انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1067 100 1

ده دهی

/dahdahi/

معنی ده دهی به فارسی

ده دهی
( صفت ) ۱ - ده تا ده تا . ۲ - زر و سیم تمام عیار مسکوکی که ۱٠ / ۱٠ آن فلز اصیل ( طلا یا نقره ) باشد و مخلوط به فلز دیگری نباشد . ۳ - رقمی که ده ده بزرگ یا کوچک گردد اعشاری .

معنی ده دهی در فرهنگ معین

ده دهی
(دَ دَ) (ص نسب .) زر و سیم تمام عیار.

معنی ده دهی در فرهنگ فارسی عمید

ده دهی
۱. (ریاضی) = اعشاری
۲. [قدیمی] ویژگی زر و سیم تمام عیار و خالص: پس ز ده یار مبشر آمدی / همچو زرّ ده دهی خالص شدی (مولوی: ۷۰۲).

ده دهی در دانشنامه ویکی پدیا

ده دهی
ده دهی یا دستگاه اعداد پایهٔ ۱۰ در دستگاه اعداد ده دهی و دستگاه اعداد عربی به عددها در پایهٔ ۱۰ گفته می شود. این دستگاه یکی از دستگاه های متداول روزانه است که ما با آن دائماً سروکار داریم. این پایهٔ عددی به طور بسیار گسترده ای در جهان متمدن مدرن استفاده می شود.
دستگاه اعداد دودویی
ممیز فارسی
۰٫۹۹۹‎…‎
۱۰ (عدد)
نماد اعشاری اغلب به یک ارزش مکانی پایه ۱۰ مانند سیستم یا عددنویسی هندی-عربی اشاره دارد؛ با این حال، همچنین می تواند به طور کلی برای اشاره به سیستم های غیر ارزش مکانی مانند عددنویسی رومی یا اعداد چینی که نیز بر پایهٔ ده بنا شده مورد استفاده قرار گیرد.
در این دستگاه ارزش مکانی اولین رقم از سمت راست (°۱۰) و رقم دوم (۱۰ به توان۱) و رقم سوم (۱۰ به توان ۲) و رقم iم (۱۰ به توان i-۱) می باشد.
تبدیل اعداد ده دهی را به طور متوالی بر ۲ تقسیم می کنیم و این عمل را تا صفر شدن خارج قسمت ادامه می دهیم. سپس به ترتیب از آخرین خارج قسمت بعد آخرین باقی مانده به اولین باقی مانده می نویسیم. عدد بدست آمده در مبنای ۲ برابر با عدد مورد نظر ما در مبنای ۱۰ خواهد بود.
ده دهی متناوب یا اعشاری متناوب (انگلیسی: Repeating decimal) نوعی نمایش ده دهی است که ارقامش تابع متناوب هستند (به این معنی که در بازه های منظم تکرار می شوند) و بخشی که تا بی نهایت تکرار می شود صفر نیست. می توان ثابت کرد که یک عدد عدد گویا است اگر و فقط اگر نمایش ده دهی آن یا متناوب باشد یا مختوم. اگر در شکل کسری یک عدد در مخرج کسر پس از تجزیه کردن به عامل های اول عامل های ۲ و ۵ وجود نداشته باشد. چنانچه صورت را به مخرج تقسیم کنیم به باقیمانده صفر نخواهیم رسید و خارج قسمت حقیقی بدست نمی آید، بلکه در خارج قسمت بعد از ممیز رقم یا ارقام مرتب تکرار می شوند. این نمایش را نمایش ده دهی متناوب ساده می نامند. چنانچه کسر پس از تجزیه کردن به عامل های اول عامل های ۲و ۵ و سایر عوامل اول وجود داشته باشد در این صورت خارج قسمت بعد از ممیز غیر از ارقام دوره گردش ارقام دیگری قبل از دوره گردش وجود دارد که تکراری نمی شوند و باقیمانده هرگز صفر نخواهد شد. این عدد را عدد ده دهی متناوب مرکب می نامند.
نمایش ده دهی
نمایش ده دهی یا نمایش اعشاری یک عدد حقیقی غیرمنفی r عبارتی است که معمولاً به صورت یک سری به شکل یک جمع نوشته می شود:
ده دهی
سری
IEEE ۷۵۴
سیمون استیون
که a0 یک عدد صحیح غیرمنفی است و a1, a2, … اعداد صحیحی اند که شرط ۰ ≤ ai ≤ ۹ را احراز می کنند و رقوم نمایش ده دهی خوانده می شوند. دنبالهٔ این اعداد ممکن است منتهی باشد، که در آن صورت هر رقم aiدر برابر صفر در نظر گرفته می شود.
عدد مشخصی شده توسط نمایش ده دهی معمولاً به شکل خلاصه
نوشته می شود که به این معناست که a0 بخش عدد صحیح r است و لزوماً بین ۰ و ۹ نیست و a1, a2, a3, … رقم بخش اعشاری r هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ده دهی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تبدیل اعداد دودویی به دهدهی   • تبدیل مبنای 10 به 2 در c++   • تبدیل مبنای 2 به 10   • اعداد باینری چیست؟   • تبدیل مبنای 8 به 10   • تبدیل اعداد به باینری   • تبدیل مبنای 16 به 2   • جدول اعداد باینری   • معنی ده دهی   • مفهوم ده دهی   • تعریف ده دهی   • معرفی ده دهی   • ده دهی چیست   • ده دهی یعنی چی   • ده دهی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ده دهی
کلمه : ده دهی
اشتباه تایپی : ni nid
آوا : dahdahi
نقش : اسم
عکس ده دهی : در گوگل


آیا معنی ده دهی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )