برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1161 100 1

دودمان والواها

دودمان والواها در دانشنامه ویکی پدیا

دودمان والواها
والواها (به فرانسوی: Valois) دودمانی بودند که پس از کاپتی ها از ۱۳۲۸ تا ۱۵۸۹ بر فرانسه فرمانروایی کردند. آنان از فرزندان شارل والوا بودند. او سومین پسر شاه فیلیپ سوم بود که برای پشتیبانی از ادوارد سوم پادشاه انگلستان از تاج و تخت محروم شده بود.
کنت والوا
شاه فرانسه
شاه اسکاتلند
شاه لهستان
دوک لیتوانی
دوک میلان
دوک آلکون
کنت اورلینز
دوک آنژو
دوک بری
دوک بورگوندی
دوک بریتانی
شاه ناپل
خاندان والو فرمانروایان فرانسه از ابتدای جنگ صد ساله تا پایان قرن ۱۶ میلادی بودند. آنها در این ۳ قرن کشور را از پایان قرون وسطی و عصر حاکمیت فئودالی به سوی رنسانس هدایت کردند. والواها به دنبال پیشینیان خود (خاندان کاپتی) کار یکپارچگی فرانسه را به پیش برده و آن را با موفقیت به پایان رساندند. خاندان والوا خود یکی از شاخه های کاپتی ها- حاکمان فرانسه در قرون ۱۰ تا ۱۴ میلادی – محسوب می شدند. والواها که در دوره آشفتگی اوضاع فرانسه به قدرت رسیدند، به مرور به سه شاخه تقسیم شدند:
نخستین فرمانروایان والو درگیر جنگ صد ساله با انگلستان بودند. این جنگ که در ابتدای سلطنت والواها (ابتدای قرن ۱۴ میلادی) آغاز شد، تا ۱۴۵۳ ادامه یافت. در این مدت، شاهان والوا با دو خطر مهم رو به رو بودند. نخست، پادشاهی انگلستان که بخش بزرگی از فرانسه را تصرف کرده بود و همچنین، فئودال هایی که با سوءاستفاده از کاهش قدرت شاه، در پی کسب نفوذ بیشتر بودند. این جنگ سرانجام در زمان شارل هفتم (۱۴۲۲–۱۴۶۱) با پیروزی فرانسویان خاتمه یافت. از آن پس شاهان والوا کوشیدند تا قدرت فئودالها را کاهش دهند؛ لذا، اختیارات مالیاتی و اعلام جنگ و صلح را از آنِ خود کردند و با افزایش توان نظامی، فئودال ها را به حاشیه راندند.
آغاز درگیری های موسوم به جنگ های ایتالیا در اوایل قرن ۱۶ میلادی، باعث شروع رقابت تاریخی والواها با خاندان هابسبورگ شد. مسئله ای که بعدها به رقابت فرانسه و اتریش تبدیل شد و بخش مهمی از تاریخ معاصر اروپا را به خود اختصاص داد. رنسانس فرانسه نیز در زمان دو پادشاه والواها – هانری دوم و فرانسوای اول (۱۵۴۷–۱۵۵۹) – روی داد.
عکس دودمان والواها
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دودمان والواها

دودمان والواها را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دودمان والواها   • مفهوم دودمان والواها   • تعریف دودمان والواها   • معرفی دودمان والواها   • دودمان والواها چیست   • دودمان والواها یعنی چی   • دودمان والواها یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دودمان والواها
کلمه : دودمان والواها
اشتباه تایپی : n,nlhk ,hg,hih
عکس دودمان والواها : در گوگل

آیا معنی دودمان والواها مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )