انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1047 100 1

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه گردش خون
دستگاه گردش خون یکی از دستگاه های بدن است که کارش به گردش درآوردن خون در بدن به منظور رساندن غذا (آمینواسید، الکترولیت، لنف)، انواع گازهای مورد مصرف بدن همچون اکسیژن و دفع مواد زاید حاصل از متابولیسم سلول هاست. به طور کلی، چرخش خون در بدن به دو چرخه (گردش) ششی، که در حین آن خون توسط قلب به درون شش ها هدایت شده و در آنجا اکسیژن دریافت می کند، و چرخه سیستمیک (کل بدن منهای بخش گازی ریه)، که در حین این چرخه خون توسط قلب به کل بدن هدایت شده و اکسیژن و مواد غذایی را به کل سلول های بدن می رساند. دستگاه گردش خون شامل تمام رگهای بدن به استثناء رگ های لنفی بوده و یک سیستم بسته محسوب می گردد و بنابراین سلول ها و اجزای خون هرگز از رگ ها خارج نمی گردند. لازم به یادآوری است که در بسیاری از بی مهرگان، سیستم گردش خون، یک سیستم باز محسوب می گردد.
لایهٔ خارجی احشایی از پریکارد سروزی (اپی کارد)
لایهٔ میانی ضخیم از عضلهٔ قلب (میوکارد)
لایهٔ نازک داخلی (اندوکارد)
بدن یک فرد بالغ به طور متوسط دارای ۴٫۷ تا ۵٬۷ لیتر خون می باشد، که در برگیرنده پلاسما، سلول های قرمز خون، سلول های سفید خون، و سایر اجزاء می باشد.
قلب یکی از اجزای اصلی دستگاه گردش خون در انسان هاست و با ضربان های خود خون را در رگ ها جاری می سازد. بجز ماهی ها که دستگاه گردش خون ساده دارند، دیگر مهره داران دارای گردش خون مضاعف هستند. در جریان خون ساده خون تیره که تراکم دی اکسیدکربن بالا دارد، به قلب می آید. با ضربان قلب به آبشش ها رفته و پس از اینکه گازها را مبادله کرد بدون بازگشت به قلب، به طرف بافت های بدن می رود. در گردش خون مضاعف خون حاوی دی اکسیدکربن بالا پس از قلب به شش ها رفته اکسیژن و دی اکسیدکربن را مبادله می کند و به قلب باز می گردد. پس از آن به گردش عمومی خون هدایت می شود و به سمت بافت ها و اندام ها می رود. قلب خزندگان، پرندگان و پستانداران چهار حفره ای می باشد. دو حفرهٔ بالا، دهلیز و دو حفرهٔ پایین بطن نام دارند. خون از سمت راست قلب به سمت شش ها می رود که این مسیر را گردش خون کوچک ششی می نامند. خونی که از شش ها می آید به سمت چپ قلب وارد می شود و از آنجا به سایر نقاط بدن منتقل می شود، این گردش را گردش بزرگ می نامند.
قلب به وسیلهٔ دو صفحهٔ عمود برهم به چهار حفره تقسیم می شود، دهلیز چپ و راست، بطن چپ و راست. دهلیز راست در قدام دهلیز چپ قرار دارد و بطن راست در قدام بطن چپ. دیواره قلب شامل سه لایه است:
عکس دستگاه گردش خون
سامانه (دستگاه) گردش باز نوعی از دستگاه گردش خون نیست زیرا در جانورانی که سامانه گردش باز دارند(بندپایان، بیشتر نرم تنان) اصلا خونی وجود ندارد ، قلب این جانوران مایعی به نام همولنف را به حفره های بدن (سینوس ها) پمپ میکند ، این جانوران مویرگ ندارند چراکه تبادل مواد مستقیما بین همولنف و یاخته ها انجام می گیرد ، سپس همولنف از طریق منافذ دریچه دار به قلب باز می گردد. در سامانه گردش باز همولنف به وسیله چند قلب و چند رگ در بدن جاندار رها می شود و سپس به روش انتشار به مبادله با سلول ها می پردازد. این سامانه بیشتر در حشرات و اکثر بند پایان و نرم تنان وجود دارد همانند آنچه در ملخ مشاهده می شود.
مصرف انرژی پایین تر: فشار هیدروستاتیکی کمتر در دستگاه گردش خون باز، آن را کم هزینه تر از دستگاه های بسته می کند.
عروق کمتر: انرژی مورد کمتری برای ساخت و نگه داری (ترمیم) شبکه عروقی دارد زیرا فاقد مویرگ و شبکه رگی وسیع است.
اسکلت هیدروستاتیک در بند پایان و سخت پوستانی که به تازگی پوست اندازی کرده اند، برای حمایت از بدن استفاده می شود.
در بدن چنین جاندارانی یک یا چند قلب به واسطه انقباض خود همولنف را به یک سیستم به هم متصل از سینوس ها پمپ می کنند که این سینوس ها در واقع فضاهای اطراف اندام های جاندار است در هنگام این انقباض دریچه های اوستیا (به انگلیسی:Ostia) بسته اند و خون از طریق عروق جانبی (به انگلیسی: Lateral Vessels) و رگ قدامی (به انگلیسی: Anterior Vessel) پمپ می شود. در این هنگام همولنف تبادلات شیمیایی خود را با سلول ها انجام می دهد. حال به واسطه انبساط دوباره قلب در حالی که دریچه های اوستیا باز شده اند همولنف دوباره به داخل قلب ها باز می گردد تا چرخه از سر گرفته شود. در ضمن ، هر دو دریچه قلب به سمت خارج یا بیرون از قلب باز میشوند . همولنف از طریق رگ ها به قلب باز نمیگردد. (توسط فضای بین یاخته ای )


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه گردش خون   • مفهوم دستگاه گردش خون   • تعریف دستگاه گردش خون   • معرفی دستگاه گردش خون   • دستگاه گردش خون چیست   • دستگاه گردش خون یعنی چی   • دستگاه گردش خون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه گردش خون
کلمه : دستگاه گردش خون
اشتباه تایپی : nsj'hi 'vna o,k
عکس دستگاه گردش خون : در گوگل


آیا معنی دستگاه گردش خون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )