انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1057 100 1

دستگاه تنفس

دستگاه تنفس در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه تنفس
وظیفه دستگاه تنفس (به انگلیسی: Respiratory System) تأمین اکسیژن برای سلول های بدن و دفع دی اکسید کربن (گاز کربنیک) حاصل از متابولیسم است. تمام حیوانات پرسلولی به نوعی دستگاه تنفس دارند که در جاندران ساکن آب محل تبادل گازها را آبشش و در پستانداران و پرندگان شش می نامند. در جانورانی مانند کرم خاکی تنفس از نوع تنفس پوستی و در حشرات دستگاه تنفس از نوع تنفس نایی است. در این مقاله فقط به بررسی دستگاه تنفس انسان که مشابه اغلب پستانداران است می پردازیم.
شرایط انسدادی (مانند بیماری مزمن انسدادی ریه، برونشیت، آسم)
شرایط بازدارندگی و محدودکننده (مانند افیوژن مایع جنب، سارکوئیدوز، فیبروز)
بیماری های شریانی وریدی (مانند ادم ریه، آمبولی ریه)
بیماری های عفونی، زیست محیطی و غیره (مانند سینه پهلو، سل، آزبستوز، آلودگی هوا)
اعضای این دستگاه عبارتند از: بینی، حنجره، نای (تراشه)، ریه ها.
بینی: بینی خارجی از استخوانها و غضروف ها تشکیل شده است. حفره های بینی از مخاط و عروق خونی پوشیده شده اند که هوا را قبل از رسیدن به ریه ها گرم و مرطوب می کنند و با کمک موها و مژک ها گرد و غبار آن را می گیرند.
حنجره: حنجره که در جلوی گردن قرار گرفته (در موازات سومین تا ششمین مهره گردنی) هم راهی برای عبور هوا است و هم صدا را تولید می کند. ساختمان حنجره از چندین غضروف و عضله تشکیل شده است.
عکس دستگاه تنفس
دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور (به انگلیسی: Medical ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به طور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند انجام می دهد. به عبارت دیگر در ریه می دمد و درنگ می کند و بازدم خودبخود انجام می شود. آغاز تهویهٔ مصنوعی با لوله گذاری تراشه فراهم می شود. پس از آن با استفاده از دستگاه های پیشرفته که امروزه تحت کنترل ریز پردازندهها هستند تنفس مصنوعی برای بیمار شروع می شود.
احیای قلبی ریوی
کما
بخش مراقبت های ویژه
Mechanical ventilation ویکی پدیای انگلیسی
تاریخچهٔ تنفس مصنوعی به حدود ۸۷۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. در سال ۱۵۳۰ پاراسلسوسِ سوئیسی، با به کاربردن دَم آهنگری و گذاشتن آن در دهان بیمار و دمیدن آن، به ریه ها هوا رساند. فارست برد آمریکایی نخستین دستگاه تنفس مصنوعی مدرن بنام Bird Mark 7 را در دوران جنگ جهانی دوم ابداع کرد. در ایران کاربرد ونتیلاتور پیشینه ای بیش از ۵۰سال دارد. از نخستین دستگاه ها دستگاهی بود که ساخت شرکت بِنِت است. امروزه پیشرفته ترین مدل این سازو کارها در بیمارستان های ایران به کار می رود.
امروزه انواع گوناگونی از وِنتیلاتورها در دسترسند. انتخاب وِنتیلاتور بستگی به شدت روند بیماری، طول مدت حمایت تهویه ای، سطح هشیاری بیمار، امکانات بیمارستان و… دارد. پس ماشین های تهویهٔ مصنوعی به دو نوع دسته بندی می شوند:
نخستین ماشین های تهویهٔ مصنوعی ای که اولین بار در همه گیری فلج اطفال طرح ریزی و ساخته شدند و مورد استفاده قرار گرفتند. این وِنتیلاتورها به شکل محفظه ای هستند که تمامی اطراف قفسهٔ سینه یا بدن (به جز سر و گردن) را می پوشانند. در زمان دَم، هوای درون محفظه تخلیه شده، منجر به ایجاد فشار منفی در درون محفظه گردیده، پس از آن موجب کشیده شدن دیوارهٔ قفسهٔ سینه به بیرون و اتساع آن می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دستگاه تنفس

دستگاه تنفس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه تنفس   • مفهوم دستگاه تنفس   • تعریف دستگاه تنفس   • معرفی دستگاه تنفس   • دستگاه تنفس چیست   • دستگاه تنفس یعنی چی   • دستگاه تنفس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه تنفس
کلمه : دستگاه تنفس
اشتباه تایپی : nsj'hi jkts
عکس دستگاه تنفس : در گوگل


آیا معنی دستگاه تنفس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )