برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1151 100 1

دستگاه اعداد دودویی

دستگاه اعداد دودویی در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه اعداد دودویی
دستگاه اعداد دودویی یا دستگاه اعداد باینری (به انگلیسی: Binary) هر عدد را به وسیله دو رقم ۰ و ۱ نشان می دهند. این حالت نمایش اعداد را نمایش اعداد در مبنای دو نیز می نامند.
دستگاه اعداد پایه ۸ (به انگلیسی: Octal)
دستگاه اعداد پایه ۱۶ (به انگلیسی: Hexadecimal)
باینری انگشتی (به انگلیسی: Finger binary)
مکمل دو ( به انگلیسی: Two's complement )
یک عدد در مبنای دو به وسیله تعدادی ۰ و ۱ پشت سر هم نشان داده می شود. در رایانه ها، اعداد دودویی با دو سطح ولتاژ مختلف نمایش داده می شوند؛ دلیل این امر آنست که پیاده سازی این سیستم توسط تجهیزات الکترونیکی بسیار ساده تر از دیگر سیستم های عددی است. مثلاً برای پیاده سازی این سیستم ممکن است ولتاژ ۵- به عنوان «صفر» در نظر گرفته شود و ولتاژ ۵+ به عنوان «یک» (حالت دو قطبی) یا ولتاژ صفر به عنوان «صفر» و ولتاژ ۵+ به عنوان «یک» (حالت دودویی) در نظر گرفته شود. در دیسکهای مغناطیسی نیز از نقاط دارای مغناطیس (یک) و بدون آن (صفر) برای نمایش داده ها و اعداد استفاده می شود.
یکی از روش های تبدیل از مبنای ده دهی به دودویی تقسیم متوالی بر عدد دو است. که طی آن باقی مانده ها مورد استفاده قرار می گیرند. تقسیمات را تا صفر شدن خارج قسمت انجام می دهیم. در نهایت آخرین خارج قسمت و بعد از آن باقی مانده ها را از آخر به اول کنار همدیگر قرار می دهیم. عدد بدست آمده معادل دودویی خواهد بود.
ابتدا ارزش مکانی رقم ها را محاسبه نموده بدین طریق که رقم اول از سمت راست در جایگاه ( 2 ) 0 {\displaystyle (2)^{0}}   ورقم دوم در جایگاه ( 2 ) 1 {\displaystyle (2)^{1}}   و.... می باشند. سپس هر کدام از رقم ها را در ارزش مکانیش ضرب کرده و همه را با هم جمع می کنیم(جمع در مبنای ده) عدد به دست آمده در مبنای ده وبرابر عدد ابتدایی در مبنای دو است.
عکس دستگاه اعداد دودویی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دستگاه اعداد دودویی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:اعداد دودویی

ارتباط محتوایی با دستگاه اعداد دودویی

دستگاه اعداد دودویی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه اعداد دودویی   • مفهوم دستگاه اعداد دودویی   • تعریف دستگاه اعداد دودویی   • معرفی دستگاه اعداد دودویی   • دستگاه اعداد دودویی چیست   • دستگاه اعداد دودویی یعنی چی   • دستگاه اعداد دودویی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه اعداد دودویی
کلمه : دستگاه اعداد دودویی
اشتباه تایپی : nsj'hi hunhn n,n,dd
عکس دستگاه اعداد دودویی : در گوگل

آیا معنی دستگاه اعداد دودویی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )