انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1068 100 1

دوقلو

/doqolu/

مترادف دوقلو: توامان، جنابه

برابر پارسی: توامان، همایند، همزاد

معنی دوقلو در لغت نامه دهخدا

دوقلو. [ دُ ] (ترکی ، ص مرکب ) (مرکب از دوق = [ دوغ ، دغ ] از مصدر دقماق [ دغماق ] به معنی زادن و لو علامت نسبت در ترکی ). دوقلی. دوغلو. توأم. توأمان. همزاد. دوپهلو. (یادداشت مؤلف ). و در تداول کلمه را به غلط مرکب از دو (عدد فارسی ) و لو پندارند و به ضم قاف تلفظ کنند به قیاس آن سه قلو و چهارقلو وپنج قلو به کار برند برای چهار یا پنج بچه که به یک شکم زاده شوند. دُغُلی. (لغت محلی شوشتر). رجوع به دوغلو و مترادفات دیگر شود.

معنی دوقلو به فارسی

[twin crystal] [فیزیک] بلوری که از دو یا چند بلور با سمت گیری متقارن تشکیل شده است
[twin bed] [گردشگری و جهانگردی] دو تخت خواب یک نفره که در کنار هم در یک اتاق خواب قرار دارند
[twin headlight] [قطعات و مجموعه های خودرو] چراغ جلویی که از دو کاسه چراغ تشکیل شده است، یکی برای نور بالا و دیگری برای نور پایین
[twin drum dryer] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی خشک کن غلتکی با دو غلتک مستقل و با فاصله از هم که از یک منبع تغذیه می شوند، ولی عمل مستقل از هم دارند
[double roller fairlead] [حمل ونقل دریایی] جفت غلتکی که بر روی یک پایه و در بخشی از نردۀ شناور نصب می شود

معنی دوقلو در فرهنگ معین

دوقلو
(دُ) [ تر. ] (ص مر.) = دوغلو: دو کودک که همزمان از یک شکم زاییده شوند.

معنی دوقلو در فرهنگ فارسی عمید

دوقلو
دو بچه که در یک موقع از یک شکم زاییده شوند، جنابه، دوبلغانه، توٲمان.

دوقلو در دانشنامه اسلامی

دوقلو
دوقلو: دوبچه ی تولد یافته از یک زایمان را می گویند. به دوفرزندی که با فاصله ی کوتاهی از یکدیگر (کمتر از شش ماه) از یک مادر به دنیا می آیند دوقلو اطلاق می شود. در صورتی که فاصله بیش از شش ماه باشد، دومی محصول آبستنی جدید و محکوم به احکام ی مستقل خواهد بود.
از عنوان دوقلودر باب های طهارت، طلاق، لعان و ارث سخن گفته اند.

احکام دوقلو
 ۱. ↑ مسالک الافهام،ج ۹، ص ۲۶۰    
...

دوقلو در دانشنامه ویکی پدیا

دوقلو
دوقلو یا همزاد به دو فرزندی می گویند که از یک دوره بارداری به دنیا می آیند. دوقلوها رامی توان به دو گروه تقسیم بندی نمود. منوزایگوتیک (همسان) که به دوقلوهایی گفته می شود که از یک تخمک لقاح یافته که بعد از تقسیم به دو جنین تبدیل شده است، باشند و دیزایگوتیک (غیر همسان) که به معنای دوقلوهایی است از دو تخمک جدا که توسط دو اسپرم جداگانه لقاح یافته اند متولد شوند.
دوقلوهای همسان
دوقلوهای همسان یا دوقلوهای تک تخمکی (به انگلیسی: Monozygotic ("identical") twins) به دوقلوهایی گفته می شود که از یک تخمک واحد به وجود آمده باشند لذا ماده ژنتیکی و خصوصیات ارثی آن ها مثل هم است. دوقلو یا همزاد به دو فرزندی می گویند که از یک دوره بارداری به دنیا می آیند.
دوقلوها می توانند تک تخمکی یا همسان باشند یا دوتخمکی و غیر همسان. قطعاً در هنگام حاملگی دوقلوهای تک تخمکی جنسیت مشابه دارند ولی ممکن است جفت یا کیسه آمنیوتیک واحد یا جدا داشته باشند.
دوقلو یک واژه ترکی به معنای همزاد یا دوپهلوست. از دو حرف ابتدایی این واژه، به اشتباه عدد ۲ برداشت می شود و در دنبال آن واژه هایی مانند سه قلو و چهارقلو نیز استفاده می شود که اشتباه است.
عکس دوقلو
دوقلو ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دوقلو (فیلم)
دوقلو (فیلم ۱۹۲۳)
دوقلو (فیلم ۱۹۲۵)
دوقلو (فیلم ۲۰۰۵)
«دوقلو» (انگلیسی: The Twins (1923 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۲۳ منتشر شد.
«دوقلو» (انگلیسی: Twins (1925 film)) یک فیلم به کارگردانی اسکات پمبروک و جو راک است که در سال ۱۹۲۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به استن لورل اشاره کرد.
«دوقلو» (فرانسوی: Le jumeau) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک به کارگردانی ایو روبر است که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به پیر ریچارد، آندریا فریول، ژان-پیر کاستالدی، و ایو روبر اشاره کرد.
«دوقلو» (انگلیسی: The Twins (2005 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.
«دوقلو» (فرانسوی: Le jumeau) یک فیلم در سبک کمدی رمانتیک به کارگردانی ایو روبر است که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به پی یر ریچارد، آندریا فریول، ژان-پیر کاستالدی، و ایو روبر اشاره کرد.
آب انبار دوقلو مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان گناباد، کوی شرقی، خیابان بهار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۹۲۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آبشار دوقلو، آبشاری است در شمال تهران و در مسیر کوهنوردی دربند به توچال. دلیل نام گذاری آن، دوشاخه شدن آب هنگام ریزش از ارتفاع است. این آبشار همچون سایر آبشارهای فصلی استان تهران مانند آبشار فصلی پیچ آدران در کیلومتر ۱۵ جادّه کرج - چالوس، آبشار سنگان در مسیر امام زاده داوود و آبشار منظریه در ناحیه شمیرانات از ذوب برف ها در بهار و تابستان پدید می آید.
این آبشار در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا، نزدیک به پناهگاه شیرپلا و در مسیر اصلی صعود به توچال قرار دارد. ارتفاع تقریبی این آبشار، ۲۰ متر است.
کمال الملک، در یکی از آثار خود در سال ۱۲۶۳، این آبشار را به تصویر کشیده است.
نقاشی کمال الملک از آبشار دوقلو
آسیاب دوقلو مربوط به دوره پهلوی اول است و در شهرستان خواف، بخش سلامی، شهر سلامی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۳۱۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
اعداد اول دوقلو به اعداد اولی می گویند که فاصله آن ها دو واحد است. یعنی: p k + 1 − p k = 2 {\displaystyle p_{k+1}-p_{k}=2}
برای مثال:
( 5 , 7 ) {\displaystyle {(5,7)}} ( 11 , 13 ) {\displaystyle {(11,13)}} ( 17 , 19 ) {\displaystyle {(17,19)}} ( 29 , 31 ) {\displaystyle {(29,31)}}
طبق قضیه ویلسون:
حمام دوقلو مربوط به اواخر دوره قاجار است و در شبستر، داخل شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۳۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ردیف های دوقلو نام مرزی بین ایالت های نیویورک و پنسیلوانیا، در کشور ایالات متحده امریکا است که دقیقاً بر روی مدار ۴۲درجه شمالی قرار دارد.
*ویکی پدیای انگلیسی
فرایند ریخته گری رول دو قلو (Twin-Roll Casting) بر اساس مفهومی که توسط مهندسی انگلیسی، آقای بسمر تعریف کرده اند، می باشد. این فرایند شامل تغذیه آهن مذاب بین دو رولی که عکس یکدیگر می چرخند و به عنوان عناصر خنک کننده و تغییر شکل عمل می کنند، می باشد. ویژگی های این فرایند به شرح زیر می باشد:نبو
در این فرایند شناخته شده، فلز مایع بین دو رول در حال چرخش سرد فرستاده می شود. مکانی که در آن فلز مایه در تماس با رول، تشکل پوسته می دهد و این پوسته به سرعت تحت کار گرم ضخیم می شود و قبل از آنکه بین دو رول به شکل نوار در آید، خارج می شود. در طول کار گرم بر روی مواد، چون سرعت نوار از سرعت سطح رول مجاور آهسته تر است، مواد ریخته گری شروع به بیرون آمدن از قالب به دنبال فلز مایع می کنند. وقتی که نوار از رول بیرون می آید، ماشین را با سرعت بیشتری نسبت به سطح محیطی رول مجاور ترک می کند و این کار به نام «اکستروژن رو به جلو» شناخته می شود. این یک نقطة طبیعی بین قسمت ورودی فلز مذاب و قسمت خروجی نوار می باشد، جایی که سرعت نوار برابر با سرعت جانبی رول مجاور است. برای هر دو رول این یکسان است، چون هر دو قطر یکسانی دارند و چون هر دو به یک منبع مشترک هدایت می شوند، سرعت جانبی سطح هر دو رول یکسان است. در این شرایط نقطه خنثی برای هر یک از دو رول موقعیت یکسانی دارد.
نوار ریخته گری رول دوقلو می تواد شامل رول های با اندازه های برابر یا حتی نابرابر شود. این رول ها به صورت افقی، عمودی یا زاویه دار می توانند باشند. با توجه به جهت ریخته گری، نوار ریخته گری رول دوقلو می تواند به دو دستهٔ زیر تقسیم شود:
در ریخته گری دو قلو عمودی، دو رول به صورت افقی و جهت ریخته گری در راستای عمودی است در حالی که ریخته گری دو قلو افقی، دو رول به صورت عمودی و جهت ریخته گری در راستای افقی است. جدول یک مقایسهٔ بین دو حالت ریخته گری دو قلو عمودی و افقی را نشان می دهد.
لوایح دوقلو اصطلاحی است که به دو لایحه که توسط دولت اصلاحات در سال ۸۱ به مجلس فرستاده شدند اطلاق می شود.
شورای نگهبان
در سال ۸۱ سید محمد خاتمی لوایح دوقلو را به مجلس شورای اسلامی فرستاد. یک لایحه در مورد تبیین (افزایش) اختیارات رئیس جمهور و لایحهٔ دیگر در مورد اصلاح قانون انتخابات بود. این لایحه توسط شورای نگهبان رد شد و نمایندگان مجلس ششم تصمیم بر استعفای جمعی یا تحصن گرفتند که تحصن را به نمایش گذاشتند. محمد خاتمی نیز تهدید به استعفا کرد. عاقبت لوایح توسط محمد خاتمی باز پس گرفته شد.
عضله گاستروکنمیوس Gastrocnemius muscle عضله بسیار قوی است که در زیر پوست پشت ساق قرار دارد.دارای دو سر ثابت است. و به بخش خلفی دو برجستگی داخلی و خارجی ران متصل می شود. این عضله در بالا دو سر دارد که به سطح پشتی کندیل های استخوان ران در بالای ران متصل می شوند(به همین دلیل عضله دوقلو نیز نامیده می شود). سپس عضله بعد از پایین آمدن از ساق تبدیل به تاندون می شود و بعد از یکی شدن با تاندون عضله سولئوس تاندون آشیل را درست میکند. تاندون آشیل به پشت استخوان پاشنه یا کالکانئوس میچسبد. این عضله موجب پلانتار فلکشن یا به پایین آمدن پا می شود و نقش بسیار مهمی در راه رفتن، دویدن و جهیدن دارد. انقباض این عضله همچنین میتواند موجب فلکشن یا خم شدن مفصل زانو شود. این عضله از عصب تیبیال عصب گیری میکند.گاهی عضله گاستروکنمیوس همراه با عضله سولئوس را یک عضله به نام تری سپس یا سه سر مینامند.
ساق
کاروانسرای دوقلو در بازرا قدیمی تهران است. این کاروانسرا از دو قسمت تشکیل شده که مساحت آن ها با یک دیگر برابر است و از این رو نام آن را کاروانسرای دوقلو نهاده اند. این مکان در دوره شاه عباس صفوی ساخته شده است و با ۴۰۰ سال قدمت جزو ابنیه تاریخی شهر ری محسوب می شود. کاروانسرای دوقلو در زمان قاجار توسط فردی از بزرگان ری اداره و از آن برای تخلیه بارهای شتر و انتقال نفت از باکو استفاده می گردید.
کاروانسرای دوقلو سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دوقلو در دانشنامه آزاد پارسی

دوقلو (twin)
دو فرد حاصل از یک حاملگی. ممکن است از بارورشدن یک یا دو تخمک پدید آمده باشند. دوقلوهای یک تخمی از بارورشدن یک تخمک پدید می آیند. چنین تخمکی در مراحل اولیه تکامل، پس از لقاح، به دو قسمت مساوی و جدا از هم تقسیم می شود. هریک از این دو قسمت یک جنین پدید می آورد. اگر این دو قسمت کاملاً از هم جدا نشوند، دوقلوها از نوع به هم چسبیده یا سیامی خواهند بود. دوقلوهای یک تخمی یک جفت دارند و به رغم این که هنگام تولّد غالباً یکی از آن ها بسیار بزرگ تر از دیگری است، همیشه از یک جنس اند و شباهت زیادی به یکدیگر دارند. دوقلوهای حاصل از باروری دو تخمک دوقلوهای دوتخمی نامیده می شوند. در این حالت، تخمک ها از یک یا هردو تخمدان رها و در یک زمان بارور می شوند. هر یک از این دوقلوها دارای جفت مستقل اند و شباهت آن ها بیش از شباهت دو فرد حاصل از دو زایمان نیست. این دوقلوها ممکن است از یک جنس باشند یا نباشند. معمولاً در هر ۸۰ حاملگی، یک مورد دوقلوزایی دیده می شود. در زنان مسن، زنانی که چندین بار حامله شده اند یا زنانی که سابقۀ خانوادگی دوقلوزایی دارند، احتمال تولّد دوقلوهای دوتخمی بیشتر است. این نوع دوقلوزایی در افریقا و آسیا شایع تر است. در زنانی که برای درمان نازایی با داروهای هورمونی تحت درمان اند نیز فراوانی دوقلوزایی بیشتر است. این عوامل در تولد دوقلوهای یک تخمی اثر ندارند. احتمال مرگ دوقلوها قبل از تولد، هنگام زایمان، و بلافاصله پس از زایمان بیش از یک قلوهاست.

ارتباط محتوایی با دوقلو

دوقلو در جدول کلمات

دوقلو
همزاد
دوقلو و همسال
همزاد

معنی دوقلو به انگلیسی

geminate (اسم)
دوقلو
twin (اسم)
جفت ، زوج ، دوتا ، توام ، دوقلو ، جوزا ، هم شکمان
twain (اسم)
جفت ، زوج ، دوتا ، توام ، دوقلو ، چند قلو

معنی کلمه دوقلو به عربی

دوقلو
توام

دوقلو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

زهرا هنرمندپور ٢٣:٤٨ - ١٣٩٧/٠٥/٠٨
توام
|

محمد رحیمی ١٤:٢٨ - ١٣٩٨/٠١/١١
توام
|

ملیکا ١٤:١٣ - ١٣٩٨/٠٤/١٩
توام
|

ابراهيم ابراهيمي ١٩:٣٢ - ١٣٩٨/٠٥/٠١
اما اینک در گویش های عوامانه و حتی در رسانه ها، قلو را یک فرد دانسته و دو را عدد دو ، در نتیجه دوقلو یعنی دو فرد همزدا و جهار قلو یعنی چهار فرد همزاد.
|

فراز پارسی ١٨:٤١ - ١٣٩٨/٠٧/٠٣
دو قلو از دو بخش دو (شماره 2 ) و قلی (پسر، فرزند) ساخته شده و به معنی دو فرزند است.

خود واژه قلی در تورکی هم از واژه پارسی کور به معنی پسر گرفته شده است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دوقلو غیر همسان   • برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد   • معنی دوقلو   • دارو برای دوقلو باردار شدن   • دوقلو همسان   • چه غذاهایی باعث دوقلو زایی میشود   • چگونه دوقلو پسر باردار شویم   • چگونه دوقلو بچه دار شویم   • مفهوم دوقلو   • تعریف دوقلو   • معرفی دوقلو   • دوقلو چیست   • دوقلو یعنی چی   • دوقلو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دوقلو
کلمه : دوقلو
اشتباه تایپی : n,rg,
آوا : doqolu
نقش : صفت
عکس دوقلو : در گوگل


آیا معنی دوقلو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )