برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1299 100 1

دوربین فیلم برداری

دوربین فیلم برداری در دانشنامه ویکی پدیا

دوربین فیلم برداری
دوربین فیلمبرداری نوعی دوربین ثبت تصویر است که به سرعت تعداد زیادی از تصاویر را بر روی فیلم یا سنسور تصویر ثبت می کند. بر خلاف دوربین عکاسی که هربار تنها یک تصویر ثبت می کند دوربین فیلمبرداری یک سری از عکس ها را ثبت می کند که هر تصویر فریم خود را دارد. این عمل با یک مکانیزم اینترمدیت امکانپذیر است. بعداً تصاویر در فیلم پروژکتور با سرعت مشخصی، که سرعت فریم (تعداد فریم ها در هر ثانیه) نامیده می شود، نمایش داده می شوند. در سرعت مشخصی از فریم ریت، چشم و مغز انسان دو تصویر مجزا را به هم می آمیزد و تصور حرکت کردن تصاویر به ذهن خطور می کند.
توماس ادیسون مخترع نامدار آمریکایی، برای اولین بار در سال۱۸۹۱ حق امتیاز نخستین دوربین فیلمبرداری را دریافت کرد. از آغاز دههٔ ۲۰۱۰ میلادی بیشتر دوربین ها فیلم برداری با دوربین های دیجیتال جایگزین شده اند.
یک پیشگام جالب در زمینه دوربین فیلم برداری دستگاهی بود که فرانسیس رونالدز (به انگلیسی: Francis Ronalds) در رصدخانهKew در سال ۱۸۴۵ میلادی اختراع کرد. یک سطح حساس به نور به آرامی به بعد از روزنه دیافراگم دوربین توسط یک مکانیزم ساعت شکل کشیده شده تا توانایی ضبط مداوم به مدت ۱۲ یا ۲۴ ساعت را به دوربین بدهد. رونالدز دوربین های خود را در پی تغییرات روبه پیشرفت ابزار علمی به کار بست و بیش از یک قرن از آن دوربین ها در رصرخانه های سراسر جهان استفاده شد. در سال۱۸۷۶میلادی Wordworth Donisthorpe طرح دوربینی را پیشنهاد کرد که بتواند مجموعه ای از تصاویر را روی یک رول از فیلم کاغذی چاپ شود. در سال ۱۸۸۹ او اختراع یک دوربین تصویر متحرک را به ثبت رساند که در آن فیلم به صورت مداوم حرکت میکرد. یک دوربین فیلمی دیگر توسط فردی فرانسوی به نام Louis Le Prince در سال ۱۸۸۸ در انگلستان طراحی شد. او در سال ۱۸۸۷ یک دوربین ۱۶ لنزه را در کارگاهش در لیدز ساخت. ۸ لنز اول با توالی سریع به وسیله یک شاتر الکترومغناطیسی روی فیلم حساس به کار می افتاد.
عکس دوربین فیلم برداری
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دوربین فیلم برداری در دانشنامه آزاد پارسی

دوربین فیلم برداری (cine camera)
دوربینی برای عکس برداری با سرعت زیاد و به توالی. هر یک از این عکس ها را یک فِرِیم (کادر) می نامند. وقتی فریم ها یکی پس از دیگری روی پرده نمایش داده شوند، متحرک به نظر می رسند، زیرا چشم تصویر هر فریم را تا نمایش فریم بعدی، نگه می دارد. ازجمله تفاوت های آن با دوربین عکاسی این است که دوربین فیلم برداری موتوری دارد که نوار فیلم را می چرخاند. برای رسیدن نور به فیلم و ثبت عکس بر هر فریم، نوار فیلم به کمک مکانیسمی از حرکت بازمی ایستد. وقتی نوار فیلمِ بین فریم ها در حرکت است ، قرصی نیم دایره ای بین عدسی و فیلم حائل می شود و از رسیدن نور به فیلم جلوگیری می کند.

ارتباط محتوایی با دوربین فیلم برداری

دوربین فیلم برداری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دوربین فیلم برداری   • مفهوم دوربین فیلم برداری   • تعریف دوربین فیلم برداری   • معرفی دوربین فیلم برداری   • دوربین فیلم برداری چیست   • دوربین فیلم برداری یعنی چی   • دوربین فیلم برداری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دوربین فیلم برداری
کلمه : دوربین فیلم برداری
اشتباه تایپی : n,vfdk tdgl fvnhvd
عکس دوربین فیلم برداری : در گوگل

آیا معنی دوربین فیلم برداری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )