برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1226 100 1

دکتر

/doktor/

مترادف دکتر: پزشک، حکیم، طبیب

برابر پارسی: پزشک

معنی دکتر در لغت نامه دهخدا

دکتر. [ دُت ُ ] (فرانسوی ، اِ) عنوانی برای کسی که درجات عالی علمی را بپیماید. آنکه بالاترین مراحل علمی را طی کرده در رشته ای به درجه ٔ اجتهاد رسیده : دکتر ادبیات ، دکتر حقوق ، دکتر فلسفه... (فرهنگ فارسی معین ). دارنده ٔ درجه ٔ دکتری ، که عالی ترین درجه ای است که دانشگاهها اعطا می کنند. این لفظ در دوره ٔ رومیان به هر کس که درس می داد گفته میشد. در اواخر قرون وسطی عنوانی افتخاری بود برای کسانی که بجهت فضایل شخصی و علم و دانش شهرت داشتند و در این صورت معمولاً صفتی که خصوصیت شخص محسوب میشد به آن ملحق می کردند. با سازمان یافتن دانشگاهها در قرون 12 و 13 میلادی مقرراتی برای حق تدریس و استعمال عناوین دانشگاهی وضع شد، و این عناوین در آغاز جواز تدریس بود.بتدریج که نظام درجه ای در کار آمد، درجات دکتر و «ماستر» که تا آن زمان کمابیش معادل بشمار می آمدند، ازیکدیگر متمایز شدند و درجه ٔ «بَچِلر» یا لیسانس شرطمقدماتی نیل به این درجات گردید. امروزه اتمام تحصیلات معین و نوشتن رساله ٔ دکتری یا «تز» قابل قبول تقریباً در همه جا شرط لازم نیل به درجه ٔ دکتری است. (از دایرةالمعارف فارسی ). مرحوم دهخدا طی چند یادداشت چنین آورده اند: این کلمه از «دستور» ایرانی به معنی رئیس و پیشوا در دین زردشتی آمده است. و کلمه ٔ دستور تا امروز به معنی رئیس دینی زرتشتی باشد و نیز علمای بزرگ را، حتی در دوره ٔ اسلام ، دستور می نامیدند و این کلمه به معنی دکتر اروپایی معمول بوده است ، چنانکه حکیم عمربن ابراهیم نیشابوری را به همانگونه که حجةالحق می گفتند «دستور» نیز میخواندند. ابوالحسن بیهقی (متوفی در حدود 565 هَ. ق.) در کتاب خود موسوم به حکماء الاسلام (تتمه ٔ صوان الحکمة) در ترجمه ٔ حکیم خیام نیشابوری گوید الدستور الفیلسوف حجةالحق عمربن ابراهیم الخیام. و این کلمه بتوسط مسیحیان ایرانی در اول داخل کلیسا شده و سپس از آنجا تعمیم یافته و به دیگرتشکیلات علمی و ادبی راه یافته است. و از جمله دستورهای مسیحی یکی یوحنا الدمشقی است که در قرن هشتم مسیحی میزیسته است - انتهی. و رجوع به ترکیب ذیل شود.
- دکتر کلیسا ؛ عنوانی است که کلیسای کاتولیک رومی به بعضی از فضلای پیرو آن کلیسا اعطا کرده است. از شرایط نیل به این عنوان خدمات عمده به پیشرفت اصول عقاید کلی ...

معنی دکتر به فارسی

دکتر
عالم، حکیم، کسی که بالاترین درجه درطب داشته باشد
( اسم ) آنکه بالاترین مراحل علمی را طی کرده در رشتهای بدرجه اجتهاد رسیده : دکتر ادبیات دکتر حقوق دکتر فلسفه . ۲ - ( معمولا ) دکتر طب پزشکی که دارای رتبه دکتری است .

معنی دکتر در فرهنگ معین

دکتر
(دُ تُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - کسی که بالاترین مراحل علمی را طی کرده و در رشته ای به درجة اجتهاد رسیده باشد. ۲ - پزشک ، داروساز.

معنی دکتر در فرهنگ فارسی عمید

دکتر
۱. پزشک، طبیب.
۲. کسی که بالاترین درجه و رتبه را در یکی از رشته های علمی (پزشکی، حقوق، ادبیات، فلسفه و غیره) از دانشگاه گرفته باشد.

دکتر در دانشنامه اسلامی

دکتر باقر عاقلی مورخ، روزنامه نگار و پژوهشگر در سال 1308 در قزوین چشم به جهان گشود. پدرش حاج شیخ محمد فقیه از روحانیون و مجتهدین برجسته قزوین بود. وی دوره ابتدایی را در دبستان فرهنگ و متوسطه را در دبیرستان پهلوی قزوین و دارالفنون تهران به پایان رسانید.
سال 1327 پس از اخذ دیپلم ادبی در رشته های حقوق، علوم سیاسی و ادبیات دانشگاه تهران پذیرفته شد که تحصیل در رشته های حقوق و علوم سیاسی را برگزید. سال 1330 از دانشکده حقوق دانشگاه تهران موفق به اخذ مدرک لیسانس علوم سیاسی شد و سال بعد نیز لیسانس حقوق قضایی خود را از همین دانشگاه دریافت نمود.
عاقلی سپس وارد مدرسه علوم اداری شد و در سال 1334 به اخذ مدرک فوق لیسانس علوم اداری نائل آمد و سال 1338 در دانشکده حقوق دانشگاه تهران از رساله دکترای خود دفاع کرد و متعاقب آن در همان سال موفق به اخذ دکترای علوم سیاسی شد.
ایشان از همان سالهای آغاز تحصیلات دانشگاهی وارد عرصه مطبوعات و روزنامه نگاری شد و فعالیت های مطبوعاتی خود را با روزنامه هایی چون جوانمردان، شعله ور و مهر ایران آغاز نمود و بسیاری از نوشته هایش در مجلات، نشریات و روزنامه های آن دوران مانند تهران مصور، خواندنی ها، صدای مردم، سپید و سیاه و... چاپ و منتشر می شدند.
سال 1329 به استخدام بانک ملی ایران درآمد و به عنوان مشاور حقوقی مشغول بکار گردید. او همچنین در مشاغلی از جمله: رئیس اداره کل دبیرخانه بانک رفاه کارگران، رئیس بانک رفاه کارگران در استان اصفهان، رئیس کارخانه ریسباف اصفهان، بازرس کارخانجات نساجی و بازرس دولت در شرکت واحد اتوبوسرانی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان تعاون مصرف شهر و روستا، دبیر کل کانون کارگزینی و مدیرعامل قند شیروان انجام وظیفه نموده است.
وی طی سالهای 1340- 1358 همزمان با مشاغل اجرایی در مراکز آموزش عالی کشور نیز تدریس می نمود. او در احزاب ایران نوین و مردم عضویت داشت و کاندیدای نمایندگی مجلس شورای ملی در دوره های 22 و 23 بود. دکتر عاقلی کتابهای بسیاری در حوزه تاریخ معاصر ایران نوشته است که عناوین برخی از کتب ایشان عبارت است از: روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران، خاطرات حاج عزالممالک اردلان، ...


دکتر در دانشنامه ویکی پدیا

دکتر
دکتر ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد:
روان شناس
دامپزشک
پزشک
دندان پزشک
جراح
داروساز
به فردی که حرفه اش یکی از مشاغل زیر باشد;
دکتر از لاتین (doctus یا docere به معنای آموخته یا تعلیم دادن) بالاترین مدرک و درجه علمی دانشگاهی (آکادمیکی) است و طبق قوانین ثبت احوال برخی کشورها، بخصوص در دنیای غرب لقب رسمی شمرده می شود. این لقب پس از نوشتن رساله دکترا (که پیوسته در رابطه با موضوعی کاملاً نو در جهان باید باشد) و دفاع از رساله دکترا در برابر هیئت آزمون به افراد حقیقی اعطاء می شود و دارنده این درجه می تواند آن را به شکل رسمی در شناسنامه خود ثبت کند (ر. ک. قوانین بومی).
تارنمای آلمانی "ورونی پلاگ" با هدف بررسی، کاوش و افشاگری در رابطه با متن های جعلی یا به سرقت رفته رساله های دکترا، یا رساله های ناقض حقوق مؤلف ها.
مدرک دکترا عموماً پیش شرط کسب مقام استادی یا پروفسوری در دانشگاه ها محسوب می شود. در ضمن عنوان پروفسور (به معنی آموزگار یا مُدرس) لقب یا درجه آکادمیک نیست بلکه نام شغل محسوب می شود.
اولین مدرک دکترا در دانشگاه بولونیای ایتالیا، قدیمیترین دانشگاه اروپا، به سال ۱۲۱۹ میلادی اعطاء شده است.
نوع افتخاری دکترا که شخصیت جایزه ای داراست، بدون هیچگونه پیش شرط تحصیلاتی یا نوشتن رساله، از طرف دانشگاه ها به خاطر زحمات، پشتکار و غیره به اشخاص "نمونه" اعطاء می گردد. افتخاری بودن دکترا می بایستی در مدارک، امضاء و شناسه های دیگر دقیقاً مشخص کرد. در این رابطه اغلب از مخفف .Dr. h. c استفاده می شود (Dr. honoris causa). مشخص نکردن دکترای افتخاری طبق قوانین مدنی هر کشوری جرم محسوب می شود.
دکتر (انگلیسی: Doctor) یک فیلم از سینمای هند به زبان مالایالم است که در سال ۱۹۶۳ میلادی به کارگردانی ام. اس. مانی منتشر شد.
۲۰ مارس ۱۹۶۳ (۱۹۶۳-03-۲۰)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دکتر در دانشنامه آزاد پارسی

دکتر (doctor)
دارندۀ مدرک دانشگاهی دکتری. این مدرک عالی ترین رتبه ای است که دانشگاه ها، پس از پذیرفتن رسالۀ دکتری یا تز، به دانشجویان اعطا می کنند. در روم باستان دکتر لقب کسانی بود که تدریس می کردند. با شکل گیری دانشگاه ها در قرن های ۱۲ و ۱۳م، کسب این لقب، و القاب دیگری چون لیسانسیه، برای کسب مجوز تدریس در دانشگاه رفته رفته قانونمند شد. تقسیم بندی و رتبه بندی مدارک تحصیلی، که دانشگاه ها به فارغ التحصیلان خود اعطا می کنند، از آن پس رواج یافت.

ارتباط محتوایی با دکتر

دکتر در جدول کلمات

زبان اختراعی دکتر زامنهوف
اسپرانتو
مورخ و نویسنده انگلیسی صاحب ماشین زمان | جزیره دکتر مونرو و مرد نامرئی
ولز
اثری از دکتر علی شریعتی
هبوط
اثری از دکتر محمد جعفرمحجوب
مروارید
از اثرهای معروف دکتر علی شریعتی
حج

معنی دکتر به انگلیسی

doctor (اسم)
دکتر ، پزشک ، طبیب
medico (اسم)
دکتر ، پزشک ، طبیب ، دانشجوی طب

معنی کلمه دکتر به عربی

دکتر
طبيب

دکتر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرمحمد
عالم, حکیم, کسی که بالاترین درجه درطب داشته باشد
دال آن با پیش
( اسم ) آنکه بالاترین مراحل علمی را طی کرده در رشتهای بدرجه اجتهاد رسیده : دکتر ادبیات دکتر حقوق دکتر فلسفه . 2 - ( معمولا ) دکتر طب پزشکی که دارای رتبه دکتری است .
قلندر آباد دکتر علوی
دهی است از دهستان رشخوار بخش رشخوار شهرستان تربت حیدریه واقع در 8 هزار گزی شمال باختری رشخوار . موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن معتدل است .
هلیا
استاد
احمق
بهترین لعت همونdoctor هستش که به کسی که از لحاظ پزشکی استاد هستش میگن
هامون
دکتر، کلمه ی اصیل پارسی است که لباس انگلیسی پوشیده؛ اصل این کلمه در پهلوی، (دُستور) است که معنای مشاور و صاحب نظر می دهد. خیلی به جاست که هرکسی به مرحله ی برتری برسد، به جای دکتر، وی را (دُستور ) بنامیم یا بگوییم. بالأخره جا خواهد افتاد.
آوین
دکتر کسی که آدم و از بیماری نجات میده۰
اما ما چند نوع دکتر داریم ۰
مثل،دامپزشک،دندانپزشک،جراه۰
برديا
با احترام به نظر دوستان واژه ي دكتر از ريشه ي لاتين docore به معناي مدرس و معلم گرفته شده و در گذر زمان به doctor تبديل شده و ريشه ي پهلوي ندارد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شغل دکتر   • دکتر لنگرودی متخصص قلب   • دکتر کیست   • دکتر دیوانه لنگرودی   • دکتر سلام 99   • دکتر عبدالله دیوانه   • دکتر عبدالله لنگرودی   • دکتر ویکی پدیا   • معنی دکتر   • مفهوم دکتر   • تعریف دکتر   • معرفی دکتر   • دکتر چیست   • دکتر یعنی چی   • دکتر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دکتر
کلمه : دکتر
اشتباه تایپی : n;jv
آوا : doktor
نقش : اسم
عکس دکتر : در گوگل

آیا معنی دکتر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )