انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1083 100 1

دنباله دار

/donbAledAr/

معنی دنباله دار در لغت نامه دهخدا

دنباله دار. [ دُم ْ ل َ / ل ِ ] (نف مرکب ) دم دار. (ناظم الاطباء). دارای دنبال. هر چیز که دارای دم باشد. هر چیز که دنبال و ذیل و زایده دارد.
- چشم دنباله دار ؛ چشم سرمه کشیده ای که سیاهی سرمه از گوشه ٔ بیرونی آن تجاوز کرده باشد. (ناظم الاطباء).
- ستاره ٔ دنباله دار ؛ ذوذنب. (ناظم الاطباء) (یادداشت مؤلف ). ستاره ای است که دارای دم درازاست. ذو ذنب. رجوع به ذوذنب و دنباله داران شود.
|| (ص مرکب ) دراز. (ناظم الاطباء). ممتد. هر چیز که دنباله و بقیه داشته باشد: داستان دنباله دار؛ عقبه دار. (ناظم الاطباء). داستان ممتد و طولانی. و رجوع به دنباله در همه ٔ معانی شود.
- بهانه ٔ دنباله ٔدار ؛ بهانه ٔ عقبه دار. (ناظم الاطباء).
- سرمه ٔ دنباله دار ؛ سرمه ای که تا دیرگاهی بپاید. (ناظم الاطباء).
- مستی دنباله دار ؛ مستی که دیرگاهی بینجامد. (ناظم الاطباء).

معنی دنباله دار به فارسی

دنباله دار
( صفت ) ۱ - هر چیز که دارای دم باشد . ۲ - هر چیز که دنباله و بقیه داشته باشد : داستان دنباله دار . یا ستاره دنباله دار ستارهای که دارای دم درازیست ذوذنب .
[نجوم] ← ستارۀ دنباله دار
[long-period comet] [نجوم] دنباله داری که دورۀ مداری آن بیش از دویست سال باشد
[sun-grazing comet, sungrazer, Kreutz sungrazer] [نجوم ] دنباله داری که فاصلۀ حضیض آن از خورشید در حدود قطر خورشید است
[periodic comet, short-period comet] [نجوم] دنباله داری که در مداری بیضی شکل به دور خورشید می گردد و دورۀ تناوب آن معمولاً کمتر از دویست سال است
ستاره دنباله دار
[reverse tiller] [حمل ونقل دریایی] دسته سکانی که به پشت سکان نیز امتداد یافته است
ذوذنب این ستارگان به منظومه هایی غیر از منظومه شمسی متعلق اند
[comet] [نجوم] جسمی از یخ و غبار در حال گردش به دور خورشید که وقتی به نزدیک خورشید می رسد، بخشی از آن بخار می شود و دُم بلندی به دنبال هستۀ آن در فضا کشیده می شود متـ . دنباله دار
[Cometary Nebula] [نجوم ] سحابی ای که شبیه به دنباله دارهاست
خط سرمه که در گوش. چشم از جانب بنا گوش کشند .
[prorupted state, protruded state] [جغرافیای سیاسی] کشوری که نواری طولانی و باریک به صورت شبه جزیره یا دالان از بدنۀ اصلی آن دور شده است و در خاک کشورهای همسایه محصور می شود

معنی دنباله دار در فرهنگ معین

دنباله دار
( ~.) (ص فا.) ۱ - هر چیز که دنباله و بقیه داشته باشد. ۲ - هر چیز که دارای دم باشد.
( ~دُ لِ) (اِمر.) جرمی ابر مانند با هسته ای نورانی که مداری متغیر به دور خورشید دارد و هنگامی که مدارش از نزدیک خورشید می گذرد دنباله ای درخشان از خود آشکار می کند.

معنی دنباله دار در فرهنگ فارسی عمید

دنباله دار
۱. دارای دنباله، آنچه دارای دم دراز باشد.
۲. آنچه دنباله و بقیه داشته باشد.

دنباله دار در دانشنامه ویکی پدیا

دنباله دار
دنباله دار یک گلولهٔ برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته شده و تقریباً به اندازهٔ یک شهر کوچک است. ساختار دنباله دار شامل سه بخش هسته، گیسو و دم است. هسته بخش مرکزی آن است و از گرد و غبار و گاز و یخ ساخته شده است. وقتی که دنباله دار نزدیک خورشید می شود، یخ های موجود در هستهٔ آن تبخیر می شود و تبدیل به ابر بزرگی پیرامون دنباله دار می شود که گیسو نام دارد. نیروی مغناطیسی بسیار قوی است و طناب ها، گره ها و نوارهایی تولید می کند که دم یونی را از دم گرد و غباری جدا می کند.
پیشوند پی (P): پیشوند دنباله دارهای دوره ای است.
پیشوند سی (C): پیشوند دنباله دارهای غیر دوره ای است.
پیشوند اکس (X): پیشوند دنباله دارهایی است که نمی توان مدار معنی داری برای آن محاسبه کرد.
پیشوند دی (D): پیشوند دنباله دارهایی است که دیگر وجود ندارند یا پنداشته می شود که ناپیداست.
سرچشمه و منشأ دنباله دارها، ابر اورت یا کمربند کویپر است. دنباله دارها، غیر دوره ای و دوره ای هستند که غیر دوره ای ها گرانش محدود به خورشید ندارند و مدار آن ها به شکل سهمی است. دنباله دارهای دوره ای نیز شامل دنباله دارهای بلند مدت (بسیار بیشتر از ۲۰۰ سال) و کوتاه مدت (۲۰ تا ۲۰۰ سال) است. در نام گذاری دنباله دارها، از نام کاشفان آن ها –یک شخص یا فضاپیما– استفاده می شود. اتحادیهٔ بین المللی اخترشناسی رهنمودی برای نام گذاری دنباله دارها مشخص کرده است.
دنباله دارها تفاوت هایی با دیگر اجرام منظومهٔ خورشیدی از جمله سیارک ها، شهاب وارها، شهاب ها و شهاب سنگ ها دارند که مهم ترین آن ها چیزی است که آن ها از آن ساخته شده اند. برای نمونه، سیارک ها از فلزات و مواد سنگی و دنباله دارها از یخ، گرد و غبار و مواد سنگی ساخته شده اند. دنباله دارها انواع قابل توجهی مانند دنباله دار بزرگ و مسیر خورشیدی دارند. دنباله دارهای بزرگ آن قدر بزرگ نیستند که با چشم غیرمسلح دیده شوند؛ با این حال وقتی به خورشید نزدیک می شوند، سطوح یخی آن ها تبخیر می شود و مقدار زیادی از گاز و گرد و غبار آن ها فرار می کند و جو و دم های بسیار بزرگی شکل می گیرد که دیدنی و قابل توجه است. این دنباله دارها، دنباله دارهای بزرگ نامیده می شوند. دنباله دار مسیر خورشیدی نیز طبقهٔ ویژه ای از دنباله دارهاست که به هنگام حضیض خود، فاصلهٔ بسیار (حدود ۸۵۰٬۰۰۰ مایل) از خورشید دارند.
در دوران باستان، دنباله دارها به عنوان پیامبران خدا در نظر گرفته می شدند. در فرهنگ های مختلف، آن ها عناوینی هم چون «پیشروی حکم مجازات» و «تهدید گیتی» به خود گرفته اند. برخی مانند کالین هامفریس، ستارهٔ بیت اللحم را یک دنباله دار می دانند که در انجیل متی ذکرشده و راهنمای سه مغ به زادگاه عیسی مسیح است.
عکس دنباله دار
دنباله دار (انگلیسی: Comet) فیلمی در ژانر کمدی-درام است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-06-۱۳) (Los Angeles Film Festival)
۵ دسامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-12-۰۵)
دنباله دار بزرگ شمار کمی از دنباله دارها هستند که دیدنی و قابل توجه و چشمگیر هستند، تنها باید مجموعه ای از شرایط رخ دهد. دنباله دارها آن قدر بزرگ نیستند که با چشم غیرمسلح دیده شوند؛ با این حال، وقتی به خورشید نزدیک می شوند، مقداری از یخ های سطح هستهٔ آن ها تبخیر می شود و حجم زیادی از گاز و گرد و غبار آن ها فرار می کند و جو یا (گیسوی) دنباله دار و دم های بسیار بزرگی شکل می گیرد که دیدنی و قابل توجه است. اگر این شرایط رخ دهد، دنباله دار بزرگ تر خواهد شد. علاوه بر این، اگر دنباله دار به زمین نزدیک شود و دم آن به آسانی دیده شود، عنوان دنباله دار بزرگ را به خود می گیرد. در هر دو مورد، دنباله دار بزرگ باید در آسمان تاریک دیده شود. نخستین دنباله دار بزرگ در زمستان سال 372 یا 373 پیش از میلاد در آسمان دیده شد.
دنباله دار بزرگ 1402
دنباله دار بزرگ 1472
دنباله دار بزرگ 1577
دنباله دار بزرگ 1680
دنباله دار بزرگ 1843
دنباله دار بزرگ ۱۸۸۲
دنباله دار هالی
دنباله دار ایکیا-سکی (1965)
دنباله دار وست (1976)
دنباله دار هایاکوتاکه (1996)
دنباله دار هیل-باپ (1997)
دنباله دار مک نات (2007)
سی۲۰۱۱ دبلیو۳ (لاوجوی) (2011)
به طور کلی ۳ شاخص می تواند یک دنباله دار را به یک دنباله دار بزرگ تبدیل کند: داشتن یک هسته بزرگ و فعال، گذر از نزدیک خورشید و گذر از نزدیک زمین. اما گاهی یک دنباله دار حتی با داشتن دو شاخص هم می تواند قابل توجه و چشمگیر باشد. به عنوان مثال دنباله دار هیل-باپ آن چنان که باید از نزدیکی خورشید عبور نکرد اما دنباله دار بسیار درخشان و مشهوری شد یا مثلاً دنباله دار هایاکوتاکه یک دنباله دار نسبتاً کوچک بود اما به سبب گذر از فاصلهٔ بسیار نزدیک به زمین، به صورت دنباله داری درخشان دیده شد.
در مجموع، تعریفی رسمی از «دنباله دار بزرگ» به تنهایی، در دست نیست مگر آن که این لفظ با نام دنباله دار خاصی (دست کم به سال پدیدار شدنش) پیوسته باشد، و در چنین حالتی پیش واژهٔ دنباله دار بزرگ نمایان گر این واقعیت است که جرم مورد گفتگو به اندازهٔ کافی درخشان و چشم گیر بوده که در خارج از حلقهٔ جامعهٔ اخترشناسی و کسانی که آسمان را رصد می کنند و به دنبال یافتنی ها هستند، توجه دیگران را هم به خوبی به خود جلب کرده است. دنباله دار بزرگ بسیار نادر است. به طور متوسط، تنها یک دنباله دار بزرگ در یک دهه ظاهر خواهد شد. اگرچه دنباله دارها به طور رسمی به نام کاشفان خود نام گذاری می شوند، دنباله دارهای بزرگ گاه با سالی که در آن به نظر بزرگ رسیده اند، با استفاده از فرمول "دنباله دار بزرگ …" به دنبال آن اشاره به سال.
2. http://www.icq.eps.harvard.edu/brightest.html 3. http://www.icq.eps.harvard.edu/bortle.html
دنباله دار بزرگ ۱۸۸۲ (به انگلیسی: Great Comet of 1882)، که دنباله دار سی۱۸۸۲آر۱، ۱۸۸۲ II و ۱۸۸۲بی به طور رسمی معرفی شده، دنباله داری بود که در سپتامبر ۱۸۸۲ به صورت بسیار روشنی از دیدگاه زمینی دیده می شد. این دنباله دار عضوی از کروز سونگرازرز ها بود، خانواده ای از دنباله دارها که در فاصلهٔ یک شعاع خورشیدی از فوتوسفر (نورسپهر) در اوج خورشیدی خود می گذرند. این دنباله دار به اندازه کافی روشن بود که بتواند در آسمان روز در کنار خورشید دیده شود.
دنباله دار
این دنباله دار در صبح روز ماه سپتامبر ۱۸۸۲ در آسمان ظاهر شد. بر پایهٔ گزارش ها برای نخستین بار در اول سپتامبر ۱۸۸۲ این دنباله دار در دماغه امید نیک و همچنین در خلیج گینه دیده شده است. در طی چند روز پس از آن بسیاری از رصدگران مشاهده این دنباله دار بزرگ نو را در نیم کره جنوبی گزارش کردند.
دنباله دار دم سرخ (نام علمی: Sappho sparganura) نام یک گونه از زیرخانواده مگس مرغیان است.
دنباله دار سویفت-تاتل در سال ۱۸۶۲ توسط لوئیس سوئیفت از نیویورک و هوراس تاتل از رصدخانه هاروارد کشف شد. شیاپارلی چند سال بعد پی برد که این دنباله دار منشا بارش شهابی است. رد باقی مانده از آن در محور حرکت انتقالی زمین منشأ بارش شهابی برساوشی است که ۲۷ تیرماه تا ۳ شهریور هر سال فعال می شود و اوج بارش در روزهای ۲۱ و ۲۲ مردادماه است که حدود ۵۰ شهاب در ساعت با چشم عادی مشاهده می شود.
دنباله دار شومیکر-لوی ۹ (به انگلیسی: Comet Shoemaker–Levy 9) دنباله داری بود که در سال ۱۹۹۴ با سیاره مشتری برخورد کرد. این برخورد، نخستین مشاهدهٔ مستقیم یک برخورد خارج از سیارهٔ زمین در سامانه خورشیدی بود. این رویداد تحت پوشش رسانه ای گسترده ای قرار گرفت و ستاره شناسان سراسر دنیا توانستند آن را مستقیماً مشاهده کنند. برخورد دنباله دار شومیکر- لوی ۹ با مشتری، آگاهی های تازه ای از سیارهٔ مشتری و نقش آن در کاهش زباله های فضایی در فضای داخلی منظومهٔ خورشیدی ارائه کرد. دنباله دار شومیکر- لوی ۹، توسط ۳ ستاره شناس به نام های کارولین شومیکر و ایوجین م. شومیکر و دیوید اچ. لِوی کشف شد.
nasa.gov- Comet Crash Impact Times Request
در ژوئیهٔ ۱۹۹۲، مدار شومیکر - لوی۹ وارد حد روش مشتری شد و نیروی کشندی مشتری موجب تکه تکه شدن این دنباله دار گشت. از این پس، شومیکر لوی ۹ به صورت رشته ای از قطعات جدا از هم که قطر بزرگترین آن ها ۲ کیلومتر بود دیده می شد. این قطعات در طی روزهای ۱۶ تا ۲۲ ژوئیه، با سرعتی نزدیک به ۶۰ کیلومتر بر ثانیه، به نیم کره جنوبی مشتری برخورد کردند. اثرات روشن این برخوردها از لکه سرخ بزرگ هم آسانتر دیده می شد و تا چند ماه پس از برخورد نیز دیده می شد.
یک دنباله دار فراخورشیدی یا اگزوکامت (به انگلیسی: exocomet, یا extrasolar comet)، دنباله داری خارج از سامانه ی خورشیدی است که شامل دنباله دارهای بین ستاره ای و آنهایی که در مدار ستارگان دیگر غیر از خورشید قرار دارند است. نخستین دنباله دارهای فراخورشیدی در سال ۱۹۸۷ کشف شدند در اطراف بتا پیکتوریس، یک ستارهٔ اصلی بسیار جوان نوع A. در حال حاضر مجموعاً ۱۱ ستاره وجود دارد که در اطراف آن ها دنباله دارهای فراخورشیدی رصد شده اند یا مشکوک به داشتن دنباله دار فراخورشیدی هسند.
سیاره فراخورشیدی
ماه فراخورشیدی
دنباله دار بین ستاره ای
مأموریت کپلر
همهٔ منظومه های دارای دنباله دار فراخورشیدیِ کشف شده (بتا سه پایه، اچ دی ۲۵۶، ۵۱ مارافسای، اچ آر ۲۱۷۴ نهنگ ۴۹ در صورت فلکی نهنگ، HD 21620, HD 42111, HD 110411، و اخیراً اچ دی ۱۷۲۵۵۵) در اطراف ستارگان بسیار جوان A قرار دارند.
یک دنباله دار مسیر خورشیدی یا خورشیدگذر، یا دنباله دار سانگِریزینگ (به انگلیسی: Sungrazing Comet) وابسته به گروه ویژه ای از دنباله دارهاست که هنگام حضیض خود، به فاصلهٔ بسیار کمی با خورشید قرار می گیرند. حتی بسیاری از آن ها به فاصلهٔ چند هزار مایلی خورشید نیز می رسند. گذر از این فاصلهٔ کوتاه از خورشید برای ماندگاری دنباله دارها بسیار خطرناک است. آن ها در معرض تابش شدید خورشیدی قرار می گیرند؛ البته فشار فیزیکی تابش خورشیدی است که به شکل گیری دُم دنباله دارها کمک می کند. علاوه بر این، دنباله دارها در نزدیکی خورشید، نیروهای جزر و مدی بسیار قوی یا فشار گرانشی را نیز تجربه می کنند. در این محیط خصمانه و ناسازگار، بسیاری از دنباله دارها با این سفر به پیرامون خورشید از میان می روند. حتی اگر آن ها به سطح خورشید سقوط نکنند، هنوز خورشید می تواند آن ها را نابود سازد.
بسیاری از دنباله دارها که دارای مدارهای مشابه هستند، «کروز پاس» نامیده می شوند و جمعی دیگر متعلق به گروهی به نام «گروه کروز» هستند. نزدیک به ۸۵ درصد دنباله دارهایی که توسط رصدگری های سوهو شناخته شده اند در این بزرگراه مداری دیده شده اند.
دانشمندان بر این باورند که صدها یا هزاران سال پیش، یک دنباله دار مسیر خورشیدی وجود داشته که فروپاشیده و دنباله دارهای کروز پاس باقی ماندهٔ آن هستند. در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳، سی/۲۰۱۲ اس۱ که در آن زمان آیسون نام گرفت به حضیض خود (۷۳۰٬۰۰۰ مایل فاصله از خورشید) رسید. مدار این دنباله دار نشان می داد که در این دیدار می تواند تکانهٔ کافی برای گریز از سامانهٔ خورشیدی را به دست آورَد. گمانه زنی های زیادی در بارهٔ این دنباله دار منتشر شده بود. برخلاف پیش بینی ها، آیسون با چشم غیر مسلح دیده نشد. در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ (روز حضیض خورشیدی) اعلام شد که آیسون ممکن است به طور کامل یا پارهٔ بزرگی از آن متلاشی شده باشد.
در ۸ مه ۲۰۱۴، پس از بررسی دقیق نگاره های فروپاشی، اعلام شد که ساعتی پیش از حضیض خورشیدی دنباله دار آیسون به طور کامل از هم پاشیده شده است.
دنباله دار هالی، که نام رسمی آن «هالی پی۱» است یکی از معروفترین دنباله دارها و تنها دنباله دار کوتاه دوره شناخته شده است که هر ۷۵ تا ۷۶ سال یک بار در آسمان کرهٔ زمین به روشنی و با چشم غیر مسلح دیده می شود. آخرین باری که این دنباله دار در قسمت های داخلی سامانهٔ خورشیدی دیده شده در سال ۱۹۸۶ میلادی بوده است. این دنباله دار در سال ۲۰۶۲ دوباره در آسمان زمین پدیدار خواهد شد. حضیض آن ۰٫۵۸۶ واحد نجومی و اوج آن ۳۵٫۱ واحد نجومی است.
بازگشت دنباله دار هالی به سامانهٔ خورشیدی داخلی حداقل تا ۲۴۰ سال قبل از میلاد (بیش از ۲۲۵۰ سال پیش) مشاهده شده و توسط ستاره شناسان ثبت شده است. گزارش های روشنی از حضور این دنباله دار توسط چینیان، بابلیان، و تاریخ نویسان قرون وسطای اروپا در دست است، اما هیچگاه به عنوان «بازگشت همان جسم» در هیچ زمانی شناخته نشده بود. دوره ای و تناوبی بودن پدیدار شدن این دنباله دار برای اولین بار در سال ۱۷۰۵ میلادی توسط ستاره شناس انگلیسی، ادموند هالی دریافته و ثبت شد؛ این دنباله دار هم اکنون به نام این اخترشناس نام گذاری شده است.
در دورهٔ اخیر پیدایش دنباله دار هالی در سال ۱۹۸۶، این دنباله دار نخستین دنباله داری بود که جزئیات ویژگی های آن برای اولین بار از نزدیک توسط یک فضاپیما مشاهده شد؛ که در نتیجه اولین داده های مشاهده ای از ساختار و مکانیزم یک دنباله دار و چگونگی تشکیل دم و کمای آن تهیه و به ثبت رسید. این دانسته های مشاهده ای، تعدادی از فرضیه های دیرینه در مورد ساخت و ساز دنباله دارها، به ویژه مدل «گلولهٔ کثیف برفی» فرد ویپل را؛ که به درستی پیش بینی کرد که هالی از مخلوطی از یخ و مواد فرار - مانند آب، دی اکسید کربن، آمونیاک و - و گرد و غبار تشکیل شده است، پشتیبانی و تأیید کرد. این مأموریت فضایی همچنین داده های قابل ملاحظه ای را ارائه داد که به بهسازی و اصلاح و پیکربندی دوبارهٔ ایده ها و دانسته های پیشین کمک کرد. برای مثال؛ حالا می دانیم که سطح دنباله دار هالی تا حدود زیادی متشکل از گرد و خاک، مواد غیر فرار، و تنها بخش کوچکی از آن از یخ است.
دنباله دار «هالی پی۱» که بنام اخترشناس انگلیسی ادموند هالی نام گذاری شده در فارسی و بیشتر زبان ها همان «هالی» بر وزن واژهٔ «خالی به معنی تهی» تلفظ می شود؛ هرچند که ادموند هالی در دوران زندگی نام خود را به شیوه های گوناگونی می نوشت که هرکدام تلفظ دیگری دارند که هایلی، هِیلی، هیلی، هالی، هاولی را شامل می شود. بنابراین تلفظ معاصر آن در رابطه با ریشهٔ نام گذاری نامشخص است.
دنباله دار هایاکوتاکه در ۳۱ ژانویه ۱۹۹۶ کشف شد. این دنباله دار همچنان که در مسیر خود به دور خورشید، به نزدیک ترین فاصله خود از زمین نزدیک می شد، به سرعت پرنورتر می شد، تا جایی در ۲۵ ماه مارس همان سال به نزدیک ترین فاصله اش از زمین رسید. در این حالت در آسمان شب از قدر صفر می درخشید و به راحتی با چشم غیرمسلح قابل رویت بود. پهنای گیسوی آن حدود ۲ درجه و طول دم آن حدود ۸۰ درجه بود. در تاریخ ۱ مه ۱۹۹۶، فضاپیمای اولیس به صورت غیرمنتظره ای از داخل دنبالهٔ یونی این دنباله دار گذشت. (با فاصله ای بیشتر از ۵۰۰ میلیون کیلومتر از هسته آن) اولیس نشان داد که هایاکوتاکه بلندترین دنباله ای را که تا به حال برای یک دنباله دار شناخته شده دارا می باشد. هایاکوتاکه یک دنباله دار بلندمدت است. قبل از آخرین عبورش از داخل منظومهٔ شمسی، دوره تناوب مداری آن حدود ۱۷۰۰۰ سال بود، اما در اثر گرانش سیارات بزرگ منظومهٔ شمسی دچار انحراف شد و دوره تناوب آن به ۷۰۰۰۰ سال افزایش یافت.
خواب های دنباله دار نام فیلمی ست برای کودکان، محصول سال ۱۳۸۸، به کارگردانی پوران درخشنده و با بازی پانته آ بهرام، علی رضا خمسه، مهران احمدی، فرشته صدرعرفایی و...
نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین عکس صحنه بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر
تقدیر هیئت داوران از جواد جلالی در بخش بهترین عکس صحنه بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر
پروانه زرین بهترین عکس فیلم به جواد جلالی در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان
داستان این فیلم در مورد دختری است به نام ریحانه( آرمیتا مرادی )که می خواست فردا امتحان بدهد. شب در خواب می بیند که معلمشون تصادف می کند. او از خواب می پرد و روز بعد موقع امتحان معلمشون خانم همتی سرکلاس نیامد و ریحانه ناراحت پیش خانم مدیر می رود و قضیه خواب با جزئیات کامل را می گوید و آن ها وقتی با خانه میترا همتی تماس میگیرند معلوم می شود که همه جریانات درست است. ولی اثری از خانم همتی پیدا نمی کنند ولی وقتی دوباره ریحانه به خواب می رود دوباره ادامه خواب را می بیند که خانم همتی تصادف نکرده ولی با پیرزنی برخورد می کند و پای پیرزنه مجروح می شود و مجبور می شود که وسایل پیرزنه را به همراهش تا خانه شان ببرد. پیرزنه در آپارتمانی زندگی می کرد که نگهبان آن دختری داشت که ناقص بود و مدرسه خانم همتی آن را قبول نمی کرد و آن دختر را بیرون کرده بودند. دختر از آن ها خیلی ناراحت بود. موقعی که خانم همتی وسایل پیرزنه را تحویل داد و خواست برگردد آن پله های سقوط می کند و به طبقه همکف می افتد و بیهوش می شود و آن دختر ناقص او را می برد و می بینند. از طرفی ریحانه با پلیس همکاری می کرد و به خواب می رفت و از ادامه ماجرا با خبر می شد. در پایان خانم همتی که دید دختر آن را بسته و بسیار از آن ها ناراحت است وقتی دختر او را آزاد کرد او برگشت و به دختر درس داد.
غبار ستاره دنباله دار (به بنگالی: Meghe Dhaka Tara) فیلمی محصول سال ۱۹۶۰ و به کارگردانی ریتویک گاتاک است. در این فیلم بازیگرانی همچون سوپریا دوی، آنیل چاترجی، گیتا گاتک، بیجون باهاتاچاریا، گیتا دی ایفای نقش کرده اند.
۱۴ آوریل ۱۹۶۰ (۱۹۶۰-04-۱۴)
لوسیفر ستاره دنباله دار (به ژاپنی: コメット・ルシファー Kometto Rushifā) یک مجموعه تلویزیونی انیمه ژاپنی تولید شده توسط استودیوی ۸-بیت و کارگردانی یاسوهیتو کیکوچی است. این سری به تعداد ۱۲ قسمت از ۴ اکتبر تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۵ در شبکهٔ توکیو ام ایکس پخش شد. سنتای فیلم ورکز مجوز پخش این انیمه در آمریکای شمالی را دارا بود.
وبگاه رسمی (ژاپنی)
لوسیفر ستاره دنباله دار (انیمه) در دانشنامهٔ وب گاه Anime News Network
گیفت، یک جهان خوش آب و رنگ است که از کریستال ها و بلورهای آبی پوشیده شده و نام آن «گیفدیوم» است. گیفدیوم نماد زیبایی و فخر فروشی و تکبر به شمار می رود، زیرا سراسر آن انسان را نه تنها به حیرت می اندازد، بلکه سبب تحقیر هم می شود، البته چنین موضوعی در پشت پردهٔ نانوشته اش کتابت شده است. آماگی سوگو، پسری است که در شهر «Garden Indigo» زندگی می کند و سرگرمی اش، پیداکردن و جمع آوری کریستال های نادر است. یک روز در این سرزمین آرامبخش و جذاب، سوگو با همکلاسی هایش یعنی کائون، رومن و اوتو، درگیر اختلاف نظری می شود. سوگو هم در عمق خرابه های یک معدن سرگردان شده و ناگهان از یک دریاچهٔ زیرزمینی سر در می آورد که تا به حال کشف نشده بود. سوگو در آنجا با یک دختر مرموز، دارای چشم های قرمز و موهای آبی روبرو می شود و در ذهنش سوالاتی مطرح می شود: این دختر کیست؟ اینجا چه کار دارد؟ حالا با دیدن او چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟ من چه کاری باید انجام بدهم؟ در ادامه داستان به ماجراجویی پس از این رویارویی می پردازد.
کهکشان دنباله دار (به انگلیسی: Comet Galaxy) یک کهکشان مارپیچی و حدود ۳/۲ میلیارد سال نوری با زمین دارد. کهکشان دنباله دار در خوشهٔ کهکشانی ابل ۲۶۶۷ قرار گرفته و تلسکوپ فضایی هابل در ۲ مارس ۲۰۰۷ آن را کشف کرد. این کهکشان کمی از کهکشان راه شیری پرحجم تر است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دنباله دار در دانشنامه آزاد پارسی

دنباله دار (comet)
جسم یخی کوچکی که معمولاً در مسیر بیضی شکل کشیده ای بر گرد خورشید در گردش است، و فراتر از سیّارۀ پلوتو می رود. هر دنباله دار، هسته ای مرکزی به پهنای چند کیلومتر دارد که بیشتر آمیزه ای از یخ و غبار است. با نزدیک شدن دنباله دار به خورشید، هسته که متشکل از یخ و گاز است گرم می شود و گاز و غبار آزاد شده گیسویی تشکیل می دهند که پهنای آن به ۱۰۰هزار کیلومتر می رسد. گاز و غبار در پی گیسو روان می شود و یک یا چند دنباله شکل می گیرد. دنباله ممکن است میلیون ها کیلومتر گسترده شود. بعضی از دنباله دارها، ازجمله دنباله دار هالی، بیشتر اوقات در درون مدار پلوتو می مانند. هنگامی که دنباله دار هالی در مسیر مدار خود به خورشید نزدیک می شود این احتمال وجود دارد که به مداری در اطراف یکی از سیاره ها سقوط کند. دنباله دارها معمولاً هنگام طلوع یا غروب خورشید از زمین دیده می شوند. دنباله دارها انواع بسیار متفاوتی دارند و براساس مدار، ترکیب، نسبت یخ به غبار، و مقدار مواد فرّار منجمدشدۀ غیر آب، مثل متان و مونوکسید کربن، و اندازه هایشان مشخص می شوند. بیشتر دنباله دارها در مدارهایی هذلولی گون به سوی خورشید می آیند و فقط یک بار دیده می شوند؛ دیگر دنباله دارها، دنباله دارهای دوره ای، منظماً در مدارهای بیضی شکل حرکت می کنند. دنباله دار هالی دورۀ تناوب ۷۶ساله دارد و یکی از بزرگ ترین دنباله دارهای شناخته شده، و دارای هسته ای در حدود ۷×۷×۱۵ کیلومتر است. دنباله دار انکه، با دورۀ تناوب ۳.۳ساله، یکی از کوتاه ترین دوره های تناوب را داراست. این دو معروف ترین نمونه های دنباله دارهای دوره ای اند. در حال حاضر تصور می شود که دنباله دارهای نادوره ای و آن هایی که دورۀ تناوب بسیار طولانی دارند اکثراً از اَبرِ اوْرت، که بسیار دورتر از مدار پلوتو قرار دارد، سرچشمه می گیرند. این ابر احتمالاً میلیاردها پیش دنباله دار را در خود جا داده است و در هر دهه فقط تعداد اندکی از آن ها، بر اثر گرانش، به بخش داخلی منظومۀ خورشیدی کشیده می شوند. مدار دنباله دارهای دوره ای حاکی از سرچشمۀ متفاوت آن ها است. این سرچشمه کمربند کوئیپریا ناحیه ای فراتر از مدار نپتون است. این ناحیه نیز شمار عظیمی از اجسام را در خود جا داده است. بیشتر این اجسام به قدری کوچک اند که با شیوه های معمولی قابل شناسایی نیستند، اگرچه تعدادشان پیوسته رو به افزایش است. هر سال بیش از ده دنباله دار کشف می شود که برخی از آن ها را اخترشناسان غیرحرفه ای کشف می کنند. اطلاعات بسیاری دربارۀ دنباله دارها و مدارهایشان گردآوری شده است؛ بسیاری از این اطلاعات با این فرضیه سازگارند که دنباله دارها از خزانۀ مواد اختصاصی خود در محدودۀ منظومۀ خورشیدی سرچشمه می گیرند. این مواد و توده هایی که در آن انباشته شده اند در مدارهایی با دورۀ تناوب طولانی بر گِرد خورشید می گردند، به نحوی که در بخش نسبتاً اندکی از مدارها حضیض خورشیدی (کمترین فاصله از خورشید) کمتر از ۵۰ یکای اخترشناختی است. گاهی، برخی از این مدارها به سبب کنش متقابل یا براثر ستاره ای گذرنده دچار اختلال می شوند، به طوری که توده ها به حرکت درمی آیند و به قدری به خورشید نزدیک می شوند که به صورت دنباله دار جلوه می کنند.نام ها، رؤیت پذیری، و فروپاشی دنباله دارها (رؤیت پذیریو فروپاشی).بسیاری از دنباله دارها نام کاشفان شان را بر خود دارند. دنباله دارها در هر سال و به ترتیب زمان کشف شان با حروفی نمادگذاری می شوند و سپس به ترتیب عبور حضیض خورشیدی شان، یعنی نقطه ای که در آن به نزدیک ترین فاصلۀ خود از خورشید می رسند، شماره گذاری می شوند. مثلاً دنباله دار آرند ـ رولند در ابتدا h ۱۹۵۶ نام گذاری شده بود، اما بعداً III ۱۹۵۷ نام گرفت. بعضی از مدارهای دنباله دارهای دراز دوره چنان به یکدیگر شبیه اند که شکی باقی نمی ماند تکه هایی از دنباله داری بزرگ ترند که ضمن دورزدن بر گرد خورشید قطعه قطعه شده، و ردّی از خود ترسیم کرده است. یکی از معروف ترین اعضای این گروه دنباله دارهای درخشان خورشید خراشاند که دنباله دارهای بزرگ ۱۶۶۸، ۱۸۴۳I، ۱۸۸۲II، ۱۸۸۷I، ۱۹۴۵VII، ۱۹۶۳V، ۱۹۶۵VIII، ۱۹۷۰VI، و احتمالاً یک یا چند دنباله دار دیگر در زمرۀ آن ها قرار دارند. این دنباله دارها از تاج خورشید گذر کردند و در نزدیکی حضیض خورشیدی درخشش آن ها به اندازه ای بود که در روشنایی روز دیده می شدند. چند دنباله دارهای کوتاه دوره، احتمالاً به سبب از دست دادن بیشتر مواد فرارشان، دنباله های چشمگیری دارند. برخی از آن ها فروپاشیده می شوند و از آن پس دیگر دیده نمی شوند؛ با این حال، تکه هایی از آن ها ممکن است منشأ رگبارهای شهابی دوره ای شوند.هیل ـ بوپ. در مارس ۱۹۹۷، هیل ـ بوپ، درخشان ترین دنباله دارِ دوره ای، از نزدیکی زمین گذشت. ناسا برای بررسی این دنباله دار، که تا فاصلۀ ۱۹۶میلیون کیلومتری به زمین نزدیک شده بود، موشک هایی به فضا پرتاب کرد. پهنای هستۀ یخی هیل ـ بوپ ۴۰ کیلومتر برآورد می شود. این دنباله دار را اخترشناسان، آلن هیل از کلاودکرافت نیومکزیکو و تامس بوپ از گلنِدیل آریزونا، در ژوییۀ ۱۹۹۵ کشف کرده بودند؛ هیل ـ بوپ در آن هنگام در فاصلۀ ۱۰۵۰میلیون کیلومتری قرار داشت.پژوهش های تازه. در ۱۹۹۹، ناسا طرح ۲۴۰میلیون دلاری «برخورد ژرف» را برای بررسی ساختار دنباله دارها به تصویب رساند. هدف این طرح شلیک پرتابه ای به وزن ۵۰۰ کیلوگرم به دنباله دار پی/ تمپل در ژوئیۀ ۲۰۰۵ بود که با موفقیت صورت گرفت. فوران خروجی دنباله دار براثر این برخورد برای تعیین ساختار آن تجزیه و تحلیل خواهد شد. دهانۀ حاصل از برخورد حدود ۱۲۰ متر قطر و ۲۵ متر عمق خواهد داشت. در فوریۀ ۲۰۰۰، ناسا طرح دیگری با نام «گشت زنی در هستۀ دنباله دار» را تصویب کرد که بر طبق جدول زمانی قرار بود در ژوئیۀ ۲۰۰۲ صورت گیرد، و در اواخر ۲۰۰۸ به بررسی دنباله دارهای اِنکه، اشواسمان ـ واخمان ـ ۳ ، و د آرست بپردازد.

ارتباط محتوایی با دنباله دار

دنباله دار در جدول کلمات

ستاره دنباله دار معروف
هالی

معنی دنباله دار به انگلیسی

protracted (صفت)
مدید ، دنباله دار

معنی کلمه دنباله دار به عربی

دنباله دار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ستاره دنباله دار در جدول   • معنی ستاره دنباله دار   • نام ستاره دنباله دار در جدول   • نام دیگرستاره دنباله دار   • ستاره دنباله دار هالی   • نام ستاره دنباله دار معروف   • ستاره دنباله دار ابی   • دیدن ستاره دنباله دار   • معنی دنباله دار   • مفهوم دنباله دار   • تعریف دنباله دار   • معرفی دنباله دار   • دنباله دار چیست   • دنباله دار یعنی چی   • دنباله دار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دنباله دار
کلمه : دنباله دار
اشتباه تایپی : nkfhgi nhv
آوا : donbAledAr
نقش : صفت
عکس دنباله دار : در گوگل


آیا معنی دنباله دار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )