انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1041 100 1

دیلمیان

معنی دیلمیان در لغت نامه دهخدا

دیلمیان. [ دَ ل َ ](ص نسبی ) ج ِ دیلمی. منسوب به دیلم. از مردم دیلم.

دیلمیان. [ دَ ل َ ] (اِخ )آل بویه. دیالمه. رجوع به آل بویه و دیالمه و دیلم و نیز سفرنامه ٔ ناصرخسرو ص 67، 68 و تاریخ کرد شود.

معنی دیلمیان به فارسی

دیلمیان
دیالمه .
آل بویه دیالمه .

دیلمیان در دانشنامه ویکی پدیا

دیلمیان
دیلمیان طوایفی کوه نشین بودند که جغرافی دانان عرب قرن دهم میلادی آن ها را همان ساکنان دیلم (ارتفاعات گیلان)می دانستند. گرچه می توان توزیع گسترده تری تا جنوب ارمنستان و قفقاز هم می توان نتیجه گرفت. «زیاریان» و «آل بویه»، دو خاندان دیلمی از نواحی کوهستانی گیلان بودند که توانستند در بخش بزرگی از ایران حکومت کنند. در واقع، بعد از حکومت نیمه مستقل طاهریان و پس از صفاریان و در ایام امارت امیری سامانی در ماوراءالنهر، این حکومت های محلی توانستند بر قسمت عمده ایران غربی، یعنی از خراسان تا بغداد تسلط یابند. حکومت این طوایف به دو نام مشخص و دو دوره پی در پی در تاریخ شهرت یافته: زیاریان (آل زیار) و بوییان (آل بویه).
مذهب دیلمیان
دلیم
قدیمی ترین اشاره به دیلمی ها به قرن دوم پیش از میلاد در کتاب «تاریخ جهانی» نوشته پولیبیوس برمی گردد.
منشأ نخستین دیلمی ها به طور یقین نامعلوم است و احتمالاً مربوط به دوره پیش از ظهور نژاد ایرانی است. به قول برخی مآخذ دیلمی ها هرگز در فرمان شاهان ایران نبودند بلکه به عنوان سرباز با اجرت خدمت می کردند.
پروسوپیوس، از یک دیدگاه غربی، در دولومیتای در محاصره آکروپولیس در منطقه مورد مناقشه لازیکا در دوره حکومت خسروی اول (حدود ۵۵۲) گزارش کرده است: آن ها متحدین مستقل پارسیان بودند، در کوه های غیرقابل دسترسی در قلب ایران می زیستند (یعنی مادیه) و مانند یک پیاده نظام می جنگیدند، هرکدام با شمشیر، سپر، و سه زوبین مسلح بودند و به جنگ در مناطق کوهستانی آشنا بودند. در حین لشکرکشیهای خسرو انوشیروان مکرر از دیلمی ها ذکر شده است؛ از جمله در حدود ۵۷۰ میلادی که انوشیروان به یمن لشکر فرستاد عدهٔ بسیاری از مردم دیلم در لشکر او بودند. فرمانده آنان هم پیرمردی بود به نام وهرز دیلمی یا «وهریز دیلمی».
تاریخ گیلاننبو
دیلمیان مردمی ساکن دیلم، مناطق مرتفع گیلان و غرب مازندران بودند. (مشتمل بر شهرستان های امروزی تنکابن (مناطق دوهزار و سه هزار)، رامسر، کلاردشت در مازندران و شهرستان های رودسر (منطقهٔ اشکور)، املش، سیاهکل (منطقهٔ دیلمان)، لاهیجان آستانه، لنگرود گیلان) این مردم که پیش از اسلام، تقیدات مذهبی خاصی نداشتند، پذیرای علویان شدند، به مذهب زیدیه گرایش یافتند و به طرفداری از آن برخاستند.
مطالب زیادی در خصوص مذهب دیلمیان در این دوره موجود نیست. تعداد کمی مسیحی و زرتشتی در بینشان بوده اند ولی غالباً پاگان بوده اند که عملاً چیزی دربارهٔ آن طریقت پگان دیلمیان نمی دانیم. بنا بر گفتهٔ بیرونی در آثارالباقیه آن ها از قانون تعیین شده توسط افریدون افسانه ای پیروی می کردند که به مردها فرمان داده بود سرور خانواده شان باشند و آنان را کَذخُذا می خواند. این به طرز معماواری توسط خالد الناصر الاطروش منسوخ شد و نتیجتاً آن ها به شرایطی که مردم در عصر ضحاک بیورسپ ظالم می زیستند بازگشتند، زمانی که در خانه هایشان شیاطین سکنیٰ داشتند و مردم در برابرشان بی دفاع بودند. جدا از کذخذاها که نقش رئیس خانواده را داشتند، دیلمیان حکمرانانی که از القابی چون وردان شاه، وهریز به وجودشان پی می بریم و حتی شاهانی (مانند موتا) داشتند. نقش این آخری در قرون نهم و دهم پس از میلاد و در ارتباط با همکاری آن ها با علویان فهمیده می شود.
امام زیدی «ناصرالحق» این قاعدهٔ فریدون را از بین برد و بین پیروانش قانون اسلام را اعمال کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دیلمیان در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:آل بویه

دیلمیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

غزل > cookpit
s.m > Caterpillar
مرتضی بزرگیان > misjudgment
jim potter > set up camp
Mostafa.Z > بزغاله
.. > slowly
حیدر نیک آیین > انتقادی
علی خراسانی > low income

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دیلمیان چه کسانی بودند   • نام سکه عهد دیلمیان   • پایتخت دیلمیان   • دیلمی ال جی   • خانواده دیلمی   • حسین دیلمی   • زبان دیلمی   • دیلمی گلدیران   • معنی دیلمیان   • مفهوم دیلمیان   • تعریف دیلمیان   • معرفی دیلمیان   • دیلمیان چیست   • دیلمیان یعنی چی   • دیلمیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دیلمیان
کلمه : دیلمیان
اشتباه تایپی : ndgldhk
عکس دیلمیان : در گوگل


آیا معنی دیلمیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )