انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1089 100 1

دیواندره

معنی دیواندره در لغت نامه دهخدا

دیواندره. [ دی دَ رَ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های شهرستان سنندج است این بخش در شمال شهرستان واقع و بخش دیواندره از 6 دهستان بشرح زیر تشکیل شده است. 1- دهستان حسین آباد از 39 آبادی با 7000 تن سکنه. 2- قره توره ا ز 50 آبادی با 12000 تن سکنه. 3- اوباتو از 44 آبادی با 9000 تن سکنه. 4- تیلکوه از 46 آبادی با 8000تن سکنه. 5- سارال از 39 آبادی با 9000 تن سکنه. 6-خورخوره از 48 آبادی با 7000 تن سکنه. بنابر آمار فوق بخش دیواندره از 266 آبادی تشکیل شده و سکنه ٔ آن 48 هزارتن میباشد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

دیواندره در دانشنامه ویکی پدیا

دیواندره
نام اصلی دیواندره در ابتدا (نیوان دره) به معنی شهری میان دو دره بوده که با گذشت مدت زمانی از زندگی قشرها و مردم های مختلف این نام از نیوان دره به دیواندره تغییر یافته است.
دیواندره از دو کلمه دیوان + دره تشکیل شده است، دیوان یعنی جایگاه و محل قانون، عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است. در ضمن مردم دیواندره به زبان کردی با لهجه اردلانی صحبت می کنند.
شهر دیواندره مرکز شهرستان دیواندره در استان کردستان در غرب ایران است.
این شهر که از طرفی رشته کوه های هوازو و از طرفی دیگر منطقه های بیجار گروس و تیلکو آن را احاطه کرده اند. غارکرفتو با فاصله ۷۲ کیلومتر در شمال غربی شهرستان دیواندره قرار دارد که نمونه ای بارز از دوران زندگی پیشینیان مردمان کرد در این منطقه می باشد.از مناطق دیدنی دیواندره منطقه چهل چشمه و سارال می باشد که هر سال در اواخر خرداد ماه جمعیت زیادی از مردم کردستان و ایران را به سوی خود می کشد.سد سیاه زاغ از سدهای استان کردستان ایران است که در نزدیکی شهر دیواندره واقع شده است .لهجه رایج کردی در استان کردستان لهجه اردلانی نام دارد که در دیواندره تکلم می شود.
دیواندره از نظر موقعیت جغرافیایی و آب وهوایی شهری با آب و هوای کوهستانی می باشد که دارای زمستانهایی سرد و تابستانی ملایم و معتدل و در فصل بهار بارانی می باشد .
عکس دیواندره
بخش مرکزی شهرستان دیواندره یکی از بخش های شهرستان دیواندره در استان کردستان در غرب ایران است.
دهستان چهل چشمه
دهستان حومه
دهستان قراتوره
شهر: دیواندره
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان دیوان دره در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۸۲۹۴ نفر بوده است.
دوزخدره، روستایی از توابع بخش سارال شهرستان دیواندره در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان سارال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹۵ نفر (۴۷خانوار) بوده است.
شهرستان دیواندره یکی از شهرستانهای استان کردستان در غرب ایران است که در شمال این استان قرار گرفته است. مرکز این شهرستان شهر دیواندره است. این شهرستان به علت وجود دشتهای بسیار وسیع اوباتو و سارال از مراکز اصلی تولید گندم و دامداری استان کردستان است و این فعالیتها در زندگی مردم این منطقه نقش اساسی دارد. این شهرستان از نظر آب و هوایی یکی از مناطق سردسیر و برفگیر کشور محسوب می شود. مردم این شهرستان به زبان کردی با لهجه اردلانی تکلم می کنند. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۸۱٬۹۶۳ نفر بوده است
بخش مرکزی شهرستان دیواندره
دهستان چهل چشمه
دهستان حومه
دهستان قراتوره
شهرستان دیواندره با مساحتی معادل ۴۲۰۳ کیلومتر مربع در حدود ۱۵ ٪ از وسعت استان کردستان را شامل می شود. این شهرستان بین ۳۴ درجه عرض شمالی و ۳۲ دقیقه و ۴۶ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.
شهرستان دیواندره دارای سه بخش مرکزی، کرفتو و سارال و ۹ دهستان (حومه، قراتوره، چهل چشمه، اوباتو، کانی شیرین، زرینه، سارال، کوله و حسین آباد شمالی) است. تعداد کل روستاهای تابعهٔ شهرستان دیواندره ۱۹۴ روستا می باشد.
دیواندره در فاصله ۹۸ کیلومتری شمال سنندج با وسعت ۴۲۰۳ کیلومتر مربع و با ۱۸۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا، در ۴۷ درجه و یک دقیقه شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۳۵ درجه و ۵۴ دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد، که از شمال با تکاب، از شرق با شهرستان بیجار، از شمال غربی با سقز، از غرب با مریوان و از جنوب با سنندج همسایه است.
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان دیواندره در استان کردستان را نشان می دهد.
احمدکر قناتی است که در روستای احمدکر از توابع بخش کرفتو، شهرستان دیواندره در استان کردستان قرار دارد.
حیدربک قناتی است که در روستای حیدردیدبان از توابع بخش کرفتو، شهرستان دیواندره در استان کردستان قرار دارد.
حیدردیدبان قناتی است که در روستای حیدردیدبان از توابع بخش کرفتو، شهرستان دیواندره در استان کردستان قرار دارد.
دربند قناتی است که در روستای دربند از توابع بخش مرکزی، شهرستان دیواندره در استان کردستان قرار دارد.
درس آخوند جام قناتی است که در روستای درسفته از توابع بخش مرکزی، شهرستان دیواندره در استان کردستان قرار دارد.
زاغه قناتی است که در روستای زاغه علیا از توابع بخش مرکزی، شهرستان دیواندره در استان کردستان قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دیواندره

دیواندره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دیواندره   • مفهوم دیواندره   • تعریف دیواندره   • معرفی دیواندره   • دیواندره چیست   • دیواندره یعنی چی   • دیواندره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دیواندره
کلمه : دیواندره
اشتباه تایپی : nd,hknvi
عکس دیواندره : در گوگل


آیا معنی دیواندره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )