انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1102 100 1

دینه

معنی اسم دینه

اسم: دینه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عبری
معنی: انتقام یافته، نام دختر یعقوب (ع) و خواهر یوسف (ع)

معنی دینه در لغت نامه دهخدا

دینة. [ ن َ ] (ع اِ) وام که ادای آن را مدت معینی باشد. (منتهی الارب ). قرض مؤجل. (از اقرب الموارد). || علامت موت. (از لسان العرب ). || خوی. عبادت. (از تاج العروس ). || باران نرم. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). || گردن دادن. (منتهی الارب ). طاعت. (اقرب الموارد). || تأخیر: بعته بدینة؛ ای بتأخیر. (از لسان العرب ) (از اقرب الموارد).

دینه. [ ن َ / ن ِ ] (ص نسبی ، اِ) دیروز. روز گذشته. (ناظم الاطباء). دیروزین. دیروزینه.دی. (یادداشت دهخدا). بمعنی دیروز یعنی روز گذشته بنقل از مجمعالفرس و سراج و در بهار عجم نوشته که دینه منسوب به دی یعنی منسوب به روز گذشته است. (غیاث ) (آنندراج ) : امیر [ مسعود ] خواجه را گفت در آن حدیث دینه چه دیده است ؟. (تاریخ بیهقی ص 258 چ ادیب ). امیر پرسید که اریاق چون نیامده است ؟ غازی گفت او عادت دارد سه چهار شبانه روز شراب خوردن خاصه که بر شادی و نواخت دینه. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 325).
ز دوشینه درنگ و دینه تأخیر
فراوان خورد یار امروز تشویر.
لامعی.
بفردا چه امیدستت که فردا
نه موجود است همچون روز دینه.
ناصرخسرو.
بچه ٔ بط اگر چه دینه بود
آب دریاش تا بسینه بود.
سنائی (حدیقه ).
ما و همین دوغبا و ترف و ترینه
پخته ٔ امروز یا ز باقی دینه.
(از اسرارالتوحید ص 276).
عیسی آن مرد را بخواند و گفت آن پشته ٔ هیزم دینه چه کردی گفت همچنان نهاده است. (تفسیر ابوالفتوح چ 1 ج 3 ص 201). چون از آنجا که صخره بود بگذشتند که منزل دینه ٔایشان بود. (ابوالفتوح ج 4 ص 437 س 6). امروز دوزن دارم با زن دینه. (ابوالفتوح ج 4 ص 538 س 18).
فردا به باد کار صاحب از امروز
چونانک امروز بهتر است ز دینه.
سوزنی.
گفت به تیر آن پر کینه ت کجاست
گفت به رخش آن تک دینه ت کجاست.
نظامی.
نقل است که یک روز بجمعی از اهل علم گذشت و گفت اگر سه چیز در شماست وگرنه دوزخ شما را واجب است گفتند آن سه چیز چیست ؟ گفت حسرت دینه که از شما گذشت و نتوانید در آن طاعت زیادت کردن و نه گناهان را عذر خواستن و اگر امروزبعذر دینه مشغول شوی حق امروز کی گذاری. (تذکره ٔ الاولیاء عطار).
امروز به از دینه ای مونس دیرینه
دی مست بدان بودم کز وی خبرم آمد.
مولوی.
- دینه روز ؛ دیروز :
درخت پشیمانی از دینه روز
در امروز باید که تان بردهد.
ناصرخسرو.
راهی که زیانکار بود می نمائی ، دینه روز بفریادی آمدی ، برای کار ناشایسته سبب شدی. (تفسیر بی نام سده ٔهفتم متعلق به عبدالعلی صدرالاشرافی ).
- دینه شب ؛ دیشب. شب گذشته. (ناظم الاطباء).
|| نو. تازه. (یادداشت دهخدا). مقابل کهن و دیرینه :
چه آویزی در این چون می ندانی
که دینه است این مدینه یا کهینه.
ناصرخسرو.

دینه. [ ن َ ] (اِخ ) (به معنی انتقام یافته ) دختر یعقوب پیغمبر از زوجه ٔ اولیه و او را جز دینه دختری نبود. (سفر پیدایش 30-21، 34. 10-31) (قاموس کتاب مقدس ).

دینه. [ ن ِ ] (اِخ ) دینه اتین یا ناصرالدین دینه (1861- 1929 م. = 1348 هَ. ق.) مستشرق فرانسوی و نقاش غیرحرفه ای. قسمتی از زندگی خود را در شهر بوسعادة در الجزایر گذرانید و در همین شهر طبق وصیت او مدفون گردیددر سال 1927 م. مسلمان شدن خود را آشکار کرد و خود را ناصرالدین نامید، تألیفاتی بزبان فرانسه دارد ازآن جمله است محمد، در سیره ٔ پیغمبر اسلام که با همکاری سلیمان ابراهیم از فضلای الجزایر نوشته و تابلوهای زیبایی بقلم خود او دارد. نیز از اوست زندگی عرب ، زندگی صحرا، اشعه ای از نور اسلام و شرق و نظر غرب. (ازوفیات معاصرین قزوینی ) (از دائرة المعارف فارسی ).

معنی دینه به فارسی

دینه
نقاش مسلمان فرانسوی که نام خود را بناصرالدین بدل کرد ( ف. پاریس ۱۹۲۹ م. ) وی مدتی در افریقا در میان مردم بومی زندگی کرد و ازو دو اثر بنثر باقی مانده : شرح احوال رسول ( ص ) انتقاد از خاورشناسان .
دیروز، دیروزی، دینه روزهم گفته اند
( صفت ) دیروزی دیروزین : بچه بط اگر چه دینه بود آب دریاش تا بسینه بود ( حدیقه سنائی ) .
وام که ادای آنرا مدت معینی باشد .

معنی دینه در فرهنگ معین

دینه
(نِ) (ص نسب .) دیروزی ، دیروزین .

معنی دینه در فرهنگ فارسی عمید

دینه
۱. دیروز.
۲. (صفت نسبی) دیروزی، دینه روز: بچهٴ بط اگر چه دینه بُوَد / آب دریاش تا به سینه بُوَد (سنائی۱: ۱۵۴).

دینه در دانشنامه اسلامی

دینه
ریشه کلمه:
دين‌ (۱۰۱ بار)
ه‌ (۳۵۷۶ بار)

دینه در دانشنامه ویکی پدیا

دینه
عکس دینه
سیارک ۱۷۴۷۲ (به انگلیسی: 17472 Dinah، نامگذاری:1991FY) هفده هزار و چهارصد و هفتاد و دومین سیارک کشف شده است که در ۱۷ مارس ۱۹۹۱ کشف شد.
دینه (به انگلیسی: Dina) یک شهر در پاکستان است که در ناحیه جهلم واقع شده است. دینه Approx٫0.5Million نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای پاکستان
دینه رود، روستایی از توابع بخش رودبارالموت شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان الموت پایین قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۲ نفر (۳۱خانوار) بوده است.
دینه رودی ها تات هستند و به زبان تاتی تکلم می کنند.
مختصات: ۳۶°۳۷′۱۵″ شمالی ۵۲°۴۶′۱″ شرقی / ۳۶٫۶۲۰۸۳°شمالی ۵۲٫۷۶۶۹۴°شرقی / 36.62083; 52.76694
دینه سر، روستایی است از توابع بخش دودانگه شهرستان ساری در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان فریم قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱۵۷نفر (۴۲خانوار) بوده است.
دینه سر تپه مربوط به عصر آهن است و در شهرستان گلوگاه، بخش کلباد، دهستان پنج هزاره، روستای سنگیابسر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۰۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
دینه سر رکن کلا، روستایی است از توابع شهرستان سیمرغ در استان مازندران ایران.
این روستا در کیاکلا قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۹۸نفر (۷۵خانوار) بوده است.
دینه سرتپه مربوط به عصر آهن است و در شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان چهادانگه، روستای بالاده واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۰۰۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
دینه مارکن (به هلندی: Denemarken) یک روستا در هلند است که در اسلوخترن واقع شده است.
فهرست شهرهای هلند
دینه مانوف (انگلیسی: Dinah Manoff؛ زادهٔ ۲۵ ژانویهٔ ۱۹۵۶) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است.
گریس (فیلم) (۱۹۷۸)
مردم معمولی (۱۹۸۰)
بازی بچگانه (فیلم ۱۹۸۸) (۱۹۸۸)
لو گرانت (مجموعه تلویزیونی) (۱۹۷۹)
وی از سال ۱۹۷۵ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به آثار زیر اشاره کرد.
دینه ور یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیزمار شرقی بخش خداآفرین شهرستان کلیبر واقع شده است. این روستا قبلاً به صورت یک قصبه بزرگ بوده که دارای مسجد، زیارتگاه (دارای شجره نامه)، حمام عمومی، سیستم آبرسانی، کارگاه سفال سازی و … بوده است پس از زلزله های فراوان و قحطی ساکنان این روستا به شهرهای اطراف مخصوصاً تبریز مهاجرت می کنند و بعدها ساکنین دیگری که اغلب از عشایر منطقه پارس آباد و مغان بودنند (ایلهای قره چورلو، گرمادوز و …) به این منطقه مهاجرت کرده و ساکن می شوند. از جمله ساکنین اصلی این روستا می توان به خاندان آیت الله دینوری اشاره نمود. برای کسانی که خواهان اطلاعات بیشتری می باشند پیشنهاد می گردد به کتابی که توسط انتشارات مجلس شورای اسلامی بنام رجال دینور چاپ شده است مراجعه نمایند.
طبری می نویسد: در سال ۲۱۴ هـ.ق. به دنبال کشته شدن ابن حمید، بزرگ فرمانده دربار خلافت، یعنی عبدالله بن طاهر ـ که طغیان های مصر را سرکوب کرده بود ـ به عنوان سردار سرکوب بابک نامزد شد و به سوی دینور رفت. تمام مورخین اتفاق نظر دارند که عبدالله بن طاهر تا دینور پیش رفته بود و بنا به نوشته ابن اثیر، حتی آماده جنگ با بابک شده بود که به علت قیام هایی که در خراسان روی می داد، با پیغام مأمون، از دینور به سوی خراسان حرکت کرد. حال سؤال این است که منظور از دینور کدام است؟ آیا منظور همان شهری است که در بین راه بغداد به همدان واقع شده و علاوه بر مؤلف کتاب «اخبارالطّوال»، علمای بزرگی از این شهر برخاسته اند؟ یا روستایی به همین نام که از روستاهای بخش حسن آباد بوده و در سمت غربی کلیبر «بذ» واقع شده است. شهرستان کلیبر امروزه از چهار دهستان، گرمادوز، میشه پاره، حسن آباد و کلیبر تشکیل شده است. دهستان حسن آباد که در سمت غرب کلیبر واقع شده، شامل روستاهای متعددی می شود که یکی از این روستاها به نام «دینور» معروف است و علمای چندی از این روستا برخاسته اند، از جمله «میرزا محسن دینوری» و «حاجی میرزا صادق آقا دینوری» و… که در کتاب نگاهی به تاریخ و جغرافیای ارسباران و سیمای ارسباران سرزمین دین باوران، و علی الخصوص کتاب بسیار ارزشمند رجال دینور (از انتشارات مجلس شورای اسلامی) به سرگذشت علمای بزرگ قریه دینور پرداخته شده است.
ابن خردادبه می نویسد: «راهی که محمدبن حمید پیمود، از راه خشکی هنگامی که اصحاب جموع را به سمت آذربایجان هدایت کرد؛ از مراغه سوار شد تا برزه، سپس تا سیسرو از آن جا تا شیز در چهار فرسخی دینور و سپس تا دینور». و همان گونه که گذشت، محمدبن حمید طوسی از راه موصل وارد ایران و آذربایجان شد، نه از راه بغداد ـ قصر شیرین و کرمانشاه و… پس در این صورت باید دینور واقع در حومه کلیبر بوده باشد.
این روستا دارای مراتع بسیار وسیع، مناظر طبیعی بکر، جنگلهای بسیار، چندین چشمه آب معدنی و هوای معتدل کوهستانی می باشد که از نظر مکانی یکی از زیباترین و بهترین روستاهای بخش می باشد که دارای ۲ راه دسترس یکی از طرف ورزقان و دیگری از طرف جلفا و سیه رود می باشد. در همسایگی این روستا روستاهای اوجاقکندی، تیروان، دیشکدوگی، هوش و مردانقم قرار دارد که این روستا با دو روستای اوجاقکندی و تیروان مشرف بهم بوده و در واقع سه ضلع یک مثلث را تشکیل می دهند که حدفاصل آن ها فقط یک دره می باشد و به همین دلیل این سه روستا دارای مراودات زیاد می باشند. این روستا بخاطر زمستانهای سرد و پربرفش و شوسه بودن جاده اش ۵ ماه سال قابل تردد نمی باشد و در این ۵ ماه سرد (از آبان تا اسفند) فقط از طریق جاده های مالرو و توسط اسب و قاطر قابل دسترسی می باشد. این روستا دارای قدمت تاریخی زیاد می باشد و آثار باستانی فراوان آن متأسفانه توسط افراد سودجو چپاول شده است.
تحصیل دینه (به انگلیسی: Dina Tehsil) یک تحصیل در پاکستان است که در Dina, Pakistan واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دینه

دینه در جدول کلمات

دینه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ٢١:٢٨ - ١٣٩٦/٠٧/١٦
در زبان لری بختیاری به معنی
دنباله ی شب.دیشب
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دینه سی لاکس   • معنی دینه   • محصولات دینه برن   • آدرس شرکت دینه   • قرص نروکسین دینه   • قیمت محصولات دینه   • شرکت دینه قزوین   • خرید اینترنتی محصولات دینه   • مفهوم دینه   • تعریف دینه   • معرفی دینه   • دینه چیست   • دینه یعنی چی   • دینه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دینه
کلمه : دینه
اشتباه تایپی : ndki
عکس دینه : در گوگل


آیا معنی دینه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )