برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1354 100 1

دزی

معنی دزی در لغت نامه دهخدا

دزی. [ دُزْ زی ] (حامص ) تداول عامیانه ٔ دزدی. سرقت. (لغت محلی شوشتر - خطی ).

دزی. [ دُ ] (اِخ ) (راینهارت...) دوزی . خاورشناس و مستشرق مشهور هلندی (1820 - 1884م.) وی هلندی بود و زبانهای آلمانی و انگلیسی را خوب میدانسته و در اسپانیا در دانشگاه مادرید استاد زبان و ادبیات عرب بوده است. دزی از حدود بیست وچهارسالگی تا آخر عمر به تحقیق و تتبع در مطالب مربوط به تاریخ و جغرافیا و ادب عربی بالخصوص در اندلس مشغول بود. مشهورترین کتاب او کتاب تاریخ اسپانیا، و بزرگترین و مهمترین کتاب او ذیلی است که بر قوامیس عربی نوشته و آن در 2 جلد و بزبان فرانسوی است. و نیز او راست قاموس مشروح اسامی البسه در نزد عرب. (از مقدمه ٔکتاب فرهنگ البسه ٔ مسلمانان و فرهنگ فارسی معین ).

معنی دزی به فارسی

دزی
خاور شناس هلندی ( و.۱۸۲٠ف.۱۸۸۴م. ) وی در کالج لیدن معلم عربی بود و بتحقیق در تواریخ دول اسلامی در اندلس و مغرب اشتغال داشت .از آثار مهم اوست : [[ذیل قوامیس عرب ]] ( ۲ جلد بفرانسوی ) (( قاموس مشروح اسمی البسه در نزد عرب )) .
تداول عامیانه دزدی سرقت
[ گویش مازنی ] /dezzi/ دزدی
[ گویش مازنی ] /pachchimdezzi/ دزدی پرچین
[ گویش مازنی ] /dez dezzi/ به دزدی – از راه دزدی - مخفی کاری

دزی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسام
راینهارت پیتر آنه دوزی یا دُزی (به هلندی: Reinhart Pieter Anne Dozy) (زادهٔ فوریه ۱۸۲۰- مرگ مه ۱۸۸۴) خاورشناس نامی هلندی بود. تمرکز پژوهش های دوزی بر زبان و ادبیات عرب بود. دوزی به زبان های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و عربی تسلط داشت.
کارنامه
دوزی تبار فرانسویان پروتستان داشت. نیاکانش به دلیل درگیری های مذهبی به هلند کوچیده بودند و در همان سامان ماندگار گشتند. وی در لایدن زاده شد. در دانشگاه لایدن به آموختن پرداخت و در ۱۸۴۴ مدرک دکترا دریافت داشت و از ۱۸۵۷ به طور رسمی استاد تاریخ آن دانشگاه گردید. به دلیل دلبستگی ای که به ادبیات شرقی، تاریخ و نیز زبان عربی یافته بود ترجمه های چندی دربارهٔ تاریخ عرب و تاریخ آفریقا و ادبیات عرب را به انجام رساند. همین آثار بود که وی را در جایگاه یک پژوهندهٔ توانا نامور ساخت.
مهمترین اثر او تا آن زمان تاریخ مسلمانان اسپانیا بود که در ۱۸۸۱ در لایدن آن را نشر کرد. از دیگر اثرهای او می توان به فهرست وامواژگان تازی در زبان هلندی اشاره کرد. از دیگر اثرهای او اسرائیلیات در مکه (هارلم، ۱۸۶۴) و اسلام گرایی(هارلم،۱۸۶۳) بودند. از دیگر تألیفات او باید به فرهنگ البسه مسلمانان و فرهنگ های واژگان عربی اشاره کرد.
منبع
لغتنامهٔ دهخدا، سرواژهٔ دزی
Wikipedia contributors, "Reinhart Dozy," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Reinhart_Dozy&oldid=351042542 (accessed March 31, 2010).
ویکی پدیا
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
دزدید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دزی   • مفهوم دزی   • تعریف دزی   • معرفی دزی   • دزی چیست   • دزی یعنی چی   • دزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دزی
کلمه : دزی
اشتباه تایپی : ncd
عکس دزی : در گوگل

آیا معنی دزی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )