انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1070 100 1

دیاربکر

معنی دیاربکر در لغت نامه دهخدا

دیاربکر. [ ب َ / رِ ب َ ] (اِخ ) نامی است که بر آمد = أمد [ م ِ] قدیم اطلاق گردد و از جهت اینکه دیوار و ساختمانهای شهر از سنگ بازالت سیاهرنگ ساخته شده ترکها آن را «قره آمد» خوانند. دیاربکر ناحیه ای است در قسمت شمالی الجیره (بین النهرین ) (در جنوب ترکیه ) مشتمل بر سرزمینهای دو طرف رود دجله از سرچشمه ٔ آن تا منطقه ای که جریانش از امتداد غرب به شرق به امتداد جنوب شرقی منحرف میشود. نامش بمناسبت قبیله ٔ بکربن وائل است که در قرن اول هَ.ق. به این ناحیه مهاجرت کردند شهرهای عمده اش آمد یا دیاربکر، میافارقین ، حصن کیفا و ارزن بود. تاریخ عمومی آن همان تاریخ الجزیره (بین النهرین ) است. از 230 بعد از میلاد از آن مهاجرنشینهای رومی بود. شاپور دوم ساسانی آن را تصرف کرد. در زمان خلافت عمر این ناحیه بدون مقاومت تسلیم عیاض بن غنم الفهری (19 هَ.ق. - 640 م.) گردید. رومیها در 347 هَ.ق. 958 م. آن را پس گرفتند. در حدود 368 هَ.ق. به دست آل بویه افتاد. در زمان ملکشاه سلجوقی جزء امپراطوری سلاجقه گردید و پس از مرگ وی (485 هَ.ق.) تجزیه شد وسلسله های مستقلی از ترکمانان (از احفاد ابوعلی بن نیسان ) بر نواحی مختلف آن فرمانروائی کردند که مهمترین آنها سلسله ٔ ارتقیه بود که صلاح الدین ایوبی آنان را تقویت میکرد و سرانجام امیرتیمور با حیله آن را تصرف نمود و مدتی در حوزه ٔ تسلط قره یوسف باقی ماند تا در 908 هَ.ق. تحت اشغال سپاهیان شاه اسماعیل اول صفوی بود. و در (921 یا 922 هَ.ق./ 1515 یا 1516 م.). پس از حادثه ٔ چالدران عثمانیها (در زمان سلطان سلیم اول ) آن را گرفتند و دیاربکر ولایتی از امپراطوری عثمانی گردید و از آن پس نام «آمد» به دیار بکر مبدل گردید. و هنوز باروهای عالی آن که از بازالت سیاه و غالباً در قرن چهارم میلادی بوسیله ٔ قسطنطین اول و ژوستی نین ساخته شده است باقی است. شهر دیاربکر، کرسی ولایت دیاربکر از مراکز تجارتی و صنعتی است و در حدود 345300 تن سکنه دارد اما جمعیت دیاربکر درگذشته پیوسته در حال تغییر بوده است لذا جغرافی نویسان تعداد سکنه ٔ آن را مختلف نوشته اند. اکثر ساکنان دیاربکر مسلمانان ترک و کردند و مسیحیان ، یونانی ، ارمنی و آسوری دراین منطقه رفته رفته در میان اکثریت مستهلک شده اند و در این شهر آرامگاه خالدبن الولید و مورخ ایرانی ملاعزیز مصلح الدین لاری در نزدیکی شیخ رومی قرار دارد. رجوع به دائرة المعارف اسلامی و دائرة المعارف فارسی و ترجمه ٔ سرزمینهای خلافت شرقی لسترنج ص 94، 93 شود.
مؤلف معجم البلدان چنین نویسد: بلاد بزرگ و گسترده ای است منسوب به بکربن وایل بن قاسطبن هنب بن أقصی بن دعمی بن جدیلةبن اسدبن ربیعةبن نزاربن معدبن عدنان. و از توابع آن است حصن کیفا، آمد و میافارقین.

دیاربکر در دانشنامه ویکی پدیا

دیاربکر
دیاربکر یا آمِد (به ترکی: Diyarbakır، به کردی: ئامه د، به آشوری: ܐܡܝܕ) شهری در جنوب شرقی کشور ترکیه است.
مسجد جامع دیاربکر
مسجد شیخ مختار
دیاربکر از قدیم شهر مهم و عمده ای در جنوب شرقی ترکیه بود که در بستر و جلگه های رودخانه دجله واقع بود و مرکز ایالت دیاربکر بود. در سرشماری رسمی سال ۲۰۱۶، ایالت دیاربکر ۲،۱۲۸٫۹۵۸ نفر جمعیت داشت. در سرشماری رسمی سال ۲۰۱۶، شهر دیاربکر ۱،۶۷۳،۱۱۹ نفر جمعیت داشت. دیاربکر بزرگترین شهر در منطقه آناتولی جنوبی است.
شهر دیاربکر دارای برج و باروی تاریخی استواری است که در زمان های قدیم به عنوان پادگان لشکریان عثمانی برای نبرد با لشکر ایران بکار می رفته است. ایرانیان، عرب ها، ترک ها و مغول ها در دوره های گوناگون بر این شهر و باروهای آن فرمان رانده اند.
شهر دیاربکر دارای برج و باروی تاریخی استواری است که مربوط به دوره امپراتوری روم شرقی است. نام دیار بکر یا سرزمین بکر از زبان عربی مشتق شده و به عرب های قبیله بکر بن وائل اشاره می کند که در اوایل آمدن اسلام در قرن هفتم میلادی در این منطقه سکنا گزیدند. از گذشته در داخل ترکیه، دیار بکر بخاطر هندوانه های بزرگش شناخته شده بوده است.
عکس دیاربکر
ولایت دیاربکر یکی از ولایات صفویه بود که عمر کوتاهی داشت که مقارن با دیاربکر امروزی در ترکیه بود. دیاربکر مرکز این ولایت بود و محل استقرار حاکم صفوی بود. این ولایت به چند بخش شامل :شانلی اورفه، جزیره ابن عمر، الازیغ، ماردین، سعرد و حصن کیفا می شد.
Kia, Mehrdad (2017). The Ottoman Empire: A Historical Encyclopedia (Vol. 1). ABC-CLIO. p. 101. ISBN 978-1610693899.
Faroqhi, Suraiya (2009). Frisch, Shelley, ed. The Ottoman Empire: A Short History. Markus Wiener Publishers. p. 91. ISBN 978-1558764491.
استان دیاربکر یکی از استان های ترکیه است که مرکز آن هم شهری است به همین نام می باشد.
دیاربکر یا آمد
چَرمیک
چنار
چونگوش
دجله یا پیران
اجل
اَرگانی
مساحت استان دیاربکر ۱۵٬۳۵۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن پیرامون یک و نیم میلیون نفر است. شمار شهرستان های این استان ۱۴ و شمار روستاهای آن ۷۳۴ است.
نام ۱۴ شهرستان این استان به ترتیب چنین است:
ارگانی | اگیل | بسمل | چرمیک | چنار | چونگوش | دجله | سیلوان | کوجاکوی | کولپ | لیجه | مرکز | هازرو | هانی
بمب گذاری فوریه ۲۰۱۶ دیاربکر واقعه ای بود که در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۶ در استان دیاربکر ترکیه رخ داد و طی آن ۶ سرباز کشته و ۱ سرباز دیگر زخمی شدند.
بمب گذاری آنکارا فوریه ۲۰۱۶
در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۶ یک خودروی بمب گذاری شده در مسیر یک خودروی زرهی حامل نیروهای پلیس در استان دیاربکر ترکیه منفجر شد و طی آن ۷ افسر پلیس کشته و ۲۷ تن مجروح شدند.
بمب گذاری دیاربکر فوریه ۲۰۱۶
بمب گذاری مه ۲۰۱۶ دیاربکر در تاریخ ۱۰ مه رخ داد که بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در استان دیاربکر ترکیه ۳ نفر کشته و ۴۵ نفر از جمله ۱۲ پلیس زخمی شدند.
بمب گذاری دیاربکر فوریه ۲۰۱۶
بمب گذاری دیاربکر مارس ۲۰۱۶
فرودگاه دیاربکر در سال ۱۹۵۲ افتتاح شد. این فرودگاه در فاصله ۶ کیلومتری مرکز شهر دیاربکر قرار گرفته است و میزبان پروازهای داخلی و خارجی می باشد.
فرودگاه دارای یک سالن انتظار ۲۶۸ مترمربعی و یک گارکینگ به ظرفیت ۲۰۰ خودرو می باشد. دسترسی به این فرودگاه از طریق تاکسی و اتوبوسهای شهرداری ممکن می باشد. با به کارگیری دستگاه ILS از سال ۲۰۰۸ لغو پروازها از این فرودگاه تقریباً به صفر رسیده است.
در سال ۲۰۱۰ نزدیک به یک و نیم میلیون مسافر داخلی و خارجی از این فرودگاه تردد کرده اند.
(*)منبع: DHMI.gov.tr
مسجد جامع دیاربکر از مکان های مذهبی ترکیه که در شهر دیاربکر قرار گرفته است،بنای مذکور در دوران حکمرانی ملک شاه یکم از سلاطین سلجوقی و فاتح آناتولی که به سال ۹۲-۱۰۹۱ میلادی با معماری اسلامی، معماری سلجوقی ساخته شده است. طراحی و ساخت این مسجد با الگوبرداری از مسجد اموی دمشق انجام شده است.حیاط مسجد   نمای بیرونی مسجد
حیاط مسجد
نمای بیرونی مسجد
کشتارهای دیاربکر (ارمنی: Դիարբեքիրի ջարդերը) به مجموعه کشتارهایی اطلاق می شود که بین سال های ۱۸۹۴–۱۸۹۶ در ولایت دیاربکر امپراتوری عثمانی رخ داد. این کشتارها که بخشی از کشتارهای سیستماتیک حمیدیه بودند با هدف حذف مسیحیان آشوری و ارمنی از این ولایت انجام می شدند.
نسل کشی آشوری ها
نسل کشی ارمنی ها
کلیسای گیراگوس مقدس (ارمنی: Սուրբ Կիրակոս եկեղեցի; انگلیسی: St. Giragos Armenian Church) یک کلیسا حواری ارمنی واقع در استان دیاربکر ترکیه کنونی می باشد. این بنا به سبک معماری ارمنی طراحی شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دیاربکر در دانشنامه آزاد پارسی

دیاربَکْر
دیاربَکْر
شهر و ولایتی در جنوب شرقی جمهوری ترکیه، در حوضۀ رود دجله. ارتفاع آن از سطح دریا ۶۵۰ متر است. آب وهوای خشک و نسبتاً گرم دارد. بلندترین کوه آن، آق داغ، ۲,۵۳۱ متر ارتفاع دارد. منابع اقتصادی آن کشت غلات و حبوبات و گیاهان صنعتی، دامداری، فرآوری مواد غذایی و استخراج معادن سرب، آهن، روی و نفت است. نام دیاربکر در متون قدیم، آمِد بوده است. گویند چون قبیلۀ عرب بکر بن وائل در این دیار سکونت گزید، آن جا را دیاربکر خواندند. آمِد شهری باستانی بود با طرحی رومی که ساکنان آن را رومیان، یونانیان، و سُریانیان تشکیل می داد. شهر آمِد به سبب موقعیت ممتاز بر سر راه کاروان های تجاری غرب آناتولی و شمال بین النّهرین مورد توجه شاهان ساسانی بود. در ۳۶۰م شاپور دوم ساسانی بر یولیانوس مُرتَّد، امپراتور روم، پیروز شد و آمِد را به قلمرو ایران افزود. شاپور، مردم آمد را، که صنعتگرانی ماهر بودند، به شوش تبعید کرد. سپس قُباد اول (۴۸۷ـ۵۳۱م) در نبردی خونین، که در آن بیش از ۵۰هزار سرباز ایرانی کشته شدند، شهر آمد را فتح کرد؛ اما رومیان شهر را بار دیگر پس گرفتند. در ۶۰۵م خسروپرویز آمد را دوباره فتح و تاراج کرد؛ اما هِراکلیوس (هِرقِل) توانست آمد را دوباره پس بگیرد. از آن پس، آمد در قلمرو روم باقی ماند. در ۴۶۴ق، اَلپ اَرسلان سلجوقی بر آن جا مسلط شد و امیرتیمور گورکانی در ۷۹۶ق شهر را فتح کرد. اوزون حسن، مرکز حکومت آق قویونلو را از آمِد به تبریز منتقل کرد. شاه اسماعیل صفوی در ۹۱۳ق شهر را به تصرف خود درآورد و سرانجام بعد از جنگ چالدران، دیاربکر برای همیشه ضمیمۀ قلمرو عثمانی شد. آمد، میافارقین، حصن کیفا، و ارزن از شهرهای عمدۀ آن به شمار می روند. آثار تاریخی آن عبارت اند از دژ دیاربکر، که به فرمان امپراتور قسطنطین اول ساخته شد؛ اولو جامع، از کهن ترین مسجدهای ترکیه؛ مسجد علی پاشا (کار معمار سنان)؛ و قصر آتاتورک. از این شهر برخی شاعران و مؤلفان فارسی نویس برخاسته اند، که از آن جمله اند: شریفی آمدی، درویش خلیلی، خلیفۀ آمدی، و سلیمان نظیف.

دیاربکر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دیاربکر   • مفهوم دیاربکر   • تعریف دیاربکر   • معرفی دیاربکر   • دیاربکر چیست   • دیاربکر یعنی چی   • دیاربکر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دیاربکر
کلمه : دیاربکر
اشتباه تایپی : ndhvf;v
عکس دیاربکر : در گوگل


آیا معنی دیاربکر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )