برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1221 100 1

دژگان

معنی دژگان در لغت نامه دهخدا

دژگان. [ دِ ] (اِخ ) نام یکی از دهستانهای ششگانه ٔ بخش بستک ، شهرستان لار و حدود و مشخصات آن بدین قرار است : از مشرق شهرستان بندرعباس ، از شمال دهستانهای گوده ، رویدر و لمزان از جنوب دهستان حومه ٔ بخش لنگه ، از مغرب و شمال غربی دهستان لمزان و حومه ٔ بخش بستک. این دهستان در جنوب شرقی بخش و دامنه ٔ جنوبی کوه ببیان و حمیر واقع است و رود شور مهران از وسط آن جاری است. هوای آن گرم و خشک است و آب مشروب آن از چاه و باران تأمین میشود. محصولات آن عبارتند از: غلات و خرما و تنباکو.این دهستان از 8 آبادی تشکیل شده است و نفوس آن در حدود 2200 تن می باشد و قرای مهم آن عبارتند از: رواب ، چاه احمد و کنخ. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

دژگان. [ دِ ] (اِخ ) ده مرکز دهستان دژگان بخش بستک شهرستان لار. واقع در 120هزارگزی جنوب شرقی بستک و کنار راه شوسه ٔ لار به لنگه و بندرعباس ، با 400 تن سکنه. آب آن از چشمه وچاه و باران است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

معنی دژگان به فارسی

دژگان
ده مرکز دهستان دژگان بخش بستک شهرستان لار .

دژگان در دانشنامه ویکی پدیا

دژگان
مختصات: ۲۷°۰۰′۴۰″ شمالی ۵۴°۱۷′۳۳″ شرقی / ۲۷.۰۱۱۲° شمالی ۵۴.۲۹۲۶° شرقی / 27.0112; 54.2926 دژگان دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان ایران. دژگان در یک منطقه کویری، در هفتاد و پنج کیلومتری شمال شرقی بندر لنگه واقع شده است. جاده اسفالت بندر لنگه به بندرعباس از دژگان می گذرد.
مختصات: ۲۶°۳۳′۲۲″ شمالی ۵۴°۵۲′۵۱″ شرقی / ۲۶٫۵۵۶۱۱°شمالی ۵۴٫۸۸۰۸۳°شرقی / 26.55611; 54.88083
دژگان دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان ایران.
بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت دهستان دژگان ۹۳۰۴ نفر بوده است.
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷٬۴۶۱ نفر (۱٬۶۰۷ خانوار) بوده است.
مسجد تاریخی دژگان واقع در دهستان دژگان از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و یکی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
زنده دل، دستیاران، حسن. (مجموعه کتابهای راهنمای جامع ایرانگردی استان هرمزکان) ج۱. چاپ وانتشار سال ۱۹۹۸ میلادی.
محمد، صدیق «تارخ فارس» صفحه های (۵۰ ـ ۵۱ ـ ۵۲ ـ ۵۳)، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی.
«مسجد تاریخی دژگان» در نزدیکی بندر خمیر و در دهستان دژکان واقع شده است و تاریخ بنای آن دانسته نیست. در ساختمان این مسجد، از سبک معماری و شبستان مساجد بندر لنگه تقلید شده است. شبستان و ستون های آن از جهت به کار بردن قطعات سنگ تراشی شده نقوش گل و بوته قابل ملاحظه است. پوشش تزئینی تاق و سردرها و زینت کاری رواق ها با قطعات سنگ تراشیده شده آهکی فوق العاده جالب و ظریف صورت گرفته است. نقوش این رواق ها، از سبک نقش و نگار هندی تأثیر گرفته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دژگان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دژگان   • مفهوم دژگان   • تعریف دژگان   • معرفی دژگان   • دژگان چیست   • دژگان یعنی چی   • دژگان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دژگان
کلمه : دژگان
اشتباه تایپی : nC'hk
عکس دژگان : در گوگل

آیا معنی دژگان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )