ایو کوستو به عنوان مدیر کل برگزار شد. با تغییر در قوانین اجازه حضور کشورهای غیر ساحلی در تحقیقات پدید آمد و آلمان در سال ۱۹۶۹ و سپس در سال ۱۹۷۰ سوئیس عضو آن شد. در سال ۱۹۹۲ کرواسی، اسلوونی و اوکراین به عضویت درآمدند. در سال ۱۹۹۶ کمیسیون به شش کمیسیون تبدیل شد و در سال ۲۰۰۴ پرتغال به آن پیوست.
کمیسیون کارگاه ها و برنامه های مختلف همکاری را اجرا می کند که چندین هزار محقق دریایی به تبادل اطلاعات و انتشار مطالعات به یکدیگر کمک می کنند. این تنها سازمانی است که متخصص تحقیقات علمی در دریای مدیترانه است. کمیسیون در مورد مسائل مربوط به اکوسیستم دریای مدیترانه مشاوره ارائه می دهد که هم بی طرف و هم معتبر است. فهرست شش کمیسیون:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های دریای مدیترانه

دریای مدیترانه دریایی است که به اقیانوس اطلس متصل است و در شمال آن توسط اروپا، از جنوب آفریقا و از شرق توسط آناتولی و شام فرا گرفته شده است.
• «در مغرب امکان دارد اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه را هم زمان ببینید». -> طاهر بن جلون

دریای مدیترانه در جدول کلمات

تنگه ای بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس
جبل الطارق

معنی دریای مدیترانه به انگلیسی

mediterranean (اسم)
دریای مدیترانه

معنی کلمه دریای مدیترانه به عربی

دریای مدیترانه
البحر الابيض المتوسط
الحوض المتوسطي

دریای مدیترانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیررضا ٠٠:٤٥ - ١٣٩٦/٠٤/١٢
دریای مدیترانه یا دریای میانه دریایی است که به اقیانوس اطلس متصل است و در شمال آن توسط اروپا، از جنوب آفریقا و از شرق توسط آناتولی و شام فرا گرفته شده است.
نام مدیترانه از واژهٔ لاتین مدی (میان) + ترا (زمین) به معنی «دریای میان سرزمین ها» گرفته شده است.[۱]
در منابع عربی و اسلامی از این دریا به دریای روم، دریای سفید و دریای میانه (بحرالروم، بحر متوسط، بحر ابیض) نیز یاد شده است. دریای فلسطین، دریای بزرگ و دریای مغرب از دیگر نام های قدیمی آن در متون شرقی است.[۲]
مدیترانه میان سه قاره آسیا و اروپا و آفریقا واقع است. این دریا از راه تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس راه دارد و به وسیله کانال سوئز در مصر با دریای سرخ مربوط است. این دریا از لحاظ کشتیرانی و ترابری دریایی از مهمترین دریاهای جهان به شمار می رود.[۳]
وسعت این دریا ۲٬۹۶۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است.[نیازمند منبع]
میانگین ژرفای مدیترانه ۱۵۰۰ متر و عمیق ترین نقطه ثبت شده آن ۵٬۲۶۷ متر در محلی به نام ژرفنای کالیپسو در دریای ایونی است.
محتویات [نهفتن]
۱ پیشینه
۲ کشورهای کرانه ای مدیترانه
۳ شهرها
۴ منابع
پیشینه [ویرایش]
مدیترانه مسیری مهم برای بازرگانان و مسافران جهان قدیم بود و از همان زمان دادوستد فرهنگی و بازرگانی را میان مردمان گوناگون ممکن می کرد. فرهنگ های حاضر در محدوده این دریا از دوران باستان عبارت بوده اند از فرهنگ های میان رودان، ایران (هخامنشی)، مصری، فنیقی، کارتاژی، ایبریایی، یونانی، مقدونی، ایلریایی، تراکیه ای، لوانتی، گالی، رومی، آلبانیایی، ارمنی، عربی، بربر، یهودی، اسلاوی و ترک.
دو تمدن مهم باستانی مدیترانه یکی دولت شهرهای یونانی بودند و دیگر فنیقیه که اولی تمدنی هندواروپایی و دومی سامی بود. زمانی که آگوستوس امپراتوری روم را بنیاد نهاد، نام مدیترانه به مرور از سوی رومیان Mare Nostrum (دریای ما) نامیده شد.
داریوش بزرگ به دلیل اهمیت راه دریایی میان مصر و ایران دستور ساخت آبراهی میان دریای سرخ و دریای مدیترانه را از راه نیل در اواخر سدهٔ ششم پیش از میلاد داد تا کشتی های ایرانی بتوانند به راحتی از آن عبور کنند. سرپرستی ساخت این آبراه را مهندس «ارتاخه» از مهندسان ایرانی عصر هخامنشی به عهده داشت.[۴]
جنگ های پونیک میان روم و کارتاژ که بر سر تصاحب جزیرهٔ سیسیل آغاز شده بود مدت ها منطقه مدیترانه را دچار تنش کرد و این جنگ ها با پیروزی رومیان به پایان رسید.
کشورهای کرانه ای مدیترانه [ویرایش]
مراکش
الجزایر
تونس
لیبی
مصر
اسرائیل
لبنان
سوریه
ترکیه
یونان
آلبانی
صربستان و مونتنگرو
بوسنی و هرزگووین
کرواسی
اسلوونی
ایتالیا
فرانسه
اسپانیا
و دو کشور زیر جزیره هایی در این دریا هستند:
قبرس
مالت
شهرها [ویرایش]
شهرهای پرجمعیت تر از ۲۰۰ هزار نفر که در کرانه دریای مدیترانه واقع شده اند:
کشور شهرها
اسپانیا بارسلون، آلیکانته، کارتاگنا، مالاگا، پالما د مایورکا، والنسیا
فرانسه مارسی، نیس، مون پلیه
موناکو موناکو
ایتالیا باری، کاتانیا، جنوا، مسینا، ناپل، پالرمو، رم، تارانتو، تریسته، ونیز
مالت والتا
کرواسی اسپلیت
آلبانی دراج
یونان آتن، پاتراس، پیره، سالونیک
قبرس لیماسول
ترکیه آنتالیا، اسکندرون، ازمیر، مرسین، آدانا، طرسوس
سوریه لاذقیه
لبنان بیروت, طرابلس
اسرائیل اشدود, حیفا, تل آویو
مناطق فلسطینی غزه
مصر اسکندریه, دمیاط, پورت سعید
لیبی الخمس, بنغازی, مصراته, طرابلس
تونس صفاقس‎, تونس
الجزایر الجزیره, عنابه, وهران
مراکش تطوان, طنجه, ناظور
منابع [ویرایش]
مشارکت کنندگان ویکی پدیا، «Mediterranean Sea»، ویکی پدیای انگلیسی، دانشنامه آزاد، (نسخه ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۶).
↑ About the med
↑ لغتنامه دهخدا: سرواژه های مدیترانه، دریای مدیترانه، دریای متوسط.
↑ دهخدا: مدیترانه.
↑ «داریوش هخامنشی و کانال سوئز» ‎(فارسی)‎. سایت آفتاب. بازبینی شده در ۱۱ آذر ۱۳۷۸.
این یک نوشتار خُرد پیرامون یک مکان جغرافیایی است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ دریای مدیترانه موجود است.
[نمایش]
ن • ب • و
اقیانوس ها و دریاهای جهان
رده ها: مدیترانه تاریخ طبیعی اروپا دریاهای اقیانوس اطلس
قس عربی
البحر الأبیض المتوسط أو البحر المتوسط - وسماه العرب قدیمًا بحر الروم - هو بحر متصل بالمحیط الأطلسی وتحیط به منطقة البحر الأبیض المتوسط وهو شبه محاط تماماً بالبر: من الشمال الأناضول وأوروبا ومن الجنوب شمال أفریقیا ومن الشرق بلاد الشام. البحر من الناحیة الفنیة جزء من المحیط الأطلسی على الرغم من أنه یوصف عادة باعتباره کیاناً مستقلاً تماماً.
یغطی البحر الأبیض المتوسط مساحة تقارب 2.5 ملیون کیلومتر مربع (965,000 میل مربع)، ولکن نقطة ارتباطه بالأطلسی (مضیق جبل طارق) هی فقط بعرض 14 کم (8.7 میل). فی علم المحیطات، یطلق علیه أحیانا البحر المتوسط الأوروأفریقی أو البحر المتوسط الأوروبی لتمییزه عن البحار المتوسطة فی أماکن أخرى من العالم.[1][2]
یبلغ وسطی عمق البحر المتوسط 1,500 متر (4,900 قدم) حیث أعمق نقطة مسجلة هی 5,267 متر (17,280 قدم) فی أعماق کالیبسو فی البحر الایونی.
کان البحر المتوسط عبر التاریخ طریقاً هاماً للتجار والمسافرین من العصور القدیمة مما سمح بالتجارة والتبادل الثقافی بین الشعوب الناشئة فی المنطقة أی فی بلاد ما بین النهرین ومصر والفینیقیین وقرطاجنة والأیبیریین والإغریق والإیلیریین وتراقیا واللیفانتین ومن بلاد الغال والرومان والعرب والبربر والیهود والسلافیین والثقافات الترکیة. تاریخ منطقة البحر الأبیض المتوسط أمر بالغ الأهمیة لفهم ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس دریای مدیترانه   • دریای سیاه   • نقشه مدیترانه   • زنان سواحل آنتالیا   • جزیره های دریای مدیترانه   • جزیره ای دردریای مدیترانه   • نام جزیره ای در دریای مدیترانه   • دریای سرخ   • معنی دریای مدیترانه   • مفهوم دریای مدیترانه   • تعریف دریای مدیترانه   • معرفی دریای مدیترانه   • دریای مدیترانه چیست   • دریای مدیترانه یعنی چی   • دریای مدیترانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دریای مدیترانه
کلمه : دریای مدیترانه
اشتباه تایپی : nvdhd lndjvhki
عکس دریای مدیترانه : در گوگل


آیا معنی دریای مدیترانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )