برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1127 100 1

دهستان اولاد قباد

دهستان اولاد قباد در دانشنامه ویکی پدیا

دهستان اولاد قباد
۱- هوز جافر
اولاد قباد یکی از دهستان ها و طایفه های شهرستان کوهدشت می باشد که از نوادگان شاه قباد یکی از شاهان بزرگ ساسانیان میباشند و در شمال کوهدشت قرار دارد، دو غار معروف چندهزارساله منقوش "میرملاس" و "همیان" در این دهستان قرار دارند، همچنین منطقه بکر "شیرز" و "کاکیزه" هم در این دهستان قرار دارد طایفه اولادقباد که در قدیم برای ییلاق به شهرستان دلفان میرفتند اکنون در این شهرستان هم یکی از طایفهای مهم این شهرستان هستند، اولادقباد در نورآباد خود به سه شاخه:
۲- هوز کرمیس
بخشی از جمعیت طایفه اولادقباد در نورآباد و بخش دیگری در کوهدشت زندگی می کنند که بسیاری از آنها در حال حاضر در نورآباد در ادارات مشغول به کار می با شند (یعنی: بسیاری از آنها افراد با سواد و با فرهنگی در شهر نورآباد به شمار می روند)، و در جریان جنگ هشت ساله بین ایران و عراق بیشترین کشته را نسبت به جمعیت خود در میان کل طایفه های نورآباد تقدیم این خاک، کردند.
۳- هوز صالح
روستاهای مربوط به هوز جافر و هوز صالح روستاهای آباد تری نسبت به بخش هوز کرمیس دارند.
درشهرستان هرسین کرمانشاه نیز جمعیت زیادی از اولادقباد زندگی می کنند.
ویژگی دیگر بخش اولادقباد وجود باغ های زیبادراین بخش نورآباد است که اکثر باغ ها از درختان گردو، زرد آلو، آلو، سیب و... تشکیل شده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دهستان اولاد قباد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجید
باسلام وخسته نباشید خدمت شما دوست عزیز خدمت شما عرض کنم که میرا قایی(میراخه) از شاخه های بزرگ اولاد قباد است که به ان اشاره نکردید.
خانم ابراهیمی قبادی
طایفه بزرگی از اولادقباد به اسم همه بگ(همه وگ)در شهرستان کوهدشت هست که نوادگان قبادشاه بزرگ هستن که این نسل از ابراهیم پسربزرگ قباد به این شاه میرسن والان به اسم دهستان کوره دشت شناخته میشن.باتشکر اینم اضافه کنید به تاریخ اولادقباد
مهدی الماسی ازکرج
باعرض ادب واحترام خدمت همه عزیزان ماهم از طایفه اولاد قبادهستیم عده ایی زیادهم ازاین طایفه هم برای امرارومعاش زندگی خوددرشهرهای بزرگ تهران وکرج ودرادرات مهم کشور همچون ریاست جمهوری ومجلس ودارات دیگره دولتی مشغلول به کار میباشندویکی ازبزرگترین افتخارات طایفه میباشد
رضاصادقی
با سلام.خواستم به عرض برسانم که محمد جواد بیگی فرزند کدخدا منضورخان بیگی که یکی از بزرگان اولاد قباد‌بود.الان ایشان هرچندسن کمی دارند اما الحق توانسته با این سن کم دراین طایفه بزرگ نامی نیک دست وپا کند.ایشان مردی شجاع ونترس ومهمان نواز ومردم دار وسیاستمدار است.وهمچنین باسواد که الحق توانسته نام پدرانش که بزرگ بودند را زنده نگه دارد.درضمن سروان محمد جواد بیگی در نیروی انتظامی هستند.
وحید اسدی یادگاری
با سلام.یکی از روستاهای بزرگ دراولادقباد روستای گرگان است که مردم متمول ومهمان نوازی دارد.بزرگ روستا هم در قدیم مرحوم کدخدا منضورخان بیگی وبعدپسرانش مرحوم کدخدا نبی خان و الان شورای روستامیرزا علی بیگی و بزرگ روستاست.وامیربگ بیگی.پسران امیربگ که خود مردی بزرگ ومهمانداراست همانند خود مهمان نواز ومردم دار هستند.وهر دوباتحصیلات بالا افسر هستند.اماجناب سروان محمد جوادبیگی فرزند بزرگتر مردی نترس و شجاع ومردم دار و باسواد است که درحال حاضردرنیروهای تکاوری خدمت میکندبادرجه سروان.
علی رضا
جمعیت منطقه اولادقباداون قدر هست که به یک نقطه شهری تبدیل شود چون هم جمعیت داره اندازه خودش هم یکی از بهترین مناطق تفریحی گردشگری که در کوهدشت هم در استان های همجوار از جمله کرمانشاه و ایلام و لرستان و ایران وبخصوص جهان اسم داره واقعا ننگ بر مسولین
علی
من از روستاهای اولاد قباد دلفان هستم البته هوز صالح ولی نمیدونم چرا هرکسی از این روستا رو میبینم میگه ما خان و کدخدا بودیم درحالی که دوتا خونه اونورتر اسمشونو بلد نیستن
رضایی
باسلام روستاهای اولادقبادزیادهستندکه یکی ازآن ها روستای کوره دشت سفلی است که واقع دراطراف کوهدشت میباشدکه کدخدایی به نام شاهمرادنظری داشته که مردی بسیارمهمان نوازوبادرایت وبزرگ روستابودکه الان پسرانش هم ماننداوهستندلطفااین توضیحات راهم به متن اضافه کنید
کیان
با سلام فقط خواستم اینو اضافه کنم که بزرگترین و نام آورترین طایفه در اولاد قباد کوهدشت(هوز اوریم )هستن که خیلیاشون پست های مهم و کلیدی در کشور دارن و اینم اضافه کنم که این روستا کلا خان و کد خدا نداشته ولی ریش سفید چرا،با تشکر
مریم
در روستای کوره دشت سفلی اولادقباد شخصی بنام مرحوم حسن بگ نظری بود که واقعا مهمان نواز وشجاع وباوجدان بود
امیر.ق
طایفه اولادقبادطایفه بزگیه ومردمان خوب وباسوادی داره.ولی ازیک نقطه ضعف بزرگ رنج میبره واون عدم اتخادوهمبستگی میباشد.چراکه همه خودشون روخان وخانزاده میپندارن.وازیک رهبری ونبودن یک بزرگ ولیدرمشترک رنج میبرن وهمین مشکل باعث شده که ازخیلی لحاظ نتونن رشدکنن به طوری که باجمعیت بالای اونهاووجودافرادبرجسته ونخبه نتدنستن درکوهدشت ونورآبادبه جایگاهی که لیاقتشون هست برسن ولی درشهرهای دیگه پست ومقام ومنصبهای خوبی دارن.
ایشالابراشون آرزوی وحدت وموفقیت دارن.
حدیث نظری
اولاد قباد کوهدشت خودش به دو قسمت دیالی و کوریشت تقسیم شده که کوریشت مردان بزرگی از جمله شهمراد نظری حسن بگ نظری نادعلی محمدیان که همگی مردان رشید مهمان نواز بودن
بنده ی خدا
ضرورت به گفتن است؛که هروقت از نامیدن روستاهای تابع بخش اولادقباد دیالی(از توابع شهرستان کوهدشت لرستان)احساس نیاز می شود،از انصاف به دور است که از نامیدن روستای"فرزندان نورمحمداولادقباد"، واقع در جنوب روستای"میان مله ی اولادقباد"و شرق محله ی"جعفرآباد اولادقباد" خودداری و چشم پوشی کرد!... .
احسان صفی پور
باسلام
روستای اولادقباد روستایی پرجمعیت ولی پراکنده است، وهمین پراکندگی موجب ضعف این روستا است البته برخی روستای اولاد قباد کوهدشت رو تنها دیالی و کوره دشت می دانند درحالی که روستای اولاد قباد از دیالی شروع میشود وروستا های کوردشت ، آبچی ،زیتون وهمیان راشامل میشود.
روستای اولادقباد یکی از روستاهایی است که بیشترین شهید را نسبت به جمعیت خود ، تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.
نکته قابل توجه این است که روستای اولاد قباد در تاریخ خود هیچ گونه خانی نداشته، که این نکته در سطح تمام کشور بسیار اندک اتفاق افتاده است .
شیرز
مگه میشه اسم اولادقباد برده بشه و نامی از کدخدا کربلایی بهمنیار اولادقباد برده نشه مردی که در مهماننوازی. بزرگی .سخاوت .غیرت و دانایی و مهربانی که از اولادقباد کوهدشت تا نورآباد و هرسین از بزرگی و منش این بزرگوار صحبتی نشه
بنده ی خدا
۱. بخش اولادقباد صحیح است . ۲. روستای فرزندان نورمحمد در جنوب محله ی میان مله ی اولادقباد ودر شرق محله ی جععرآباد وجود دارد که نامی عمومی و وحدت آفرین است و بدون استثنا چه از راه پدر و چه از راه مادر جد همه ی اهالی است و موجب فخرفروشی گروه قلیل وبه خصوصی نمی شود.۳.مسجد حضرت صاحب الزما‌ن (عج) در روستای نورمحمد است وطبق وقف واقفان بر این موضوع تاکید فراوان داشته ودارند.۴.واقفان برای برگزاری مراسمات ختم اموات و . . . که منجر به آدرس دهی غبر از نورمحمد باشد
بنده ی خدا
مورد۸آذر۱۳۹۸وساعت ۷و۴۰ دقیقه به علت خوردن دست به واژه ی ارسال به طور سهوی ناقص ارسال شدونیازبه تکمیل دارد.۱.به علت کثرت جمعیت و وسعت جغرافیایی بخش اولادقبادصحیح است نه دهستان اولادقباد.۲.نام بخش اولادقباد جامع ترین و فراگیرترین لفظ برای این بخش است نه کوهدشت شمالی.۳.همانطوری که در مورد ناقص ذکرشد،بی نهایت بی انصافی است که نام روستای مشهور و عمومی و وحدت آفرین فرزندان نورمحمدکه در شرق جعفرآبادوجنوب میانمله می باشدبه فراموشی سپرده شودو درمکاتبات و محاورات قید نشود!زیرااین اسم برای روستاعمومی است وسبب فخرو مباهات عده ی قلیلی نمی شودوبدون استثناپدرهمه ی اهالی است.۴.مسجدحضرت صاحب الزمان(عج)باتوجه به شرایط وقف وتاکیدفراوان واقفان در روستای فرزندان نورمحمدوجوددارد.۵.طبق تاکیدفراوان واقفان آن هرگزراضی نبوده ونیستندکه مراسم ختمی و . . . باآدرس دهی غیر از روستای فرزندان نورمحمدازتوابع بخش اولادقباددرمسجدمذکورگرفته شودوهمه ی ساکنان از این موضوع خبردارند.۶.برآن مرده لعنت که چه به صورت شفاهی و چه به صورت کتبی و اطلاعیه ای با آدرس غیرازمسجدحضرت صاحب الزمان(عج)واقع درروستای فرزندان نورمحمدازتوابع بخش اولادقبادبرایش گرفته می شودزیرامرده های آینده زنده های اکنون هستندوازموضوع خبردارندوبرشرکت کنندگان و کمک کنندگان نیزاین لعن حواله شود ! ۷. بر آن مرده و شرکت کنندگان مراسم ختم برای وی و گیرندگان سایر مراسمات لعنت که حتی بدون توزیع اطلاعیه ی مکتوب با آدرس مذکور اقدام به برگزاری مراسم ختم و غیره در آن می نماید.۸.بر روح آن مرده و شرکت کنندگان در مراسم ختمش و شرکت کنندگان در دیگر مراسمات رحمت که با آدرس دهی مکتوب مسجدحضرت صاحب الزمان (عج)واقع در روستای فرزندان نورمحمداقدام می نماید.۹.بدیهی است برکزاری مراسم عبادی که نیازبه آدرس دهی نیست ، انجام می شود ولی عمل نکردن به شرایط وقف گناه جداگانه ای است.
بنده ی خدا
به طور مستمر تاکیدمی نماییم که مسجدحضرت صاحب الزمان (عج) در روستای معروف ، مشهور ، وحدت آفربن و اتحاد طلب "فرزندان نورمحمد" از توابع بخش وسیع و شهیدپرور اولادقباد از توابع شهرستان کوهدشت می باشدنه در روستاها یا محله های میان مله و جعفرآباد !. . .
بنده ی خدا
"نورمحمد"ازنواده های"" قباد" است و بدون استثنا همه ی اهالی ذریه اش می باشندو نامی است که برای آدرس دهی عمومی و بدون تبعیض است و موجب فخر فروشی فقط یک خانواده از ساکنان نمی شود.
بنده ی خدا
آیا واقفان زمین مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) واقع در روستای" فرزندان نورمحمد"ازتوابع بخش"اولادقباددیالی"
توقعی جز زنده ماندن نام عمومی و وحدت آفرین" فررندان نورمحمد"برای روستا جهت آدرس دهی مسجد مذکور را دارند ؟ ! آیا یکی از آنها گفته که نام روستای " نورمحمد " باید به نام شخص مرحوم بزرگ و نام نیکمان(کدخداحاج بهمن یاراولادقباد)که به پای پیاده کربلای معلا و سایر عتبات عراق را زیارت کرده و هزینه ی راه زیارت برخی از دوستانش را از روی اخلاص پرداخته و در جهت میزبانی ابرار ونیکان کل بخش، نقش اصلی را ایفا کرده تبدیل شود؟! در ضمن همه ی پیرمردان بخَش اطلاع کامل دارند و جوانان هم شنیده اند که وی سپر بسیاری ازبلایای حکومت طاغوت بوده و بسیاری از بی چارگان را از شر ظالمان و طاغوتیان نجات داده است .
بنده ی خدا
مناسب ترین مکان برای مرکز یت بخش اولادقباددیالی، روستای "فرزندان نورمحمد"درمجاورت مسجدحضرت صاحب الزمان(عج)است.
بنده ی خدا
همه ی اهالی حوالی مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) واقع در روستای معروف و فراگیر نورمحمد ذریه ی نورمحمد هستند که اگر کسی بگوید نامی خصوصی است ، خیلی بی انصاف است .
بنده ی خدا
ای اهالی محترم" فرزندان نورمحمد"واحد ! "واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"به ریسمان محکم الهی چنگ زنیدومتفرق نشویدومسجدحضرت صاحب الزمان(عج)راطبق شرایط وقف اداره فرمایید."انمایعمرمساجدالله من آمن باالله والیوم الآخر"سازندگان و اداره کنندگان مسجدهای خدا،فقط کسانی هستند؛که به خدا و روز قیامت ایمان دارند.
بنده ی خدا
همه ی اهالی می دانندکه تعداد ۱۱۰ جلد کلام الله مجید - که تعداد اندکی از آن ها آموزشی است - ممهور به مهر مبارک "مسجد حضرت صاحب الزمان(عج)"واقع در روستای بزرگ" فرزندان نورمحمد(ره)"ازتوابع بخش بزرگ اولادقباد دیالی ازتوابع شهرستان کوهدشت و در مسجدوبرای آن مسجد وقف شده است.درضمن عدد ۱۱۰ با حساب ابجد نام نامی امیر مومنان ، علی"علیه السلام"است.
بنده ی خدا
همه ی اهالی می دانند که این بنده ی خدا کی است و قصد پنهان کاری را ندارد؛‌هرچندکه بهتر می داند الفاظ اسمش درهمه جا تابلو و واضح نشود.
لازم به توضیح است؛که با توجه به شرط وقف واقفان ، این بنده ی خدا در مورد آدرس دهی مسجد مذکور برای هرگونه فعالیت اجتماعی ازجمله مراسم ختم اموات و غیرختم اموات چه از نظر
شفاهی و چه از نظر کتبی،بدون هیچ گونه
قیدی در پس و پیش روستای فرزندان
نورمحمد را جامه پوشیدن به شرط وقف
می داندیعنی مستقل است و زیر
مجموعه ی هیچ کدام از روستاهایامحله های میان مله و جعفرآبادنیست و مسجد در روستای بزرگ "فرزندان نورمحمد"به طور مستقل وجود داردو برگزاری مراسمات ختم بدون اعلامیه های کتبی را هم کافی نمی داند.وبرکسانی که اکنون زنده اندوبعضی مرده ی آینده، درصورتی که به تمامی این شرایط وقف عمل نکنندلعنت می فرستد.ولی اگر به این شرط موکد به طور دقیق عمل کنند رحمت فرستاده می شودوبرای زنده ها دعا وبرای اموات فاتحه های زیادی خوانده می گرددوطلب غفران می شود.
درضمن چون همه ی واقفان باهم برشرط عمومیت آدرس تاکید فراوان داشته اند،حتی اگرهمه از این شرط منصرف شوندولی یکی از آنهاحتی اگرضعیفه ای هم باشدبربقای شرط وقف باقی بماند،عمل به وقف واجب وتخطی از آن حرام وغصب است. ولی چندنفرازواقفان فوت کرده اندوبدیهی است؛حتی اگر بر فرض محال انصراف از شرط وقف،صحیح باشد،وارثان آنان نمی توانندبه غیرشرط وقف عمل نمایند.
بنده ی خدا
منظور این است که همه ی واقفان باهم برشرط موکد ساخت مسجد مذکور در آدرسی عمومی مانند: روستای معروف "نورمحمد" در زمان حیات خود مصر بوده اند و هیچگونه انصرافی از این شرط نداشته اند و برخی به رحمت حدا رفته اند وبرفرض محال وارثان آنها نمی توانند در ابطال شرط وقف دخالتی داشته باشند.حتی اگر همه ی واقفان زنده باشند ، پس از ساخت مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) در روستای معروف فرزندان نورمحمد نمی توانند بدون رضایت ضعیفه ای از شرط وقف منصرف شوند.
اسماعیلیان
درطایفیه اولادقبادیعنی کل اولادقبادطوری که من شنیده ام شخص بزرگی به اسم شاهمرادنظری مردی مهمانمواز دلسوز شجاع بوده که است این مردکدخداواقعی بوده .این مرد ازمال وزندگی خود به همه مردم کمک کرده بدون هیچ چشم داشتی این مرد تنهافکرش درست کردن مشکلات مردم بوده است و واقعا به این میگن کد خدا وبزرگ خدا روحش راشاد کند.
بنده ی خدا
خدا روح مرحوم شاهمرادنظری و حسن بگ نظری و امثالهم راشادکندآنان دوست صمیمی مرحومان حاج بهمن یاراولادقباد،حاج عزبزیاراولادقباد،حاج الله یار اولادقباد و بختیار اولادقباد بوده اندوهنگام دیدار ، متقابلا با محبت و احترام باهم رو به رو شده اند و بسیار به همدیگر علاقه مند بوده اند و در خفا و آشکار از همدیگر حمایت کرده اند و تا
حدودی شریک اموال هم بوده اند.و وارثانشان هم راه آنان را ادامه می دهند.
بنده ی خدا
در مورد زنده ماندن نام روستای " فرزندان نورمحمد"، گفتنی است؛اگر تعداد محترم و معدودی از ساکنان همجوار روستا - که از راه مادر ذریه ی "نورمحمد"محسوب می شوند - نسبت به زنده ماندن نام قدیمی،کهن،عمومی،بدون تبعیض و فراگیر نورمحمد،مایل نیستند و کم لطفی می کنند، باید به دور از منیت و به دور از تحمیل نام خود ، قدر غریبه پروری ها و غریبه نوازی های فرزندان نور محمد را بدانند و درماندگاری آن تلاش کافی نمایند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دهستان اولاد قباد   • مفهوم دهستان اولاد قباد   • تعریف دهستان اولاد قباد   • معرفی دهستان اولاد قباد   • دهستان اولاد قباد چیست   • دهستان اولاد قباد یعنی چی   • دهستان اولاد قباد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دهستان اولاد قباد
کلمه : دهستان اولاد قباد
اشتباه تایپی : nisjhk h,ghn rfhn
عکس دهستان اولاد قباد : در گوگل

آیا معنی دهستان اولاد قباد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )