انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1012 100 1

دوربینی

/durbini/

معنی دوربینی در لغت نامه دهخدا

دوربینی. (حامص مرکب ) صفت و حالت دوربین. دیدن موجودات از فاصله ٔ دور. دیدن دور بهتر از نزدیک. || مآل اندیشی و عاقبت اندیشی و بصیرت.(ناظم الاطباء). صفت و حالت دوراندیش. دوراندیشی. آخربینی. تدبیر درکارها. (یادداشت مؤلف ) :
تو از شهامت و کیاست و دوربینی و فراست او خبر نداری. (سندبادنامه ص 289). و بسا زیرک و دانا که ازدوربینی در کارهای صعب افتاده اند. (سندبادنامه ص 309).
چاهی آنگاه سرگشاده به پیش
چون ندیدی به دوربینی خویش.
نظامی.
رجوع به دوربین شود.

معنی دوربینی به فارسی

دوربینی
[hyperopia] [پزشکی] نوعی اختلال در شکست نور که در آن پرتوهای موازی نور در کانونی واقع در پشت شبکیه تلاقی می کنند

معنی دوربینی در فرهنگ فارسی عمید

دوربینی
۱. دیدن از دور.
۲. (پزشکی) حالت چشم که دور را بهتر از نزدیک ببیند.
۳. [مجاز] دوراندیشی.

دوربینی در دانشنامه ویکی پدیا

دوربینی
دوربینی (به انگلیسی: Hyperopia) یکی از عیوب انکساری چشم و به معنی این است که چشم بیمار در دیدن اشیای نزدیک دچار اشکال باشد.
دورلند فرهنگ پزشکی. تهران
حدود ۲۵٪ افراد جامعه دچار این مشکل می شوند و این افراد اشیا دور را بهتر از اشیا نزدیک میبینند.
دوربینی اغلب به دلیل کم بودن تحدب قرنیه چشم یا کوچکتر بودن کرهٔ چشم این افراد نسل به حالت عادی بوده که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی گیرد و در پشت آن تشکیل می شود.وفرد مجبوراست سرش را از اجسام دور کرده تا تصویر روی شبکیه بیفتد
شیوع دوربینی از نزدیک بینی کمتر است. دوربینی در اغلب موارد ارثی است. در دوران سالمندی ما بیماری پیرچشمی را داریم که در بعضی موارد با دوربینی اشتباه گرفته می شود ولی پیرچشمی هم توانایی دید نزدیک و هم دید دور مختل می شود. پیرچشمی به علت کاهش دامنه تطابق در نتیجه تغییرات ناشی از پیری در عدسی چشم رخ می دهد. بسیاری از بچه ها با دوربینی متولد می شوند و بعضی آن را مدتی پس از تولد دچار می شوند.
عکس دوربینی
دوربینی می تواند به موارد زیر اطلاق شود:
دوربینی یکی از عیوب انکساری چشم
دوربینی به معنی منسوب به دوربین
آقای دوربینی، فردی ایرانی که همواره به دنبال شرکت در مراسم دولتی رسمی ست تا در تلویزیون نمایش داده شود
خجالت از دوربین یا خجالت از دوربین
دوربینی روحی یا مشاهده از راه دور (RV) اشاره به تلاش برای درک و فهمید یک هدف دور یا نهان از طریق حس ششم است. به این روش که سنجش با ذهن هم گفته می شود فرد تلاش می کند از طریق ارتباط ذهنی نسبت به چیز یا موضوعی که دیدن آن از لحاظ فیزیکی برای فرد غیرممکن است اطلاعات کسب کند. مشاهده از راه دور آزمایش در طول تاریخ برای عدم کنترل مناسب و عدم تکرارشوندگی مورد انتقاد قرار گرفته است. هیچ مدرک معتبری در این مورد وجود ندارد به طور عمومی این مسئله شبه علم قلمداد می شود.
پروژه استارگیت
حسین نمازی (در برخی منابع به اشتباه حسین زمانی) مشهور به حسین دوربینی یا آقای دوربینی فردی ایرانی ست که همواره به دنبال شرکت در مراسم دولتی یا رسمی ست تا در تلویزیون یا در روزنامه ها نمایش داده شود و به همین دلیل از سوی رسانه ها و بین مردم ایران به این نام معروف شده است. فرد دیگری به نام «حمیدرضا احمدآبادی» هم به همین ترتیب در رسانه ها دیده شد.
جیمی جامپ
حمیدرضا احمدآبادی
حسین نمازی متولد ۱۳۳۷ در تهران، با اصلیت شیرازی است که یک بار در سال ۱۳۷۹ ازدواج کرده و خود مدعی است به دلیل علاقه زیادش به دوربین، از همسرش جدا شده است! که به عنوان کارمند خدماتی وزارت ارشاد در کتابخانه پارک شهرمشغول بکار است.
او در مصاحبه با هفته نامه همشهری جوان می گوید:
از بچگی دوست داشتم آدم مهمی بشوم، دیپلم ردی هستم. آدم که هندوانه می خرد به ظاهرش نگاه می کند و بعد انتخاب می کند. من هم نه ظاهر زیبایی دارم و نه مدرک تحصیلی پس آدم مهمی نشدم. اما دوست دارم که من هم دیده شوم ولی الان دیگر تا می آیم اخبار تلویزیون را نگاه کنم سریع پدرم کانال را عوض می کند. برای دیدن فیلم مراسم هایی که در آنها شرکت کرده ام تا ساعت ۱۲ شب بیدار می مانم تا در حالت های مختلف خودم را تماشا کنم. تازه وقتی من صبح خیلی زود از خانه بیرون می زنم اهل منزل می فهمند که کسی فوت کرده و من برای تشییع جنازه می روم. یادم نمی آید تا به حال تشییع جنازه کسی را از قلم انداخته باشم. اما وقتی جمعیتی را در تلویزیون نشان می دهند و من در بین آنها نیستم خیلی حرص می خورم تا صبح خوابم نمی برد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دوربینی در دانشنامه آزاد پارسی

دوربینی (hypermetropia)
نوعی اختلال دید. در این اختلال فرد اشیای دور را به وضوح می بیند، ولی اشیای نزدیک را به خوبی نمی بیند. این اختلال ناشی از عدم برگشت عدسی چشم به حالت مدور عادی خود یا کم قطر بودن بیش از حد کرۀ چشم است. در هر دو حالت، تصویر پشت شبکیه تشکیل می شود. دوربینی را با عینک هایی که عدسی همگرا دارند و مثل ذره بین عمل می کنند، اصلاح می کنند.

معنی دوربینی به انگلیسی

hypermetropia (اسم)
مرض دوربینی ، دوربینی
hyperopia (اسم)
مرض دوربینی ، دوربینی

دوربینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی دوربینینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان دوربینی   • نزدیک بینی چشم چیست   • درمان دوربینی در کودکان   • دور بینی چشم چیست   • درمان دوربینی با لیزر   • عینک دوربین   • دوربینی و نزدیک بینی چشم   • چشم دوربین یعنی چه   • معنی دوربینی   • مفهوم دوربینی   • تعریف دوربینی   • معرفی دوربینی   • دوربینی چیست   • دوربینی یعنی چی   • دوربینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دوربینی
کلمه : دوربینی
اشتباه تایپی : n,vfdkd
آوا : durbini
نقش : اسم
عکس دوربینی : در گوگل


آیا معنی دوربینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )