انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 989 100 1

دستگاه عصبی سمپاتیک

دستگاه عصبی سمپاتیک در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه عصبی سمپاتیک
دستگاه عصبی سمپاتیک (Sympathetic nervous system یا SNS) بخشی از دستگاه عصبی خودگردان است (در کنار دستگاه پاراسمپاتیک و دستگاه احشایی). دستگاه عصبی سمپاتیک در حالت استرس فعال تر شده، انسان را برای نبرد یا فرار آماده تر می کند؛ البته به صورت همیشگی نیز فعال بوده، در تنظیم سوخت وساز پایهٔ بدن نقش دارد. با افزایش فعالیت سمپاتیک، فشار بحرانی انسداد نیز افزایش می یابد.
داروشناسی کاربردی، دکتر رحمانی، انتشارات جعفری
رشته های عصبی سمپاتیک در بخش سمپاتیک، جسم سلولی نورون پیش گِرِهی(گانگلیون) در گرهِ کناری نخاع قرار گرفته و آکسون آن به نام رشته پیش گرهی پس از برون رفت از نخاع وارد گرهِ سمپاتیک در نزدیکی مهره ها یا نزدیک روده شده، با نورون پس گرهی سیناپس (همایه) می دهد. آکسون نورون پس گِرهی (رشته پس گرهی) به اندام واکنشگر می رود. در رشته های عصبی سمپاتیک رشته پیش گرهی بیشتر کوتاه بوده، رشتهٔ پس گرهی بلند می باشد.
از آنجایی که رشته های عصبی سمپاتیک در ناحیه سینه ای–کمری از نخاع بیرون می آیند، بخش سینه ای–کمری نیز نامیده می شوند. در رشته های عصبی سمپاتیک پیام های عصبی (نوروترانسمیتر) تراوش شونده از رشتهٔ پیش گرهی استیل کولین و از رشته های پس گرهی نوراپی نفرین می باشد (ماده ای که از بخش مرکزی غُدد فوق کلیوی نیز تراوش می شود) و از این روی رشته های عصبی سمپاتیک را رشته های عصبی آدرنرژیک نیز می نامند.
البته استثنائاً از انتهای رشته های سمپاتیک واقع در غده فوق کلیوی و غدد عرق استیل کولین ترشح می شود. البته به هنگام تحریک دستگاه عصبی سمپاتیک در بخش مرکزی غده فوق کلیوی (مدولا) هورمون های به نام آدرنالین یا نور آدرنالین یه همان (اپینفرین یانور اپی نفرین) را ترشح می کندو این هورمون ها بر روی اندام هایی مانند ماهیچه ها قلب مغز و کبد تأثیر می گذارد و همن طور که در متن فوق خواندیم موجب فراهم آوردن نوعی حالت آماده باش برای بدن است تا شخص بتواند در عوالی مانند:ستیز و گریز دعوایا مسابقات ورزشی آمادگی قبلی را داشته باشد.
عکس دستگاه عصبی سمپاتیک


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دستگاه عصبی سمپاتیک در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:دستگاه عصبی خودکار

ارتباط محتوایی با دستگاه عصبی سمپاتیک

معنی دستگاه عصبی سمپاتیک به انگلیسی

sympathetic nervous system (اسم)
دستگاه عصبی خود کار ، دستگاه عصبی سمپاتیک

دستگاه عصبی سمپاتیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی دستگاه عصبی سمپاتیک

سامیار ٠١:٢١ - ١٣٩٥/٠٧/٢٨
سیستم عصبی سمپاتیک(سامانه سُهشگر گیرا)*[۱] بخشی از سیستم عصبی اتونوم (سامانه عصبی خودگردان) است (در کنار سیستم پاراسمپاتیک و سیستم انتریک (احشایی)). این سیستم عصبی در حالت استرس فعالتر شده و انسان را برای نبرد یا فرار آماده تر می کند البته به صورت همیشگی نیز فعال بوده و در تنظیم متابولیسم پایه نقش دارد.
رشته های عصبی سمپاتیک در بخش سمپاتیک، جسم سلولی نورون پیش گره ای در شاخ کناری (Lateral horn) نخاع قرار گرفته و آکسون آن به نام رشته پیش گره ای پس از برونرفت از نخاع وارد گره سمپاتیک در نزدیکی مهره ها یا نزدیک روده شده و با نورون پس گره ای سیناپس می دهد. آکسون نورون پس گره ای (رشته پس گره ای) به اندام واکنشگر می رود. در رشته های عصبی سمپاتیک رشته پیش گره ای بیشتر کوتاه بوده و رشته پس گره ای بلند می باشد.
از آنجایی که رشته های عصبی سمپاتیک در ناحیه سینه ای - کمری از نخاع بیرون می آیند، بخش سینه ای - کمری نیز نامیده می شوند. در رشته های عصبی سمپاتیک پیام های عصبی (نوروترانسمیتر) تراوش شونده از رشته پیش گره ای استیل کولین و از رشته های پس گره ای، نوراپی نفرین می باشد (ماده ای که از بخش مرکزی غدد فوق کلیوی نیز تراوش می شود) و از این روی رشته های عصبی سمپاتیک را رشته های عصبی آدرنرژیک نیز می نامند.
البته استثنائا از انتهای رشته های سمپاتیک واقع در غده فوق کلیوی و غدد عرق استیل کولین ترشح می شود.
گیرنده ها
پنج نوع گیرنده آلفا و بتا (α1, α2 و β1, β2, β3) وجود دارد.
پانویس
^ واژگان برگزیده از واژه نامه فرهنگستان پارسی
جستارهای وابسته
نوراپی نفرین
سامانه عصبی خودگردان
منابع
داروشناسی کاربردی، دکتر رحمانی، انتشارات جعفری
|

پیشنهاد شما درباره معنی دستگاه عصبی سمپاتیکنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سارا > چیپ
محمد عرب > Creepin
عباس زارعی > came in
مم > croissant
Mohammadreza Akbarian > moisturising
Mohammadreza Akbarian > geographical
hamid > brushstrokes
اسی > شیشه مخدر

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه عصبی سمپاتیک   • مفهوم دستگاه عصبی سمپاتیک   • تعریف دستگاه عصبی سمپاتیک   • معرفی دستگاه عصبی سمپاتیک   • دستگاه عصبی سمپاتیک چیست   • دستگاه عصبی سمپاتیک یعنی چی   • دستگاه عصبی سمپاتیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه عصبی سمپاتیک
کلمه : دستگاه عصبی سمپاتیک
اشتباه تایپی : nsj'hi uwfd sl~hjd;
عکس دستگاه عصبی سمپاتیک : در گوگل


آیا معنی دستگاه عصبی سمپاتیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )