انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1064 100 1

دگرشکلی

معنی دگرشکلی به فارسی

دگرشکلی
[allotropy] [شیمی] داشتن دو یا چند شکل متفاوت برای یک عنصر در حالت فیزیکی یکسان
[corrosion-induced deformation] [خوردگی] تغییر شکل صفحه های فلزی دیوار به علت انبساط حاصل از خوردگی
[deformation principle] [ریاضی] فرمول دار
[deformation thermometer] [علوم جَوّ] دماسنجی با عنصر مبدل که با تغییر دما تغییر شکل می دهد
[deformation twin, glide twin] [زمین شناسی] بلوری دوقلو که در نتیجۀ دگرشکلی در بلور قبلی به وجود می آید

دگرشکلی در دانشنامه ویکی پدیا

دگرشکلی
دگرشکل ، دگرواره، چندگونی یا آلوتروپی (به انگلیسی: Allotropy) بنا بر تعریف اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی (آیوپاک) وجود «حالت های ساختاری متفاوت برای یک عنصر» است. هر کدام از این شکل ها، دگرشکل نامیده می شوند. در واقع عناصر دگرشکل از لحاظ ساختار شیمیایی همسانند، اما ویژگی های فیزیکی متفاوتی (اعم از چگالی، انحلال پذیری و...) دارند. نمونه های مشهور مواد دارای دگرشکل کربن، گوگرد و آهن هستند. دگرشکلی به ساختار پیوند شیمیایی بین اتم های یک عنصر مرتبط بوده و نباید با حالت های فیزیکی مواد اشتباه گرفته شود. مثلاً بخار آب، آب و یخ دگرشکل به شمار نمی آیند، زیرا در اثر تغییر پیوندهای فیزیکی بین مولکول های آب ایجاد می شوند، نه به سبب تغییر در پیوندهای شیمیایی درون مولکول آب.
استحاله های فازی
استحاله آلوتروپیک
پلی مورفیسم
این نام نخستین بار توسط یاکوب برسلیوس به کار گرفته شد. واژه «آلوتروپی»، برگرفته از واژه یونانی «آلوتروپیا» (به یونانی: άλλοτροπἱα) به معنای تغییرپذیری است. برای مثال اوزون(o3) و اکسیژن(o2) دوشکل متفاوت از یک عنصرند. به موادی که چنین رابطه ای با یکدیگر دارند، دگر شکل یا آلوتروپ گویند.
آلوتروپ های مختلف یک عنصر از دو جهت می توانند با یکدیگر متفاوت باشند:
مثلاً اکسیژن و ازن؛ یا گرافیت و الماس. در الماس، هر اتم کربن در یک شبکه چهاروجهی به چهار اتم کربن دیگر متصل است. در گرافیت، هر اتم در یک شبکه و بی قاهده ای، به سه اتم دیگر پیوند دارند.
عکس دگرشکلی
آهن احتمالاً نمایش دهندهٔ بهترین نمونهٔ دگرشکلی در یک فلز است.
آهن دلتا یکی از آلوتروپ های آهن است که از دمای ۱۴۰۱ درجه سانتیگراد تا ۱۵۳۹ درجه سانتیگراد (نقطهٔ ذوب آهن) پایدار است.
آهن دلتا دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر (bcc) است. آهن دلتا دارای خاصیت پارامغناطیس بوده و ثابت شبکه ی آن بزرگ تر از آهن آلفا است.
ثابت شبکهٔ آهن دلتا، ‎۲/۹۳ آنگستروم است.
عنصر فسفر می تواند در قالب دگرشکلی های گوناگونی دیده شود که آنچه از آن بیشتر دیده شده، فسفرهای سفید و قرمز جامد بوده است. فسفر جامد بنفش و سیاه نیز از دیگر دگرشکلی های این عنصراند. حالت گازی این ماده نیز به صورت P۲ و اتمی یافت می شود.
دگرشکلی
فسفر
فسفر سفید یا فسفر زرد یا به بیان ساده تر تترافسفر (P۴) به صورت مولکولی یافت می شوند. این مولکول ها از چهار اتم ساخته شده اند. آرایش چهاروجهی دچار کشش حلقه و در نتیجه ناپایداری می شود.
فسفر سفید جامد شفاف و مومی شکل است و اگر در برابر نور قرار گیرد خیلی زود زرد می شود به همین دلیل است که به آن فسفر زرد نیز می گویند. در تاریکی درخشش سبز دارد (اگر در برابر اکسیژن قرار گیرد). به شدت آتش زا است و ممکن است خود به خود در تماس با هوا آتش بگیرد. بویی که از سوختن آن تولید می شود شبیه بوی سیر است. فسفر سفید خیلی کم در آب حل می شود برای همین می توان آن در زیر آب به صورت جامد نگهداری کرد. البته فسفر سفید در بنزن، روغن، کربن دی سولفید و دی سولفور دی کلرید نیز حل می شود.
راه های گوناگونی برای تولید فسفر سفید وجود دارد. یک فرایند آن است که فسفات کلسیم که از سنگ های فسفاتی بدست می آید را در حضور کربن و سیلیس در کوره های برقی یا فسیلی حرارت دهیم با این کار عنصر فسفر به صورت بخار آزاد می گردد و می توان آن را به صورت فسفریک اسید جمع آوری کرد.
استحالهٔ دگرشکلی (به انگلیسی: Allotropic transformation) یا استحاله آلوتروپیک به تبدیل یکی از گونه های مختلف ساختار بلوری دگرشکل به گونه دیگر توسط یک استحاله درجه اول گفته می شود. استحاله دگرشکلی یک استحاله چندریختی در عناصر شیمیایی است.
استحاله فازی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دگرشکلی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Najme dorostkar > diligently
اورمزد > طاق بستان
تمیم حقمل > bust
اورمزد > وسان
ماردین > از تیم های مطرح بلژیک
Mahdi kamkat > undulations
هادی > پای پوران
Alire_za > Avicena

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آلوتروپ کربن   • فولرن چیست   • آلوتروپ های فسفر   • تفاوت آلوتروپ و ایزوتوپ   • آلوتروپ گوگرد   • باکی بال   • آلوتروپ‌ های آهن   • ایزومر   • معنی دگرشکلی   • مفهوم دگرشکلی   • تعریف دگرشکلی   • معرفی دگرشکلی   • دگرشکلی چیست   • دگرشکلی یعنی چی   • دگرشکلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دگرشکلی
کلمه : دگرشکلی
اشتباه تایپی : n'va;gd
عکس دگرشکلی : در گوگل


آیا معنی دگرشکلی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )